Connect with us

POLITIKA

BIVŠI MINISTAR KULTURE

Branimiru Popoviću stan u Siti kvartu od 75 kvadrata za 14.247 eura

Cijene tolikih stanova na istoj lokaciji iznose od 146 do 191 hiljade eura

Foto: Screenshot

Bivši ministar kulture, Branimir Popović, sudeći po kupoprodajnom ugovoru u koji je portal Libertas imao uvid, stan od 75 kvadrata u univerzitetskom centru kupio je po cijeni od ukupno 14.247,68 eura.

Cijene tolikih stanova na istoj lokaciji, rekli su Libertasu u nekoliko agencija koje se bave prodajom nekretnina, danas iznose od 146 do 191 hiljade eura.

Profesor na Fakultetu dramskih umjetnosti na Cetinju, glumac, nekadašnji ministar kulture i direktor Crnogorskog narodnog pozorišta, Branimir Popović, ugovorio je u septembru 2013. godine sa Vladom Crne Gore otkup stana na ekskluzivnoj lokaciji u podgoričkom Siti kvartu po cijeni od 190 eura po jednom kvadratnom metru i sa rokom otplate od 120 mjeseci.

Tako je Popović, sudeći po kupoprodajnom ugovoru u koji je Libertas imao uvid, stan od 75 kvadrata u jednoj od lamela univerzitetskog centra kupio po cijeni od ukupno 14.247,68 eura.

Cijene tolikih stanova na istoj lokaciji, rekli su Libertasu u nekoliko agencija koje se bave prodajom nekretnina, danas iznose deset puta više – od 146 do 191 hiljade eura.

Od 2001. do 2003. kada je Popović rukovodio Ministarstvom kulture, kao ni 2013. kada je ugovorio kupovinu nekretnine od države, u Crnoj Gori nije bio na snazi Zakon o sprečavanju korupcije, koji javne funkcionere obavezuje da prijave kojom imovinom i prihodima raspolažu.

Popović je prvi izvještaj o tome Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK) dostavio 2017. za prethodnu godinu, kada je stupio na dužnost umjetničkog direktora CNP-a.

U tom izvještaju se navodi da ima vlasnički udio u porodičnoj stambenoj zgradi od 121 kvadrata ukupne površine, koji je naslijedio, ali ne piše kada, kao i da je stopostotni vlasnik stana od 97 kvadrata, koji je kupio. Za tu nekretninu nije preciziran datum kupovine. U listu nepokretnosti piše da je riječ o stanu u zgradi u podgoričkom naselju Kruševac, koja je u katastar upisana 2016. godine.

Popović je ASK-u prijavio i zajmove od po 50.000 eura, koje je ugovorio 2006. i 2016. godine.

Država mu obezbijedila prostor za umjetničko stvaralaštvo

Godine 2013. tadašnja Vlada, na čelu sa Milom Đukanovićem, omogućila je Popoviću kupovinu stana po povoljnim uslovima u cilju, piše u ugovoru u koji je Libertas imao uvid, “trajnog obezbjeđivanja radnog prostora za umjetničko stvaralaštvo”.

Procijenjena vrijednost nekretnine od 75 kvadrata, prema obračunu tadašnje Vlade, iznosila je 64.575 eura, odnosno 861 euro po kvadratu.

U istom obračunu, koji je u septembru 2013. ovjerio tadašnji direktor Uprave za imovinu Blažo Šaranović, piše da je vrijednost tog stana umanjena za 80 odsto, odnosno za 51.660 eura, na osnovu Popovićevog radnog staža i starosti objekta, pa je bivšem ministru kulture obračunato da stan od 75 kvadrata plati ukupno 12.915 eura, odnosno po 172 eura i 20 centi po jednom kvadratu.

S obzirom na to da je Popović sa Vladom ugovorio kupovinu stana na 120 mjesečnih rata, cijena je uvećana za dva odsto godišnje kamate, pa je konačna vrijednost dostigla cifru od 14.247,68 eura.

Prva rata od nepuno 119 eura Popoviću je stigla na naplatu u oktobru 2013. Posljednju bi trebalo da plati u septembru 2023. godine, kada će i zvanično postati vlasnik “radnog prostora” u Siti kvartu.

Libertas nije uspio da dobije detaljno obrazloženje tadašnjeg direktora Uprave za imovinu Blaža Šaranovića na osnovu čega je početna vrijednost Popovićevog stana umanjena za 51.660 eura jer se on nije javljao na telefon, niti odgovarao na poruke.

Vladina Komisija za stambena pitanja je u julu 2012, godinu prije nego je potpisao ugovor o otkupu, isti taj stan Popoviću dala u zakup na neodređeno vrijeme, takođe, ne bi li mu trajno obezbijedila prostor za umjetničko stvaralaštvo.

“Komisija za stambena pitanja Vlade Crne Gore, postupajući po zaključku Vlade Crne Gore br 06-45/3 od 5. jula 2012. godine, donosi rješenje da se Branimiru Popoviću, profesoru na Fakultetu dramskih umjetnosti, u cilju trajnog obezbjeđivanja radnog prostora za umjetničko stvaralaštvo, dodjeljuje u zakup na neodređeno vrijeme s pravom kupovine po povoljnim uslovima stan u Podgorici, na lokaciji DUP Univerzitetski centar, Lamela 1, površine 75 kvadrata”, piše u rješenju, koje je komisija donijela 23. jula 2012. godine, a koje je potpisao tadašnji predsjednik tog Vladinog tijela, Slavoljub Stijepović.

Kao obrazloženje takve odluke, Stijepović je u rješenju naveo da Branimir Popović, “kao priznati i afirmisani umjetnički stvaralac u Crnoj Gori, nema riješeno pitanje obezbjeđenja radnog prostora za umjetničko stvaralaštvo na adekvatan način”.

Da li je i koliku kiriju plaćao za navodni radni prostor u Siti kvartu dok nije potpisao ugovor o otkupu i koji su rezultati njegovog umjetničkog stvaralaštva u njemu, Libertas nije uspio da sazna jer se Popović nije odazivao na telefonske pozive, niti odgovarao na poruke, koje su mu poslate prije osam dana.

Radili i po članu od dvije rečenice

Rješenje o davanju stana u zakup Popoviću donijeto je na osnovu članova 27 i 29 odluke o načinu i kriterijumima za rješavanje stambenih potreba funcionera.

“O pitanjima iz svog djelokruga, komisija odlučuje na sjednicama. Komisija donosi akte u formi odluke, zaključka i rješenja”, glasi član 27, na osnovu kojeg je Popoviću dato 75 kvadrata za umjetničko stvaralaštvo.

Članom 29 je propisano da komisija, uz saglasnost Vlade, može rješavati stambene potrebe pojedinih funkcionera i određenih lica zaposlenih u ustanovama, bez oglašavanja (putem zakupa, kupovinom pod povoljnim uslovima, zamjenom stana i dodjelom kredita), u skladu sa zakonom.

“Komisija, uz saglasnost Vlade, može licu u stanju socijalne potrebe, riješiti stambeno pitanje, davanjem stana putem poklona”, navodi se u članu 29, na koji se pozvala komisija kada je Popoviću dala stan u zakup.

Stijepović: Sve je po zakonu

Slavoljub Stijepović, aktuelni savjetnik predsjednika države Mila Đukanovića i bivši prvi čovjek Komisije za stambena pitanja, koja je dala u zakup stan Branimiru Popoviću, rekao je Libertasu da je o pitanju rješavanja stambenih pitanja funkcionera “javnost više puta obavještavana”.

“O njemu se raspravljalo i u Skupštini Crne Gore, a njime su se bavili i nadležni državni organi koji su ocijenili da je povodom dodjele i otkupa ovih stanova sve rađeno u skladu sa zakonima i procedurom”, kazao je Libertasu Stijepović.

Komisija na čijem je čelu bio, naveo je on, radila je shodno legislativi u toj oblasti.

Stijepović nije odgovorio na pitanje ko je, osim njega, činio tadašnju Komisiju za stambena pitanja.

“Komisija za stambena pitanja Vlade Crne Gore se osniva odlukom Vlade, a čine je predstavnici Vlade, Skupštine, predsjednika Crne Gore i Vrhovnog suda. Kako se mijenjao sastav i mandat Vlade, tako se i mijenjao i personalni sastav komisije zavisno od toga koga su predstavnici subjekata koji čine komisiju delegirali za članstvo”, glasi odgovor Stijepovića na pitanje o sastavu komisije čiji je bio predsjednik.

Nije odgovorio ni na pitanje Libertasa kojim funkcionerima je omogućena kupovina stanova od Vlade Crne Gore po povoljnim uslovima dok je bio na čelu Komisije za stambena pitanja.

“Rješavanje stambenih pitanja po ovom osnovu je u nadležnosti Vlade Crne Gore i samo ona može da da podatke o licima koji su ostvarili pravo na rješavanje stambenih pitanja”, rekao je Stijepović.

Specijalno državno tužilaštvo formiralo predmet

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) dostavilo je Skupštini Crne Gore početkom decembra zahtjev za skidanje imuniteta poslanicima DPS-a Predragu Boškoviću, Dragici Sekulić, Suzani Pribilović i poslanicima Socijaldemokrata Ivanu Brajoviću i Damiru Šehoviću, zbog postupka koji je SDT pokrenulo protiv njih, a na osnovu krivične prijave koju je Vlada podnijela zbog dodjele stanova i stambenih kredita javnim funkcionerima.

Premijer u tehničkom mandatu, Dritan Abazović, krajem oktobra je saopštio da je SDT-u podnijeta krivična prijava protiv Predraga Boškovića, Damira Šehovića, Dragice Sekulić, Suzane Pribilović, Ivana Brajovića, Budimira Šegrta, Suada Numanovića, Sanje Vlahović, Dražena Miličkovića, Jelene Radonjić, Aleksandra Jovićevića i Osmana Nurkovića, zbog sumnje da su, rekao je tada, pričinili višemilionsku štetu budžetu Crne Gore dodjelom stanova I stambenih kredita javnim funkcionerima.

U SDT-u je 6. decembra formiran krivični predmet protiv njih zbog sumnje da su počinili krivično djelo zloupotreba službenog položaja.

Click to comment

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Joković: Andrijevica će poslije izgradnje autoputa doživjeti renesansu, kao što je Kolašin

„Sigurni budite da će to biti tako“, kazao je ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

Foto: Screenshot/RTCG

Druga dionica izgradnje autoputa je itekako važna incvesticija za Crnu Goru, poslije koje će Andrijevica doživjeti renesansu, kao Kolašin, kazao je ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković.

„Sigurni budite da će to biti tako. Kao što je Kolašin doživio renesansu. Brže će se stići do Andrijevice autoputem iz Podgorice, nego iz Nikšića do glavnog grada. Sjever je ionako bio više posjećen od primorja što se tiče turista“, rekao je Joković u emisiji „Budimo budni-Pitajte Vladu“ na TVCG, prenosi Portal RTCG.

Govoreći o agrobudžetu, Joković je kazao da će u 2025. godini biti najveći budžet za poljoprivrednike.

„Proizvođače interesuje ekonomska isplativost i da ne vidi sebe. Znam da nije lako baviti se poljoprivredom, a subvencije i pomoć da bi imali stabilnost i sigurnost. Problem je velika migracija stanovništva sa sjevera, a popis je sve pokazao“, dodao je on.

Upitan da prokomentariše problem oko šumarske mafije i da li su tačni podaci da se nelegalnom sječom zarađuje i do 100 miliona eura godišnje, Joković je kazao da mafija definitivno postoji, ali da se često „mnogi igraju sa ciframa i brojkama“.

„Uprava za šume je u velikoj mjeri uticala da se smanji nelegalna sječa, iako imaju ograničan broj zaposlenih i nedostatak mladih ljudi koji žele da rade te poslove. U Upravi za šume preko 50 odsto ljudi sljedeće godine ide u penziju. Organi treba da rade svoj posao, ali ipak mislim da se cifre o milijardama eura dramatizuju“, tvrdi Joković.

Joković je kazao da će aktuelna Vlada do 2030. godine izgraditi najveći broj infrastrukturnih projekata do 2030. godine.

Komentarisao je i izbore u Budvi za TVCG.

„Nakon izbora svi smo ostali na istom. Bili izbori – ponovili se, ista meta – isto odstojanje“, zaključio je Joković.

Continue Reading

POLITIKA

Zirojević iz SD-a: Za rast etničkih tenzija u Crnoj Gori kriv je Vučić; Leković: Sram te bilo!

„Ćuti, bre. Ćuti, dok pričam“, odgovorio je Zirojević Lekoviću

Foto: Screenshot

Poslanik Socijaldemokrata (SD) Nikola Zirojević kazao je danas u Skupštini Crne Gore da je za rast etničkih tenzija u Crnoj Gori kriv predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i da institucije i bezbjednosni sektor nijesu reagovali.

Na to je burno reagovao poslanik Demokratske Crne Gore, partije koja vodi bezbjednosni sektor, Momčilo Leković, poručujući Zirojeviću „sram te bilo“.

„Ćuti, bre. Ćuti, dok pričam“, odgovorio je Zirojević Lekoviću.

Prethodno je poslanik Pokreta Evropa sad Seid Hadžić osudio izjave pojedinaca sa jučerašnjeg protesta u Vraneškoj dolini koje ubistvo brata i sestre Madžgalj dovode u vezu sa vjerskom pripadnošću osumnjičenog Alije Balijagića.

„Svjedoci smo snimka koji kruži mrežama i koji ima elemente krivičnog djela širenja panike i lažnih vijesti. Želim osuditi takve i slične izjave i pozvati organe da osude takva djela“, kazao je Hadžić.

Zirojević je rekao da korjeni ove izjave dolaze iz Srbije, od Aleksandra Vučića.

„Tu izjavu nadležni su prećutali, zbog toga danas imamo ovakvo viđenje stvari“, kazao je Zirojević.

Vučić je početkom novembra rekao da je osumnjičeni za dvostruko ubistvo Alija Balijagić „ekstremni, radikalni islamista“ i da je moguće da je to uradio jer je u kući ubijenih vidio ikone.

Continue Reading

POLITIKA

Nikola Jovanović proglasio pobjedu na izborima u Budvi: „Apsolutni smo pobjednici“

„Vlast bez DPS-a i Nove srpske demokratije u Budvi. Spremni smo sa svima ostalima da razgovaramo“, kazao je nosilac liste „Budva naš grad“

Nosilac izborne liste „Budva naš grad“ Nikola Jovanović je poručio večeras da je ova lista apsolutni pobjednik izbora u Budvi.

On je kazao da je to uradio na osnovu obrađenih 62 posto glasova.

„Vlast bez DPS-a i Nove srpske demokratije u Budvi. Spremni smo sa svima ostalima da razgovaramo“, kazao je Jovanović.

Prema njegovim riječima lista „Budva naš grad“ je osvojila 2.383 glasova, odnosno 26,53 odsto ili devet mandata.

Koalicija „Za budućnost Budve-Budva mora naprijed- Mladen Mikijelj“ osvojila je 2.358 glasova, odnosno 26, 38 odsto ili devet mandata.

Koalicija Demokratske Crne Gore i Pokreta Evropa sad (PES) osvojila je 897 glasova je 9,39 odsto ili tri mandata.

DPS je osvojio 1780, odnosno 19,9 odsto ili sedam mandata.

Continue Reading

Najčitanije