Connect with us

POLITIKA

"CRNOJ GORI NASUŠNO POTREBNA NOVA VLADA"

Bošković: SNP uspio da se odvoji od DF-a u Beranama, to je dobar iskorak

„DPS bi sa koalicionim partnerima bila ljekovita za ono što je potrebno Beranama. Kao što smo i u izbornoj noći rekli – stojimo otvoreni za bilo koji dogovor pod uslovom da se okanemo nacionalizama, fašističkih ideologija…“, rekao je poslanik i član Predsjedništva DPS-a

Od izuzetne važnosti je da stvorimo građanski blok koji će nas izvući iz mraka nacionalizma i blata u koji žele da nas uvale oni koji su trenutno na vlasti, a koji samo u tom mraku mogu da vladaju, rekao je poslanik i član Predsjedništva DPS-a Predrag Bošković u emisiji “Znam da znaš” na Gradskoj TV.

Bošković naglašava da građanska Crna Gora treba da bude kuća za sve nas, bez obzira da li smo Crnogorci, Srbi, Albanci, Muslimani, Bošnjaci, Romi…

“Ova vlada je pokazala da je nesposobna i da ima veoma lošu namjeru da državu okuje okovima ropstva prema Srbiji”, kaže Bošković.

Postizborna koalicija

Jedan od uspjeha DPS-a na lokalnim izborima je, kako ističe, što su počeli da razbijaju monolitnu strukturu “srpskog svijeta”, nacionalističko – populističkog političkog narativa u Beranama.

“Postoji neslaganje s njihove strane o tome kako će dogovoriti vlast u Beranama. DPS bi sa koalicionim partnerima bila ljekovita za ono što je potrebno Beranama. Kao što smo i u izbornoj noći rekli – stojimo otvoreni za bilo koji dogovor pod uslovom da se okanemo nacionalizama, fašističkih ideologija i da se fokusiramo na ono što je jedino moguće u Crnoj Gori – da svako bude jednak. Kada se smire emocije i sagleda šta je najbolje za budućnost Berana, nadam se da će doći do novih ideja. Činjenica da je SNP uspio da se izvuče iz šinjela DF-a je dobar iskorak koji može dovesti do pozitivnijih dešavanja u Crnoj Gori”, kaže Bošković.

Crnoj Gori je, kaže, nasušno potrebna nova vlada kako bi bivša otišla u prošlost.

“Iskoristili su tehnički mandat da unište sve ono što su uništavali prethodnih godinu. Moramo imati proevropsku vladu koja će se jasno odrediti prema agresiji Rusije na Ukrajinu i prema svemu što su civilizacijske vrijednosti u regionu. Trenutno imamo prodaju države. Sve se unižava kako bi Crna Gora postala zavisna od Srbije i molila za njenu pomoć. Za samo godinu i po su pokušali da potru ekonomsku nezavisnost Crne Gore i ponovo je učine zavisnom od uvoza osnovnih životnih namirnica iz Srbije”, ističe Bošković.

Građani neće dozvoliti utapanje u “srpski svet”

Naglašava da građani neće dozvoliti da se Crna Gora utopi u “srpski svet” ili neki drugi velikodržavni projekat i da nestane kao nezavisna.

Kada je riječ o manjinskoj vladi, Bošković smatra da može doći do dogovora.

“Svi bi trebalo da budu u toj vladi uz podršku 30 naših poslanika u parlamentu i uz poštovanje četiri principa o kojima smo već govorili”, poručio je Bošković.

Govoreći o lokalnim u Beranama, Bošković ističe da su građani te opštine prethodne četiri godine, a posebno posljednjih godinu dana, bilo izloženo pritiscima i da je, bez obzira na to, DPS sa koalicionim partnerima ostvario dobar rezultat.

“Imajte u vidu da su i državni i lokalni resursi bili stavljeni u funkciju izbornih kampanja ostalih sedam lista. Jasno je kakvim su pritiscima bili izloženi građani Berana, pogotovo oni koji baštine neke evropske vrijednosti, Crnu Goru kao građansku, multietničku, multivjersku i antifašističku državu. Berane je vrlo pogodno tlo za to jer je najsiromašnija opština u Crnoj Gori. Samim tim, smatram da rezultat koji je ostvario DPS je jedan istinski podvig i dobra osnova za ono što će se dešavati u narednom periodu “, dodaje Bošković.

Zadovoljan je, kaže, kampanjom u Beranama i ističe da u toj opštini postoji dovoljno svijesti kako bi grad vratili iz mraka nacionalizma, populizma i prošlosti.

„Nazadna politika koja nas vraća u blato devedesetih godina najviše se pokazalo u Beranama, ne samo zbog toga ko je vršio vlast posljednjih osam godina, već i zbog svega što se dešavalo u odnosima Crne Gore i Srbije u tom periodu. Taj populizam će prije ili kasnije doći glave onima koji su ga baštinili. Pokazali su ga na najprimitivniji način u ovoj izbornoj kampanji. To je naša prednost i računamo da će rezultat koji smo ostvarili biti ključna polazna tačka koja će dovesti do promjena ne samo u Crnoj Gori, nego i u Beranama kao gradu sa najvećim nivoom populizma u političkom spektru”, pojašnjava Bošković.

Komentarišući rezultat SNP-a, Bošković kaže da ta partija u Beranama posjeduje značajan broj resursa u opštini, što je dovelo do toga da ljudi na rubu egzistencije zavise od njihovih sitnih činjenja.

Govoreći o tome da su sve partije izričite u tome da neće u koaliciju sa DPS-om, Bošković kaže da je važno naglasiti da period političkih dešavanja u Beranama ne predstavljaju samo prvi mjeseci nakon formiranja vlasti, već taj period traje četiri godine.

“Najvažnije je da se što prije formira vlada u Crnoj Gori kako bismo zaustavili propadanje države. Ono što se trenutno dešava ne ide u korist nikome osim odlazećim apostolima”, tvrdi Bošković.

Ističe da je od izuzetne važnosti da dobijemo vladu koja će se početi da vraća Crnu Goru na evropski put i početi da vraća investitore, bezbjednosni sektor u državne okvire i zdravstvenu zaštitu dostupnu svim građanima.

“Imamo kompletno urušavanje čitavog sistema u državi. Svi su iskoristili državne resurse kako bi dobili političke benefite u Beranama i Ulcinju. To se vidjelo i na sami izborni dan. Policija je zloupotrijebljena u obje opštine od strane partija koje trenutno čine vlast u Crnoj Gori. DPS za 30 godina vlasti nikada nije zloupotrijebila policiju na taj način. Upali su u izborni štab DPS-a iako se tamo ništa neregularno nije dešavalo, privodili naše aktiviste i time pokazali da su stavljeni u službu jedne političke opcije. Sve što se dešavalo na izborni dan i prije toga ćemo svakako predočiti međunarodnoj zajednici da znaju s kim i kako mogu graditi evropsku budućnost u Crnoj Gori”, navodi Bošković.

Nećemo dozvoliti podjelu po nacionalnim ključevima

Činjenica je, kaže, da je vrlo mali broj političkih partija učestovao u izborima u dvije različite opoštine u kojima živi dominantno albansko i srpsko stanovništvo što, kako kaže, pokazuje ko može državu da vodi naprijed i ko može da se pojavi u svakoj opštini i ostvari rezultat.

“DPS je stožer evropske, državotvorne, antifašističke i građanske politike u Crnoj Gori. Biti najjači i u Ulcinju i u Beranama pokazuje da naša politika okuplja najveći broj građana u svakoj opštini. Kako se situacija u Ukrajini završi na štetu nacionalističkih i fašističkih narativa, koje baštini Putin i koje podržavaju upravo ove nacionalističke i ekstremne strukture u Crnoj Gori, budiće se i građanska i evropska Crna Gora i to će najviše koristiti partijama koje baštine te vrijednosti – u prvom redu DPS-u”, ističe on.

Najvažnije je, kaže, da one stranke koje baštine građanski koncept budu što jače i da povedu državu iz zla koje bi Crnu Goru uveo u kantonalizaciju.

“Zaprepašćen sam da neke partije koje se definišu kao građanske nemaju svoje liste u gradovima kao što je Berane. To nije dobra poruka prema biračima, ali tu je DPS da te građanske propuste ispravi na primjeren način. Ponosan sam što DPS može da se pojavi u svakoj opštini i ostvari rezultat. To je pokazatelj da u Crnoj Gori postoji građanska svijest dovoljno jaka da se možemo izboriti s opasnostima u koje pokušavaju populističke nacionalističke stranke koje bi Crnu Goru da dijele po nacionalnim ključevima – što mi nikako nećemo dozvoliti”, ističe Bošković.

Deblokada parlamenta

Siguran je, tvrdi, da će se naći modalitet za deblokadu Skupštine kada stranke dogovore manjinsku vladu. To je, kako ističe, važno kako bi u potpunosti mogao da funkcioniše i Savjet za bezbjednost kao ključni bezbjednosni organ.

“Najvažnije je da se bezbjednosni sektor vrati u okvire države, jer je u posljednjih nekoliko mjeseci stavljen u ruke drugim državama. Crna Gora je pametnim rukovođenjem ostvarila članstvo u NATO-u i opet će se pokazati kao pouzdan partner”, poručuje Bošković.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Ibrahimović: U Vladu smo ušli da bi pomogli Crnoj Gori da uđe u EU

Ibrahimović je kazao da kada osjete da 44. Vlada „nema kiseonika“ za evropski put, da će „napustiti Vladu“

Ibrahimović, Foto: Vlada Crne Gore

Lider Bošnjačke stranke i potpredsjednik Vlade Ervin Ibrahimović je rekao u emisiji Načisto na TV Vijesti da su u 44. Vladu „ušli samostalno“, odnosno da pomognu Crnoj Gori da uđe u EU.

„Niko nas nije natjerao da uđemo u ovu Vladu, svjesno smo ušli“.

Ibrahimović je kazao da kada osjete da 44. Vlada „nema kiseonika“ za evropski put, da će „napustiti Vladu“.

„Važno je da 44. Vlada ima jasnu poruku – 100 odsto za EU“.

Upitan kako su sa šest poslanika dobili pet resora u Vladi i da li je to dokaz da su i dalje „dobri politički trgovci“ odgovorio:

„Ne bih to tako gledao… Nama niko ništa nije poklonio, nijesmo trgovali, već je cijena da ova partija može pomoći da zemlja u što kraćem periodu postane punopravna članica EU. Da li sam zadovoljan sa brojem ministarstava – mogu vam reći i da nisam. Bošnjačka stranka ima kadrova koji mogu da popune još jača mjesta u Vladi….“, rekao je potpredsjednik Vlade.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Joković: Andrijevica će poslije izgradnje autoputa doživjeti renesansu, kao što je Kolašin

„Sigurni budite da će to biti tako“, kazao je ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

Foto: Screenshot/RTCG

Druga dionica izgradnje autoputa je itekako važna incvesticija za Crnu Goru, poslije koje će Andrijevica doživjeti renesansu, kao Kolašin, kazao je ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković.

„Sigurni budite da će to biti tako. Kao što je Kolašin doživio renesansu. Brže će se stići do Andrijevice autoputem iz Podgorice, nego iz Nikšića do glavnog grada. Sjever je ionako bio više posjećen od primorja što se tiče turista“, rekao je Joković u emisiji „Budimo budni-Pitajte Vladu“ na TVCG, prenosi Portal RTCG.

Govoreći o agrobudžetu, Joković je kazao da će u 2025. godini biti najveći budžet za poljoprivrednike.

„Proizvođače interesuje ekonomska isplativost i da ne vidi sebe. Znam da nije lako baviti se poljoprivredom, a subvencije i pomoć da bi imali stabilnost i sigurnost. Problem je velika migracija stanovništva sa sjevera, a popis je sve pokazao“, dodao je on.

Upitan da prokomentariše problem oko šumarske mafije i da li su tačni podaci da se nelegalnom sječom zarađuje i do 100 miliona eura godišnje, Joković je kazao da mafija definitivno postoji, ali da se često „mnogi igraju sa ciframa i brojkama“.

„Uprava za šume je u velikoj mjeri uticala da se smanji nelegalna sječa, iako imaju ograničan broj zaposlenih i nedostatak mladih ljudi koji žele da rade te poslove. U Upravi za šume preko 50 odsto ljudi sljedeće godine ide u penziju. Organi treba da rade svoj posao, ali ipak mislim da se cifre o milijardama eura dramatizuju“, tvrdi Joković.

Joković je kazao da će aktuelna Vlada do 2030. godine izgraditi najveći broj infrastrukturnih projekata do 2030. godine.

Komentarisao je i izbore u Budvi za TVCG.

„Nakon izbora svi smo ostali na istom. Bili izbori – ponovili se, ista meta – isto odstojanje“, zaključio je Joković.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Zirojević iz SD-a: Za rast etničkih tenzija u Crnoj Gori kriv je Vučić; Leković: Sram te bilo!

„Ćuti, bre. Ćuti, dok pričam“, odgovorio je Zirojević Lekoviću

Foto: Screenshot

Poslanik Socijaldemokrata (SD) Nikola Zirojević kazao je danas u Skupštini Crne Gore da je za rast etničkih tenzija u Crnoj Gori kriv predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i da institucije i bezbjednosni sektor nijesu reagovali.

Na to je burno reagovao poslanik Demokratske Crne Gore, partije koja vodi bezbjednosni sektor, Momčilo Leković, poručujući Zirojeviću „sram te bilo“.

„Ćuti, bre. Ćuti, dok pričam“, odgovorio je Zirojević Lekoviću.

Prethodno je poslanik Pokreta Evropa sad Seid Hadžić osudio izjave pojedinaca sa jučerašnjeg protesta u Vraneškoj dolini koje ubistvo brata i sestre Madžgalj dovode u vezu sa vjerskom pripadnošću osumnjičenog Alije Balijagića.

„Svjedoci smo snimka koji kruži mrežama i koji ima elemente krivičnog djela širenja panike i lažnih vijesti. Želim osuditi takve i slične izjave i pozvati organe da osude takva djela“, kazao je Hadžić.

Zirojević je rekao da korjeni ove izjave dolaze iz Srbije, od Aleksandra Vučića.

„Tu izjavu nadležni su prećutali, zbog toga danas imamo ovakvo viđenje stvari“, kazao je Zirojević.

Vučić je početkom novembra rekao da je osumnjičeni za dvostruko ubistvo Alija Balijagić „ekstremni, radikalni islamista“ i da je moguće da je to uradio jer je u kući ubijenih vidio ikone.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije