Connect with us

HRONIKA

NOVI ČLANAK LIBERTASA

Da li je Veljovićev pomoćnik skinuo ime supruge vođe kavačkog klana sa potjernice Interpola?

Kako prenosi portal Libertas, u dokumentu Europola piše da je „Radoje Zvicer, 5. februara 2021. godine, poslao poruku, preko SKY aplikacije, policajcu Petru Lazoviću da njegova supruga Tamara Zvicer ne može da pređe granicu Crne Gore zbog crvene potjernice Interpola“. Nakon čega je Lazović kontaktirao Enisa Bakovića, koji je tada bio pomoćnik direktora Uprave policije za Sektor kriminalističke policije

Enes Baković, bivši pomoćnik direktora Uprave policije

Enis Baković, koji je do 1. marta 2021. godine bio pomoćnik tadašnjeg direktora Uprave policije Veselina Veljovića za Sektor kriminalističke policije, prema dokumentima Europola, u koje je Libertas imao uvid, navodno je skinuo ime Tamare Zvicer, supruge šefa zloglasnog kavačkog kriminalnog klana Radoja Zvicera, sa crvene potjernice Interpola.

U dokumentu Europola piše da je “Radoje Zvicer, 5. februara 2021. godine, poslao poruku, preko SKY aplikacije, policajcu Petru Lazoviću da njegova supruga Tamara Zvicer ne može da pređe granicu Crne Gore zbog crvene potjernice Interpola”, prenosi Libertas.

“Lazović je poslao poruku policajcu Enisu Bakoviću koji je izbrisao obavještenje, i o tome obavijestio Lazovića. Lazović je proslijedio odgovor Bakovića Zviceru“, piše u dokumentu Agencije Evropske Unije za sprovođenje zakona – Europol.

Libertas je tražio od Bakovića komentar i objašnjenje zašto je to učinio, a on je odgovorio da to nikada nije uradio.

“Nikada, pa ni u periodu koji navodite, nijesam izbrisao, niti kao starješina dao nalog da se izbriše bilo kakva potjernica ili Interpolovo obavještenje za osobu Tamaru Zvicer“, odgovorio je Baković.

On je kazao da za raspisivanje potjernice mora postojati naredba nadležnog suda, a ako je u pitanju međunarodna potjernica, mora joj prethoditi saglasnost Ministarstva pravde. Potjernica se, objasnio je Baković, ne može izbrisati bez naredbe nadležnog suda o njenom povlačenju.

“Budući da se radi o podacima koji predstavljaju službenu tajnu, ja vam više od ovoga ne mogu saopštiti. Ali, istine radi, ukazujem da se evidencija o svakoj izdatoj potjernici i eventualnom brisanju i svakoj preduzetoj radnji u vezi sa tim, nalazi u Interpolovoj bazi podataka Odsjeka za međunarodnu policijsku saradnju Uprave policije Crne Gore. Tako da nadležni organi lako mogu provjeriti zakonitost postupanja”, naveo je Baković u pisanom odgovoru Libertasu.

“Konačno, kao što sam se medijski oglasio povodom vašeg prvog teksta u kojem me pominjete, ponovo ukazujem da sam, za vrijeme službe u Upravi policije, postupao profesionalno i zakonito i ponovo ističem da stojim na raspolaganju da nadležni organi ispitaju moj rad i postupanje”, napisao je Baković.

Dokument Europola sa transkriptima komunikacija policajaca Ljuba Milovića i Petra Lazovića sa šefom kavačkog kriminalnog klana Radojem Zvicerom, Veljkom Belivukom, Markom Miljkovićem i drugima, crnogorsko tužilaštvo i policija dobili su od Europola u julu prošle godine i, do danas, nije poznato da su Lazovića i Milovića, ali ni druge policajce, iz te dvije državne institucije pozvali na odgovornost.

“Istraga usmjerena na Lazovića i Milovića trebalo bi da bude prioritet broj jedan crnogorske policije“, ključni su zaključci navedeni u dokumentu Europola.

Europol u tom dokumentu sugeriše da “bi trebalo istražiti i umiješanost policajca Enisa Bakovića, a u vezi sa obavještenjem Interpola i uloge Tamare Zvicer“.

Interpolova potjernica je međunarodno upozorenje, to jest objava, koju izdaje ta međunarodna policijska organizacija zbog razmjene informacija o zločinima, kriminalcima i prijetnjama iz policije u zemlji članici (ili od autorizovanog međunarodnog entiteta) za odgovarajuće službe širom sviieta.

Informacije koje se prenose preko potjernice tiču se pojedinaca koji su traženi za ozbiljne zločine.

Potjernice koje izdaje Interpol nastaju ili sopstvenom inicijativom te organizacije, ili su zasnovane na zahtjevima od Nacionalnih centralnih biroa (NCB).

Postoji osam vrsta potjernica od kojih je sedam označeno bojama: crvena, plava, zelena, žuta, crna, narandžasta i ljubičasta. Najpoznatija je crvena potjernica koja je “najbliži instrument za međunarodni nalog za hapšenje u upotrebi danas“.

Ona označava potraživanje lokacije i hapšenja osobe koja je tražena sudskom jurisdikcijom ili od međunarodnog suda sa ciljem ekstradicije (izručenja).

Plava Interpolova potjernica izdaje se za lociranje, identifikovanje ili nalaženje informacija o osobi od značaja u krivičnoj istrazi.

Zelena se izdaje za upozoravanje o kriminalnim aktivnostima osobe, ako se ta osoba smatra mogućom prijetnjom za javnu bezbjednost itd.

Iz Uprave policije Libertasu je saopšteno da NCB Interpola Podgorica “potražuje Radoja Zvicera na međunarodnom planu u cilju lišenja slobode od 26. maja 2021. godine“ i da je potjernica raspisana na osnovu naredbe za raspisivanje potjernice Višeg suda u Podgorici.

Za Tamarom Zvicer, piše u odgovoru Uprave policije, “ne postoji naredba za raspisivanje potjernice nijednog suda u Crnoj Gori“.

“Pa, samim tim, ne postoji ni međunarodna potjernica za lišenje slobode od strane NCB Interpol Podgorica. Ona, takođe, u ranijem periodu nije bila predmet međunarodne potjernice za lišenje slobode NCB Interpol Podgorica“, navodi se u odgovorima koje je Libertas dobio iz Uprave policije 6. maja ove godine.

Za Kotoranku, Tamaru Zvicer, prvi put se u javnosti čulo u maju 2020. godine kada je u Ukrajini pokušano ubistvo njenog muža Radoja.

Tada su dvojica maskiranih napadača presrela Zvicera dok je trenirao u blizini zgrade u kojoj je živio i ispalila u njega više hitaca iz pištolja.

Video-snimci su potom pokazali da je Tamara, nakon što je čula pucnje, istrčala iz zgrade sa pištoljem u rukama i zapucala ka napadačima na njenog supruga. Ona je, vjerovatno, tim postupkom spasila muža smrti.

Enis Baković je smijenjen 1. marta prošle godine sa funkcije pomoćnika direktora Uprave policije za Sektor kriminalističke policije. On je na toj poziciji bio od 2017. godine kada je napustio Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici gdje je obavljao dužnost zamjenika osnovnog državnog tužioca.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

HRONIKA

Dačić: Balijagiću određeno zadržavanje u Srbiji, apelujem da Crna Gora bude ažurna

„Njemu je određeno zadržavanje zbog ovoga što je zatečen u Srbiji i kako je prešao granicu i što ima nelegalno oružje. Ali sada je potrebno da pravosudni organi Crne Gore adekvatno reaguju prema našim organima…“, kazao je ministar unutrašnjih poslova Srbije

Ministar unutrašnjih poslova i potpredsjednik Vlade Srbije Ivica Dačić rekao je da je Aliji Balijagiću, za kojim se tragalo više od 25 dana, određeno zadržavanje i da će u Srbiji biti procesuiran zbog toga kako je prešao državnu granicu i što ima nelegalno oružje, ali da se očekuje reakcija crnogorskih organa i apeluje na njih da budu ažurni.

Kako je rekao, policijska faza je završena.

„Njemu je određeno zadržavanje zbog ovoga što je zatečen u Srbiji i kako je prešao granicu i što ima nelegalno oružje. Ali sada je potrebno da pravosudni organi Crne Gore adekvatno reaguju prema našim organima… On će ovdje odgovarati za djela koja je ovde počinio, ali sada treba sve da uđe u fazu da se procesuira za ubistva. Apelujem na to da crnogorski organi budu ažurni“, naveo je Dačić gostujući na TV Prva.

Podsjetimo, Balijagić je osumnjičen za ubistvo brata i sestre iz Sokolca kod Bijelog Polja, prenosi N1.

Govoreći o hapšenju, kaže da je Alija Balijagić pronađen 15 kilometara od mjesta gdje je posljednji put viđen.

„Bilo je dojava, korišćene su i termovizijske kamere, ali je teren nepristupačan, ima dosta napuštenih kuća, jednom je primijećen u Crnoj Gori, na granici, pa u jednom selu na našoj strani“, navodi.

U mjestu Goleša se, kako kaže, nalazi mali broj ljudi, ali je jedan mještanin primijetio jednog psa kog nije znao i gledajući kuda je on otišao, vidio je tragove nekog čovjeka – i zvao je policiju. Pošto je SAJ bio na 45 km odatle, bila je dileme da li odmah to veče da krene tamo, ali je odlučeno da se krene odmah, kroz snijeg, dodao je.

Dačić kaže da se radi o nepristupačnim predjelima, da je tu granica Crne Gore, BiH i Srbije i da nisu mogli da koriste sve te puteve, jer bi ušli na teritoriju druge države.

Zatečen je, kako kaže, na spavanju, samo je digao ruke, nije stigao da upotrijebi puške – imao je dvije, lovačku i prerađenu vojničku pušku papuku. Obje su imale metak, patron u cijevi, navodi Dačić.

Istakao je da je Balijagić jako dobro poznavao teren, ulazio u napuštene kuće gdje je pronalazio ponešto da može da preživi.Dačić je čestitao SAJ što su uspjeli da ga uhapse i čestitao im jučerašnju slavu.

Nastavite sa čitanjem

HRONIKA

Lovac Dragan Bojović je heroj regiona: Prijavio Balijagića policiji, vidio tragove u snijegu

Opasni bjegunac uhapšen poslije skoro mjesec dana bjekstva

Foto: MUP RS

Čovjek koji je prijavio policiji Aliju Balijagića, nakon čega je opasni bjegunac uhapšen poslije skoro mjesec dana bjekstva, je mještanin i lovac Dragan Bojović, koji je zaista postupio herojski u veoma opasnom trenutku.“

„Vraćao sam se kući sa suprugom, bilo je oko 10 sati uveče. Jedno kuče mi je odjednom izašlo pred auto i nije htjelo da se pomjeri. Snijeg je jako padao. Izašao sam da sklonim kuče ispred automobila, kad sam vidio da se neki čovjek sakrio u žbunje. Krenuo sam ka tom mjestu i vidio tragove. To su bili sitni tragovi koraka u snijegu. Odmah sam shvatio da je u pitanju starija osoba i rekao sam supruzi da je to Alija“, kaže za RINU Dragan.

On je odmah sjeo u auto i udaljio se s lica mjesta, ali je bez oklijevanja pozvao policiju i rekao da sumnja da je u njihovom selu Alija Balijagić.

„Tada su se svi uplašili za našu bezbjednost, jer su mislili da je Balijagić mogao da vidi kuda smo otišli i da dođe da nas ubije. Policija je rekla da se čeka nalog da SAJ krene na lice mjesta, a nama su rekli da se zaključamo i da ne izlazimo iz kuće. Tako smo i uradili“, dodaje Dragan.

Policija je potom stigla, a Balijagić je pronađen po tragovima u snijegu u kući koja se nalazi iznad mjesta gdje ga je Dragan uočio.

„Očigledno je bio premoren i, uprkos tome što je vidio da sam ga primijetio, nije otišao daleko već je ušao u tu kuću i tamo zaspao. Bilo nas je strah, nije svejedno kad znate da je opasni ubica u vašoj neposrednoj blizini. Sada me pitaju da li se plašim da bi mogao da pobjegne iz zatvora i da nam se osveti. Nadam se da do toga neće doći“, priča ovaj heroj nacije.

Nastavite sa čitanjem

HRONIKA

Uhapšen Alija Balijagić u selu Pribojska Goleša

„Uhvaćen je na spavanju, nije pružao otpor. Imao je dvije puške, jednu lovačku pušku, boksericu i drugu – lovački karabin, prerađen od vojne puške papovke“, rekao je ministar unutrašnjih poslova Srbije

Uhapšen Balijagić (Foto:MUP Srbije)

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici SAJ-a, uz sadejstvo svih drugih policijskih snaga, jutros oko 3.5 sati u selu Pribojska Goleša, uhapsili Aliju Balijagića, osumnjičenog za dvostruko ubistvo u Bijelom Polju. Ovo piše na sajtu Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije.

Ivica Dačić izjavio je da je Alija Balijagić zatečen u jednoj kući za koju su imali informacije da povremeno tu dolazi.

„Uhvaćen je na spavanju, nije pružao otpor. Imao je dvije puške, jednu lovačku pušku, boksericu i drugu – lovački karabin, prerađen od vojne puške papovke“, rekao je Dačić.

Balijagić prilikom hapšenja (Foto: MUP Srbije)

Hapšenje je obavljeno na veoma nepristupačnom terenu po snegu od 40 centimetara, saopštio je MUP.

„Lice se dovodi u PU Prijepolje”, izjavio je Dačić.

Ministar unutrašnjih poslova Crne Gore Danilo Šaranović juče je izjavio da je Balijagić duže na teritoriji Srbije nego Crne Gore.

On je, na sjednici Odbora za bezbjednost i odbranu, kazao da je situacija sa Balijagićem pokazala sve posljedice nikada višeg kadrovskog deficita u Upravi policije.

„Imajući stanje kadrovskih i materijalno tehničkih sredstava u policiji koje je nikada gore, nijesmo imali prostora da donesemo bilo kakvu drugu odluku osim da sva raspoloživa sredstva angažujemo na pretrazi 600 kilometara kvadratnih zahtijevnog planinskog predjela“, naveo je Šaranović.

Kako je kazao, to je urađeno da bi se obezbijedila bezbjednost građana na tom području.

“Postoje određeni operativni podaci kojima raspolažemo, koji nijesu za javno saopštavanje, a koji opravdaju ocjenu da se ta osoba od dana kada je zvanično dobila status osumnjičenog, 25. oktobra, duže nalazi na teritoriji Srbije, nego Crne Gore“, rekao je Šaranović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije