POLITIKA
"U POLITICI NAMJERAVAM DA OSTANEM"
Bratić poručila: Nijedna vlast u Crnoj Gori ne smije da bude bez Srba
Bratić je takođe kazala da kao Srpkinja nije bila poželjna za ministarku

U svaku novu vlast, ukoliko je to moguće, treba uključiti manjinske narode, ali nijedna nova vlast u Crnoj Gori ne smije da bude bez političkih predstavnika Srba, kao što se to dešavalo u posljednjih 20-ak godina, kazala je ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesne Bratić u intervjuu za „Pečat“.
„Mišljenja sam da se pred građane mora izaći sa jasnom idejom i političkom vizijom i koalicijama koje bi nas, na poštenoj osnovi, uvele u mirnije političke vode. Nije dovoljno da se neko izjašnjava kao Srbin, mada meni je sama ta činjenica donijela niz nevolja, vjerovali ili ne, i na osnovu samo te činjenice lako je zaključiti koliko je jedno vrijeme teško bilo biti Srbin u Crnoj Gori. Moglo se, naravno, ali tako što ćete biti dio opcije koja ne baštini ništa srpsko, ili, još bolje, baštini antisrpsko. Dakle, može se biti Srbin i Srpkinja, ali, poželjno bi bilo „u svoja četiri zida“ i šapatom – javne funkcije, to nikako“, navela je Bratić.
Dodala je da trenutna situacija u Crnoj Gori najviše odgovara onima koji su zarad očuvanja sopstvenih privilegija i vlasti posijali seme razdora i mržnje.
„Uprkos toj činjenici, u Crnoj Gori se posle litija mnogo lakše diše, jer su birači shvatili da je moguće pobediti DPS. S obzirom na to da manjinska Vlada izvesno vodi Crnu Goru u zonu nestabilnosti, što u ovim okolnostima, kako kod nas tako i geopolitički, može da ima posljedice koje se sada ne naziru, srećom, ali, zapamtimo da živimo na nepredvidljivom tlu, na Balkanu, zemlji krvi i meda, najpoštenije bi bilo da se sprovedu novi, vanredni parlamemtarni izbori i da dobijemo vladu koja će moći da ostvari sve što vlada Zdravka Krivokapića iz objektivnih razloga nije moglo“, rekla je Bratić.
Prema njenim riječima, Crna Gora danas je zaista u složenom geopolitičkom trenutku i veoma izazovnom okruženju.
„S jedne strane postoji ona tradicionalna Crna Gora, Crna Gora istorijski i kulturološki utemeljena na zavjetu Svetog Petra Cetinjskog, na pravoslavnom hrišćanskom duhu, što je i pokazala za vrijeme litija nakon donošenja sramnog Zakona o slobodi vjeroispovijesti. Litije su svjedočile sveslovenskoj i pravoslavnoj vezanosti našeg naroda sa vlastitim istorijskim bićem. S druge strane, postoji politička realnost koja se ogleda u želji većine građana Crne Gore da postanemo integralni dio EU i cvilizacijskih vrijednosti koje ona baštini. Te vrijednosti, kako je govorio blaženopočivši mitropolit Amfilohije, starije su i vrednije od onoga što nam se prezentuje. Takva dualnost, a često i neka vrsta političke „kognitivne disonance“ često zbunjuje ne samo običnog čovjeka već i političku elitu koja je na dnevnom nivou „prinuđena“ da se određuje o strateškim pitanjima, što može da ima posljedice koje mi, sada, nismo u stanju da percipiramo. To daje prostora za kontroverzna tumačenja i moguću manipulaciju i dnevnopolitičke zloupotrebe“, ocijenlia je ona.

Foto: Savo Prelević
Istakla je da u Crnoj Gori postoji jedna duboka ukorijenjena politička struktura koja unazad tri decenije svako tradicionalno poimanje crnogorskog bića dovodi u direktnu vezu sa tzv. srpskim svetom i automatski pali sva zvona u odbranu identiteta i držvnosti Crne Gore od ove izmišljene opasnosti
„Tako je i moje ekspertsko i političko angažovanje dovedeno u pitanje. Na grub i primitivan način od ovih tajkunskih i profiterskih struktura, uplašenih za svoju budućnost, odmah sam okarakterisana kao nosilac nacionalističkih i destruktivnih ideja“, navela je Bratić.
Govoreći o popisu, Bratić smatra da u Crnoj Gori postoji određen broj političkih struktura koje smatraju da bi održavanje popisa u ovom trenutku produbilo ionako složene međunacionalne odnose u Crnoj Gori.
„Iza svega se krije opasna namjera odnarođenih struktura bivše vlasti da onemoguće demokratske procese u Crnoj Gori, koji će definitivno dovesti do slobodno izražene volje građana kroz dugo godina najavljivano sređivanje biračkih spiskova. Takođe, slobodno izjašnjavanje građana na popisu bez političkih pritisaka i ucjenjivanja, sužava manevarski prostor za manipulativne radnje i koruptivne aktivnosti. Popisom i slobodnim izborima bi se trajno urušila moć onih koji 30 godina drže Crnu Goru kao taoca.Ako mene pitate da li podržavam najavljeni popis stanovništva, moj odgovor je DA“, ocjenjuje ministarka.
Ipak, nije mogla dati jasan odgovor sa stanovišta člana Vlade o tome zašto popis nije održan.
„To nije dio mog resora i ekspertize. Pretpostavljam da se radi o političkom pritisku sa raznih adresa“, zaključila je Bratić.
Nisam bila poželjna za ministarku kao nacionalna Srpkinja
Bratić je takođe u intervjuu za „Pečat“ kazala da kao nacionalna Srpkinja nije bila poželjna za ministarku takvih strateških resora kao što su prosvjeta, nauka i kultura.
„Svi smo duboko svjesni da su gore pomenute strukture upravo kroz ove oblasti pokušavale i uspijevale godinama da vrše modifikaciju crnogorskog nacionalnog bića – tradicionalne vrijednosti su se urušavale, a na njihovo mjesto dolazile nove, „ljepše i starije“. Iz svega toga izvlačim zaključak da riječ mržnja koju ste pomenuli u pitanju nije sasvim adekvatna preovladavajućem osjećaju koje otuđene političke strukture kreiraju prema meni, već sam sklona vjerovanju da se radi o patološkom strahu“, istakla je Bratić.
U politici namjeravam da ostanem
Bratić je u intervjuu otkrila da u politici namjerava da ostanem, a konačnu odluku donijeće, kako kaže, „onog dana kad više ne budem na mjestu ministra prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi“.
„Još uvijek sam član 42. Vlade Crne Gore koja je na početku svog mandata obećala građanima da će biti vlada eksperata i da se nijedan ministar neće stranački angažovati. Nastojaću da to obećenje i održim. Svakako da ću osluškivati glas naroda, poštujući gore navedene vrijednosti i principe i uvažavajući one političke strukture koje su najbliže mojim svjetonazorima. Potrebna nam je odgovorna, pravična politika koja se neće zasnivati na strahu i kreiranju neprijatelja. Neki u Crnoj Gori žele da nas uvjere da partije sa nacionalnim predznakom srpski to ne mogu, a sve ostale nacionalne partije mogu. Kreira se medijska klima da Srbi umiju da budu samo desničari, nacionalisti, ili, ne daj Bože, šovinisti i neprijatelji države. Desničarsko, a bogami i šovinističko, u Crnoj Gori ne gaje partije s nacionalnim predznakom već one sa posve drugim predznacima. Istina je, međutim, da u tim partijama socijalizma i demokratije nema ni u tragovima“, kazala je ona.
POLITIKA
Amerika posebno cijeni hrabrost i rezultate koje postižu Bečić, policija, SDT…
Potpredsjednik Vlade boravi u zvaničnoj posjeti Americi. Na sastanku sa kongresmenima poručio je: „Crna Gora više nije zona komfora za organizovani kriminal“

Crna Gora više nije zona komfora za organizovani kriminal i ostaje saveznik koji ne traži privilegije, već isporučuje rezultate, kazao je potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić.
On se sastao se u Vašingtonu, u Kongresu Sjedinjenih Američkih Država, sastao sa kongresmenima Čeli Pingri i Robertom Aderholtom. Pingri je ujedno kopredsjedavajuća Kokusu za Crnu Goru, a Bečić i ona razgovarali su o ključnim temama od zajedničkog interesa u oblasti bezbjednosti, demokratije i stabilnosti regiona Zapadnog Balkana, saopštio je kabinet potpredsjednika Vlade.
Zahvalivši kongresmenki na „dugogodišnjoj posvećenosti i impresivnom iskustvu u javnoj službi“, Bečić je istakao da Crna Gora, iako mala po broju stanovnika, ostaje pouzdana NATO saveznica, država jasnog strateškog kursa ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji, i danas najnapredniji kandidat na evropskom putu, sa svim otvorenim pregovaračkim poglavljima i šest već zatvorenih, uz „snažnu političku volju da uskoro zatvori i ostala“.
Bečić je ukazao na „odlučne i vidljive rezultate“ u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, rekavši da je u prethodnom periodu, zahvaljujući saradnji Uprave policije, Specijalnog državnog tužilaštva i međunarodnih partnera: procesuirano više od 2.000 članova organizovanih kriminalnih grupa i operativno interesantnih lica, da je intenzivirana borba protiv ekonomskog kriminala i to „čak 12 puta u odnosu na ranije periode“. Kazao je i da je rasvijetljeno 95 odsto teških krivičnih djela protiv života i tijela, vraćeno 20 odsto više komada oružja i 70 odsto više municije „u ovih četiri mjeseca, nego prethodnih deset godina zajedno“, kao i da je u pripremii „mnogo stroži zakon o oružju nego što je to važeći“.

„Crna Gora više nije zona komfora za organizovani kriminal. Danas se država ne povlači, danas država i njena vlast odgovara građanima. Obezbjeđujemo ono što je decenijama bilo obesmišljeno, pravdu, povjerenje u institucije i zakon jednak za sve“, poručio je Bečić.
Kongresmenka Pingri je, kako je saopšteno, izrazila snažnu podršku Crnoj Gori, uz ocjenu da „posebno cijeni hrabrost i rezultate“ koje postižu Bečić, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Uprava policije, SDT i druge institucije sistema u borbi protiv kriminala. Takođe je naglasila važnost ekonomskog osnaživanja građana, kao ključa za prevazilaženje društvenih podjela i dodatno jačanje demokratije, piše u saopštenju.
„Kada ulažete u bezbjednost, ulažete u slobodu. Kada jačate institucije, jačate državu. Crna Gora to danas pokazuje djelima, a ne riječima. I zbog toga, ostajemo saveznik koji ne traži privilegije nego isporučuje rezultate“, rekao je Bečić.
POLITIKA
Ministarstvo odbrane Srbije prodaje „suvišne i rashodovane službene pse“: Cijene od 400 do 3.000 dinara
Građani negoduju i traže udomljavanje

Ministarstvo odbrane Srbije objavilo je oglas o prodaji „suvišnih i rashodovanih“ službenih pasa iz kasarne „Knjaz Mihailo“ u Nišu i građani od juče mogu da odu u kasarnu i da ih pogledaju.
U oglasu su navedena imena dvadesetak pasa, uz godine starosti, rasu i cijenu.Kako se navodi u oglasu, prodaju se „suvišni i rashodovani službeni psi“ iz kasarne „Knjaz Mihailo“ u Nišu. U pitanju je 25 pasa.
Mahom su u pitanju nemački i belgijski ovčari, različite starosti, a cijene se kreću od 400 do 3.000 dinara.
Na prodaju su:
Njemački ovčar AB (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;
Belgijski ovčar AGA (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;
Belgijski ovčar ER (godina oštenuća 2015.) – cijena 500 dinara;
Belgijski ovčar BRID (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;
Njemački ovčar ILON (godina oštenuća 2015.) – cijena 500 dinara;
Njemački ovčar ALDO (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;
Njemački ovčar IRNA (godina oštenuća 2015.) – cijena 500 dinara;
Labrador DINA (godina oštenuća 2017.) – cijena 2.000 dinara;
Labrador EDI KINGDOM (godina oštenuća 2019.) – cijena 2.500 dinara;
Njemački ovčar FIS (godina oštenuća 2016.) – cijena 1.000 dinara;
Njemački ovčar ILA (godina oštenuća 2015.) – cijena 800 dinara;
Šarplaninski ovčar DIV (godina oštenuća 2019.) – cijena 3.000 dinara;
Belgijski ovčar NIKA (godina oštenuća 2018.) – cijena 1.500 dinara;
Šarplaninski ovčar MIRUŠA (godina oštenuća 2018.) – cena 2.500 dinara;
Njemački ovčar DŽAR (godina oštenuća 2021.) – cijena 2.000 dinara;
Belgijski ovčar ČABA (godina oštenuća 2017.) – cijena 1.500 dinara;Belgijski ovčar BAK (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;
Belgijski ovčar AKVA (godina oštenuća 2018.) – cijena 1.000 dinara;
Labrador ASTON (godina oštenuća 2017.) – cijena 2.000 dinara;
Njemački ovčar FAMA (godina oštenuća 2017.) – cijena 1.000 dinara;
Njemački ovčar NOA (godina oštenuća 2020.) – cijena 500 dinara;
Belgijski ovčar BANDžI (godina oštenuća 2021.) – cena 2.000 dinara;
Belgijski ovčar TIL (godina oštenuća 2016.) – cijena 600 dinara;
Belgijski ovčar DAVA (godina oštenuća 2015.) – cijena 400 dinara;
Belgijski ovčar COP (godina oštenuća 2013.) – cijena 500 dinara.
U oglasu se dodaje da je „razgledanje suvišnih i rashodovanih pasa“ moguće od 20. maja radnim danima od 9 do 14 časova, isključivo uz prethodnu najavu na broj telefona 064/414-8538.
Oglas je izazvao brojne negativne komentare građana na društvenim mrežama, a oglasila su se i udruženja za zaštitu životinja i zatražila da se prodaja zamijeni udomljavanjem koje bi obuhvatilo provjeru uslova, obaveznu sterilizaciju i ugovore o odgovornom vlasništvu. Praksa prodaje pasa, kazali su, iako možda pravno dozvoljena, duboko je problematična s aspekta etike, morala i dobrobiti životinja.
POLITIKA
Bečić u Americi: Crna Gora da bude zemlja zakona, a ne zemlja straha
„Više od 3.000 policijskih službenika prolazi bezbjednosnu i imovinsku provjeru, oko 100 njih su suspendovani u kratkom vremenskom periodu, stotine provjera i postupaka su u toku, dok je fokus na integritet, životni stil i kontakte“, kazao je potpredsjednik Vlade u američkom Kongresu

Crna Gora želi da bude zemlja zakona, a ne zemlja straha, kazao je potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić.
On je zatvorio Jugoistočni evropski transatlantski forum, održan u Kongresu Sjedinjenih Američkih Država u Vašingtonu, obraćanjem na temu:
„Crna Gora na vratima Evropske unije“.Forum je okupio istaknute učesnike iz oblasti transatlantskih odnosa, energetike, inovacija i bezbjednosti, saopštio je kabinet potpredsjednika Vlade.
Bečić je istakao istorijsko savezništvo Crne Gore i SAD, ukorijenjeno još u 1905. godini, kada je Crnu Goru prvi priznao američki predsjednik Teodor Ruzvelt, a današnje odnose nazvao „partnerstvom koje ima i smisao i budućnost“.
Bečić je pred učesnicima Foruma istakao da je Crna Gora danas, na 19. godišnjicu obnove nezavisnosti, na istorijskoj prekretnici:
„Naš strateški cilj je jasan: Crna Gora će do 2028. postati 28. članica Evropske unije. Mi smo jedini kandidat koji je otvorio sva poglavlja, zatvorio šest, i u potpunosti uskladio svoju spoljnu i bezbjednosnu politiku sa EU.
“Temelj tog puta, kako je poručio, nije tehnička harmonizacija propisa, već beskompromisna borba protiv organizovanog kriminala i korupcije.
U tom smislu, posebno je istakao da je „po prvi put u istoriji Crne Gore sproveden sveobuhvatan veting“ u Upravi policije: više od 3.000 policijskih službenika prolazi bezbjednosnu i imovinsku provjeru, oko 100 njih su suspendovani u kratkom vremenskom periodu, stotine provjera i postupaka su u toku, dok je fokus na integritet, životni stil i kontakte.
„Nikada više zakon neće biti slabiji od kriminala. Prvi put, zakoni važe i za one koji su ih do juče tumačili po sopstvenom nahođenju“, rekao je Bečić.
On je podsjetio i na „doprinos Crne Gore NATO savezu, izdvajanjima za odbranu“, učešću u misijama, kao i investiciji za dva patrolna broda u Francuskoj, koji će „postati temelj nove crnogorske mornarice i čuvari stabilnost Jadrana“.
„Crna Gora želi da bude zemlja zakona, a ne zemlja straha. Pouzdan partner, a ne nevidljiva tačka na mapi. I s tim ciljem nastavljamo. Jer borba protiv kriminala ne poznaje kompromise. A put ka Evropskoj uniji ne poznaje blokade“, rekao je potpredsjednik Vlade.
- BALKAN I SVIJET2 дана ranije
Vatikan: Ne priznajemo nezavisnost Kosova
- DRUŠTVO2 дана ranije
Direktor škole iz Andrijevice: Nastavnik koji je radio na praznik u odjeljenju na Rijeci Marsenića prekršio zakon i narušio ugled ustanove
- POLITIKA2 дана ranije
Ministarstvo odbrane Srbije prodaje „suvišne i rashodovane službene pse“: Cijene od 400 do 3.000 dinara
- EKONOMIJA2 дана ranije
Bivši zakupci plaža u Ulcinju pregovaraju sa Alabarom: Kažu da će zbog povećanja cijena zakupa morati da podignu cijene usluga
- HRONIKA3 дана ranije
Udes kod Pravnog fakulteta u Podgorici: Dvije osobe teže povrijeđene
- DRUŠTVO3 дана ranije
Radmila Matović učenica generacije Srednje medicinske škole u Beranama