Connect with us

DRUŠTVO

Crnu Goru napustilo preko 14.000 Rusa

Najviše njih se odselilo u Srbiju i Španiju

Crnu Goru je napustilo preko 14.000 ruskih državljana, pokazuju neke procjene. U našoj državi ranije je bilo registrovano nešto više od 21.000 državljana Ruske Federacije, ali su oni nakon uvođenja sankcija njihovoj matičnoj državi počeli da napuštaju Crnu Goru i procjenjuje se da se njih preko 70 odsto odselilo, najviše u Srbiju i Španiju, piše Dan.

Osim sankcija koje je Crna Gora uvela Rusiji, ruske državljane, ali i druge strance, za ostanak u našoj zemlji dodatno demotiviše rigorozni Zakon o strancima, ali i loša poslovna klima. Ove barijere uslovile su novi talas odlaska stranaca iz Crne Gore prema zemljama Evropske unije (EU).

– Prije neki dan slavili smo Dan nezavisnosti Crnoj Gore, države koja je bogata i resursima i ljudima. Naš narod zahvalan je za mogućnost da ovdje nastavi svoj život iz raznih razloga, ali uložili smo našu nadu u Crnu Goru i vjerovali da je prisustvo stranaca veoma bitno za razvoj bilo koje države. Međutim, u prethodne dvije-tri godine došlo je do veoma teškog razočaranja jer je situacija za nas postala veoma loša i više barijera onemogućava da planiramo život u Crnoj Gori – kaže za „Dan“ Natalija Gerasimova, vlasnica kompanije Navus, čija je djelatnost registracija stranih firmi.

Ona se pita šta je cilj rigoroznih mjera države i da li je posrijedi strategija da slovenski narod ode iz Crne Gore i odseli se u Srbiju ili Španiju.

– Jedan od razloga za odlazak svakako je i ovdašnji bankarski sistem: sam po sebi, ovaj sistem je u razvoju i još uvijek na veoma niskom nivou, pa je teško otvoriti i običan račun. Otvara se preduzeće, ali banka neće da otvori račun. Na sajtu Centralne banke piše da turista može otvoriti račun u banci, ali to nije tako u praksi. Stranac ne može otvoriti račun osim ako slučajno ima poznanstvo ili nekoga na šalteru u banci da mu izađe u susret. Primjera radi, prosječna zarada IT menadžera je 2.000–5.000 eura mjesečno, ali bankama to izgleda nije interesantno, ili postoji neki drugi razlog za to. Zbog digitalizacije je pao sistem CRPS-a u Poreskoj upravi i sada niko ne razumije o čemu se radi, niti može da otvori preduzeće, niti da promijeni bilo šta u njemu – istakla je Gerasimova.

Kako je dodala, veoma je čudno zašto se ne koristi stari sistem u situaciji kada novi sistem još nije zaživio.

– Bilo bi logično da se jedan period koriste oba sistema. Usklađivanje dokumentacije već smo prošli 2021. godine i sada moramo opet. Za svako preduzeće mora minimalno da se plati 49 euro taksi, 80 euro token, i to ako radiš sam, a na kraju to ispadne 200–250 eura za svakog. Mi plaćamo poreze i doprinose, ali nemamo medicinskog osiguranja, od doprinosa u PIO nemamo koristi, što znači da naše plaćanje ide na račun Crne Gore (to nije problem), ali za nas to ništa ne znači. U MUP-u nema službe za informacije koja bi pojasnila uslove za dobijanje i produženje boravišne dozvole. Smanjili su broj dana za podnošenje podneska, sada provedemo u MUP-u 3–4 sata za obični podnesak – ukazala je Gerasimova.

Ističe da je loš i moratorijum na kupovinu–prodaju nepokretnosti zbog statusa da su nelegalizovani.

– Mnogi ruski državljani više ne mogu da koriste svoje nepokretnosti zbog toga što je njihova vrijednost manja od 150.000 eura, što znači da ne mogu boraviti u toj nepokretnosti više od 90 dana u godine. To je loša situacija za buduće investicije, posebno na sjeveru – smatra Gerasimova.

Posebno se osvrnula na najavu o uvođenju viza Rusima u Crnoj Gori.

– Ako za Ruse bude uveden vizni režim, mi nećemo moći da otvaramo račune da bismo poslovali, nećemo dobijati medicinsku pomoć, i to znači da idemo tamo gdje sve to možemo – Španija i Portugal, isto sa vizama, a bez viza – Srbija. Iz Crne Gore je otišlo oko 80 odsto državljana Ruske Federacije, Bjelorusije i Ukrajine, a zatvoreno je oko 200 preduzeća – kazala je Gerasimova.

Ukazuje i na probleme sa inspekcijama, te da bukvalno ne znaju koju im dokumentaciju traže.

– Inspekcija očigledno ne dolazi zbog regulative, već da bi napisali kaznu. Svi mi koji smo došli u Crnu Goru mislili smo da smo ovdje poželjni. Došli smo sa djecom i željom da ovdje nastavimo život, ali izgleda da naše prisustvo u Crnoj Gori nije poželjno. Uvođenje viza i svi ostali nabrojani razlozi (zakon o strancima, banke, zdravstvena zaštita…), sve to tjera Ruse da iz Crne Gore idu u Španiju, Italiju, Argentinu…, gdje je sa manje para i više sigurnosti mogu nastaviti život sa svojim porodicama – rekla je Gerasimova.

Krajem prošle godine registrovano 100.000 stranaca

U Crnoj Gori je krajem prošle godine boravilo oko 100.000 stranaca sa regulisanim statusom, pri čemu su najveće grupe činili državljani Srbije, Rusije i Turske. Aktuelni propisi donose strože uslove, poput minimalnog praga od 150.000 eura za sticanje prava na boravak po osnovu vlasništva nad nekretninama. Prema ranije objavljenim podacima MUP-a, koji su u međuvremenu sigurno pretrpjeli izmjene, najveći broj prijavljenih stranaca činili su državljani Srbije (oko 24.500), Rusije (oko 21.000) i Turske (oko 13.000).

Izvor: Dan

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Zeta postavlja trobojke uz državne zastave u susret Danu državnosti

Lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević koja drži vlast u najmlađoj crnogorskoj opštini, izjavio je u Skupštini Crne Gore prije dvije sedmice da će cijela Zeta za Dan državnosti 13. jula biti ukrašena trobojkama

Foto: Screenshot/ETV

Opština Zeta večeras postavlja trobojke, uz već istaknute crnogorske zastave, duž saobraćajnice na potezu od Kombinata aluminijuma prema Zeti, odnosno Golubovcima, piše Portal TVE.

Prema informacijama Portal ETV, na terenu je i službeni auto Komunalne policije.

Lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević koja drži vlast u najmlađoj crnogorskoj opštini, izjavio je u Skupštini Crne Gore prije dvije sedmice da će cijela Zeta za Dan državnosti 13. jula biti ukrašena trobojkama.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Katnić: U kući su mi stolice od sedam eura, ni zavjese u sobi nemam

„Na garaži su kineska vrata od 20-30 eura. Sa rasprodaje“

Milivoje Katnić - FOTO: SRĐAN BOLJEVIĆ

Evo vidite, ništa nije malterisano. Kroz otvore ulaze miševi i lisice. Garaža je bez struje, kupatilo bez izolacije… U sobi ni zavjese nemam. Ovo su stolice od sedam eura sa Zabjela… Na garaži su kineska vrata od 20-30 eura. Sa rasprodaje. Tu je i frižider koji sam dobio od jednog Nikšićanina. Mašina za veš je, evo vidite, stara 20 godina… Bazen sam ručno iskopao.

Tako je danas bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić komentarisao na desetine fotografija i snimaka napravljenih tokom policijskog pretresa njegove imovine u Barjamovici i Novom Selu, a koje su prikazane u sudnici Višeg suda u Podgorici.

Katniću se sudi zbog optužbe Specijalnog državnog tužilaštva da je pripadnik kriminalne grupe koju je, navodno, formirao bivši policijski funkcioner Zoran Lazović.

Ta grupa za čije članstvo je optužen i suspendovani specijalni tužilac Saša Čađenović, tvrde u SDT-u, sarađivala je i od kriminalnog gonjenja štitila kriminalni kavački klan odbjeglog Radoja Zvicera. Za to je zauzvrat, navodno, dobijala novac.

Dok su se fotografije i snimci smjenjivali na TV ekranima u sudnici, Katnić je ukazivao na svaki predmet koji se nalazi na njima.

“Ovo je džak gdje sam vježbao ako me, ne daj Bože, neko napadne… Evo su slikali i municiju iako za nju imam dozvolu. Kao da je čudo nebesko… Evo vidite kupatilo glavnog specijalnog tužioca“, rekao je Katnić, dok je na ekranu bila fotografija mračnog, skromno opremljenog toaleta, ozidanog kamenom.

Nedugo potom je još jednu fotografiju municije okarakterisao “čudom nebeskim“.

“Da sam ubijao, ne bih je imao“, provukao je Katnić, a potom sudskom vijeću kojim predsjedava sudija Veljko Radovanović, u više navrata, ukazao da u objektima nema poda, nego kamenih ploča.

“Evo vidite kako sam vješao ovu markiranu garderobu“, ironično je prokomentarisao Katnić fotografiju razbacane i po vratima ormara okačene odjeće.

Sudijama je pokazao i lampu u jednoj od prostorija za koju tvrdi da je stara 70 godina.

“Nijeste mi snimili ni kokoške, ni onaj čuveni luk”

Optuženi Katnić je danas negodovao što mu tokom pretresa nije snimljena farma sa 120 kokošaka.

“Kojih, nažalost, više nema. Nije snimljen ni krompir, ni drugo povrće, ni onaj čuveni luk… Od toga je bilo oko 10.000 prihoda godišnje“, rekao je Katnić.

Negodovao je i optuženi Lazović jer, kako je kazao, nije snimljeno sve ni tokom pretresa njegovog imanja u Bijelom Polju.

“Nijesu snimljene ni svinje, kokoške i junad. Vidi se i prostor za proizvodnju rakije… Izvinjavam se što nemam đakuzi za šest osoba“, ironičan je bio i Lazović.

Izvor: Adria

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Vuku Marašu zabranjen ulazak u Srbiju

Izvršni direktor BIRN-a Crne Gore

Maraš, Foto: TV Vijesti

Izvršni direktor BIRN-a Crne Gore, Vuk Maraš, saopštio je da mu je policija na Aerodromu „Nikola Tesla“ u Beogradu uručila zabranu ulaska u Srbiju.

Maraš je u objavi na Fejsbuku kazao da je preko Beograda trebao da putuje na konferenciju u Rim.

On je izrazio uvjerenje da je zabrana dio, kako je kazao, „recipročnih“ mjera Beograda prema zvaničnoj Podgorici, a zbog njegovih kritika na račun slobode medija u Srbiji.

Objavu Maraša prenosimo integralno:

Upravo sam od Policije na aerodromu Nikola Tesla u Beogradu dobio zabranu ulaska u Srbiju. Preko Beograda sam inače krenuo za Rim, na neku konferenciju, a kako imam dugu pauzu izmedju letova, krenuo sam bio da izadjem, da odem do centra grada.

Pripadnici policije na granici sa kojima sam razgovarao, a koji su me sklonili sa strane nekih sat i po vremena, da sačekam neke informacije, bili su veoma ljubazni i profesionalni.

Uručena mi je Odluka o odbijanju ulaska u Republiku Srbiju – i to tačka 4. – zaštitna mjera udaljenja, mjera bezbjednosti protjerivanja stranca, odnosno zabrana ulaska u Republiku Srbiju (odluka u nastavku).

U ovom trenutku čekam let za Podgoricu, u nekoj kancelariji Policije, kako bi me deportovali, a usmjeno mi je rečeno da se radi o letu Air Serbia koji iz Beograda polijeće u 13:35 za Podgoricu.

Vjerujem da je ovo nastavak „recipročnh mjera“ Beograda prema ljudima iz medijske zajednice u Crnoj Gori, te da sam ovu zabranu „zaradio“ zbog kritika na račun slobode medija u Srbiji koje sam javno iznosio u medijima u Crnoj Gori. I iza kojih naravno stojim stoprocentno.

Da ponovim ono što sam više puta rekao u Crnoj Gori – ne mislim da zabrane ulaska donose bilo što dobro bilo kome. Čak ni u slučaju Vučićevića, za kojeg smatram je dežurni medijski trovač prvenstveno gradjana Srbije pa onda i svih ostalih koji dijele govorno područje, zabrana ulaska u Crnu Goru ništa dobro ne može donese.

Protiv propagande i medijskog trovanja potrebna su institucionalna rješenja, koja imaju dugoročan efekat, što ove zabrane nisu. Sa druge strane, odluke režima u Srbiji da uzvrate mjere protiv onih koji se objektivno, profesionalno i nepristrasno bave svojim poslom pravi još veću štetu, jer je evidentno da je velika panika kada se radi o bilo kome ko slobodno misli.

Pošto zaista ne postoji paralelni univerzum u kojem ja mogu biti bilo kakva opasnost za državu Srbiju, ili bilo kojeg njenog stanovnika ili stanovnice, sa velikim zadovoljstvom ću ovo rješenje o zabrani ulaska procesuirati pred nadležnim sudom. U medjuvremenu, svi oni koji misle da će nas koji se borimo protiv korupcije i organizovanog kriminala da uplaše ili ućutkaju na ovaj način, moraju da razumiju da to nije pošlo za rukom ni starom režimu u Crnoj Gori, koji se protiv nas obračunavao takodje preko Informera i sličnih, pa neće ni bilo kome drugom. Navikli smo na ovo, bez brige. Energije ne fali a ni kuraži.

A dok me ne deportuju za Podgoricu, pozdrav iz cekaonice.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije