Connect with us

DRUŠTVO

DIREKTORICA MANS-A

Ćalović Marković: Bivša vlast preko suda krala državu

Nova vlada nema snage jer nije stabilna, partije vuku svaka na svoju stranu, a DPS blokira hapšenja krupnih riba i prijeko potrebne reforme sudstva i tužilaštva, rekla je Ćalović Marković

Ćalović Marković, Foto: Lazar Ružić

Direktorka Mreže za afirmaciju nevladinog sektora Vanja Ćalović Marković smatra da vlada premijera Dritana Abazovića ne može da odgovori ključnim izazovima koji je čekaju, prije svega zbog toga što neće biti stabilna.

„Očigledno je da ćemo imati konstantan sukob na relaciji političkih partija koje joj pružaju podršku, bilo da je to DPS ili SNP, i da ćemo imati stanje u kojem će premijer konstantno morati da pravi trule kompromise“, rekla je Ćalović Marković u izjavi za „Dan“.

Ona je podsjetila da je premijer to i najavio izjavom da će Vlada davati predloge zakona Skupštini, od kojih će neke podržati DF, a neke DPS.

„To bi bilo tako kada bi politika bila matematika, ali znamo da u njoj interesi političkih grupacija igraju veliku ulogu, pa je vjerovatno da će se podrška za neke zakone dobijati određenim kompromisima koji, sudeći prema onome što smo do sada vidjeli, podrazumijevaju i neke pozicije odnosno uhljebljavanja „po dubini“ ili čak na višim pozicijama“, kazala je direktorka MANS-a.

Kako je dodala, druga je stvar što na čelu mnogih ministarstava ove vlade imamo ljude koji ne znaju ništa o temi kojom bi trebalo da se bave.

„Neki od njih su možda radili u toj oblasti, ali ne znaju ništa o reformama koje treba sprovesti u procesu evropskih integracija i onome što se očekuje od Crne Gore. Neka predlagana rješenja potpuno su suprotna onome što su zahtjevi evropskih integracija, npr. uvođenje novog suda za slučajeve visoke korupcije i organizovanog kriminala, što je bila intencija prethodne vlade, a razumjela sam da će to nastaviti i ova vlada. To je potpuno suprotno onome što je uslov evropskih integracija koji podrazumijeva racionalizaciju sudstva, jer mi u Crnoj Gori imamo najveći broj sudija po glavi stanovnika u Evropi“, istakla je Ćalović Marković.

Ćalović Marković ne očekuje prevelike rezultate i smatra da je ova vlada neka vrsta kupovine vremena do sljedećih izbora.

„Veze kriminala i djelova prethodne vlasti i djelova sudske vlasti i svih segmenata sistema su izuzetno snažne, i to je više puta konstatovano u raznim međunarodnim izvještajima od Evropske komisije do Stejt departmenta. Ključno pitanje je kako naći ljude koji znaju da rade taj posao, da su bar u jednom periodu bili u tom sistemu, koji će imati dovoljno hrabrosti i volje da se usude da nešto konkretno urade u trenutku u kome imate vrlo nestabilnu političku situaciju i gdje nije jasno kuda nas vodi ova vlada – da li ona u potpunosti vraća DPS na vlast ili vodi razvlašćivanju te partije“, kazala je Ćalović Marković.

Ona ističe da je prirodno očekivati da će DPS na neki način pokušati da zaštiti neke svoje istaknute članove koji su bili uključeni u korupciju i da je izvesno da će oni biti prepreka ozbiljnim reformama i da se uspostavi stvarno nezavisno tužilaštvo.

„Jedan od razloga zbog kojih je formirana ova vlada je da se izaberu nezavisne institucije kojima ističe mandat, kao što su VDT i Ustavni sud. Ako se novi VDT bude birao glasovima DPS-a, onda će se tim glasovima zarobiti novi VDT da ne može da postupa u svim predmetima jednako jer znamo kako se to dešavalo u prethodnom periodu. Ukoliko se potvrde optužbe u slučajevima Vesne Medenice i Blaža Jovanića, to će značiti da su upravo oni koji su morali da štite javni interes i sprečavaju korupciju bili njeni akteri. Drugim riječima, umjesto da dijele pravdu i korumpirane funkcionere šalju u zatvor, čelnici sudstva su te funkcije koristili za lično bogaćenje“, naglasila je Ćalović Marković.

Podsjetila je da nijedan VDT kojeg je birao DPS nije išao protiv DPS-a.

„Nije problem DPS kao DPS jer postoji veliki broj članova te partije koji nisu imali veze sa kriminalom. Ovdje imamo problem pojedinaca koji su imali moć i samim tim pojedinaca koji su bili u vrhu te partije i samu tu partiju zbog svojih kriminalnih aktivnosti drže zarobljenim sopstvenim interesima“, navela je sagovornica Dana.

Ona je kazala da je pitanje da li će DPS naći snage da se sam očisti od tih pojedinaca jer oni toj stranci nanose štetu dugoročno i čine je problematičnom za bilo koju koaliciju.

„Problem je što su ljudi koji su povezani sa kriminalom na vrhu DPS-a, a oni koji nisu povezani sa kriminalom na dnu hijerarhije“, rekla je Ćalović Marković.

Đukanović podstiče međunacionalne tenzije

Direktorica MANS-a smatra da je Milo Đukanović najveći balast DPS-a i najveći balast Crne Gore.

„Nažalost, situacija je takva da Đukanović drži kao taoca sopstvenu partiju, jer da je bilo ko drugi na čelu te partije, ona bi imala mnogo veći koalicioni kapacitet i ne bi bilo problematično da učestvuje u vlasti, kao što je to sada slučaj. Đukanović nije dozvolio, kao što nije nijedan balkanski autokrata, da se za njegovog političkog života stvori alternativa i pojavi neko iz partije ko bi mogao biti stranački lider. On nije gajio lidere u svojoj partiji, već je gajio sebe, i to će dugoročno mnogo štetiti DPS-u. Đukanović nas vraća u devedesete svjesno podižući međunacionalne tenzije i podržavajući ekstremne pojedince koje slušamo ovih dana“, ocijenila je Ćalović Marković.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.

Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.

„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu

Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Fabrika Celuloze u Beranama, Foto: F Jovović

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.

U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Foto: Screenshot/RTCG

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.

„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.

Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.

„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.

Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.

„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.

“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.

Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.

Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.

Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Andrea Nikolić

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.

Prva pratilja Sara Žižić (Foto: RTCG)
Druga pratilja Ksenija Popović (Foto: RTCG)

Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.

Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije