Connect with us

POLITIKA

ŠTA PIŠE U VLADINOJ KRIVIČNOJ PRIJAVI SDT-U

Bivši predsjednik i članovi Komisije za dodjelu stanova oštetili državu za 1.823.000 eura?

Parlament bi do kraja godine mogao ukinuti imunitet poslanicima DPS-a i SD-a koje Tužilaštvo tereti za višegodišnju zloupotrebu službenog položaja. U Skupštini postoji većina koja će omogućiti vođenje krivičnog postupka, uskoro sjednica Administrativnog odbora

Bivši predsjednik i članovi Komisije za stambena pitanja Vlade, oštetili su državu za 1.823.000 eura, tako što su od 2016. do kraja 2020. godine podijelili stambene kredite za preko stotinu tužilaca, sudija, poslanika, ministara i drugih državnih službenika i funkcionera.

To piše u krivičnoj prijavi Vlade koju istražuje Specijalno državno tužilaštvo (SDT) zbog sumnje da su zvaničnici Demokratske partije socijalista (DPS), Socijademokrata (SD) i Bošnjačke stranke (BS), angažovani u Komisiji, prekoračenjem ovlašćenja drugima pribavili imovinsku korist.

Na dugom spisku zvaničnika kojima je Komisija, na čijem čelu je bio tadašnji ministar Predrag Bošković (DPS), podijelila kredite mimo Odluke o načinu i kriterijumima za rješavanje stambenih potreba funkcionera, bili su bivši vrhovni državni tužilac Ivica Stanković, bivša predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica, bivši predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić, potpredsjednik Vlade i lider BS-a Ervin Ibrahimović, bivša viša tužiteljka Vesna Jovićević, bivši poslanik i ambasador Obrad Mišo Stanišić

Skupština bi mogla do kraja godine da ukine imunitet poslanicima koje SDT tereti da su, tokom vlasti DPS-a, kao dio vladine Komisije, počinili produženo krivično djelo zloupotreba službenog položaja.

Predsjednik skupštinskog Administrativnog odbora Dragan Krapović (Demokrate), kazao je “Vijestima” da je šefica parlamenta Danijela Đurović uputila tom tijelu na dalju nadležnost zahtjev SDT-a za ukidanje imuniteta.

”Shodno dopisu predsjednice Đurović, relativno brzo ću zakazati sjednicu Odbora na kojoj ćemo zauzeti stav o predmetnom zahtjevu za davanje odobrenja za krivično gonjenje nekoliko kolega poslanica i poslanika”, istakao je.

Prema Poslovniku Skupštine, Administrativni odbor dužan je da izvještaj s predlogom podnese, po pravilu, na prvoj narednoj sjednici. Imajući u vidu Krapovićevu najavu, činjenicu da jesenje zasjedanje traje do kraja decembra i da potom slijedi vanredno koje traje do kraja februara, to znači da bi parlament do Nove godine mogao dati “zeleno svjetlo” SDT-u za procesuiranje poslanika.

Dragica Sekulić, foto: Boris Pejović

SDT je, po krivičnoj prijavi Vlade od 13. oktobra, formirao predmet i tražio ukidanje imuniteta poslanicima DPS-a Boškoviću, Dragici Sekulić i Suzani Pribilović, te SD-a Ivanu Brajoviću i Damiru Šehoviću.

Osim njih, istragom su obuhvaćeni i bivši ministri Budimir Šegrt, Suad Numanović, Sanja Vlahović i Osman Nurković, bivši šef Kabineta predsjednika i bivši konzul u Sremskim Karlovcima Dražen Miličković, bivši generalni sekretar Skupštine Aleksandar Jovićević, te bivša pomoćnica generalnog sekretara Jelena Radonjić. Njih od krivičnog gonjenja ne štiti imunitet.

SDT je, prema informacijama “Vijesti”, utvrdio da postoji odgovarajući stepen sumnje da su bivši članovi Vladine Komisije od 2016. do 2020. počinili produženo krivično djelo zloupotreba službenog položaja, tako što su, Bošković kao predsjednik, a ostali kao članovi, donosili odluke o rješavanju stambenih potreba funkcionera suprotno Odluci Vlade, i tako drugima pribavljali imovinsku korist koja prelazi 30.000 eura.

Vlada je početkom jula ukinula Odluku o načinu i kriterijumima za rješavanje stambenih potreba funkcionera. Prethodno je u maju Agencija za sprečavanje korupcije dala mišljenje o njoj, u kom je, između ostalog, ocijenila da njene odredbe nose povećani rizik za nastanak korupcije.

Za odluku o ukidanju imuniteta u parlamentu postoji većina, s obzirom na to da su podršku tome, osim partija tridesetoavgustovske većine, najavili i iz Socijaldemokratske partije (SDP). S druge strane, iz DPS-a poručuju da njihovim poslanicima ne treba ukidati imunitet, jer će se, kako kažu, odreći njega, dok iz SD-a ocjenjuju da se SDT stavio u funkciju premijera Dritana Abazovića.

Poslanik Demokratskog fronta (DF) Jovan Vučurović, rekao je “Vijestima” da će oni podržati zahtjev SDT-a.

”Treba napraviti razliku između skidanja imuniteta poslanicima DF-a, kojima je uz to određivan i pritvor, a koji su bili potpuno nevini i što je bio rezultat političkog progona, i skidanja imuniteta pripadnicima DPS-a koji su decenijama pljačkali i uništavali državu”, naveo je on.

Osman Nurković, foto: Savo Prelević

Vučurović je rekao da smatra da istraga treba da obuhvati i bivšeg premijera Duška Markovića, koji se, prema njegovim riječima, za to “kandidovao” posljednjom izjavom – da je njegova Vlada rješavala stambena pitanja “u skladu s procedurom i planiranim sredstvima”.

Marković je to rekao juče, komentarišući zahtjev SDT-a.

Šef poslaničkog kluba Demokrata Boris Bogdanović, takođe je potvrdio listu da će ta stranka glasati za ukidanje imuniteta.

Lider Građanskog pokreta (GP) URA i premijer, koji je i podnio krivičnu prijavu, rekao je juče u Briselu da će njegove kolege glasati za zahtjev SDT-a.

Iz SDP-a “Vijestima” su kazali da će i sada podržati skidanje imuniteta, kao što su i svih prethodnih puta.

“Očekujemo da tužilac dođe i obrazloži zahtjev, i očekujemo da Tužilaštvo na isti način, profesionalno i odgovorno razmatra sve prijave, bez obzira ko je podnosilac i protiv koga je prijava podnijeta, jer je to jedini način da zavrijedi povjerenje javnosti koje se teško stiče, a lako gubi”, istakli su.

Ivan Brajović, foto: Boris Pejović

S druge strane, iz DPS-a poručuju da nemaju nikakav problem s utvrđivanjem odgovornosti u ovom slučaju. “Principijelno smo se ponašali kad smo glasali za skidanje imuniteta našim poslanicima. Drugi nisu glasali za skidanje imuniteta kad je bila riječ o njihovim poslanicima. Dijelovi SDT-a su se instrumentalizovali s ciljem nanošenja štete DPS-u, a po nalogu Abazovića… Ne morate nam ništa skidati imunitete, odrećićemo ih se svi do jednog”, rekao je na presu šef poslaničkog kluba DPS-a Danijel Živković.

On je kazao da, po njegovom uvjerenju i poznavanju kolega koji su bili u Komisiji, vjeruje da su poštovali zakon i “da ne bi prekoračili ovlašćenja i dodijelili nekome nešto što mu ne pripada”. “Mnoge moralne vertikale su dobile stanove na ovaj način. Dobio je Zdravko Krivokapić, Dragan Šoć, Branka Bošnjak… Izaći ćemo s informacijama ko je sve dobio stanove na ovaj način”, poručio je.

Podnosioci sami procjenjivali koliko im para treba

U krivičnoj prijavi navodi se da je Komisija donosila odluke o dodjeli kredita suprotno odredbi člana Odluke, kojom je propisano da se funkcioneru može dodijeliti kredit “za poboljšanje uslova stanovanja do 15.000 eura”.

Dodaje se da su zahtjevi formulisani paušalno i da se od Komisije tražila “novčana pomoć”, odnosno dodjela sredstava za opravke ili rekonstrukciju stambenih objekata ili kuća, pri čemu su podnosioci sami “procjenjivali” kolika su im sredstva potrebna.

U nekim zahtjevima podnosioci su tražili sredstva za “trajno rješenje stambenog pitanja”, ne precizirajući na koji način, a da je Komisija uvijek donosila odluku o dodjeli kredita “u cilju poboljšanja uslova stanovanja”. U zapisnicima koji su dostavljeni, kako piše, kao dokaz ne postoji nijedan navod o ispitivanju osnovanosti zahtjeva prilikom odlučivanja, niti iz njih proizlazi da su predsjednik ili članovi Komisije izdvojili mišljenje, što bi moralo biti konstatovano.

U prijavi, u koju su “Vijesti” imale uvid, je navedeno da su sva dokumenta u vezi s ovim bila označena stepenom tajnosti.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Đukanović: Griješi onaj koji u lisicama nad kojima likuje, na rukama drugih ljudi, ne prepoznaje svoje lisice sjutra

„Ćeranija po Crnoj Gori će se nastaviti“, kaže Đukanović

Đukanović

U Crnoj Gori je na sceni politički revanšizam kao nova stranica tradicije crnogorskih osveta, kazao je nekadašnji predsjednik države, Vlade i Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović.

On je istakao da „onaj ko radi ovo što sada radi, taj ne shvata da je već otpočeo novu stranicu crnogorskih osveta“.

„I jako griješi ako u onim lisicama nad kojima likuje, na rukama drugih ljudi, ne prepoznaje svoje lisice sjutra“, dodao je Đukanović.

„Živimo u jako zatrovanoj atmosferi. Atmosferi koja govori da će se ćeranija po Crnoj Gori nastaviti. Zašto na to upozoravam? Crnogorsko društvo je društvo osvetnika. Nije to karakteristično samo za albanske zajednice, za koje se uglavnom vezuje krvna osveta. Treba da se prisjetimo da u srcu Crne Gore, u Katunskoj nahiji, krvna osveta među određenim starocrnogorskim porodicama traje duže od 200 godina. E, ko to ne zna taj ne razumije kako je opasno kada vam jedina politika nakon dolaska na vlast postane revanšizam. Revanšizam je samo političko ime za osvetu. To znači da ne postoji svijest o tome da treba podvući crtu ispod crnogorske prakse osvete“, naveo je on u intervjuu za Antenu M.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Nikolić: Puštanje na slobodu direktorice ASK-a je pobjeda pravde

On je istakao da je odlukom sudije Suzane Mugoše spriječena „još jedna blamaža crnogorskog pravosuđa i njegovih čelnika koji su po nalogu parlamentarne većine krenuli u progon Jelene Perović

Foto: Pobjeda/Dragan Mijatović

Puštanje na slobodu direktorice Agencije za sprečavanje korupcije Jelene Perović pobjeda je prava i pravde nad naletom revanšističkog pira Skaj tužioca Vladimira Novovića, smatra Miloš Nikolić, portparol Demokratske partije socijalista (DPS).

On je istakao da je odlukom sudije Suzane Mugoše spriječena „još jedna blamaža crnogorskog pravosuđa i njegovih čelnika koji su po nalogu parlamentarne većine krenuli u progon Jelene Perović kako bi je po svaku cijenu lišili slobode i omogućili da ASK postane još jedan punkt MANS-a.

„Podsjećanja radi, SDT se bavi varijabilama u ASK-u u iznosu od 60.000 za četiri godine, dok spokojno miruje u odnosu na već presuđenu štetu od 250.000 eura koju je Vesna Bratić nanijela nezakonitim otpuštanjem direktora škola, kao i na 173.000 eura varijabila koje je Irena Radović kao direktorica IRF isplatila zaposlenim za godinu dana“, kazao je Nikolić.

Takođe, dodaje on, Novovića ne interesuje ni duplo negativno mišljenje DRI u kojem je utvrđeno kršenje brojnih zakona u odnosu na završni račun budžeta Milojka Spajića.

„Ovo je samo dio očigledne selektivnosti u postupanju Skaj tužioca koji opijen apsolutnom moći koju je stekao nakon imenovanja kuma Markovića za VDT zaboravlja da ovakvim činjenjem sam sebi piše optužnicu za očiglednu zloupotrebu službenog položaja koja će prije ili kasnije dovesti do preispitivanja njegove odgovornosti“, zaključio je Nikolić.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Milatović: Spajić trebalo da zaštiti ministarku Gorčević od prozivki Vučića

„Učinio bih to da sam na njegovom mjestu“

Na prozivke predsjednika Srbije Aleksandra Vučića upućene ministarki evropskih poslova Crne Gore Maidi Gorčević trebalo je da odgovori premijer, ja bih to uradio da sam na njegovom mjestu, rekao je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

Ovo je odgovorio na pitanje kako komentariše to što je Gorčević od njega očekivala da je zaštiti i da reaguje nakon što je Vučić rekao da je „otišla u Prištinu da se izvinjava Amerikancima“. Predsjednik Milatović je odgovarao na pitanja novinara nakon otvaranja međunarodne konferencija crnogorskih menadžera bezbjednosti koja se održava u Budvi.

„Vidio sam njenu izjavu ali u takvim situacijama po protokolu reaguje Mnistarstvo vanjskih poslova jedne zemlje, zbog čega je to izostalo nijesam ja adresa. Da li je reakcija trebala da se desi, da. Da li je trebalo da reaguje predsjednik Vlade, da, ja da sam na njegovom mjestu to bih uradio. U državnom aparatu mnogi nijesu uradili ono što je trebalo da urade. Ja sam već rekao da se moramo dodatno pozitivno odnositi i afirmisati učešće žena u politici, smatram da Gorčević dobro radi svoj posao, sad imamo manje žena u Parlamentu nego ranije. Njenom izjavom sam iznenanđen ali ne bih volio da je to politička potreba da se približi predsjedniku Vlade“, rekao je Milatović.

Kako je naveo, obraćanje Vučića nije bio primjeren način komuniciranja između dvije zemlje „i koliko god da tema potput Kosova bila osjetljiva za Srbiju, kao što jeste,moramo da biramo riječi“.

„Predsjednik Vučić je morao da izabere drugačije riječi u odnosu na politički stav koji je prenio prema Crnoj Gori. Moramo sa dodatnim poštovanjem i uvažavanjem da se odnosimo prema političkim akterima u Crnoj Gori i susjednim zemljama. To je jasno. Ja stajem u zaštitu žena. Zaštitio sam i Draginju Vuksanović Stanković ali ono što je Gorčević rekla u Parlamentu je politička floskula koju ne bih dalje komentarisao“, naveo je Milatović.

Mandić duguje odgovor građanima

Na pitanje kako komentarise posjetu predsjednika Skupštine Andrije Mandića vojnim vježbama u Srbiji, Milatović kaže da je to vidio u medijima te da nema detalje o tome ali da on treba da odgovori građanima na to legitimno pitanje.

„Na legitimno pitanje u kom kontekstu su prisustvovali vježbi. To je pitanje za njih. Gospodin Mandić je predsjednik Skupštine pa samim tim i član Savjeta za odrbranu i bezbijednost, mi smo članica NATO i da želimo najbolje odnose sa svim zemljama u oruženju uključujući i Srbiju tako da Mandić bi trebalo da građanima odgovori na to pitanje što sam siguran da će i uraditi“, naveo je Milatović.

Možda nikoga ne podrži na izborima u Budvi

Novinare je interesovalo i zašto je raspisao izbore u Budvi 26. maja s obziorom na turističku sezonu.

Kazao je da sezona počinje 1. juna i da je upravo računao na to da se sve završi do početka sezone.

„Ja imam jasan ustavni rok od 60 do 100 dana kada raspisujem izbore za lokalni parlament a ja sam to uradio u najkraćem roku kako bi završili prije početka sezone sav taj proces. To je bilo jedino logično rješenje i postupio sam odgovorno i u smislu posvećenosti javnog interesa svih. Budva je pristonica turizma i vrlo je važno da se izborni proces završi što prije dobro je što idete na izbore da se riješi koplikovana situacija. Nadam se da će građani imati benefite“ istakao je Milatović.

Kaže da nije razmišljao o tome koga će podržati na izborima a da postoji opcija da ne podrži nikoga.

„Ako se odlučim da bilo koga podržim jer ima još vremena, a uvijek postoji opcija da ne podržim nijednu političku partiju“, poručio je Milatović.

Optimista za IBAR ali nam predstoji težak put

Na pitanje računa li da Vlada može da ispuni sve uslove za IBAR i šta ukoliko ne ispunimo optimistična očekivanja, kazao je da je to samo jedna stepenica ka uspjehu.

„IBAR je izvještaj o realizaciji priveremnih mjerila koja se tiču poglavlja 23 i 24, vladavine prava, realizovano je dvije trećine mjerila. Najteže je bilo realizovati ono što se tiče imenovanja najvažnijih funkcija u pravoduđu u okviru Parlameta, i važan je korak napravljan, optimista sam, na ruku nam ide trenutno raspoloženje u Briselu mislim da EU želi da ima uspješnu priču i da to može biti Crna Gora. Nakon trenutka kakav sad postoji u Ukrajini Brisel je shvatio da je politika proširenja važna i u kontekstu bezbjednosti evropskog kontinenta i optimista sam i Vlada radi i posvećena je tome kao što je radila i prethodna i 42. vlada“, kazao je Milatović.

Ukoliko ne dobijemo u ovom trenutku promijenjenih okolnosti IBAR, on navodi da bi to bilo kao da smo došli pred gol i promašili prazan gol.

„IBAR je samo jedna stepenica na našem EU putu a ne kraj. Kad dobijemo IBAR onda ćemo dobiti konačna, završna mjerila i tek tada predstoji težak rad. Mnoga su poglavlja spremna da budu zatvorena, neka bi mogla i ove godine da se zatvore ako dobijemo IBAR. Predstoji nam težak put. Tu i sudionici moraju da budu posvećine EU integracijama. Sve što radimo mora da korespondira porukama koje šaljemo, a čini mi se da u prethodnom periodu to u nekim slučajevima nije važilo“, zaključuje Milatović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije