POLITIKA
"CRNOJ GORI NASUŠNO POTREBNA NOVA VLADA"
Bošković: SNP uspio da se odvoji od DF-a u Beranama, to je dobar iskorak
„DPS bi sa koalicionim partnerima bila ljekovita za ono što je potrebno Beranama. Kao što smo i u izbornoj noći rekli – stojimo otvoreni za bilo koji dogovor pod uslovom da se okanemo nacionalizama, fašističkih ideologija…“, rekao je poslanik i član Predsjedništva DPS-a

Od izuzetne važnosti je da stvorimo građanski blok koji će nas izvući iz mraka nacionalizma i blata u koji žele da nas uvale oni koji su trenutno na vlasti, a koji samo u tom mraku mogu da vladaju, rekao je poslanik i član Predsjedništva DPS-a Predrag Bošković u emisiji “Znam da znaš” na Gradskoj TV.
Bošković naglašava da građanska Crna Gora treba da bude kuća za sve nas, bez obzira da li smo Crnogorci, Srbi, Albanci, Muslimani, Bošnjaci, Romi…
“Ova vlada je pokazala da je nesposobna i da ima veoma lošu namjeru da državu okuje okovima ropstva prema Srbiji”, kaže Bošković.
Postizborna koalicija
Jedan od uspjeha DPS-a na lokalnim izborima je, kako ističe, što su počeli da razbijaju monolitnu strukturu “srpskog svijeta”, nacionalističko – populističkog političkog narativa u Beranama.
“Postoji neslaganje s njihove strane o tome kako će dogovoriti vlast u Beranama. DPS bi sa koalicionim partnerima bila ljekovita za ono što je potrebno Beranama. Kao što smo i u izbornoj noći rekli – stojimo otvoreni za bilo koji dogovor pod uslovom da se okanemo nacionalizama, fašističkih ideologija i da se fokusiramo na ono što je jedino moguće u Crnoj Gori – da svako bude jednak. Kada se smire emocije i sagleda šta je najbolje za budućnost Berana, nadam se da će doći do novih ideja. Činjenica da je SNP uspio da se izvuče iz šinjela DF-a je dobar iskorak koji može dovesti do pozitivnijih dešavanja u Crnoj Gori”, kaže Bošković.
Crnoj Gori je, kaže, nasušno potrebna nova vlada kako bi bivša otišla u prošlost.
“Iskoristili su tehnički mandat da unište sve ono što su uništavali prethodnih godinu. Moramo imati proevropsku vladu koja će se jasno odrediti prema agresiji Rusije na Ukrajinu i prema svemu što su civilizacijske vrijednosti u regionu. Trenutno imamo prodaju države. Sve se unižava kako bi Crna Gora postala zavisna od Srbije i molila za njenu pomoć. Za samo godinu i po su pokušali da potru ekonomsku nezavisnost Crne Gore i ponovo je učine zavisnom od uvoza osnovnih životnih namirnica iz Srbije”, ističe Bošković.
Građani neće dozvoliti utapanje u “srpski svet”
Naglašava da građani neće dozvoliti da se Crna Gora utopi u “srpski svet” ili neki drugi velikodržavni projekat i da nestane kao nezavisna.
Kada je riječ o manjinskoj vladi, Bošković smatra da može doći do dogovora.
“Svi bi trebalo da budu u toj vladi uz podršku 30 naših poslanika u parlamentu i uz poštovanje četiri principa o kojima smo već govorili”, poručio je Bošković.
Govoreći o lokalnim u Beranama, Bošković ističe da su građani te opštine prethodne četiri godine, a posebno posljednjih godinu dana, bilo izloženo pritiscima i da je, bez obzira na to, DPS sa koalicionim partnerima ostvario dobar rezultat.
“Imajte u vidu da su i državni i lokalni resursi bili stavljeni u funkciju izbornih kampanja ostalih sedam lista. Jasno je kakvim su pritiscima bili izloženi građani Berana, pogotovo oni koji baštine neke evropske vrijednosti, Crnu Goru kao građansku, multietničku, multivjersku i antifašističku državu. Berane je vrlo pogodno tlo za to jer je najsiromašnija opština u Crnoj Gori. Samim tim, smatram da rezultat koji je ostvario DPS je jedan istinski podvig i dobra osnova za ono što će se dešavati u narednom periodu “, dodaje Bošković.
Zadovoljan je, kaže, kampanjom u Beranama i ističe da u toj opštini postoji dovoljno svijesti kako bi grad vratili iz mraka nacionalizma, populizma i prošlosti.
„Nazadna politika koja nas vraća u blato devedesetih godina najviše se pokazalo u Beranama, ne samo zbog toga ko je vršio vlast posljednjih osam godina, već i zbog svega što se dešavalo u odnosima Crne Gore i Srbije u tom periodu. Taj populizam će prije ili kasnije doći glave onima koji su ga baštinili. Pokazali su ga na najprimitivniji način u ovoj izbornoj kampanji. To je naša prednost i računamo da će rezultat koji smo ostvarili biti ključna polazna tačka koja će dovesti do promjena ne samo u Crnoj Gori, nego i u Beranama kao gradu sa najvećim nivoom populizma u političkom spektru”, pojašnjava Bošković.
Komentarišući rezultat SNP-a, Bošković kaže da ta partija u Beranama posjeduje značajan broj resursa u opštini, što je dovelo do toga da ljudi na rubu egzistencije zavise od njihovih sitnih činjenja.
Govoreći o tome da su sve partije izričite u tome da neće u koaliciju sa DPS-om, Bošković kaže da je važno naglasiti da period političkih dešavanja u Beranama ne predstavljaju samo prvi mjeseci nakon formiranja vlasti, već taj period traje četiri godine.
“Najvažnije je da se što prije formira vlada u Crnoj Gori kako bismo zaustavili propadanje države. Ono što se trenutno dešava ne ide u korist nikome osim odlazećim apostolima”, tvrdi Bošković.
Ističe da je od izuzetne važnosti da dobijemo vladu koja će se početi da vraća Crnu Goru na evropski put i početi da vraća investitore, bezbjednosni sektor u državne okvire i zdravstvenu zaštitu dostupnu svim građanima.
“Imamo kompletno urušavanje čitavog sistema u državi. Svi su iskoristili državne resurse kako bi dobili političke benefite u Beranama i Ulcinju. To se vidjelo i na sami izborni dan. Policija je zloupotrijebljena u obje opštine od strane partija koje trenutno čine vlast u Crnoj Gori. DPS za 30 godina vlasti nikada nije zloupotrijebila policiju na taj način. Upali su u izborni štab DPS-a iako se tamo ništa neregularno nije dešavalo, privodili naše aktiviste i time pokazali da su stavljeni u službu jedne političke opcije. Sve što se dešavalo na izborni dan i prije toga ćemo svakako predočiti međunarodnoj zajednici da znaju s kim i kako mogu graditi evropsku budućnost u Crnoj Gori”, navodi Bošković.
Nećemo dozvoliti podjelu po nacionalnim ključevima
Činjenica je, kaže, da je vrlo mali broj političkih partija učestovao u izborima u dvije različite opoštine u kojima živi dominantno albansko i srpsko stanovništvo što, kako kaže, pokazuje ko može državu da vodi naprijed i ko može da se pojavi u svakoj opštini i ostvari rezultat.
“DPS je stožer evropske, državotvorne, antifašističke i građanske politike u Crnoj Gori. Biti najjači i u Ulcinju i u Beranama pokazuje da naša politika okuplja najveći broj građana u svakoj opštini. Kako se situacija u Ukrajini završi na štetu nacionalističkih i fašističkih narativa, koje baštini Putin i koje podržavaju upravo ove nacionalističke i ekstremne strukture u Crnoj Gori, budiće se i građanska i evropska Crna Gora i to će najviše koristiti partijama koje baštine te vrijednosti – u prvom redu DPS-u”, ističe on.
Najvažnije je, kaže, da one stranke koje baštine građanski koncept budu što jače i da povedu državu iz zla koje bi Crnu Goru uveo u kantonalizaciju.
“Zaprepašćen sam da neke partije koje se definišu kao građanske nemaju svoje liste u gradovima kao što je Berane. To nije dobra poruka prema biračima, ali tu je DPS da te građanske propuste ispravi na primjeren način. Ponosan sam što DPS može da se pojavi u svakoj opštini i ostvari rezultat. To je pokazatelj da u Crnoj Gori postoji građanska svijest dovoljno jaka da se možemo izboriti s opasnostima u koje pokušavaju populističke nacionalističke stranke koje bi Crnu Goru da dijele po nacionalnim ključevima – što mi nikako nećemo dozvoliti”, ističe Bošković.
Deblokada parlamenta
Siguran je, tvrdi, da će se naći modalitet za deblokadu Skupštine kada stranke dogovore manjinsku vladu. To je, kako ističe, važno kako bi u potpunosti mogao da funkcioniše i Savjet za bezbjednost kao ključni bezbjednosni organ.
“Najvažnije je da se bezbjednosni sektor vrati u okvire države, jer je u posljednjih nekoliko mjeseci stavljen u ruke drugim državama. Crna Gora je pametnim rukovođenjem ostvarila članstvo u NATO-u i opet će se pokazati kao pouzdan partner”, poručuje Bošković.
POLITIKA
Đukanović: „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori
„Crna Gora više nego ikad zapljusnuta uticajem velikosrpskog nacionalizma“, tvrdi Đukanović

Bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović boravi u Sarajevu, gdje je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu održao predavanje i razgovor s profesorima i studentima na temu „Regionalni odnosi i geopolitički izazovi na Zapadnom Balkanu.
Govoreći o odnosima između Crne Gore i Bosne i Hercegovine, Đukanović je podsjetio na različite etape kroz koje su ti odnosi prošli, uključujući i greške iz devedesetih godina.
„Sjetićemo se nesumnjivih grešaka u tadašnjoj državnoj politici Crne Gore, ali i činjenice da je Crna Gora vrlo brzo stala na ispravno stanovište, nastavila da gradi dobrosusjedske odnose i postala faktor stabilnosti i promocije demokratije“, istakao je on, podsjećajući na referendum o nezavisnosti Crne Gore koji je proveden „po strogim i po mnogima nepravednim pravilima Evropske unije“, kazao je Đukanović, prenosi Danas.
Smatra da je zastoju u evropskim integracijama doprinijelo pogoršanje međususjedskih odnosa jer u nedostatku evropske dinamike dolazi do „vaskrsavanja nacionalizama“, koji uvijek narušavaju stabilnost i odnose među državama.
„Crna Gora danas je više nego ikad ranije zapljusnuta uticajem velikosrpskog nacionalizma i plašim se da je to dovelo i do kvarenja dobrosusjedskih odnosa, uključujući odnose sa Bosnom i Hercegovinom i Hrvatskom“, naglasio je on.
Na kraju je izrazio nadu da ti procesi neće ostaviti dugoročne posljedice, te da će se odnosi između Crne Gore i Bosne i Hercegovine brzo vratiti na put prijateljske saradnje.
Đukanović je naveo da Beograd od 19. vijeka smatra Crnu Goru svojim prirodnim plijenom.
“Moramo što pre shvatiti da će najveći deo onoga što će se ovde dešavati zavisi od nas”, rekao je Đukanović.
Govoreći o ulozi Srbije u regionu, Đukanović je rekao da je ona najveća država u regionu.
„Svi bismo, siguran sam, s radošću pozdravili Srbiju koja čvrsto staje na put evropskog razvoja, jer bi smo u tome prepoznali dugoročno skladne susjedske odnose“, rekao je.
U tome bismo prepoznali nagovještaj dugoročnije skladnih odnosa u regiji. Crna Gora zbog istorijskih veza ima i dodatne odgovornosti, ali i dobro razumijevanje prilika u Srbiji, ali i želju da pomogne demokratskoj Srbiji, naveo je Đukanović.
„U vrijeme kada je bila metastaza Miloševićeve politike u Srbiji, puno ljudi koji su nagovještavali bolju alternativu za Srbiju su se morali seliti u Crnu Goru i tu dobili utočište i mogućnost za vođenje politike koja bi doprinijela kraju Miloševićeve politike“, poručio je Đukanović.
To je rađeno, kako ističe, iz dobrih emocija i uvjerenja kada ne bude Miloševića u Srbiji, to će biti blagotvorno za cijeli region.
„Iskustvo u Crnoj Gori nas opominje da je ideologija velikosrpskog nacionalizma veoma istrajna, veoma. Od Garašaninovih Načertanija s polovine XIX veka svako malo obnavljaju se aspiracije velikosrpskog nacionalizma prema Crnoj Gori.
Poruka je uvijek ista: „Crnogorci su izmišljena nacija, svi od srpstva“ pa ako je tako postavlja se pitanje „što će Crna Gora?“. Zašto to ne bi bila proširena srpska država pa da taj svet srpstva bude u „Velikoj Srbiji“?“, kazao je Đukanović i dodao „prošli smo kroz više etapa, ova je poslednja i ona je najzanimljivija jer nudi najbolje ilustracije“.
Potom je govorio o projektu „Otvorenog Balkana“.
„Komšić, Vjosa Osmani i ja smo kategorično od prvog trena protiv tog projekta „Open Balkan“ – „Otvorenog Balkana“. Nailazili smo na apsolutno nerazumevanje i u Evropi i u SAD-u oko toga jer je njihovo obrazloženje bilo da je to projekat ekonomske saradnje. Formalno, nema sumnje da bi to bila ekonomska saradnja.
Ali to je bio projekat koji je trebao da institucionalizuje dominaciju Srbije i i Albanije u regiji. Mogu čak da povjerujem da oni koji su insistirali na implementaciji tog projekta nisu podrazumijevali ono što smo mi vidjeli kao ozbiljnu pretnju.
Nije najvažnije šta vi mislite da taj projekat donosi, nego je važno kako ga čitaju oni koji kreiraju politiku u regionu. Morali biste biti ozbiljno naivan da povjerujete da će se Tirana i Beograd zadovoljiti ekonomskom dominacijom, jer su dvije najveće ekonomije.To bi bilo institucionalizovanje okvira za dominaciju Srbije i Albanije koja bi obavezno završila pokušajem nove promocije Velike Srbije i Albanije u prirodnim granicama i zato smo bili protiv.
Već u to vrijeme kao nadogradnja Otvorenog Balkana u ozbiljnim političkih krugovima afirmisala ideja srpskog sveta. „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori.
Ako neko nastupa prema vama sa idejom da poništi vaš državni nacionalni identitet šta da radite sem da se odbranite?“, kazao je Đukanović.
POLITIKA
Bečić: Suspendovana još četiri policijska službenika, čišćenje sistema se neće zaustaviti
Potpredsjednik Vlade je kazao da su policajci suspendovani zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi

U okviru odlučne i institucionalno vođene borbe protiv kriminala, korupcije i svih nedozvoljenih uticaja unutar sistema, danas su suspendovana još četiri policijska službenika Uprave policije Crne Gore, zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi, saopštio je Aleksa Bečić, potpredsjednik Vlade Crne Gore za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku i koordinator Biroa za operativnu koordinaciju obavještajno-bezbjednosnog sektora (BOK).
„Svim licima kojima su do sada utvrđene bezbjednosne smetnje su, u skladu sa članom 176 stav 6 Zakona o unutrašnjim poslovima, odmah oduzete službene legitimacije, značke, oružje i cjelokupna oprema koja im je bila povjerena u okviru dužnosti.
Po prvi put u savremenoj istoriji Uprave policije, sprovodi se sveobuhvatan i masovan proces provjere integriteta policijskih službenika, ne samo kroz formalne procedure, već i kroz analizu njihovog životnog stila, materijalnih resursa i bezbjednosnih smetnji. Jer nije dovoljno nositi uniformu, ako vrijednosti koje ona simbolizuje nijesu i lične“, navodi se u saopštenju koje je Bečić dostavio medijima.
Potpredsjednik Vlade i lider Demokrata poručio je da hibridno djelovanje organizovanog kriminala, uvezanost sa pojedincima unutar institucija, više nikada neće imati zaklon u državnom aparatu, ma koliko se tome protivili pojedini činioci društveno-političko-medijske scene.
„Proces čišćenja sistema od svih nedozvoljenih uticaja se neće zaustaviti. Očekujem da se ovaj proces nastavi još snažnije i dublje, do posljednjeg člana sistema koji je služio mafiji, a ne državi. Jer samo potpuno čist bezbjednosni sektor može garantovati građanima ono što im je godinama uskraćivano, povjerenje, sigurnost i pravdu.
Značku i autoritet ove države mogu i smiju nositi samo oni koji nemaju šta da kriju, ali imaju šta da brane, zakon, građane i čast profesije.
U tom duhu, upućujem punu podršku i čestitke ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću i direktoru Uprave policije Lazaru Šćepanoviću, koji su pokazali da postoji snaga, znanje i hrabrost da se sistem mijenja iz temelja“, zaključuje se u saopštenju.
POLITIKA
Zelenski stiže u Podgoricu: Potpisuje bezbjednosni sporazum sa Milatovićem
Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski doputovaće 15. maja u zvaničnu posjetu Crnoj Gori, gdje će se sastati sa predsjednikom Jakovom Milatovićem, saznaje portal „Dana“ iz dobro obaviještenih izvora.
Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza.
Riječ je o dokumentu koji slijedi model bezbjednosnih sporazuma kakve je Ukrajina već zaključila s nekoliko zapadnih zemalja, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Njemačku, Francusku i Italiju. Cilj ovih sporazuma je pružanje dugoročne podrške Ukrajini u oblasti bezbjednosti i odbrane, kroz vojnu pomoć, obuku, obavještajnu saradnju i jačanje otpornosti zemlje koja se suočava s ruskom agresijom.
Crna Gora će ovim činom potvrditi svoju čvrstu podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu Ukrajine, te se pridružiti grupi NATO članica koje su već preuzele obaveze u okviru zajedničke deklaracije iz jula 2023. godine.
Detalji sporazuma biće saopšteni nakon zvaničnog potpisivanja u Podgorici.
- DRUŠTVO3 дана ranije
(FOTO) Šavnik: Sletio sa puta, ispao iz auta i povrijeđen 12 sati visio iznad litice držeći se za rastinje
- DRUŠTVO4 дана ranije
Dijaspora u Luksemburgu večeras organizuje proslavu Dana nezavisnosti Crne Gore
- POLITIKA2 дана ranije
Đukanović: „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori
- EKONOMIJA3 дана ranije
Alabar obišao Kolašin: Rukovodstvo ga upoznalo sa potencijalima opštine
- HRONIKA7 сати ranije
Udes kod Pravnog fakulteta u Podgorici: Dvije osobe teže povrijeđene
- HRONIKA2 дана ranije
Za vikend uhapšeno 80 vozača: Vozili pijani, drogirani, počinjeni i drugi teži prekršaji