Connect with us

POLITIKA

"VJERUJEM DA ĆE USKORO POČETI DIJALOG PREMIJERA I PARLAMENTARNE VEĆINE"

Bečić: Rekonstrukcija Vlade jedini put, sve drugo izdaja izborne volje građana

„DF je odustao od rušenja Vlade, a premijer izrazio spremnost da se uđe u proces rekonstrukcije. Ostalo je da se još tri poslanika URE izjasne da li su za rekonstrukciju Vlade“, kazao je Bečić gostujući na RTCG

Bečić iz emisije "Argumenti" na RTCG, Foto: Screenshot

Predsjednik Skupštine Crne Gore i lider Demokrata Aleksa Bečić poručio je da je jedini put rekonstrukcija Vlade, te da bi sve drugo značilo izdaju izborne volje građana.

Bečić je u emisiji „Argumenti“ na RTCG istakao da svi očekuju stabilizaciju parlamentarne većine, te da će i nakon eventualne rekonstrukcije, Vlada poštovati sporazum, koji je prethodio njenom izglasavanju.

Bečić vjeruje i da će uskoro biti nastavljeni razgovori između predstavnika stranaka vlasti i premijera.

“Jedan je jedini put, a to je rekonstrucija Vlade, sve drugo, ulaženje u neke druge aranžmane, značilo bi izdaju izborne volje građana Crne Gore”, kazao je Bečić i dodao kako se nada da će brzo narednih dana početi dijalog premijera i predstavnika parlamentarne većine.

Spuštanje tenzija, rekonstrukcija Vlade, izbori 2024.

Bečić ističe da je potrebno da se uđe u proces rekonstrukcije Vlade kako bi je osnažili, stabilizovati parlamentarnu većinu i jače i odlučnije i krenuli u nove reformske promjene.

„Rekonstrukcija Vlade, uz obavezu svih da naredni parlamentarni izbori budu kad ima je i redovan rok – 2024. godine, jesu sa stanovišta i mene kao predsjednika Skupštine i mene kao pred Demokratske Crne Gore. U svim prethodnim mjesecima sam se trudio da doprinesem supštanju tenzija kako bi se odustalo od ekstremno krajnih političkih pozicija, bilo onih koji su insistirali na rušenju 42. vlade i rušenju premijera krivokapića, bilo same vlade i premijera, koji su možda u jednom trenutku možda smatrali da nema potrebe za promjena“, kazao je Bečić u emsiji „Argumenti“.

Istakao je da je pokazana dobra volja, sklonost ka racionalnim i razumnim rješenjima, te da je Demokratski front (DF) odustao od rušenja Vlade, a premijer izrazio spremnost da se uđe u proces rekonstrukcije.

Podsjetio je da još tri poslanika GP URA koji bi trebali da se izraze da li su za rekonstrukciju.

Na pitanje je li ranije trebalo ući u priču o rekonstrukciju, Bečić je kazao da je rješenje u kompromisu i rekonstrukciji Vlade i da će rezultati biti bolji, vidljiviji i snažniji što prije se to riješi.

„U ovih godinu danas sve je bilo moguće u crnogorskom parlamentu, mi se sada učimo nekim demokratskim lekcijama, koje smo davno trebali da naučimo, ali mislim da je ovo dobro za parlamentarnu demokratiju, Još ranije je trebalo ući u ovaj proces“, dodaje on.

Lider Demokrata ističe da nikada neće davati doprinos prepucavanjima i polarizaciji društva.

„To je danas mnogo složenija uloga i funkcija nego što je bila u nekim drugim razdobljima. Imate s jedne strane 41 poslanika vlasti iz deset različitih političkih partija, neki su u međuvremenu postali nezavisni poslanici. Imate 35 poslanika opozicije i pet poslanika manjinskih partija, znači 40 poslanika opozicije. Imate ekspertsku Vladu, značajnim dijelom nestranačku, Vladu u kojoj ne sjede predstavnici najvećeg dijela parlamentarne većine. Sa četvrte strane imate predsjednika koji dolazi iz opozicione partije. Moja uloga je da buudem jedna vrsta balansa, da spustim lopticu, a ne da doprinosim daljoj polarizaciji“, istakao je Bečić za TVCG.

Ključni problem nestabilne parlamentarne većine su, ocjenjuje on, konstantni sukobi.

„Posljednji sastanak predstavnika parlamentarne većine, krajem jula, je završen sa zaključkom da su osnova razrješenja situacije da se dva najveća subjekta u parlamentarnoj većini usaglase oko elemenetarnih principa kako razriješeiti ovu situaciju i ići naprijed“, rekao je Bečić i dodao da je tokom ljeta odgovornost prebacivanja na dva najveća politička subjekta.

Zajedničko saopštenje, dodao je on, bilo je prvi korak ka razrješenju političke situacije, a premijer je, kako navodi, nakon toga pokazao dobru volju i ocijenio da je rekonstrukcija vlade dobar put da se zajednički osnažimo.

Iako smo se u decembru zalagali za drugačiji model vlade, danas kada dignemo ruku i podržimo ovu vladu, mi ćemo biti na braniku i mi ćemo biti njeni iskreni podržavaoci. Demokrate su jedan od rijetkih subjekata koji za ovu godinu nije ničim nije ucjenjivao i uslovljavao, iako smo pojedinačno najjača politička partija„, poručio je predsjednik Demokrata.

Za dijalog koji slijedi Bečić bi ostavio sve ono što je analiza rada Vlade, pojedinih ministarstva, članova vlade…

„Bitno je da greške nijesu plod loše namjere, onda se one uvijek mogu ispraviti. Imamo zavidne rezultate nakon godinu dana – od ekonomskog i finansijskog sektora, da ćemo imati ekonomski rast od 13 posto, da imamo smanjenje deficita BDP sa 11 na 3 odsto, da imamo u posljednjim mjesecima suficit u budžetu, da imamo 600 miliona u trezoru, da je smanjeno kreditno zaduženje, hedžing, pa će ove godine osam miliona manje biti isplaćeno nego što bi bilo da nije bilo tog aranžmana…“, naveo je i podsjetio da se plate i penzije nijesu smanjivale.

Na pitanje o dijalogu predstavnika Vlade i pojedinih ministarstava, Bečić je iskazao uvjerenje da će to toga doći narednih dana.

„Vjerujem da će se ti razgovori nastaviti u narednim danima i da će se otvoriti sva pitanja koja su potreba i analiza dosadašnjeg rada Vlade i pojedinih ministarstva. Ima prostora da svi budu zadovoljni iz tog procesa i dođemo do modela da osnažimo Vladu i radimo u punom kapacitetu.“

Na pitanje novinara RTCG, da li GO URA svojim stavom podiže sebi političku cijenu, Bečić odgovara:

„Neka građani cijene o tome. Svaki poslanik je bitan, bez nijednog od 41 se ne može otvoriti parlamentarna većina. Imate neke političke subjekte, kao što su Demokrate i neke druge kolege, koje nijednom za ovih godinu dana nijesu bili dio problema, i nijesu ucjenjivali i uslovljavali, nego su se kretali ka nekom kursu pozitive i koji vodi ka stabilizaciji parlamentarne većine.“

Bečić ističe da je jedini put rekonstrukcija Vlade.

„Sve drugo je ulaženje u neke aranžmane koji nijesu plod izborne volje građana. Svi drugi scenariji značili bi izdaju izborne volje građana, građani žele stabilizaciju unutar parlamentarne većine i žele da oni kojima su ukazali povjerenje, vode Crnu Goru naprijed i da naredne parlamentarne izbore imamo 2024. Sve drugo je put koji vodi ka iznevjerenim očekivanjima građana“, kazao je za RTCG.

Po pitanju raspodjele ministarskih funkcija, Bečić je kazao da je za to čuo samo iz medija i istakao da će to biti predmet predstojećeg dijaloga.

„Mi komuniciramo, ali smo u zajedničkom saopštenju naveli da o tim pitanjima nijesmo razgovarali, to treba da bude predmet dogovora predsjednika Vlade i parlamentarne većine. Nema rekonstrukcije Vlade, u formalno prravnom smislu, bez predsjednika Vlade, on pojedinačnio treba da predloži skupštini svako kadrovsko rješenje, a sa druge strane rekonstrukcije nema ni bez glasova najmanje 41 poslanika u Skupštini“, istakao je predsjednik Demokrata i dodao da je to dvosmjeran proces i da o tome mora da se razgovara.

Imamo lepezu kavlitetnih kadrova, nijesmo zaljubljeni niti u jednu poziciju, da jesmo, drugačije bismo postupali posljednjih godinu dana„, poručio je Bečić.

Kazao je i da su spremni da, gdje zajednički procijene, njihov kadar i stručnjaci daju doprinos, a ne da zbog pozicije, kako je naveo, dovode u pitanje izbornu volju građana.

Dodaje da o mjestima potpredsjednika sa njim niko nije razgovarao, te da bi dobro bilo da Vlada ima tri potpredsjednika i da oni imaju i resorna zaduženja.

Sada kada je, između premijera i dva najveća parlamentarna subjekta, postignuta saglasnost o načelnom konceptu, imamo kritiku, onda pomislim, neću da vjerujem, da je nekome bio cilj da Demokratski front krene u rušenje 42. Vlade i premijera, pa da se krene u neku novu političku realnost, gdje bi možda i mjesto premijera bilo na stolu„, kazao je Bečić.

Po pitanju manjinskih partija u Vladi, Bečić kaže:

„Ja sam 2019. saopštio da, pom mom skromnom sudu, manjisnke partije treba da budu dio svake vlasti u Crnoj Gori, bez obzira ko je tvorio. Mi smo pokazali otvorenost ka manjisnkim partijama, mi tvorimo vlast sa albanskim nacionalnim partija u Tuzima, a iz ugla tadašnje opozicije, mi smo jedina partija koja ima parlamentarni status i u Tuzima i u Petnjici.“

Istakao je dobre odnose sa Bošnjačkom strankom, ali i težnju da se Vlada osnažiti sa manjinskim partijama.

„Sjećam se kada su Marković i Đukanović bili na ključnim državnim pozicijama, da su oni, prije neku godinu pozivali srpske nacionalne partije uporno da postanu dio Vlade Crne Gore. Nijesam čuo da je tada bilo ko iz manjinskih partija, koje su tvorile vlast sa DPS-om, izrazio negodovanje i neslaganje sa tim pozivom“, rekao je Bečić.

Istakao je i da se građanski habitus najbolje jača ako su manjinske partije dio vlasti.

„Sporazum sveto pismo“

„Sporazum je sveto pismo i zakon za nas i tako će ostati u narednom periodu, svaki dogovor biće napravljen na bazi poštovanja tog sporazuma, evropskog i evroatlanstskog puta Crne Gore i jake dobre i kvalitetne regionalne saradnje“, kaže Bečić.

A na pitanje šta da građani očekuju ako se rekonstruiše Vlada, predsjednik Demokrata odgovara:

„Put u mnogi veću efikasnost i operativnost. Mislim da je bolji model o kojem sada govorimo i da će to vlast učiniti funkcionalnijom, a građani mogu da očekuju još bolje rezultate na polju ekonomske, finansijske i socijalne politike i brobe protiv organizovanog kriminala i korupcije.“

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Nikolić pita: Šta Mandić radi na vježbama Vojske Srbije

Potpredsjednik Skupštine Crne Gore Boris Pejović na to je odgovorio: „Pitajte ga kad bude predsjedavao“

Nikolić

Šef Kluba poslanika Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić pitao je na današnjem skupštinskom zasjedanju potpredsjednika parlamenta Borisa Pejovića (Pokret Evropa sad) šta predsjednik Skupštine Andrija Mandić radi na vježbama Vojske Srbije na Pešterskoj visoravni i koga tamo predstavlja.

Nikolić je napomenuo da je važno da crnogorska javnost zna odgovor na to pitanje, posebno u svjetlu, kako je rekao, upozoravajućih tonova koji su se sinoć mogli čuti na mitingu u Banjaluci, saopštio je DPS.

“Sinoć se u Banjaluci prijeti secesijom Bosne i Hercegovine, i najavljuju neki potezi koji mogu destabilizovati region u kojem živimo, i u tom smislu je posebno problematično šta Mandić kao član Savjeta za odbranu i bezbjednost Crne Gore radi na vojnim vježbama srpske vojske”, rekao je Nikolić.

Pejović nije imao odgovor na pitanje Nikolića.

„Nemam informaciju, niti mogu onda dati odgovor. Predlažem da to pitanje postavite kad gospodin Mandić bude predsjedavao parlamentu i vjerujem da ćete dobiti odgovor“, rekao je on.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Usvojen izvještaj o prijemu Kosova u Savjet Evrope

Nakon višečasovne rasprave od ukupno 171 poslanika, izvještaj je podržao 131, 29 je bilo protiv, dok je 11 bilo uzdržano

Foto: Shutterstock, Dursun Aydemir / AFP / Profimedia

Izvještaj o članstvu Kosova u Savjetu Evrope usvojen je na kraju današnjeg zasjedanja Parlamentarne Skupštine, javlja Kossev info.

Nakon višečasovne rasprave od ukupno 171 poslanika, izvještaj je podržao 131, 29 je bilo protiv, dok je 11 bilo uzdržano.

Ovom odlukom je Parlament preporučio Komitetu ministara SE, koji donosi konačnu odluku, da prihvati aplikaciju Kosova za članstvo.

Izvjestilac Dora Bakojani pozvala je da PS SE prihvati njen izvještaj. Većina predstavnika političkih grupacija priznala je da unutar svojih redova nema jedinstven stav.

Poslanica iz redova Evropske narodne partije i šefica delegacije Srbije u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope Biljana Pantić Pilja istakla je da je izvestilac Dora Bakojani, prijedlogom da Priština postane član SE, prekršila norme međunarodnog prava i principe na kojima je Savjet Evrope osnovan.

„Ući ćete u istoriju zbog kršenja normi međunarodnog prava“, rekla je Pantić Pilja, podsjećajući Bakojani da je sama u izvještaju navela tri uslova za članstvo Prištine.

Šefica delegacije Crne Gore Maja Vukićević rekla je da ona neće podržati izvještaj Dore Bakojani, iako će, kako je poručila, iz delegacije Crne Gore biti glasova i za članstvo Prištine u SE.

Većina predstavnika političkih grupacija u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope (PSSE) priznala je da unutar svojih redova nema jedinstven stav o aplikaciji Prištine za članstvo u SE, a jedini koji su otvoreno rekli da neće glasati za izvještaj Bakojani su evropski konzervativci.

Prema složenim pravilima procedure, delegacija Srbije moći će da zatraži glasanje o kvorumu.

Ukoliko dobije podršku, biće neophodno da bar stotinu od ukupno 300 poslanika od 46 zemalja članica Savjeta Evrope bude prisutno u sali u trenutku glasanja.

Ako ovaj uslov bude ispunjen, biće potrebna dvotrećinska većina da bi prijedlog o prijemu Prištine bio usvojen.

Ukoliko ishod glasanja bude povoljan za Prištinu, onda će Parlamentarna skupština Savjeta Evrope uputiti preporuku za njen prijem Komitetu ministara spoljnih poslova, koji je izvršno tijelo Savjeta Evrope i donosi konačnu odluku, i to dvotrećinskom većinom ministara ili ambasadora koji ih predstavljaju i koji su prisutni u trenutku glasanja.

Bilo bi to prvi put da se odluka o prijemu nove članice ne donosi jednoglasno, kako je to do sada uvijek bio slučaj u istoriji Savjeta Evrope, najstarije panevropske organizacije, osnovane posle Drugog svjetskog rata, da nadzire poštovanje ljudskih prava i pravne države.

Takođe, bilo bi to prvi put da u ovu organizaciju bude primljena teritorijalna jedinica, koja nije članica Ujedinjenih nacija, nisu je kao državu priznale sve članice Savjeta Evrope i koja je proglasila ocjepljenje od države koja jeste članica Savjeta Evrope, odnosno od Srbije u ovom slučaju.

Od 46 država članica Savjeta Evrope, nezavisnost i državnost Kosova nije priznalo njih 12. U izvještaju Bakojanijeve od njih se ne traži da sada priznaju nezavisnost Prištine, ali se traži da poštuju odluku o prijemu Prištine u Savjete Evrope kada ona bude definitivno donesena.

Odbor za pravna pitanja i ljudska prava Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope juče je podržao nacrt mišljenja o tome, a danas bi trebalo da se izjasni Politički komitet.

Srpska delegacija podnijela je 10 amandmana na tekst preporuke za prijem Kosova u tu organizaciju, a jednim se traži odlaganje odluke o zahtjevu Prištine za članstvo.

Delegacija Skupštine Srbije u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope saopštila je da su srpska delegacija i član kiparske delegacije u Odboru za pravna pitanja i ljudska prava glasali protiv nacrta mišljenja o članstvu Prištine u Savjetu Evrope.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Nikolić: Hapšenje Katnića je osveta što je 2016. spriječio državni udar

„Proces protiv njega i Lazovića motivisan osvetom“, kaže Nikolić

Proces koji je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) pokrenulo protiv Zorana Lazovića i Milivoja Katnića politički je motivisan, a o tome svjedoči i političko-medijska atmosfera u kojem se sprovodi, ocijenio je portparol Demokratske partije socijalista (DPS) Miloš Nikolić.

„Hapšenje Katnića, predstavlja osvetu što je u Crnoj Gori 2016. godine spriječio državni udar, i to potvrđuju izjave nekadašnjih lidera DF-a. Svima je jasno da je sljedeći korak, poništavanje sudskog procesa koji se vodio za pokušaj državnog udara, što je juče posredno i tražio jedan od lidera bivšeg DF, optužen u tom postupku“, rekao je Nikolić.

Prema njegovim riječima na ovakav zaključak upućuje okolnost da su hapšenje navedenih lica, „osvetnički najavljivali lideri nekadašnjeg DF-a uoči promjene vlasti 30. avgusta, a da se već godinama slušaju najave i crtaju mete iz političko-bezbjednosnih krugova koji su hiljadama naručenih tekstova nastojali diskreditovati lica koja su decenijama radili u pravosudnom i bezbjednosnom sektoru.“

On je kazao da je indikativno i nepostupanje SDT-a u odnosu na Skaj prepiske pripadnika škaljarskog klana.

„Kojima se ukazuje na veze ovog klana sa pojedincima iz nove vlasti, o kojima smo čitali kada su u avgustu 2020. najavljivali da će nakon promjene vlasti Lazović i Katnić biti ili likvidirani ili uhapšeni po nalogu šefova Škaljaraca. Očigledna namjera da se nezakonito i revanšistički Katnić i Lazović po svaku cijenu strpaju u zatvor, demonstrira i pritisak koji se preko medijsko-političkih krugova vrši na Viši sud kako bi im se odredio pritvor, iako za to ne postoji nijedan zakonski osnov budući da ne postoji ni mogućnost ponavljanja krivičnog djela, niti uticaja na svjedoke, kao ni mogućnosti bjekstva“, rekao je Nikolić.

On je rekao da je činjenica da su na vlasti oni koji su optuženi za državni udar.

„Da od njih zavisi stabilnost Vlade, i da očigledno ključno upravljaju procesima u državi, baca sumnju da se radi o montiranom procesu, sa jasnim motivima osvete. Nadamo se da su oni koji u tome učestvuju svjesni da će svaki njihov nezakoniti postupak, biti okvalifikovan kao očigledna zloupotreba službenog položaja“, zaključio je.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije