Connect with us

POLITIKA

OSVRT

Crna Gora godinu dana kasnije: Dan kad je opozicija pobijedila DPS

Na današnji dan 30. avgusta 2020. godine održani su parlamentarni izbori na kojima je Đukanovićev DPS izgubio vlast nakon skoro tri decenije

Foto: Screenshot/Youtube

Sloboda, gotov je, pobjeda, kraj mafije – poruke su koje su 30. avgusta 2020. godine poslate iz izbornih štabova tadašnje opozicije koja je proglasila pobjedu i saopštila da je Demokratsku partiju socijalista (DPS) poslala u istoriju.

Foto: Boris Pejović

Nosilac liste, tada najveće opozicione koalicije, „Za budućnost Crne Gore“ bio je nestranačka ličnost prof. dr Zdravko Krivokapić koji je, ocijenila je tada javnost, bio ujedinjujući faktor, pomirljiv izbor za lijeve, desne, umjerene i ujedno najbolja protivteža Milu Đukanoviću, čiji je DPS vladao skoro tri decenije Crnom Gorom, a koji su protivnici optuživali za korupciju, kriminal, ekonomski sunovrat, nemaštinu…

Ne damo svetinje“, bila je ključna poruka učesnika protestnih litija protiv diskriminatorskog Zakona o slobodi vjeroispovijesti usmjerenog protiv Srpske pravoslavne crkve i svih njenih eparhija u Crnoj Gori, koja je posle godina bezuspješnih pokušaja opozicije da glasačkim listićima pobijedi Đukanovićev DPS, konačno uspjela u tome.

Foto: Boris Pejović

Na današnji dan 30. avgusta 2020. godine održani su parlamentarni izbori na kojima je Đukanovićev DPS izgubio vlast.

Susret mitropolita Amfilohija i Krivokapića posle izbornog trijumfa opozicije

Nosilac liste koalicije „Za budućnost Crne Gore“, aktuelni premijer Zdravko Krivokapić došao je, nakon izborne noći u kojoj je opozicija u Crnoj Gori proglasila pobjedu na izborima, u Hram Hristovog Vaskrsenja u Podgorici gdje ga je dočekao blaženopočivši mitropolit Crnogorsko-primorski Amfilohije.

Prilikom susreta Krivokapić je zagrlio mitropolita Amfilohija, a na licu i jednog i drugog mogli su se vidjeti sreća i zadovoljstvo izbornim rezultatom.

Upravo je mitropolit Amfilohije ili „Đedo“, kako ga je inače zvao vjerni narod, doprinio, promjeni bivše vlasti podrškom ideji da se organizuju litije na kojima su mjesecima učestvovale desetine hiljada građana Crne Gore protiv pomenutog Zakona.

Analitičari smatraju da je padu DPS u najvećoj mjeri doprinijelo upravo Zakon, što ih je stajao gubitka skoro 30.000 glasova na državnom nivou.

Novi krug političke krize?

Godinu dana kasnije Vlada sa Krivokapićem na čelu, sastavljena od eksperata, nema povjerenje lidera Demokratskog fronta najjačeg političkog saveza u vladajućoj crnogorskoj većini. Razloga je više. Između ostalog pominje se to što je premijer odbio da potpiše u Beogradu prije par mjeseci Temeljni ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC).

Danas je predsjednik kluba poslanika DF Slaven Radunović rekao da će Demokratski front oboriti Vladu ako se u septembru u Skupštini ne nađe Zakon o popisu. Krivokapić im je odgovorio da skupe hrabrost kojom prijete i obore Vladu, kao i da neće dozvoliti više da ih ovaj politički savez ucjenjuje.

„Demokratski front hoće da napravi tehničku vladu sa DPS-om“, tvrdi premijer.

Po svoj prilici odnosi Vlade i parlamentarne većine ulaze u novi krug političke krize.

Premijer poručio da će ispuniti očekivanja građana

Vlada i svi koji su doprinijeli pobjedi na izborima 30. avgusta prošle godine imaju zadatak da, zbog napretka svih građana, sve svoje kapacitete podrede u službu opšteg interesa i progresa, poručio je večeras premijer Zdravko Krivokapić.

„Pred nama su izazovi, na koje smo spremni da odgovorimo, kako bismo ispunili očekivanja građana“, objavio je Krivokapić na Tviteru.

On je uputio zahvalnost građanima na povjerenju, ali i na razumijevanju da demokratska tranzicija, kako je kazao, nakon tri decenije vlasti prethodnog režima, nije proces koji se može završiti za nekoliko mjeseci.

„Malo nas je da bismo se dijelili! Zajedno možemo više i bolje! Za demokratsku i progresivnu Crnu Goru“, zaključio je predsjednik Vlade.

Piše: Berane online 

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Beranci idu na izbore u novembru ili decembru

Prema ranijim najavama, postoji većina za izglasavanje ovog predloga koji vodi prijevremenim izborima

Sa jedne od sjednica Skupštine opštine Berane

Ukoliko bi odbornici u Skupštini opštine (SO) Berane, kako je najavljeno ranije, danas skratili sebi mandat, građani će u toj opštini izaći na birališta najvjerovatnije krajem novembra ili u decembru.

Vlada Crne Gore je na jučerašnjoj elektronskoj sjednici donijela odluku da pošalje upozorenje lokalnom parlamentu zbog neodržavanja sjednica i nefunkcionalnosti organa i službi.

Izvršna vlast je u dva navrata od SO Berane tražila da poštuju zakon i sebi skrate mandat jer nisu izabrali novog predsjednika Opštine u roku od 30 dana od prestanka mandata Vuku Todoroviću, koji je 13. juna podnio ostavku.

Zasijedanje je zakazano za 10 sati, a glasaće se o dvije tačke – izboru predsjednika Opštinske izborne komisije (OIK) i skraćenju mandata lokalnom parlamentu.

Opštinski odbor Socijalističke narodne partije (SNP) u Beranama je prije osam dana na konferenciji za medije najavio da će podnijeti inicijativu za raspuštanje skupštine, kao i da očekuju podršku drugih partija.

Podršku su ranije najavili iz Nove srpske demokratije, Socijaldemokrata, Demokratske partije socijalista (DPS) i Pokreta Evropa sad (PES) što će biti dovoljno da se skrati mandat lokalnom parlamentu, a nakon toga raspišu novi izbori.

Iz beranskog SNP-a su saopštili da su se na ovaj korak odlučili nakon skoro tri mjeseca od kada je ova opština bez ključnih funkcija – predsjednika i potpredsjednika opštine i nakon što im je Vlada 15. avgusta naložila isto da urade.

Shodno odredbama člana 185 Zakona o lokalnoj samoupravi Vlada upozorava, odnosno raspušta skupštinu opštine kada skupština opštine duže od šest mjeseci ne održava sjednice, ne izvršava odluke nadležnih sudova ili ne izvršava zakonom utvrđene obaveze čime se onemogućava ostvarivanje prava građana ili nanosi znatna materijalna šteta.

SO Berane nije postupila po predlogu Vlade iz avgusta, jer nije skratila svoj mandat. To je od nje traženo nakon što u zakonskom roku od 30 dana nije izabrala novog predsjednika Opštine.

Zakonom o lokalnoj samoupravi je propisano da ukoliko se predsjednik opštine ne izabere u roku od 30 dana od dana prestanka mandata, Skupština na predlog Vlade ili jedne trećine odbornika donosi odluku o skraćenju mandata.

“U slučaju prestanka mandata skupštine prije isteka vremena na koje je izabrana, Predsjednik Crne Gore raspisuje izbore narednog dana od dana stupanja na snagu odluke o raspuštanju, odnosno od dana stupanja na snagu odluke o skraćenju mandata skupštine”, stoji u Zakonu o lokalnoj samoupravi.

Ukoliko odbornici skrate sebi mandat i ta se odluka objavi u Službenom listu i stupi na snagu istog dana, vanredni izbori u Beranama mogu biti raspisani najranije sjutra.

Zakonski rok za datum održavanja izbora je od 60 do 100 dana od raspisivanja, a izbori se moraju održati u nedjelju, pa bi tako izlazak na birališta u Beranama, u slučaju da stupi na snagu danas, morao biti organizovan od 24. novembra do 29. decembra.

Izbori u toj opštini biće peti lokalni u ovoj godini, nakon već održanih u Andrijevici i Gusinju, odnosno u Kotoru i Podgorici koji su zakazani za 29. septembar.

Opština Berane trenutno nema predsjednika jer je Todorović podnio ostavku 13. juna, a prethodno i potpredsjednik Damjan Ćulafić, koji je u međuvremenu izabran za ministra ekologije, a drugom potpredsjedniku Mladenu Premoviću prestao je mandat kad je usvojena ostavka Todorovića.

Do političke krize u Beranama došlo je nakon što nije uspio pokušaj dogovorene rotacije na mjestu predsjednika Opštine.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Abazović pita Mujovića: Jesi li uzeo stan od DPS-a?

Abazović je Mujovića pitao i ko su profesori Mujovići sa Univerziteta Crne Gore „optuženi za najveću korupciju u Crnoj Gori u saradnji sa Vesnom Medenicom i ostalom kriminalnom bandom“

Abazović, Foto: GP URA

Lider Građanskog pokreta (GP) URA Dritan Abazovića upitao je kandidata za gradonačelnika liste “Evropa sad-Demokrate-Još jače-prof. dr Saša Mujović”, Sašu Mujovića da li je uzeo stan od Demokratske partije socijalista (DPS) i kako ga je Duško Bjelica postavio za dekana Elektrotehničkog fakulteta.

„Dobio sam informaciju da je gospodin Mujović, koji se inače ionako ništa ne pita, počeo lično da targetira našeg kandidata, naše kandidatkinje za odbornice i da priča o nekim familijarnim odnosima. Kako, sticajem okolnosti, znam sve što ne bi trebalo da znam, pitam gospodina Mujovića što mu dođe onaj što ga je Svetozar Marović optužio da mu je uzeo 800 hiljada eura da bi dobio presudu na sudu“, rekao je Abazović na predizbornom skupu koalicije okupljene oko kandidata za gradonačelnika Podgorice Luke Rakčevića u Maslinama.

Abazović je Mujovića pitao i ko su profesori Mujovići sa Univerziteta Crne Gore „optuženi za najveću korupciju u Crnoj Gori u saradnji sa Vesnom Medenicom i ostalom kriminalnom bandom“.

„Takav kandidat ne treba nikome. Reci Mujoviću kad si toliko stručan kako je moguće da 2024. Elektroprivreda Crne Gore za prvih osam mjeseci ima tri miliona eura u minusu, kad sam je ja sa svojim kolegama ostavio sa 80 miliona eura na računu”, kazao je još lider GP URA.

On je istakao da je pred njihovom koalicijom 29. septembra značajan zadatak.

„Taj zadatak je da Podgorica bude lokomotiva promjene u Crnoj Gori koja će vući na bolje i sve druge gradove i da 2028. bude u Evropskoj uniji, ali sa profesionalnim institucijama i boljim standardom građana”, rekao je Abazović.

On je u posjeti Maslinama kazao da to naselje ima najljepše ime u Podgorici.

„Simbol su mira, baš kao i naša koalicija, ali i skup poštenih ljudi, željnih da se pravda bolje distribuira širom Podgorice, ali i Crne Gore. I pošto meni, tradicionalno, i u Vladi i van nje, pripadaju nezahvalne uloge, kada treba da se izvadi mač i ne vrati u svoje korice dok bitka ne bude završena, ja se ipak moram osvrnuti na svoju političku konkurenciju“, naveo je Abazović.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Bošnjačka stranka: Nismo za podizanje spomenika Amfilohiju u Beranama, naši ministri napustili sjednicu Vlade

„Podizanje spomen obilježja neće doprinijeti multivjerskom i multietničkom skladu u Beranama i Crnoj Gori“, navode iz BS

Foto: BS

Ministri iz Bošnjačke stranke (BS) napustili su danas sjednicu Vlade Crne Gore, nakon što nije postignuta saglasnost oko dnevnog reda današnje sjednice, saopšteno je iz BS-a.

Kazali su da se na dnevnom redu našla i tačka oko davanja saglasnosti Opštini Berane za podizanje spomen obilježja mitropolitu Amfilohiju Radoviću u tom gradu, sa čime, rekli su iz BS-a, nisu saglasni.

„Razumijemo religiozni odnos dijela građana Crne Gore prema Amfilohiju Radoviću, ali smatramo da u sekularnoj i građanskoj Crnoj Gori, te u multietničkoj i multivjerskoj sredini kakva je Berane, ovim temama treba pristupati sa mnogo više senzibiliteta, posebno imajući u vidu da, zbog najblaže rečeno kontroverznih izjava koje je Amfilohije Radović imao o muslimanima i drugim vjerskim i etničkim zajednicama u Crnoj Gori, podizanje spomen obilježja neće doprinijeti multivjerskom i multietničkom skladu u Beranama i Crnoj Gori“, navodi se u saopštenju.

„Bošnjačka stranka ostaje posvećena građenju Crne Gore kao mjesta suživota i tolerancije, te sekularne, građanske, evropske i euroatlanske Crne Gore kao države vladavine prava“, zaključuje se.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije