DRUŠTVO
PORODICA OPTUŽUJE, NADLEŽNI ISTRAŽUJU
Dom starih u Bijelom Polju: Pokojnici iščupali zlatan zub i ukrali burmu?
Rodbina preminule štićenice Doma starih u Bijelom Polju alarmirala policiju, koja je obavila uviđaj. Iz policije kazali da je u toku istraga, iz ustanove poručuju da je rasvjetljavanje slučaja u njihovom interesu

Štićenici Doma starih “Bijelo Polje” C.S., koja je u toj ustanovi preminula 19. oktobra, neko je nakon smrti sa prsta ukrao burmu i iz vilice izvadio zlatan zub, tvrdi njen bratanić Blažo Baćko Stamatović.
Iz Uprave policije za Vijesti su kazali da je u toku istraga, a iz Doma starih poručili da se prvi put susreću sa takvim optužbama i da je rasvjetljavanje slučaja prije svega u njihovom interesu.
Rekao je da je za njega ta tema jako bolna, ali da uprkos tome želi da istinu istjera na čistac, kako nikada više niko u Crnoj Gori ne bi doživio isto.
”Kada nam je javljeno da je tetka preminula, odmah smo stupili u kontakt sa socijalnom radnicom koja nas je obavijestila da preminula nema novca i dragocjenosti. Bili smo saglasni, ali smo imali opasku – rekli smo joj da tetka ima samo burmu na domalom prstu desne ruke, koja nam je jedino bogatstvo od nje. Socijalna radnica odgovorila nam je da burme nema”, kazao je on.
Stamatović ističe da je, kada su došli do Doma starih u Bijelom Polju, tražio da vidi tijelo svoje tetke.
”Dozvoli su nam. Ušli smo i pogledali. Kada smo ustanovili da nema burme na njenom domalom prstu desne ruke, otvorio sam njena usta i vidio da joj je izvađen zub iz gornje vilice, na kom je bila zlatna krunica. Uznemirio sam se. Nisam mogao ni da sanjam da se takvo nešto može dogoditi kod nas. Vikao sam na osoblje, tražeći odgovor – ko je skrnavio leš moje tetke. Tražio sam da se u slučaj uključi policija, a onda su oni pozvali interventnu policiju da dođe zbog mene. Kada su došli, bili su jako korektni jer sam ih pitao samo što bi oni radili da im neko vadi zube iz vilice mrtvih srodnika”, kaže Stamatović za Vijesti.
Dodaje da je siguran da tako groznu stvar nisu uradili ni socijalna radnica, niti direktor, ali da očekuje da se utvrdi odgovornost.
”Socijalna radnica se skamenila kada je vidjela da je neko tetki izvadio zub. Pitao sam je da nije, slučajno, tetka u međuvremenu bila kod zubara, pa možda tamo izvadila zub, kako se ne bih ogriješio o nekome. Odgovorila je da nije. Došla je policija, kriminalistička ekipa je na licu mjesta izvršila uviđaj, a mi smo pošli da dajemo izjave. Nakon pet sati, koliko smo izjave davali moj brat, inače tetkin staratelj, ja, socijalni radnici… preuzeli smo leš i otišli u Danilovgrad da sahranimo tetku”, priča Stamatović.
Stamatović objašnjava da su tetku, koja je bila dementna, u Dom starih smjestili prije godinu i po i od tada je stalno obilazili.
”Imala je težak život, sa šest godina ostala je bez majke, sa bratom, mojim ocem, koji je tada imao sedam dana. To je bio patni život. Pod starost je oboljela od demencije. Kada smo shvatili da joj je, kao mirnoj starici umornoj od života, nužno da spusti ruke i natenane umre kako dolikuje, odveli smo je u Dom starih ‘Bijelo Polje’. Kada smo je obilazili, žalila se da joj nestaju telefoni, deset smo ih odnijeli, ali mi smo mislili da ih negdje zaboravlja jer je dementna. Isto je bilo i kada bi se, nakon što donesemo po tri četiri kese voća, žalila da su joj dali samo jednu mandarinu. Sada vjerujemo da je cijelo vrijeme bila u pravu, nažalost, to smo shvatili na užasan način – suočivši se sa činjenicom da joj je neko, mrtvoj, kliještim izvadio zub zbog stare zlatne krunice”, kaže Stamatović.
On ističe da vjeruje da nadležni neće pronaći ni prsten ni zub, ali da se bori kako se ta gnusna stvar ne bi dogodila nikada više, nikome.
”Znam da se neće naći, jer onaj ko je ovo uradio neće priznati ni da ga pečeš, zato što je ovo sramota za cijelo pleme, ali hoću da ovome stanem na put. Da smo u normalnoj državi, direktor bi odmah podnio ostavku, a cijela smjena bi bila suspendovana dok između sebe ne vide ko je uradio ovu užasnu stvar. Ne vjerujem da se nešto slučno dešavalo ni u Srebrenici. U Aušvicu su vadili zlatne zube živim ljudima i stavljali ih sa strane, ali mrtvim nisu, da ja znam, a evo, u Bijelom Polju, vade i mrtvima”, kazao je on.
Taj Danilovgrađanin dodaje da su im, nakon užasa koji su doživjeli, u policiji rekli da će oni i tužilaštvo raditi svoj dio posla.
”Ipak, od kada smo moj brat i ja preuzeli tijelo svoje tetke i izašli iz Doma, niko nam se više nije javljao. Ni iz Doma, niti iz policije i tužilaštva. Zato sam ubijeđen da je ovdje pojeo vuk magarca, ali boriću se zbog svih drugih koji su u tom domu”, rekao je on.
Socijalna radnica se skamenila kada je vidjela da je neko tetki izvadio zub. Pitao sam je da nije, slučajno, tetka u međuvremenu bila kod zubara, pa možda tamo izvadila zub, kako se ne bih ogriješio o nekome. Odgovorila je da nije“, kaže Stamatović
UP: Izvršen uviđaj, prikupljena obavještenja
Iz Uprave policije odgovorili su Vijestima da su Odjeljenju bezbjednosti Bijelo Polje 19. oktobra, oko 20 časova, zaposleni u Javnoj ustanovi Dom starih u Bijelom Polju – prijavili da je rodbina preminule C.S. prilikom preuzimanja njenog tijela primijetila da nedostaju vrijedni lični predmeti.
”Jedan srodnik je izrazio sumnju da su ti predmeti otuđeni. Policija je o događaju obavijestila državnog tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Bijelom Polju, po čijem nalogu je izvršen uviđaj i prikupljena obavještenja od više osoba na okolnosti navedene prijave. Preduzimaju se dalje mjere i radnje u saradnji sa nadležnim tužilaštvom u cilju rasvjetljanja ovog događaja”, odgovorili su iz UP Vijestima.
Dom starih: Pokrenuli smo interne procedure, rasvjetljavanje je u našem interesu
Iz Doma starih “Bijelo Polje” kazali su da je rasvjetljavanje tog slučaja prije svega u njihovom interesu, jer se radi o optužbama na koje ne mogu ostati ravnodušni.
Objasnili su da je C.S. u tu ustanovu smještena 18. juna 2021. posredstvom Centra za socijalni rad, a preminula 19. oktobra 2022. godine.
Dodaju i da je na dan smrti njena porodica, koja je došla da preuzme tijelo počivše, tvrdila da nedostaje zlatna burma i zlatan zub koje je pokojnica imala.
”JU Dom starih ‘Bijelo Polje’ nakon obavještavanja porodice pok. C.S. o nestanku zlatne burme i zlatnog zuba sa tijela pokojnice obavijestila je policiju i nadležno tužilaštvo u Bijelom Polju koji organi su preduzeli zakonske radnje po našoj prijavi i već su preduzeli određene korake i koji organi će dati svoj kranji sud o predmetnom obavještenju, kako bi smo mi mogli da reagujemo u cilju čuvanja digniteta doma i svih zaposlenih i korisnika koji borave u njemu. Opreza radi, u skladu sa pravilnicima koji su na snazi u našoj ustanovi, pokrenuli smo interne procedure na način što smo uzeli izjave od zaposlenih koji su tog dana bili u kontaktu sa pok.C.S.”, kazali su iz te ustanove za Vijesti.
Oni ističu da prilikom prijema C.S. nijesu prijavljene dragocjenosti na čuvanje u blagajnu doma:
”A što se tiče stvari koje korisnik drži kod sebe. ustanova ne preuzima odgovornost za nestanak ili gubitak istih, jer se radi o kolektivnom smještaju, i nemoguće je kontrolisati imovinu korisnika svakodnevno. Upravo iz ovog razloga imamo blagajnu koja dragocjenosti korisnika deponuje u sef i vodi evidencijuo istim”.
”Rasvjetljavanje ovog slučaja je prije svega nama u interesu, jer se radi o optužbama na koje ne možemo ostati ravnodušni. Ovo iz razloga što je JU Dom starih ustanova kojoj je prvi put da se susreće sa optužbama ovog tipa, i zato što smo ustanova koja je fokusirana sigurnost lica koja borave u njoj, jer se mahom radi o starim i nepokretnim licima, te da ovakav slučaj, ponavljam prvi put da se susrećemo sa ovakvim optužbama”, piše u odgovorima iz tog Doma.
DRUŠTVO
Medved usmrtio vola od 700 kilograma u Banjanima
„Probudila me je rika govedi. Izašao sam ispred kuće i počeo dozivati psa koga nigdje nije bilo. U prvi momenat pomislio sam da su se Novakovi volovi poboli, ali toliko su goveda rikali da sam odmah otišao u dolinu blizu kuća gdje su zamrkla. Kada sam prišao imao sam šta vidjeti. Vo je ležao mrtav, a ostala goveda bila su uskomešana. Medvjeda nije bilo. Vjerovatno se prepao od mene kada sam dozivao psa“

U srijedu, u banjskom selu Smrduša, koje pripada Mjesnoj zajednici Trubjela, domaćinu Novaku Krivokapiću medvjed je ubio vola teškog 700 kilograma.
Kako je za „Dan“ ispričao Momčilo – Mošo Kilibarda, stanovnik sela Smrduša i Krivokapićev komšija, sve se dešavalo u cik zore.
„Probudila me je rika govedi. Izašao sam ispred kuće i počeo dozivati psa koga nigdje nije bilo. U prvi momenat pomislio sam da su se Novakovi volovi poboli, ali toliko su goveda rikali da sam odmah otišao u dolinu blizu kuća gdje su zamrkla. Kada sam prišao imao sam šta vidjeti. Vo je ležao mrtav, a ostala goveda bila su uskomešana. Medvjeda nije bilo. Vjerovatno se prepao od mene kada sam dozivao psa. Tu su bila i moja goveda, ali je medvjed odabrao i napao najačeg vola teškog oko 700 kilograma. Odmah sam telefonom pozvao Novaka i ispričao mu šta se desilo ispred moje kuće, na udaljenosti ne većoj od 100 metara. Pozvao sam i Vetrinarsku stanicu iz koje su mi rekli da se šteta ne može nadoknaditi jer su goveda bila na otvorenom“, priča Kilibarda i dodaje da je Krivokapić pričao da ovom volu nikakva zvjerka ne bi mogla naštetiti ali evo ipak može.
Kilibarda kaže i da je među mještanima zavladao strah jer ne prođe ni dan da medvjeda ne vide u blizini kuća.
„Ne znam šta se više čeka. Medvjeda pod hitno treba osuditi i odmah ustrijeliti, dok neko od Banjana ili Rudinjana nije glavom platio. Više kroz selo ne smijemo ići pješke, čak ni u po bijela dana već samo sa automobilima. Ja sam trenutno bez auta jer mi se pokvarilo, tako da iz dvorišta ne smijem mrdnuti. Prije dvadesetak dana jednom Delibašiću iz susjednog sela Kamensko, medvjed je ubio dvije krave, a jedna je nestala. Ovih dana po ovim našim selima po čitavu noć vukovi zavijaju, a medvjedi krstare“, navodi Kilibarda.
On smatra da je poslednji čas da se u čitavu priču uključi Lovačko društvo „Dr Zoran Kesler“ iz Nikšića.
Podsjećamo, prije petnaestak dana poljoprivredniku Radoici Mićunoviću, takođe stanovniku sela Smrduša, medvjed je usmrtio jednu i ranio drugu kravu. I tada se napad medvjeda desio u ranu zoru i to na 200 metara od kuće Mićunovića.
Mještani traže da ih država zaštitiMještani sela Smrduša i okolnih sela, udaljenih 34 kilometra od Nikšića kažu da žive u stalnom strahu od krvoločnih zvijeri koje su se izgleda namnožila na ovom području.
„Bukvalno smo na stalnom udaru medvjeda koje nam gotovo redovno napadaju stoku, uništavaju košnice i lome voćnjake. Za kratko vrijeme medvjedi su u ovim selima zaklali desetine grla sitne i krupne stoke. Počeli smo da se plašimo i za svoje živote“, ističu mještani sela Smrduša i zahtijevaju da ih država zaštiti.
„Država pod hitno treba da reaguje, da se nebi ponovio slučaj iz Pive kada je medvjed napao i teško ranio iskusnog lovca“, poručuju mještani sela Smrduša.
DRUŠTVO
Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola
Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.
Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.
Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.
„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.
DRUŠTVO
Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu
Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.
U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.
„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.
Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.
„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.
Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.
„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.
“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.
Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.
Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.
Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.
- HRONIKA3 дана ranije
Beranci osumnjičeni za krađu šume: Jedan procesuiran, za drugim se traga
- HRONIKA18 сати ranije
Berane: Policija pronašla 30 kilograma marihuane
- DRUŠTVO17 сати ranije
Medved usmrtio vola od 700 kilograma u Banjanima
- HRONIKA4 дана ranije
Uhapšen Dejan Đinović, osumnjičen za ubistvo Nikolova u Zeti
- HRONIKA2 дана ranije
Pronađeno tijelo Podgoričanke nakon tri nedjelje
- DRUŠTVO3 дана ranije
Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu