Connect with us

POLITIKA

PREMIJER ZA "SLOBODNU DALMACIJU"

Abazović: „Mnogi me pitaju zašto nismo uhapsili Mila Đukanovića? To se radi na osnovu dokaza, a ne priča!“

„Iza svakog nacionalizma u Crnoj Gori stoji korupcija“, poručuje Abazović

foto EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Predsjednik Vlade u tehničkom mandatu Dritan Abazović saopštio je da u Crnoj Gori više nema privilegovanih i zaštićenih kao što je bilo punih trideset godina.

U intervjuu za „Slobodnu Dalmaciju“ kazao je da iza svakog nacionalizma u Crnoj Gori stoji korupcija, te da je njegova Vlada pala jer su nastavili borbu sa korupcijom.

Kako biste neupućenima u političke odnose u vašoj zemlji objasnili sadašnju situaciju na političkoj sceni?

Nismo ni na pola ustavnog mandata, a u ove dvije godine pale su već dvije vlade. Ipak, postignut je u tom periodu jedan važan cilj. Crna Gora nije više unipolarna nego multipolarna država gdje su svi subjekti važni: od svakog građanina, preko najmanje stranke do velikih subjekata.

Nema više prevlast niti jedne stranke, nego se svi moramo dogovarati i pronalaziti rješenja bez obzira na političke razlike. Desnica koja je zagovarala podjele slabi, a mi se borimo u biti za karakter naše države. Borimo se hoće li Crna Gora biti evropska, ekološka, tolerantna, napredna ili podijeljena s antagonizmima, atavizmima, kriminalom i korupcijom. Ja mislim da smo na dobrom putu da izgradimo put kojim Crna Gora više ne bi bila zarobljena država, a za demokratiju manje je bitno koja stranka će imati manjinu ili većinu, ako tako uistinu svojim glasom odluče njeni građani.

Postigli smo da građani shvate da njihov glas koji nekome daju i te kako vrijedi i da on obvezuje one koji su ga dobili.

Dvadeset odsto šverovanih cigareta na evropsko tržište dolazilo je iz Crne Gore, a zaplijenili ste oko 60 miliona eura vrijedne količine cigareta koje su postale vlasništvo države. Zagovarate spaljivanje tih zaplijenjenih količina, a ne daljnju prodaju u ime države. Dosta ste napravili u borbi protiv korupcije dok ste bili zaduženi za sistem bezbjednosti kao potpredsjednik vlade.

U toj borbi je bilo ključno da se donese Zakon o državnom tužilaštvu, a to smo i uspjeli. Mnogi visoki funkcionari Uprave policije ili Agencije za nacionalnu sigurnost su uhapšeni, uhapšena je i Vesna Medenica, bivša predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore, koja je donedavno bila u zatvoru, u zatvoru se sada nalazi donedavni predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanović i mnogi drugi.

Oni su bili izvan zakona, a sami su bili zakon. Udarili smo hobotnicu u glavu i ne siječemo joj samo krakove, te na tome moramo ustrajati, nezavisno ko bio na vlasti.

Dolaskom Vladimira Novovića na čelo Specijalnog tužiteljstva i troje njegovih kolega napravljeno je puno u borbi protiv mafijaških struktura koje su se godinama održavale u Crnoj Gori, a vezane su za strukture u policiji, pravosuđu i politici.

Mnogi me, pa eto i vi, pitaju zašto nismo uhapsili i Mila Đukanovića, tada premijera a sadašnjeg predsjednika Crne Gore? Ja s ove pozicije premijera moram biti ozbiljan i prepustiti onima koji su za to zaduženi da svoj posao rade na osnovi dobijenih činjenica i podataka, a ne na osnovi priča.

Samo mogu reći da u Crnoj Gori više nema privilegiranih i zaštićenih kao što je bilo punih trideset godina, to je sigurno. Iza svakog nacionalizma u Crnoj Gori stoji korupcija.

Zbog angažmana o kojem pričate, prijetilo vam se i smrću, naročito nakon hapšenja osamnaestorice pripadnika Kavačkog klana prošle godine.

U toj akciji nam je pomogao Europol, njihovi eksperti su nam govorili da mi takve akcije možemo provesti tek u roku od 18 do 24 mjeseca od uspostave nove vlade, a mi smo to učinili nakon 120 dana, jer je situacija jednostavno bila takva. Sve vođe su bili fizički prisutni u Crnoj Gori i svi su uhapšeni, ali ih je istražni sudija pustio da se brane sa slobode.

Taj istražni sudija se nakon pet dan penzionisao. Izdat je nalog za novo hapšenje, ali većina njih je već pobjegla iz Crne Gore. Svejedno, u koordiniranim akcijama ti su kriminalci uhićivani po Srbiji, Sloveniji, Turskoj pa i kod vas u Hrvatskoj. Ponosan sam na sebe i sve ljude koji su ušli u borbu protiv kriminala i korupcije u našoj zemlji i na tome moramo istrajati, jer jedino tako možemo naprijed. Desničarske strukture hoće status quo, da se ništa ne događa. Toga više nema niti će biti.

Postali ste premijer Crne Gore krajem aprila ove godine, a u septembru je toj vašoj manjinskoj vladi izglasano nepovjerenje. Zašto se to dogodilo?

Za izbor vlade u aprilu je glasalo 45 poslanika od 81 koliko ih ima, a za opoziv je glasalo 50 zastupnika, dakle pet više. To se dogodilo jer su Đukanović i njegov DPS brzo promijenili mišljenje, valjda je Đukanović mislio da ćemo mi posustati u borbi protiv organiziranog kriminala i korupcije i da ćemo ih nekako zaštititi.

Nakon toga su iz DPS-a bili protiv potpisivanja temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom, a taj dokument u kojem je reguliran pravni okvir za sve vjerske zajednice postoji od 2002. godine, dakle punih 20 godina prije mene, donesen je za njegova mandata. Ključ pada moje vlade u kolovozu je borba protiv šverca cigareta i to je glavni razlog.

To je Milo Đukanović i njegov DPS platio dva mjeseca kasnije jer su na lokalnim izborima doživjeli totalni krah, zapravo fijasko. Narod se ne može varati godinama, a pogotovo ga se sada ne može prevariti kada su demokratski odnosi i pluralizam daleko razvijeniji nego prije.

Sada postoje dva scenarija za izbor nove vlade, a ne treba zaboraviti da Milo Đukanović, koji je sada predsjednik Crne Gore, daje mandat budućem premijeru…

Nova vlada se može dobiti tako da se ne ide na izbore, ali predsjednik Đukanović trenutno nije raspoložen da ikome od izabranih na prošlim izborima da taj mandat.

Tada je Ustavni sud koji potvrđuje rezultate izbora bio u punom sazivu. U međuvremenu je iz Ustavnog suda po sili zakona četvoro sudija otišlo u penziju, a nisu izabrani novi.

Abazović, Foto: Gov.me

Trenutno je, ako i budu izbori, potreban barem još jedan sudija da Ustavni sud ima kvorum za odluku, a u biti nedostaju četiri sudije za normalno funkcioniranje. Zato apeliram na sve stranke u Crnoj Gori da se dogovorimo bez novih izbora i što prije deblokiramo rad Ustavnog suda kako bi budući izbori bili uopšte mogući.

Vaš Ulcinj je bio centar fudbalskog svijeta prošle sedmice, a i vi ste lično došli pozdraviti učesnike.

Mene je oduševilo koliko su moji sugrađani iz Ulcinja uložili napora u ovu organizaciju i na kojoj razini je taj doček bio. Svi su se odrekli nečega da bi se ovo dogodilo. Neki su dali svoje hotele, restorane, prijevoz, kafiće, hranu, platili prijevoz avionima, autobusima. Na tome se radilo više od tri mjeseca. Iskreno, ispalo je to bolje nego sam očekivao i ponosan sam na organizatora i idejnog začetnika ove ulcinjske priče Pavla Pepđonovića koji je biser našega grada i regije, a takvih ljudi ima još, i to je dokaz da Crna Gora ima sposobne ljude koji su u stanju napraviti čudo, samo ih treba pustiti da bez korupcije i kriminala pokažu najbolje od sebe. Ovaj primjer to najbolje dokazuje, ponosan sam, iskreno!

Na ovaj razgovor ste došli bez obezbjeđenja. Ako sam u pravu vidim da su vaši tjelohranitelji barem osam metara daleko. Na večeri ste se družili sa svima, svako vam je mogao prići. Je li to opasno?

Tu sam u svom gradu sa svojim ljudima, ali obezbjeđenje je tu, ne bojim se. A i razgovor za vašu novinu mi je bila izuzetna čast i nisam htio da nas iko ometa.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Đukanović: Griješi onaj koji u lisicama nad kojima likuje, na rukama drugih ljudi, ne prepoznaje svoje lisice sjutra

„Ćeranija po Crnoj Gori će se nastaviti“, kaže Đukanović

Đukanović

U Crnoj Gori je na sceni politički revanšizam kao nova stranica tradicije crnogorskih osveta, kazao je nekadašnji predsjednik države, Vlade i Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović.

On je istakao da „onaj ko radi ovo što sada radi, taj ne shvata da je već otpočeo novu stranicu crnogorskih osveta“.

„I jako griješi ako u onim lisicama nad kojima likuje, na rukama drugih ljudi, ne prepoznaje svoje lisice sjutra“, dodao je Đukanović.

„Živimo u jako zatrovanoj atmosferi. Atmosferi koja govori da će se ćeranija po Crnoj Gori nastaviti. Zašto na to upozoravam? Crnogorsko društvo je društvo osvetnika. Nije to karakteristično samo za albanske zajednice, za koje se uglavnom vezuje krvna osveta. Treba da se prisjetimo da u srcu Crne Gore, u Katunskoj nahiji, krvna osveta među određenim starocrnogorskim porodicama traje duže od 200 godina. E, ko to ne zna taj ne razumije kako je opasno kada vam jedina politika nakon dolaska na vlast postane revanšizam. Revanšizam je samo političko ime za osvetu. To znači da ne postoji svijest o tome da treba podvući crtu ispod crnogorske prakse osvete“, naveo je on u intervjuu za Antenu M.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Nikolić: Puštanje na slobodu direktorice ASK-a je pobjeda pravde

On je istakao da je odlukom sudije Suzane Mugoše spriječena „još jedna blamaža crnogorskog pravosuđa i njegovih čelnika koji su po nalogu parlamentarne većine krenuli u progon Jelene Perović

Foto: Pobjeda/Dragan Mijatović

Puštanje na slobodu direktorice Agencije za sprečavanje korupcije Jelene Perović pobjeda je prava i pravde nad naletom revanšističkog pira Skaj tužioca Vladimira Novovića, smatra Miloš Nikolić, portparol Demokratske partije socijalista (DPS).

On je istakao da je odlukom sudije Suzane Mugoše spriječena „još jedna blamaža crnogorskog pravosuđa i njegovih čelnika koji su po nalogu parlamentarne većine krenuli u progon Jelene Perović kako bi je po svaku cijenu lišili slobode i omogućili da ASK postane još jedan punkt MANS-a.

„Podsjećanja radi, SDT se bavi varijabilama u ASK-u u iznosu od 60.000 za četiri godine, dok spokojno miruje u odnosu na već presuđenu štetu od 250.000 eura koju je Vesna Bratić nanijela nezakonitim otpuštanjem direktora škola, kao i na 173.000 eura varijabila koje je Irena Radović kao direktorica IRF isplatila zaposlenim za godinu dana“, kazao je Nikolić.

Takođe, dodaje on, Novovića ne interesuje ni duplo negativno mišljenje DRI u kojem je utvrđeno kršenje brojnih zakona u odnosu na završni račun budžeta Milojka Spajića.

„Ovo je samo dio očigledne selektivnosti u postupanju Skaj tužioca koji opijen apsolutnom moći koju je stekao nakon imenovanja kuma Markovića za VDT zaboravlja da ovakvim činjenjem sam sebi piše optužnicu za očiglednu zloupotrebu službenog položaja koja će prije ili kasnije dovesti do preispitivanja njegove odgovornosti“, zaključio je Nikolić.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Milatović: Spajić trebalo da zaštiti ministarku Gorčević od prozivki Vučića

„Učinio bih to da sam na njegovom mjestu“

Na prozivke predsjednika Srbije Aleksandra Vučića upućene ministarki evropskih poslova Crne Gore Maidi Gorčević trebalo je da odgovori premijer, ja bih to uradio da sam na njegovom mjestu, rekao je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

Ovo je odgovorio na pitanje kako komentariše to što je Gorčević od njega očekivala da je zaštiti i da reaguje nakon što je Vučić rekao da je „otišla u Prištinu da se izvinjava Amerikancima“. Predsjednik Milatović je odgovarao na pitanja novinara nakon otvaranja međunarodne konferencija crnogorskih menadžera bezbjednosti koja se održava u Budvi.

„Vidio sam njenu izjavu ali u takvim situacijama po protokolu reaguje Mnistarstvo vanjskih poslova jedne zemlje, zbog čega je to izostalo nijesam ja adresa. Da li je reakcija trebala da se desi, da. Da li je trebalo da reaguje predsjednik Vlade, da, ja da sam na njegovom mjestu to bih uradio. U državnom aparatu mnogi nijesu uradili ono što je trebalo da urade. Ja sam već rekao da se moramo dodatno pozitivno odnositi i afirmisati učešće žena u politici, smatram da Gorčević dobro radi svoj posao, sad imamo manje žena u Parlamentu nego ranije. Njenom izjavom sam iznenanđen ali ne bih volio da je to politička potreba da se približi predsjedniku Vlade“, rekao je Milatović.

Kako je naveo, obraćanje Vučića nije bio primjeren način komuniciranja između dvije zemlje „i koliko god da tema potput Kosova bila osjetljiva za Srbiju, kao što jeste,moramo da biramo riječi“.

„Predsjednik Vučić je morao da izabere drugačije riječi u odnosu na politički stav koji je prenio prema Crnoj Gori. Moramo sa dodatnim poštovanjem i uvažavanjem da se odnosimo prema političkim akterima u Crnoj Gori i susjednim zemljama. To je jasno. Ja stajem u zaštitu žena. Zaštitio sam i Draginju Vuksanović Stanković ali ono što je Gorčević rekla u Parlamentu je politička floskula koju ne bih dalje komentarisao“, naveo je Milatović.

Mandić duguje odgovor građanima

Na pitanje kako komentarise posjetu predsjednika Skupštine Andrije Mandića vojnim vježbama u Srbiji, Milatović kaže da je to vidio u medijima te da nema detalje o tome ali da on treba da odgovori građanima na to legitimno pitanje.

„Na legitimno pitanje u kom kontekstu su prisustvovali vježbi. To je pitanje za njih. Gospodin Mandić je predsjednik Skupštine pa samim tim i član Savjeta za odrbranu i bezbijednost, mi smo članica NATO i da želimo najbolje odnose sa svim zemljama u oruženju uključujući i Srbiju tako da Mandić bi trebalo da građanima odgovori na to pitanje što sam siguran da će i uraditi“, naveo je Milatović.

Možda nikoga ne podrži na izborima u Budvi

Novinare je interesovalo i zašto je raspisao izbore u Budvi 26. maja s obziorom na turističku sezonu.

Kazao je da sezona počinje 1. juna i da je upravo računao na to da se sve završi do početka sezone.

„Ja imam jasan ustavni rok od 60 do 100 dana kada raspisujem izbore za lokalni parlament a ja sam to uradio u najkraćem roku kako bi završili prije početka sezone sav taj proces. To je bilo jedino logično rješenje i postupio sam odgovorno i u smislu posvećenosti javnog interesa svih. Budva je pristonica turizma i vrlo je važno da se izborni proces završi što prije dobro je što idete na izbore da se riješi koplikovana situacija. Nadam se da će građani imati benefite“ istakao je Milatović.

Kaže da nije razmišljao o tome koga će podržati na izborima a da postoji opcija da ne podrži nikoga.

„Ako se odlučim da bilo koga podržim jer ima još vremena, a uvijek postoji opcija da ne podržim nijednu političku partiju“, poručio je Milatović.

Optimista za IBAR ali nam predstoji težak put

Na pitanje računa li da Vlada može da ispuni sve uslove za IBAR i šta ukoliko ne ispunimo optimistična očekivanja, kazao je da je to samo jedna stepenica ka uspjehu.

„IBAR je izvještaj o realizaciji priveremnih mjerila koja se tiču poglavlja 23 i 24, vladavine prava, realizovano je dvije trećine mjerila. Najteže je bilo realizovati ono što se tiče imenovanja najvažnijih funkcija u pravoduđu u okviru Parlameta, i važan je korak napravljan, optimista sam, na ruku nam ide trenutno raspoloženje u Briselu mislim da EU želi da ima uspješnu priču i da to može biti Crna Gora. Nakon trenutka kakav sad postoji u Ukrajini Brisel je shvatio da je politika proširenja važna i u kontekstu bezbjednosti evropskog kontinenta i optimista sam i Vlada radi i posvećena je tome kao što je radila i prethodna i 42. vlada“, kazao je Milatović.

Ukoliko ne dobijemo u ovom trenutku promijenjenih okolnosti IBAR, on navodi da bi to bilo kao da smo došli pred gol i promašili prazan gol.

„IBAR je samo jedna stepenica na našem EU putu a ne kraj. Kad dobijemo IBAR onda ćemo dobiti konačna, završna mjerila i tek tada predstoji težak rad. Mnoga su poglavlja spremna da budu zatvorena, neka bi mogla i ove godine da se zatvore ako dobijemo IBAR. Predstoji nam težak put. Tu i sudionici moraju da budu posvećine EU integracijama. Sve što radimo mora da korespondira porukama koje šaljemo, a čini mi se da u prethodnom periodu to u nekim slučajevima nije važilo“, zaključuje Milatović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije