Connect with us

DRUŠTVO

ISTRAŽUJE SE

Bošković sa računa Ministarstva odbrane uplatio više od 10 milliona eura Budućnosti: SDT formirao predmet

Specijalno državno tužilaštvo istražuje da li je zakonito rukometnom i košarkaškom klubu “Budućnost” transferisano više od 10 miliona eura povučenih iz budžeta Ministarstva odbrane. Bivši ministar i poslanik DPS-a Predrag Bošković rekao da je uvijek i sve radio u skladu sa zakonom i da sa ponosom ističe sve što je učinio za crnogorski sport

Bošnjak, Foto: Boris Pejović

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) istražuje da li je i kako, bez konkursa za raspodjelu sredstava iz budžetske rezerve, od 2017. do 2020. godine, Ženskom rukometnom klubu “Budućnost” i košarkaškom klubu “Budućnost”, transferisano više od 10 miliona eura povučenih iz budžeta Ministarstva odbrane.

”U Specijanom državnom tužilaštvu formiran (je) predmet i izviđaj je u toku, a više informacija i podataka nije moguće saopštiti radi zaštite interesa postupka”, odgovorila je “Vijestima” 15. maja portparolka SDT-a, specijalna tužiteljka Sanja Jovićević.

Prema dokumentima dostavljenim “Vijestima”, u tom periodu na račune rukometaškog i košarkaškog kluba “Budućnost” transferisano je više od deset miliona eura.

Navodno, novac namijenjen Ministarstvu odbrane na račune tih klubova prebačen je kada je tim Vladinim resorom upravljao aktuelni poslanik DPS-a, Predrag Bošković

On je “Vijestima” juče rekao da je sve radio prema zakonu i da sa ponosom ističe sve što je radio za crnogorski sport:

”I žao mi je što nijesam bio u prilici da pomognem još i više”, rekao je Bošković “Vijestima”.

Novac je transferisan po zaključku Vlade, u tranšama od 50 do 850 hiljada eura.

Na žiro račun ŽRK “Budućnost” ukupno je, u tom periodu, prebačeno 5,675.000 eura, a na račun KK Budućnost 4,5 miliona eura.

Prema analitičkoj kartici, u koju “Vijesti” imaju uvid, rukometnom klubu 10. marta 2017. godine prebačeno je 150.000 eura, a 18 dana kasnije imali su i dvije transakcije po 75.000 eura i jednu od 80.000 eura. Za svaku je naznačeno “po zaključku Vlade”.

Po istom osnovu, 26. maja te godine transferisano im je 515.000 eura, a potom 12. septembra 400.000 eura, a 13. decembra 2017. godine još 380.000 eura.

Naredne godine uplaćeno im je dva puta po 450.000 eura i jednom 400.000 eura. Transakcije su izvršene u junu, septembru i novembru.

Tokom 2019. godine takođe je bilo nekoliko uplata na osnovu zaključka Vlade – 13. februara 400.000 eura, potom 20. maja pola miliona eura, a isto toliko i 13. septembra, dok im je 12. novembra prebačeno 600.000 eura, a 24. decembra još 200.000 eura.

U dokumentima u koje “Vijesti” imaju uvid evidentirana je i uplata od 500.000 eura, izvršena 14. februara 2020. godine.

Prema analitičkoj kartici na kojoj su uplate izvršene na račun KK “Budućnost”, kojima je navodno takođe prebacivan novac namijenjen za Ministarstvo odbrane, u julu 2017. godine transferisano im je 100.000 eura, a potom i 50 hiljada eura u septembru, pa još 50.000 eura 12. decembra i pred kraj tog mjeseca još 250.000 eura.

Tokom 2018. godine novac im je prebacivan tri puta – 14. septembra 850.000 eura. potom još 750.000 eura 30. novembra i u decembru još 550.000 eura.

Naredne godine, “po zaključku Vlade” novac im je transferisan takođe tri puta. Prvo im je 22. aprila prebačeno pola miliona eura, zatim 19. jula još 600.000 eura, a onda isto toliko 12. novembra 2019. godine.

U 2020. godini uplatu su imali istog dana kada i ŽRK “Budućnost” – 14. februara. Njima je transferisano 200.000 eura.

Budžet MO za 2017. godinu bio je oko 50 miliona eura, a godinu kasnije 53.803.559,17 eura.

Istovremeno kada su milioni sa računa MO navodno transferisani rukometnom i košarkaškom klubu, taj Vladin resor je izdvajao 5.000 eura za “realizaciju brojnih aktivnosti” koje su imale za cilj da ženama približe Vojsku i sve mogućnosti službe u Vojsci.

Podnijeta prijava

Specijalnom državnom tužilaštvu kojim rukovodi Vladimir Novović, zbog raspodjele sredstava iz budžeta MO, juče je podnijeta krivična prijava protiv Boškovića.

Begović, Foto: Gov.me

”Predrag Bošković je u periodu 2017-2020. godine, sredstva Ministarstva odbrane, planirana godišnjim budžetom, posredstvom budžetske rezerve, van okvira svojih ovlašćenja i djelokruga rada Ministarstva odbrane, kontinuirano, uz potpuni stepen svijesti i volje, uz pomogača iz Ministarstva finansija i drugih lica preusmjeravao na žiro-račun dvije sportske organizacije: ŽRK ‘Budućnost’ i KK ‘Budućnost’. Ovaj proces je sprovođen uz direktni umišljaj, pričinjavajući veliku štetu državi Crnoj Gori, odnosno budžetu u produženom trajanju. Radi se o vrijednosti štete od preko 10 miliona eura. Tokom predmetnog perioda, Predrag Bošković, tadašnji ministar odbrane, bio je član organa upravljanja, tj. predsjednik Upravnog odbora ŽRK ‘Budućnost’, od 2006. godine”, piše u prijavi čiji podnosilac je doskorašnji vršilac dužnosti direktora Uprave za sport i mlade Marko Begović.

Begović, u prijavi u koju su “Vijesti” imale uvid, objašnjava da je Zakonom o sportu jasno predviđen način finansiranja potreba u oblasti sporta:

”Pa navedeni mehanizam predstavlja i grubo kršenje propisa u oblasti sporta. Takođe, nepoznato je za koju svrhu su opredijeljena sredstva, pa je otvorena sumnja da su sredstva posredstvom neprofitnih organizacija završila na računima privatnih lica, a ne za sportske aktivnosti kako je propisano Zakonom o sportu”.

On je SDT-u dostavio i dokaze, a predložio im je da saslušaju Boškovića, čelnike ŽRK “Budućnost” i KK “Budućnost” za period 2016-2020, kao i da se sprovede vještačenje po vještaku ekonomsko-finansijske struke na pobrojane okolnosti.

”Predlažem da se u prethodnom postupku saslušaju pomenuta lica i ostali koji su u vezi sa ovima istim povodom te da se nakon prikupljanja obavještenja i potrebnih materijalnih dokaza sprovede postupak shodno nadležnostima Specijalnog državnog tužilaštva jer se radi o javnim ličnostima i funkcionerima pa su ovi navodi time ozbiljniji, jer njihovim radom bi trebalo da se stvara opšte dobro, a ne šteta po građane Crne Gore i državni budžet”, napisao je Begović u prijavi i predložio da SDT pokrene krivični postupak, odredi pritvor okrivljenima i optuži ih za krivična djela u sticaju – zloupotreba službenog ovlašćenja, pronevjera i nesavjestan rad u službi.

Bošković: Uzalud se Begović krije iza prijave

Bošković, Foto: Gov.me

”Obradovala me vijest o podnesenoj krivičnoj prijavi. Zaista vjerujem da je vrijeme da konačno neke stvari razjasnimo institucionalno, a ne putem medija, kako su pojedinci iz prethodne Vlade imali običaj da rade, pokušavajući na taj način da ostvare uticaj u odnosu na moje političko djelovanje. Naravno, bezuspješno. Prema tome, jedva čekam eventualni poziv tužioca jer sa ponosom ističem sve što sam radio za crnogorski sport i žao mi je što nijesam bio u prilici da pomogmem još i više. Naravno, tokom čitave karijere sve što sam radio, radio sam u skladu sa zakonom, poštujući procedure i to će eventualni postupak nedvosmisleno pokazati.

Što se tiče podnosioca prijave, danas smijenjenog Begovića: mogu reći da ni ova krivična prijava ne može sakriti sva nepočinstva prema crmogorskom sportu koja je učinio, što će svakako biti predmet pažnje u narednom periodu”, rekao je juče Bošković.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

(FOTO/VIDEO) Otvoren tunel na Jelovici za saobraćaj

Režim probnog rada puta Jezerine – Lubnice i tunela Klisura podrazumijeva da će saobraćaj biti omogućen svakim danom u periodu od sedam do 18 sati

Foto: Berane online

Put Jezerine – Lubnice, dug 15 kilometara i tunel Klisura od 2,8 kilometara, koji su od danas probno otvoreni za saobraćaj, obišli su predsjednik Vlade Milojko Spajić, sa ministrima Filipom Radulovićem i Vladimirom Martinovićem i direktorom Uprave za saobraćaj Radomirom Vuksanovićem.

„Veliko je je zadovoljstvo da ovaj dugoiščekivani projekat danas puštamo u probni rad. Pristupni putevi lokalni nijesu na zavidnom nivou, međutim, radićemo na tome narednih mjeseci. Najbitnije je da je put, od Berana i vasojevićkog kraja, prema ostatku Crne Gore, to jest, Podgorici, skraćen za 30-40 minuta. To je velika i jako bitna vijest za ovaj kraj“, kazao je Spajić, prenose „Vijesti“.

Prema njegovim riječima, put Jezerine – Lubnice je jedan u nizu projekata, kojima se sjever povezuje s ostatkom Crne Gore. Infrastrukturno povezivanje sjevera, kako je kazao premijer, „jedna je od najbitnijih tema aktuelne Vlade“.

„Svi programi ove Vlade, uključujući Evropa sad 2, zavise od takvih poteza. Izutetno smo zahvalni i našim prijateljima iz Međunarodna banka za obnovu i razvoj (IBRD). Jedna od veliki projekat koji će otvoriti sjeveroistok Crne Gore za mnogo bolju povezanost je auto put Mateševo – Andrijevica, gdje ćemo dobiti grant od EU od 200 do 250 miliona eura. Dobićemo i 200 miliona povoljnih kredita od IBRD“, najavio je Spajić.

foto: Dragana Šćepanović

Prema riječima ministra Radulovića „otvranje puta od Jezerina do Lubnica i tunela do kraja prošle godine nikad nije bila relana priča“. Radulović je, odgovarajući na novinarsko pitanje da li će izvođači raova snositi psoljedice zbog kašnjenja, kazao da to što su radovi na tom putu „mnogo skuplji i mnogo duže trajali nije prihvatljivo za Vladu“.

„Kada se ugovori potpisuju s državom, rokovi treba da budu ispoštovani. Recimo, na putu Vrulja – Mijakovići raskinuli smo ugovor sa izvođačem jer nije mogo da odgovori izazovima. To će biti praksa da se raskidaju ugovori kad izvođači ne mogu da ispoštuju dogovoreno“, tvrdi on.

U fokusu 44 Vlade je razvoj sjevera, tvrdi ministar Martinović. Vlada je kazao on, „maksimalno posvećena da se konačno traži balans između sjevera i juga“. On je podsjetio na projekte na sjeveru koji slijede.

foto: Dragana Šćepanović

„Na tome ćemo istrajati. Očekuje nas mnogo infrastrukturnih projekata u narednom periodu. Ovakvi i slični projekti su bitni za razvoj sjevera i moramo taj dio države otvoriti za investicije. Bez ovakvih projekata nema razvoja sjevera, a kroz ovakve projekte ulivamo sigurnost investitorima i ja se nadam da ćemo time dodatno privući i investitore i turiste, ali i doprinijeti značajno boljem kvalitet života građana“, rekao je Martinović, navode „Vijesti“.

Kako je kazao direktorom Uprave za saobraćaj „radom komisije za tehnički prijem radova stekli su se uslovi da se od inspekcijskih organa dobiju rješenja o probnom radu puta od Jezerina do Lubnica i tunela Klisura“.

„Radi se o dionici dugoj 15 kilometara, koju čini tunel dužine 2,8 kilemetara. Ovo je izuzetno značajan objekat, koji skraćuje put od Berana do Kolašin za 40 kilometara. S obzirom da se radi o probnom radu, saobraćaj nije dozvoljen za teretna vozila i vozila za prevoz opasnih materija. Uložićemo veliki napor da što prije dobijemo upotrebnu dozvolu“, kazao je Vuksanović.

Režim probnog rada podrazumijeva da će saobraćaj biti omogućen svakim danom u periodu od sedam do 18 sati.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Preminula jedna osoba od velikog kašlja, registrovano 799 slučajeva u CG: U Beranama 32 oboljelih

Podaci za pet i po mjeseci

Jedna osoba je preminula od posljedica velikog kašlja – pertusisa, a za pet i po mjeseci u Crnoj Gori je registrovano 759 slučajeva obolijevanja od te bolesti, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje.

Ta osoba je, kako navode, preminula 12. marta.

„Prema dostupnim podacima preminula osoba je bila uzrasta 80 godina, iz Podgorice, bolovala je od više hroničnih oboljenja kardiovaskularnog i respiratornog sistema i liječena je u Specijalnoj bolnici (SB) Brezovik“, ističe se u saopštenju IJZCG.

Iz te institucije su naveli da su od početka novembra 2023. godine zaključno sa 17. martom, registrovali 759 slučajeva obolijevanja od velikog kašlja.

„Kod 669 osoba je bolest potvrđena laboratorijskim putem (PCR ili serološkim analizama), dok je kod 90 osoba obolijevanje prijavljeno na osnovu razvoja karakterističnih simptoma bolesti nakon bliskog kontakta sa oboljelim. Među registrovanim slučajevima (759), najveći udio oboljelih je u uzrasnoj grupi 11-15 godina (280), potom u uzrasnoj grupi 26-64 godine (125), 16-20 godina (112), 6-10 godina (104), 1-5 godina (84), preko 65 godina (23), ispod 1 godine (18) i u uzrasnoj grupi 21-25 godina (13)“, kazali su iz IJZCG.

Naveli su da je najveći broj slučajeva otkriven u Podgorici (549), potom u Baru (38), Danilovgradu (36), Beranama (32), Nikšiću (22), Budvi (13), Cetinju (13), Kotoru (13), Bijelom Polju (9), Tivtu (8), Herceg Novom (7), Zeti (6), Ulcinju (5), Mojkovcu (3), Andrijevici (2), Petnjici (1), Plavu (1) i Pljevljima (1).

„Od sredine decembra do 17.03.2024. su od strane nadležnih epidemioloških službi, epidemije pertusisa prijavljene u Podgorici, Danilovgradu, Baru, Beranama, Nikšiću, Budvi, Cetinju, Bijelom Polju, Tivtu i Herceg Novom. Od registrovanih slučajeva (759), kod 711 (preko 90%) je od posljednje doze vakcine (treće doze vakcine ili prve revakcinacije) sa komponentom protiv pertusisa do obolijevanja prošlo pet ili više godina, ili osobe nisu bile vakcinisane, ili ne postoji dokaz o vakcinaciji (uglavnom kod osoba starijih od 25 godina). Nakon pet ili više godina od završene primovakcinacije ili revakcinacije ne može se očekivati postojanje imuniteta zbog karakteristika acelularne vakcine. Glavni cilj vakcinacije protiv pertusisa je da se pravovremenom i potpunom vakcinacijom (primljena 3+1 doza vakcine) zaštite djeca ispod pet godina starosti“, naveli su iz IJZCG.

Prema informacijama dostupnim IJZCG od početka decembra u Crnoj Gori je zbog pertusisa hospitalizovano 48 osoba od kojih je trenutno jedan pacijent na bolničkom liječenju.

„Među hospitalizovanim najveći udio su činila djeca ispod pet godina (32) i to odojčad uzrasta ispod 12 mjeseci među kojima je bilo deset hospitalizovanih i djeca uzrasta od jedne do pet godina među kojima je bilo 22 hospitalizovanih. Među hospitalizovanima (48), 45 osoba nije bilo vakcinisano ili je od posljednje doze vakcine (treće doze vakcine ili prve revakcinacije) sa komponentom protiv pertusisa do obolijevanja prošlo pet ili više godina“, piše u saopštenju.

Iz IJZCG navode da je veliki kašalj oboljenje kod kojeg se naročito teški simptomi mogu javiti kod novorođenčadi i nepotpuno vakcinisane odojčadi (djece uzrasta ispod jedne godine, a naročito ispod šest mjeseci), kod kojih je ova bolest nerijetko životno ugrožavajuća.

„Pored njih, bolest može biti teška i za nepotpuno vakcinisanu djecu uzrasta od jedne do pet godina. Adolescenti, odrasli i potpuno vakcinisana djeca najčešće imaju blaže ili atipične simptome velikog kašlja, iako se izraženo oboljenje može javiti u svim uzrasnim grupama posebno kod onih kod kojih je od završene primovakcinacije/revakcinacije prošlo duže od četiri godine i koji imaju neka pridružena hronična oboljenja/stanja“, poručili su iz IJZCG.

Posebno apeluju na osjetljive grupe, odnosno na članove njihovih porodica i sve osobe koje dolaze u kontakt sa njima, da budu veoma pažljivi i da, pored pravovremene vakcinacije djece, primjenjuju opšte mjere prevencije (izbjegavanje bliskih kontakata sa bebama i malom djecom kada imamo simptome respiratorne infekcije ili striktno pravilno nošenje maske ukoliko kontakt ne možemo izbjeći, odlazak kod ljekara radi testiranja i uključivanja adekvatne antibiotske terapije) u cilju smanjenja rizika obolijevanja od velikog kašlja i daljeg prenošenja bolesti.

„Pozivamo roditelje da dovode djecu na vakcinaciju u skladu sa kalendarom vakcinacije i da bez medicinskih kontraindikacija utvrđenih i u pisanoj formi navedenih od strane ljekara ne odlažu vakcinaciju. Pravovremena vakcinacija je veoma važna i odlaganje vakcinacije bez utvrđenog i medicinski opravdanog razloga može biti veoma opasno jer se time produžava period kada su djeca osjetljiva na infekcije određenim uzročnicima i može dovesti do ozbiljnih posljedica. Podsjećamo da je prema Stručno-metodološkom uputstvu obezbjeđeno PCR testiranje za svu djecu ispod pet godina, trudnice, bolnički liječene pacijente, dok je za ostale obezbjeđena dijagnostika analizom specifičnih IgG antitoksin antitjela na Bordetellu pertusis iz krvi“, piše u saopštenju.

Vezano za podatak od 759 slučajeva obolijevanja od velikog kašlja i podatak da je hospitalizovano 48 osoba, iz IJZCG su napomenuli da je sistem prijavljivanja zaraznih bolesti dinamičan, te da prikazani podaci odražavaju broj prijava u trenutku izrade izvještaja, kao i geografsku distribuciju oboljelih na osnovu dostupnih podataka u tom trenutku.

„Podaci o broju oboljelih se ažuriraju sedmično, kada se izvrše i potrebne korekcije na osnovu informacija koje se dobiju tokom epidemiološkog ispitivanja“, zaključuje se u saoptenju IJZCG.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Danas počinje Vaskršnji post

Vaskršnji post traje 48 dana, i najduži je post u toku godine, koji se završava praznikom Vaskrsenja

Manastir Đurđevi Stupovi u Beranama, Foto: Ivangrad studio

Pravoslavni vjernici obilježavaju početak Vaskršnjeg posta. Ovaj post naziva se i Veliki i Veligdanski, zbog posebne važnosti, ali i dužine trajanja. Naziva se i Časni zato što obuhvata vrijeme stradanja Isusa Hrista. Uz uzdržavanje od jake i mrsne hrane, još važnije za post je uzdržavanje od gnijeva, loših misli i djela.

Vaskršnji post uvijek počinje u ponedjeljak – prvi ponedjeljak posta naziva se Čisti, kao i prva sedmica posta.

Običaj je da se tokom prve – Čiste nednelje, sprema cijela kuća. Vjeruje se da je danas dobro započeti velike poslove, jer će biti uspješni.

Vaskršnji post traje 48 dana, i najduži je post u toku godine, koji se završava praznikom Vaskrsenja.

Vjernici koji poste cio post trebalo bi da poste na vodi, osim subotom i nedjeljom, kada se dozvoljava post na ulju i konzumiranje vina.

Takođe, na praznike Blagovijesti i Cvijeti može da se jede riba, piše RTS.

U našem narodu je poznato da većina ljudi posti uglavnom prvu i posljednju sedmicu posta, i to na vodi.

Tokom Velikog posta vjernici pristupaju pokajanju, praštanju i molitvi, a cilj je da dostojno dočekaju najveći hrišćanski praznik.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije