DRUŠTVO
SJEVER
Berane i Andrijevica: Uzalud nude sijeno i preko interneta, kupaca nema! Niko neće da ga uzme ni džabe!
„Prije samo nekoliko godina bala sijena dostizala je cijenu i do pet eura, a ove godine niko neće ni da ga uzme džabe. Sve to posljedica manjka stočnog fonda i nezainteresovanosti omladine da se bave stočarstvom i poljoprivredom“, kazao je predsjednik mjesne zajednice Lubnice
Trave je ove godine u Limskoj dolini i selima oko Berana i Andrijevice, na početku sezone bilo toliko, da je trenutna cijena pokošenog i baliranog sijena dostigla najmanju moguću granicu do sada, od svega jedan euro za balu od petnaest kilograma, ali prodaje skoro da uopšte nema.
Predsjednik Mjesne zajednice Lubnice, Miloš Raković, kazao je Portalu RTCG da je situacija gora nego i prošle godine, kada su mještani palili sijeno i suvu nepokošenu travu.
„Prije samo nekoliko godina bala sijena dostizala je cijenu i do pet eura, a ove godine niko neće ni da ga uzme džabe. Sve to posljedica manjka stočnog fonda i nezainteresovanosti omladine da se bave stočarstvom i poljoprivredom“, kazao je Raković.
On je napomenuo da se radi samo o travi sa užih površina seoskih domaćinstava, dok su imanja na Bjelasici i Jelovici, u planini, ostala nepokošena.
„Onda je naišla suša, i sve je propalo. Ostale su suve nepokošene planine, i to je opasno poslije da se ne zapali“, kaže Raković.
Predsjednik ove beranske mjesne zajednice naglašava da uprkos niskoj cijeni neće ni da kupuje sijeno.
„Komšija prvom komšiji besplatno daje, samo da ne propada, on neće da uzme, a ne neko da dođe i da ga kupi. Može biti da je ovo takva godina, a li se ja pribojavam da su ovo ozbiljne posljedice loše politike u ovoj oblasti koja se dugo vodila. Omladina se dohvatila invalida i socijalnih primanja i jednostavno neće da radi“, priča Raković.
On kao dobar primjer ističe selo Glavaca na području ove mjesne zajednice, gdje postoji nekoliko velikih stočara.
„Ali oni su organizovani u okviru svojih domaćinstava. Imaju po stotinu ovaca, veći broj grla krupne stoke. Ali, i njih ima dosta i imaju svoju mehanizaciju da sami za sebe pripreme sve što im treba za prehranu stoke preko zime, i nemaju potrebu da kupuju“, kaže Raković.
Uzalud su, čini se, i oglašavanja prodaje sijena u balama, što se nudi na internetu. Prodaje skoro da uopšte nema.
„Neka neko bude pametan pa neka izvede računicu, kako neko ima interesa da prodaje balu sijena po euro ili euro i po, a samo cijena baliranja je osamdeset centi. Gdje je košenje, sušenje, odnosno plašćenje i priprema za baliranje. Tu jednostavno nešto nije u redu“ , kaže Raković.
Mjesna zajednica Lubnice nekada je predstavljala najveći mjesni centar na teritoriji opštine Berane.
„Ovdje danas imamo svega 52 domaćinstva koja su tu i ljeti i zimi. Ostali kuće zatvorili, dođu ljeti da ih proluftiraju, i sve kraće ostaju. Ranije bi ostajali po čitav mjesec, sada ni deset dana“, objašnjava Raković.
Lubnice se, ističe Raković, od otvaranja i puštanja u saobraćaj puta Berane – Kolašin, suočavaju sa problemom velike frekvencije vozila i prebrzo vožnje kroz selo, tik uz kuće ili domaćinstva, bez trotoara.
Na njihovoj teritoriji i rijekama koje pripadaju ovoj mjesnoj zajednici, ranije je napravljeno šest malih hidroelektrana koje kupe vodu u cijevi, i korito rijeke u sred sezone, kada se koristi za navodnjavanje, ostaje suvo.
Slično priča može se čuti i u drugim mjesnim centrima, na različitim krajevima opštine Berane, kao i susjedne opštine Andrijevica.
Mještanin Šekulara Vesko Davidović ukazuje na činjeicu da je od planine Mokre pa sve do Čakora i plavskih planina, sve nepokošeno.
„Ne mogu da vjerujem da niko ne vidi ovaj problem. Uskoro će jesen, za košenje je već kasno“, kaže Davidović.
On priča da pored tolokog prirodnog bogatsva i resursa, niko ne želi da drži stoku, a za mlijeko u tretrapaku se silazi u grad.
„Nikli su neki takozvani eko katuni, a naši seoski katuni i mjesta gdje se tradicionlano izidizalo sa stokom su sve prazniji ili poptuno prazni. I kome onda trebaju trava i sijeno“, kaže Davidović.
Da sijeno trune pokošeno ispred kuća, žale se i mještani andrijevičkih sela. Uložili su trud, a sada ne mogu prodati balu ni za euro. Oglasa na internetu koliko hoćete, ali kupcima ni traga.
„Još jedna starija generacija, koja je još na selu, da biološki nestane, i sela će sasvim sigurno ostati potpuno pusta“, kažu sagovornici Portala RTCG.
Ako se i desi da „zaškripi“, država će da uveze skupu stočnu hranu, dok livade u Polimlju ostaju nepokošene, a će sijeno kod nekih domaćina u magacinima da propada.
Piše: Tufik Softić
DRUŠTVO
Elektroprivreda ne zna da li doći do poskupljenja struje u Crnoj Gori: Potrudiće se da ne dođe
Elektroprivreda za prvih pola godine imala gubitak od tri miliona eura
U Elektroprivredi u ovom trenutku ne znaju da li će se povećavati cijena struje u Crnoj Gori.
Predsjednik Odbora direktora EPCG-a Milutin Đukanović kazao je u Bojama jutra na TV Vijesti da će se o tome detaljno raspravljati, te da će se potruditi da ne dođe do poskupljenja.
Ističe da im poslovanje opterećuju brojni nameti, između ostalog proizvođači koji struju dobijaju po povlašćenim uslovima.
Elektroprivreda je za prvih pola godine imala gubitak od tri miliona eura, a Đukanović kao razlog za to navodi hidrologiju i uvjerava da će na kraju godine imati pozitivan rezultat, ne navodeći koliko bi on mogao biti.
DRUŠTVO
Kroz tunel na Jelovici tokom avgusta prošlo blizu 200.000 vozila
Kako navode u Upravi za saobraćaj, najveća frekvencija evidentirana je uoči i tokom vikenda, a najviše je registrovano 4. avgusta i to 7.758 prolazaka
Automatski brojač saobraćaja, koji je instaliran na putu R24 Buča-Lubnice, od 1. do 31. avgusta registrovao je prolazak ukupno 191.795 vozila, koja su saobraćala na putnom pravcu Berane – Kolašin i obrnuto. U prosjeku, ovom dionicom, dnevno je prolazilo 6.187 vozila.
Kako navode u Upravi za saobraćaj, najveća frekvencija evidentirana je uoči i tokom vikenda, a najviše je registrovano 4. avgusta i to 7.758 prolazaka.
“Ovako visoka frekvencija saobraćaja u ovom periodu bila je i očekivana, jer je bio špic ljetnje turističke sezone. Prema kategoriji vozila, pomenutom dionicom najviše je prošlo vozila kategorije A1, odnosno putničkih automobila i to 174.156 i oni su činili 91% ukupnog saobraćaja. Takođe, registrovali smo i prolazak teških teretnih vozila i to 2.232, kojima je, napominjemo, zabranjeno da koriste ovu saobraćajnicu, zbog čega apelujemo na vozače da vode računa o tome i ne koriste ovaj putni pravac za prevoz tereta”, navode u Upravi.
Automatski brojač saobraćaja u istom periodu prošle godine, odnosno od 1. do 31. avgusta 2023. godine registrovao je 42.221, odnosno prosječno 1.362 vozila dnevno.
“Primjetno je da je, nakon otvaranja tunela Klisura došlo do povećanja frenkvencije saobraćaja, jer ovaj putni pravac znatno skraćuje vožnju od opština iz sjevernog dijela zemlje prema centralnom i južnom dijelu. Kako bi se podigao nivo bezbjednosti saobraćaja u kolašnskim naseljima kroz koje prolazi ovaj put, Uprava za saobraćaj je zajedno sa Opštinom Kolašin preduzela aktivnosti koje se tiču postavljanja horizontalne i vertikalne signalizacije na dionici od Kolašina do Jezerina. To je, napominjemo samo prvi korak, a u planu je rekonstrukcija dionice puta od Kolašina do Jezerina, kao o izgradnja obilaznice oko grada”, ističu u saobraćaju.
Dodaju da automatski brojač, od 18. marta kada je otvoren za saobraćaj put Lubnice-Klisura-Jezerine, registrovao je prolazak ukupno 703.958 vozila. Objašnjavaju da automatski brojač saobraćaja vrši neprekidnu detekciju po smjeru kretanja i kategoriji vozila 24 sata.
Izvor: RTCG
DRUŠTVO
Ovo su dva nova presretača policije za nadzor saobraćaja
U saopštenju MUP-a ističu, da povećana brzina i efikasnost reakcije na prekršaje kao što su prekoračenje brzine, agresivna vožnja i nepoštovanje saobraćajnih propisa, direktno će doprinijeti poboljšanju bezbjednosti svih učesnika u saobraćaju
U cilju poboljšanja bezbjednosti na putevima, za potrebe Mobilne jedinice saobraćajne policije nabavljena su dva nova presretača marke BMW 430D X Drive.
Ova vozila, opremljena naprednim tehnologijama za detekciju saobraćajnih prekršaja, već su uključena u svakodnevni rad i kako poručuju u Ministarstvu unutrašnjih poslova, značajno će unaprijediti nadzor saobraćaja.
U saopštenju MUP-a ističu, da povećana brzina i efikasnost reakcije na prekršaje kao što su prekoračenje brzine, agresivna vožnja i nepoštovanje saobraćajnih propisa, direktno će doprinijeti poboljšanju bezbjednosti svih učesnika u saobraćaju.
„Sa odličnim tehničkim karakteristikama, kao što je ubrzanje od 0 do 100 km/h za manje od 5,3 sekunde i maksimalnom brzinom od 250 km/h, ovi presretači omogućavaju policiji brz i efikasan odgovor u hitnim situacijama. Vozila su opremljena kompletnom svjetlosnom i zvučnom signalizacijom, kao i najmodernijim radarskim uređajima za precizno evidentiranje prekršaja u realnom vremenu. Očekuje se da će ovi presretači doprinijeti smanjenju broja saobraćajnih nesreća, kao i preventivnom djelovanju, omogućavajući policiji da bude stalno prisutna na ključnim saobraćajnicama. Ovo je samo jedan u nizu koraka koji Ministarstvo preduzima kako bi poboljšalo saobraćajnu bezbjednost i stvorilo sigurnije puteve za sve građane“, navode u saopštenju.
- HRONIKA16 сати ranije
Droga balkanskog narko-kartela nađena među volovima
- POLITIKA4 дана ranije
Vučić: Odvajanje Crne Gore od Srbije bio posljednji uslov za otcjepljenje Kosova
- DRUŠTVO3 дана ranije
Ovo su dva nova presretača policije za nadzor saobraćaja
- POLITIKA2 дана ranije
Ovo su prvi rezultati izbora u Gusinju: Koalicija Bošnjačke stranke, SD i SDP osvojila 14 mandata, Albanski forum i DUA 7, DPS 6, Pokret za Gusinje 2 i Demokrate 1 mandat
- DRUŠTVO4 дана ranije
Mitropolit Joanikije: Mujovića vidimo i prepoznajemo kao istinskog hrišćanina i drago nam je zbog toga
- BALKAN I SVIJET3 дана ranije
Srbija uvodi služenje obaveznog roka: Vučić potpisao saglasnost