DRUŠTVO
UBJEDLJIVO NA PRVOM MJESTU U EVROPI
Crna Gora evropski rekorder po broju službenih vozila: Švedska ima nula, a Danska svega 20
Novac koji se izdvaja za potrošnju goriva, servisiranje i registrovanje službenih automobila dostiže i više desetina miliona eura godišnje

Crna Gora sa prosjekom od jednog službenog automobila na 140 stanovnika ubjedljivo je na prvom mjestu u Evropi, napominju iz civilnog sektora.
Novac koji se izdvaja za potrošnju goriva, servisiranje i registrovanje službenih automobila dostiže i više desetina miliona eura godišnje.
U svojini države 4.273 službena vozila: Skoro 3 000 putničkih, 42 kombija, 75 autobusa, 118 specijalnih.
Opština Nikšić godišnje izdvaja između 70 i 80 hiljada eura za gorivo koje potroši 28 službenih vozila, od čega je 11 putničkih.
“Što se nas tiče, ta potrošnja je svedena na minimum”, kazao je Zoran Šoškić iz Sekretarijata za finansije, razvoj i preduzetništvo.
Mjesečna potrošnja goriva za veći broj službenih automobila ograničena je na 100 do 200 eura, tvrde u lokalnoj upravi, ali razmišljaju i o nabavci vozila koja će manje trošiti.
“Moj prijedlog će biti, pošto su ovo stara vozila, vidjećemo da ih otuđimo pa da kupimo neka malolitražna ili neka na električnu energiju”, dodao je Šoškić.
No, da li smo dovoljno efikasni s obzirom na to da se Crna Gora nalazi u samom evropskom vrhu po broju službenih automobile po glavi stanovnika, pitaju iz civilnog sektora.
“Samo za nabavku, servisiranje i registraciju službenih vozila država godišnje izdvaja desetine miliona eura, dok je za troškove goriva taj prosjek iz godine u godinu oko devet miliona eura”, kazao je Miloš Perović iz Alfa centra.
A taj novac bi mogli da iskoristimo tamo gdje je najpotrebniji.
“Prije svega za nabavku automobile službe hitne pomoći, službi zaštite i spašavanja, policije a koji su evidentno u manjku i u potrebi”, dodao je Perović.
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, naglašava Perović, u Crnoj Gori ima 4.300 službenih vozila.
“Da se utvrdi koja lica zaista mogu koristiti vozila, a kojima je to više kao neki vid privilegije koju koriste, a koja se oslikava u vidu zloupotreba. Na kraju, možda i najvažnije jeste, kvalitetan sistem kontrole, odnosno monitorng postojeće uprave službenih vozila”, kazala je Aleksandra Vukčević iz Građanske alijanse.
“Na primjer u Danskoj koja ima 20 ministarstava, sličan broj kao i Crna Gora, sada postoji samo 20 službenih automobila. Dakle, jedno vozilo po ministarstvu. Sa druge strane broj službenih automobila u Švedskoj je nula”, dodao je Perović.
Pored ogromnih troškova za servisiranje i registrovanje službenih automobila, još veći problem je njihova zloupotreba, poručuju sagovornici TVCG.
DRUŠTVO
Spajić: Blizu smo rješenja oko uvođenja sedmočasovnog radnog vremena
Namjera je, kaže premijer, da se kroz široke konsultacije sporovede jedna od najvećih reformi u oblasti rada koja za cilj ima unaprjeđenje kvaliteta života građana i „više vremena za porodice, ali i efikasniji i produktivniji rad“

Predsjednik Vlade Milojko Spajić kazao je da su, nakon opsežnih razmatranja kako da pronađu model kojim bi bili zadovoljni i sindikati i poslodavci, blizu rješenja u vezi uvođenja sedmočasovnog radnog vremena.
Premijer je saopštio da će već početkom naredne sedmice ministarka rada i socijalnog staranja Naida Nišić rukovoditi razgovorima u okviru socijalnog dijaloga sa predstavnicima sindikata i poslodavaca, gdje će se, kako je rekao, iskristalisati finalna verzija te reforme.
Namjera je, kaže Spajić, da se kroz široke konsultacije sporovede jedna od najvećih reformi u oblasti rada koja za cilj ima unaprjeđenje kvaliteta života građana i „više vremena za porodice, ali i efikasniji i produktivniji rad“.
“Upravo na način kako su sprovedeni i programi Evropa sad 1 i Evropa sad 2 – uz saglasnost i poslodavaca i sindikata – konkretni koraci i u slučaju reforme 7h radnog vremena biće preduzeti isključivo uz punu podršku socijalnih partnera”, saopštio je Spajić.
On je kazao da vjeruje da će ministarka Nišić u ime Vlade učiniti sve da u optimalnom roku dođe do dogovora kako „bi ispunili očekivanja građana i osnažili položaj svih zaposlenih“ u našoj zemlji.
DRUŠTVO
Sonja (57) i Marko (69) uživaju u roditeljstvu: Priželjkuju i dječaka
Djevojčica je simbolično dobila ime Bogdana, a Marko ističe da mu je ona sve u životu dok se Sonja zahvaljuje Bogu što su uspjeli

Sonja (57) i Marko Mirotić (69) iz Crne Gore privukli su pažnju u regionu prije nekoliko mjeseci podijelivši da očekuju prinovu nakon 22 godine borbe za potomstvo. Sonja se porodila u Skoplju, a priču o svom „čudu“ podijelili su za RTS.
Ovaj par je ugostio ekipu RTS-a u svom domu te govorio o cijelom iskustvu trudnoće i porođaja u Sonjinoj šestoj deceniji života. Svoju želju za potomstvom su ostvarili zahvaljujući klinici u Skoplju, gdje se Sonja i porodila.
Premda je jedna od najstarijih prvorotkinja u regiji, Sonja ipak nije najstarija.
„U regionu nisam pošto ima gospođa u 61. godini se porodila, ali ne znam je li iz Skoplja. Uglavnom u Skoplju se porodila, ali odakle je, nemam pojma. Bili smo kod doktora Mladena Ristovskog, imali smo dobar prijem, dobru konsultaciju sa njim, terapije“, kazala je ponosna Podgoričanka.
Djevojčica je simbolično dobila ime Bogdana, a Marko ističe da mu je ona sve u životu dok se Sonja zahvaljuje Bogu što su uspjeli.
Sonja i Marko su rođeni istog dana u martu, a priželjkivali su da će i kćerka također stići na taj datum. Međutim, Bogdana je poranila i rođena je 12. marta, prenosi Klix.
Zbog toga što su postali roditelji u poznim godinama, bilo je mnogo negativnih komentara, a oni poručuju da se na to ne obaziru te su rođenje kćerke proslavili velikim slavljem.
Takođe, Sonja ističe da bi htjela i dječaka, ali da će se o svemu konsultovati sa ljekarima.
Adria
DRUŠTVO
Direktor škole iz Andrijevice: Nastavnik koji je radio na praznik u odjeljenju na Rijeci Marsenića prekršio zakon i narušio ugled ustanove
Učenici područnog odjeljenja OŠ „Bajo Jojić“ danas se našli u školskim klupama

Branko Kastratović, direktor Osnovne škole „Bajo Jojić“ iz Andrijevice kazao je da je nastavnik u područnom odjeljenju te ustanove, u Rijeci Marsenića, koji je danas radio uprkos državnom prazniku, prekršio zakon i narušio ugled škole.
Rekao je da će prema tom nastavniku biti „primijenjene sve zakonske mjere“.
On se oglasio nakon što su „Vijesti“ objavile da su se učenici područnog odjeljenja te škole danas našli u školskim klupama.
„Od strane Zavoda za školstvo obaviješteni smo da ćemo od 26. maja 2025. godine imati redovni obilazak prosvjetne inspekcije. Danas, 21. maja 2025. godine sam obaviješten od direktorice Direktorata za predškolsko i osnovno obrazovanje, uvažene Svetlane Drobnjak, da imaju saznanje da je u PU Rijeka Marsenića, pri OŠ ‘Bajo Jojić’ organizovana nastava. Sa velikim zaprepašćenjem sam primio ovu informaciju i kontaktirao kolegu koji radi u toj područnoj ustanovi. Pomenuti kolega je potvrdio da je danas radio i, kako navodi:
‘Utvrđivao gradivo sa djecom’, jer će imati nadzor od ponedjeljka. Ja, kao direktor škole, u ime svih radnika naše škole i u svoje ime se ograđujem od postupka i riječi kolege“, kazao je Kastratović.
- BALKAN I SVIJET4 дана ranije
Vatikan: Ne priznajemo nezavisnost Kosova
- EKONOMIJA3 дана ranije
Bivši zakupci plaža u Ulcinju pregovaraju sa Alabarom: Kažu da će zbog povećanja cijena zakupa morati da podignu cijene usluga
- DRUŠTVO3 дана ranije
Sonja (57) i Marko (69) uživaju u roditeljstvu: Priželjkuju i dječaka
- HRONIKA1 дан ranije
Tragedija u Ulcinju: Poginuo 20-godišnji mladić na gradilištu
- POLITIKA1 дан ranije
Beranski PES: Izjava Sanje Mihailović Kovačević je grubo izvrnuta i potpuno izvučena iz konteksta
- EKONOMIJA3 дана ranije
Crna Gora zemlja sa najvećim platama u regionu: Pretekla i neke članice Evropske unije