Connect with us

POLITIKA

"DAVNO DOGOVORENA PREDSTAVA"

Demokrate: Rukovodstvo SNP-a je zarad fotelja spremno na pakt s DPS-om

Iz Demokrata su pozvali građane na večerašnji protest u Podgorici, koji će početi u 18 sati na bulevaru preko puta Hrama Hristovog vaskrsenja, kako bi se stalo na put prekrajanju izborne volje i da bi se pokazalo šta većinska Crna Gora misli o najavljenoj DPS vladi

Foto: Demokrate

Iz Demokratske Crne Gore saopštili su da je sinoć stigla konačna potvrda svega onoga što su u toj partiji tvrdili i na šta je javnost upozoravana mjesecima.

„Davno dogovorena i započeta predstava za crnogorski narod ulazi u svoj poslednji čin. Izdaja i prevara naše zajedničke borbe za bolju Crnu Goru nakon scenarija u vidu memoranduma, i glavnih likova iz Ura i DPS, sada dobija i sporedne glumce u vidu rukovodstva SNP-a, koji samo misle da su dobro odglumili svojim ćutanjem prethodna dva mjeseca“, navodi se u saopštenju Demokrata.

Šef poslaničkog kluba i potpredsjednik Socijalističke narodne partije (SNP) Dragan Ivanović sinoć je kazao da je rukovodstvo te stranke za ulazak u manjinsku vladu, a da će se sjednica Glavnog odbora, koji će donijeti konačnu odluku, održati u ponedjeljak.

Iz Demokrata su pozvali građane na večerašnji protest u Podgorici, koji počinje u 18 sati na bulevaru preko puta Hrama Hristovog vaskrsenja, kako bi se stalo na put prekrajanju izborne volje i da bi se pokazalo šta većinska Crna Gora misli o najavljenoj DPS Vladi.

„Ostvarilo se od riječi do riječi sve što smo najavili, mjesecima vas informišemo o njihovim planovima i razotkrivamo njihove namjere koje su sada potpuno ogoljene i svima jasne. Postalo je jasno šta se krilo iza svih onih tobožnjih poziva na dijalog zarad javnosti, dok oni rade po svom, ili po Milovom. Nije samo jasno na koga je predsjednik SNP-a mislio kada je rekao da je spreman da sjedne i sa crnim đavolom, da li je mislio na novog mandatara ili na onoga ko mu je taj mandat dao, sa kim je dogovorena ova najveća izdaja u istoriji Crne Gore“, dodaju iz Demokrata.

U toj partiji ocjenjuju da je rukovodstvo SNP-a pokazalo da je „zarad obećanih fotelja i funkcija“ spremno da „paktira sa onima koji su ovu zemlju vodili i doveli pred ponor“. „Sa onima koji su bili spremni da otimaju i ruše hramove i crkve, da džamije pretvaraju u naplatne punktove Elektroprivrede, da progone ljude zato što su drugačijeg vjerskog i nacionalnog opredjeljenja, da donose zakone koji vrijeđaju osjećanja velikog broja građanki i građana, da unose podjele i nemire u naše društvo, da najavljuju kako će nam biti tijesno u Crnoj Gori nakon izbora, u krajnjem članstvo SNP-a najbolje zna na šta je DPS sve bio spreman kada su časni, pošteni i nepotkupljivi članovi ove partije u pitanju i šta su trpjeli za vrijeme bivšeg režima“.

Iz Građanskog pokreta URA su, kako navode Demokrate, priznali da nikad ne bi dobili „toliki broj glasova da su ijednom rekli da će ulaziti u dilove sa DPS-om.“ „Mi možemo da tvrdimo da SNP ne bi imao niti jedan glas da je iko od lidera ove partije u kampanji i pomislio, a kamo li izgovorio pravdoljubivom i decenijama diskriminisanom članstvu, da može sjesti za pregovarački sto sa Milom Đukanovićem i dogovarati pozicije u izdajničkoj Vladi.“

Iz Demokrata su kazali i da su građani svjedoci najave, kako su kazali, pravnog nasilja u vidu neustavnog sazivanja sjednice parlamenta.

„Ovo nas upućuje da su oni spremni na sve zarad fotelja i funkcija, ali i da su opasniji od najopasnijih sluga bivšeg režima, sada njihovih saradnika. Mi smo našim, masovnim, mirnim, dostojanstvenim, evropskim protestima, već poremetili dinamiku ove prevare, već smo osujetili prvobitne planove, pa sada vidite da se mandati ne broje tako lako kao prije dva mjeseca. Zbog svega navedenog, pozivamo vas na masovni opštenarodni protest koji će biti organizovan danas u 18h na bulevaru preko puta hrama Hristovog vaskrsenja u Podgorici“, saopšteno je iz Demokratske Crne Gore.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Crnoj Gori dva miliona od Amerike da se brani od ruskog uticaja

SAD žele da Crna Gora bude bedem demokratije

Sjedinjene Američke Države značajno pojačavaju finansijsku i institucionalnu podršku Crnoj Gori u cilju jačanja nacionalne otpornosti na spoljne maligne uticaje, potvrđeno je u najnovijem izvještaju i pratećem zakonodavnom dokumentu američkog Kongresa.

Prema tom aktu, koji je ušao u proceduru u okviru sveobuhvatnog plana za podršku demokratiji i prosperitetu Zapadnog Balkana, Vašington je opredijelio dva miliona dolara direktne pomoći našoj državi. Ova sredstva su izričito namijenjena za suprotstavljanje ruskom informacionom, ekonomskom i političkom pritisku, koji se, kako smatraju, u ovom dijelu Evrope intenzivira.

Ovaj dokument, koji predstavlja stratešku mapu puta SAD prema regionu za ovu godinu, nedvosmisleno pozicionira Crnu Goru kao ključnog partnera čija je unutrašnja stabilnost neraskidivo vezana za očuvanje zapadnih vrijednosti i bezbjednosti cijelog Jadrana. Finansijski paket je podijeljen u nekoliko strateških segmenata: jačanje kapaciteta pravosudnih organa za borbu protiv korupcije, zaštita izbornog procesa od stranih uplitanja, te sofisticirana odbrana kritične digitalne infrastrukture od sajber napada, koji, prema nalazima Kongresa, sistematski dolaze sa ruskih adresa.

– Obezbjeđivanje ovih sredstava predstavlja direktan i odlučan odgovor na kontinuirane pokušaje spoljnih aktera da destabilizuju demokratske tokove i unesu razdor u institucionalni poredak. Naš strateški imperativ je da osnažimo nezavisnost pravosuđa i podržimo slobodne medije, kako bi se crnogorsko društvo u cjelini uspješno oduprlo metodama hibridnog ratovanja – piše u dokumentu, u koji je redakcija Dana imala uvid.

Kongres posebno upozorava na „skriveno finansiranje“ kojim se putem raznih nevladinih organizacija i sumnjivih investicija pokušava ostvariti politički uticaj unutar Podgorice.

Američki zvaničnici i analitičari koji su učestvovali u izradi dokumenta smatraju da ova finansijska injekcija dolazi u presudnom momentu za evroatlantsku budućnost države. Konstantovano je da je zaštita crnogorskog suvereniteta od stranog uticaja pitanje od najvišeg ranga za bezbjednost NATO saveza. Vašington ovim jasno stavlja do znanja da neće dozvoliti stvaranje „sivih zona“ na Balkanu koje bi treće strane mogle koristiti za svoje geopolitičke igre.

Pored jačanja državnog aparata, dio novca će biti usmjeren i na edukaciju javnih službenika u prepoznavanju dezinformacija i propagandnih narativa kojima se ciljano urušava povjerenje građana u demokratske institucije. Ovaj sveobuhvatni pristup osigurava da Crna Gora ne bude samo pasivni primalac pomoći, već aktivni i otporni bedem demokratije na jugoistoku Evrope.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Supruga Milutina Simovića: Moj suprug je vrlo štedljiv čovjek, vodio me na sastanke radi prevođenja, kako bi uštedio državni budžet

„Iako je imao pravo da angažuje prevodioca, on je mene vodio na ove sastanke, da bi uštedio državni budžet“, navela je Simović

Ljiljana Simović, supruga bivšeg ministra poljoprivrede Milutina Simovića, izjavila je danas na suđenju da je suprug vodio na sastanke radi prevođenja, kako bi uštedio novac iz državnog budžeta.

„Moj suprug je vrlo štedljiv čovjek. Iako je imao pravo da angažuje prevodioca, on je mene vodio na ove sastanke, da bi uštedio državni budžet“, naglasila je Simović.

Dodala je da joj nije cilj da brani supruga, već da joj je jedini cilj istina.

„Ja sam privilegovani svjedok i imala sam pravo da ne svjedočim. Moj suprug je bio potpredsjednik Vlade i ministar, pa sam stoga prisustvovala nekim događajima. Ističem da nijedan od tih događaja nije imao privatno svojstvo, već da su ti sastanci bilo radni, ponekad i protokolarni“, navela je Simović.

Navela je da je u više navrata pomagala suprugu tako što je prevodila. U periodu od 2015. do 2020. godine bila pomoćnica ministra rada i socijalnog staranja za evropske integracije.

„Nakon toga sam prešla u Privrednu komoru, gdje danas radim kao savjetnica predsjednice te institucije, dodala je.

U vezi sa boravkom u hotelu „Splendid“ u periodu od 2. do 4. juna 2017. godine, kazala je da su tamo boravili radno, te da je suprugu pomagala u smislu prevođenja u vezi sa izradom fiskalne strategije. Rekla je da je pomagala i prevodila jer govori engelski i italijanski jezik.

Kada je riječ o boravku u hotelu Bianca u Kolašinu, u periodu od 9. do 11. novembra 2018. godine, ispričala je da je njen suprug tada obilazio sjeverne opštine.

„Znam da je bio vikend, a on je boravio u hotelu kako bi obavljao aktivnosti po sjeveru. Nijesam išla u obilaske sa njim, već sam to vrijeme koristila kako bih posjetila tetku i ujaka“, izjavila je Simović.

Istakla je da im je u pojedinim hotelima na primorju bio besplatan boravak te da je njenom suprugu i njoj bila učinjena čast.

Na pitanje tužioca Siniše Milića, kazala je da je njen suprug dok je obavljao funkciju poptredsjednika Vlade posjedovao diplomatski pasoš.

Na prethodnom suđenu Milutin Simović je negirao navode optužbe SDT-a.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

PES napušta vlast u Pljevljima

Poručili da je interes građana važniji od personalnih privilegija

Foto: Mara Babović/Pobjeda

Pokret Evropa sad donio je odluku da napusti lokalnu vlast u Opštini Pljevlja.

Na to su se, kako kažu, odlučili nakon višemjesečnog političkog zastoja i upornog izbjegavanja potpisivanja koalicionog sporazuma.

„Ne želimo biti dio vlasti u kojoj ne postoje jasna pravila, politički dogovori i odgovornost prema građanima. Bez koalicionog sporazuma i elementarnog povjerenja među partnerima nije moguće voditi stabilnu i odgovornu lokalnu upravu niti realizovati projekte od značaja za razvoj Pljevalja“, navode u saopštenju.

Kako navode, u lokalnom parlamentu djelovaće kao odgovoran i konstruktivan politički subjekt.

„Podržaćemo sve odluke koje su u interesu građana, ali ćemo jednako odlučno ukazivati na svaku političku neodgovornost. Ovom prilikom čestitamo koalicionim partnerima na usvajanju budžeta i postizanju dogovora bez učešća Pokreta Evropa sad. Istovremeno, predsjednicima NSD i DCG poručujemo da smo, za razliku od njih, ostali dosledni stavu i dogovoru koji smo imali i javno saopštili. Takođe smo spremni i otvoreni za razgovor i redefinisanje odnosa, ali isključivo u interesu građana Pljevalja, a ne zbog raspodjele funkcija“, navode.

Pokret Evropa sad, dodaju, politiku nikad nije doživljavao kao borbu za funkcije i privilegije.

„Interes građana i razvoj grada kroz Plan za oporavak Pljevalja za nas su jedini prioritet“, naveli su.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije