Connect with us

POLITIKA

ODLUKA SA SJEDNICE PREDSJEDNIŠTVA

DPS odlučio: Uskraćuju podršku Abazovićevoj Vladi

Ovakvu odluku donijeli nakon što je Vlada u petak usvojila Predlog Temeljnog ugovora sa SPC

Rukovodstvo DPS-a

Predsjedništvo Demokratske partije socijalista (DPS) saopštilo je da je Vlada izgubila podršku te stranke zbog, kako su ocijenili, napuštanja evropske agende.

Takvu odluku su donijeli nakon što je Vlada u petak usvojila predlog Temeljnog ugovora između Crne Gore i Srpske pravoslavne crkve.

Poručili su da ostaju apsolutno posvećeni političkim procesima koji vode do članstva Crne Gore u EU.

Kazali su da je Klub poslanika DPS-a ovlašćen da u toku naredne nedjelje preduzme adekvatne pravne radnje u Skupštini.

„Na danas održanoj sjednici Predsjedništva Demokratske partije socijalista, kojom je predsjedavao predsjednik partije Milo Đukanović, izraženo je žaljenje zbog promjene političkog kursa Vlade Crne Gore kojom je, suprotno političkom sporazumu o njenom formiranju, Vlada napustila prioritetni zadatak ispunjavanja obaveza iz agende evropskih integracija i ishitreno, neodgovorno i bez konsultacija sa stručnom javnošću ušla u zaključivanje Ugovora sa SPC čime je nanijela neprocjenjivu štetu državnim interesima Crne Gore.

Takvom promjenom prioriteta od strane Vlade propuštena je prilika da se obezbijedi snaženje konsenzusa građanske, proevropske politike, a umjesto toga, potpuno bespotrebno i autodestruktivno potencirane su stare podjele u Crnoj Gori čime je ozbiljno ugrožena iznenadno ukazana šansa da naša Crna Gora, kao država koja već dugo prednjači u procesu pregovora sa EU, u dogledno vrijeme postane i njena prva sljedeća članica.

Uprkos ovakvom negativnom obrtu, Demokratska partija socijalista će, bez odlaganja, u Skupštini Crne Gore nastaviti komunikaciju sa svim parlamentarnim partijama u cilju dolaska do optimalnih rješenja u vezi sa pitanjima koja zahtijevaju širi politički konsenzus.

Na sjednici je konstatovano da je Demokratska partija socijalista, nakon pada 42. Vlade Crne Gore, davanjem manjinske podrške u Skupštini nastojala da obezbijedi pretpostavke za dostizanje kvalifikovane većine čime bi bilo omogućeno imenovanje na ključnim pozicijama u pravosuđu. Na taj način Crna Gora bi dobila završna mjerila u poglavljima 23 i 24, i time učinila izvjesnom svoju evropsku budućnost.

U tom kontekstu, DPS je i u procesu pregovora i u toku rada Vlade, pokazivao maksimalnu širinu, kooperativnost i spremnost za postizanje kompromisa, upravo pretpostavljajući ključni strateški državni interes dnevnopolitičkim razlikama i razmiricama među konstituentima novoformirane parlamentarne većine.

Ipak, Ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom, izglasan bez prethodne javne rasprave, uz mnogobrojne manjkavosti koje su javno saopštene od stručne javnosti, predstavnika NVO sektora i brojnih političkih subjekata, a čija sadržina značajno ugrožava državne interese Crne Gore, pitanje je od najvišeg nacionalnog značaja, preko koga nemamo pravo da pređemo bez adekvatnog i jasnog političkog odgovora.

Kako bismo izbjegli današnji scenario, više puta smo, tokom prethodne nedjelje upozoravali da se ovo pitanje ne može rješavati ishitreno, te da je bilo nužno uključivanje stručne i naučne javnosti, kako bi se u inkluzivnom procesu došlo do finalne sadržine teksta koji na adekvatan način štiti interese države Crne Gore.

Predsjedništvo je konstatovalo da, kako navedeni apeli nijesu urodili plodom, već je sasvim suprotno, iskazano neshvatljivo odsustvo volje za sadržajnim dijalogom koje je u finalu rezultiralo Vladinim faktičkim napuštanjem evropskog kursa, nije ostavljen prostor za dalje pružanje podrške manjinskoj Vladi.

Zbog svega navedenog, Predsjedništvo je jednoglasno donijelo odluku da uskrati podršku 43. Vladi Crne Gore i ovlastilo Klub poslanika Demokratske partije socijalista da u toku naredne nedjelje preduzme adekvatne pravne radnje u Skupštini Crne Gore“, saopšteno je iz Predsjedništva DPS-a.

Eraković: Nastavljamo da se borimo za isti cilj

Član Predsjedništva DPS-a Jevto Eraković kazao je prethodno da Vlada više nema podršku te stranke, poručivši da za DPS prioritet ostaje evropska agenda.

„Bez kalkulacija smo podržali vladu vjerujući da nam je EU zajednički cilj. Sada kada je nažalost jasno da nije tako, opet bez kalkulacija nastavljamo da se borimo za isti cilj“, napisao je Eraković na Tviteru nakon sjednice Predsjedništva DPS-a.

To partijsko tijelo zasijedalo je nakon što je Vlada u petak saopštila da je usvojen predlog Temeljnog ugovora između Crne Gore i Srpske pravoslavne crkve (SPC).

Na sastanak u staroj zgradi izvršne vlasti došli su predsjednik partije Milo Đukanović, potpredsjednici Sanja Damjanović, Ivan Vuković i Jevto Eraković, kao i članovi Andrija Nikolić, Draško Došljak, Zoran Pažin, Danijel Živković, Nikola Janović, Aleksandra Vuković, Miloš Nikolić, Abaz Dizdarević, Nikola Rakočević, Leon Đokaj, Aleksandar Žurić, Nermin Abdić.

Nakon usvajanja Temeljnog ugovora, iz DPS-a su najavili mogućnost uskraćivanja podrške Vladi, dok su iz Socijaldemokratske partije najavili podnošenje zahtjeva za skraćenje mandata Skupštini.

Foto: Srđa Boljević

Foto: Srđa Boljević

Foto: Srđa Boljević

Foto: Srđa Boljević

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Beranci idu na izbore u novembru ili decembru

Prema ranijim najavama, postoji većina za izglasavanje ovog predloga koji vodi prijevremenim izborima

Sa jedne od sjednica Skupštine opštine Berane

Ukoliko bi odbornici u Skupštini opštine (SO) Berane, kako je najavljeno ranije, danas skratili sebi mandat, građani će u toj opštini izaći na birališta najvjerovatnije krajem novembra ili u decembru.

Vlada Crne Gore je na jučerašnjoj elektronskoj sjednici donijela odluku da pošalje upozorenje lokalnom parlamentu zbog neodržavanja sjednica i nefunkcionalnosti organa i službi.

Izvršna vlast je u dva navrata od SO Berane tražila da poštuju zakon i sebi skrate mandat jer nisu izabrali novog predsjednika Opštine u roku od 30 dana od prestanka mandata Vuku Todoroviću, koji je 13. juna podnio ostavku.

Zasijedanje je zakazano za 10 sati, a glasaće se o dvije tačke – izboru predsjednika Opštinske izborne komisije (OIK) i skraćenju mandata lokalnom parlamentu.

Opštinski odbor Socijalističke narodne partije (SNP) u Beranama je prije osam dana na konferenciji za medije najavio da će podnijeti inicijativu za raspuštanje skupštine, kao i da očekuju podršku drugih partija.

Podršku su ranije najavili iz Nove srpske demokratije, Socijaldemokrata, Demokratske partije socijalista (DPS) i Pokreta Evropa sad (PES) što će biti dovoljno da se skrati mandat lokalnom parlamentu, a nakon toga raspišu novi izbori.

Iz beranskog SNP-a su saopštili da su se na ovaj korak odlučili nakon skoro tri mjeseca od kada je ova opština bez ključnih funkcija – predsjednika i potpredsjednika opštine i nakon što im je Vlada 15. avgusta naložila isto da urade.

Shodno odredbama člana 185 Zakona o lokalnoj samoupravi Vlada upozorava, odnosno raspušta skupštinu opštine kada skupština opštine duže od šest mjeseci ne održava sjednice, ne izvršava odluke nadležnih sudova ili ne izvršava zakonom utvrđene obaveze čime se onemogućava ostvarivanje prava građana ili nanosi znatna materijalna šteta.

SO Berane nije postupila po predlogu Vlade iz avgusta, jer nije skratila svoj mandat. To je od nje traženo nakon što u zakonskom roku od 30 dana nije izabrala novog predsjednika Opštine.

Zakonom o lokalnoj samoupravi je propisano da ukoliko se predsjednik opštine ne izabere u roku od 30 dana od dana prestanka mandata, Skupština na predlog Vlade ili jedne trećine odbornika donosi odluku o skraćenju mandata.

“U slučaju prestanka mandata skupštine prije isteka vremena na koje je izabrana, Predsjednik Crne Gore raspisuje izbore narednog dana od dana stupanja na snagu odluke o raspuštanju, odnosno od dana stupanja na snagu odluke o skraćenju mandata skupštine”, stoji u Zakonu o lokalnoj samoupravi.

Ukoliko odbornici skrate sebi mandat i ta se odluka objavi u Službenom listu i stupi na snagu istog dana, vanredni izbori u Beranama mogu biti raspisani najranije sjutra.

Zakonski rok za datum održavanja izbora je od 60 do 100 dana od raspisivanja, a izbori se moraju održati u nedjelju, pa bi tako izlazak na birališta u Beranama, u slučaju da stupi na snagu danas, morao biti organizovan od 24. novembra do 29. decembra.

Izbori u toj opštini biće peti lokalni u ovoj godini, nakon već održanih u Andrijevici i Gusinju, odnosno u Kotoru i Podgorici koji su zakazani za 29. septembar.

Opština Berane trenutno nema predsjednika jer je Todorović podnio ostavku 13. juna, a prethodno i potpredsjednik Damjan Ćulafić, koji je u međuvremenu izabran za ministra ekologije, a drugom potpredsjedniku Mladenu Premoviću prestao je mandat kad je usvojena ostavka Todorovića.

Do političke krize u Beranama došlo je nakon što nije uspio pokušaj dogovorene rotacije na mjestu predsjednika Opštine.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Abazović pita Mujovića: Jesi li uzeo stan od DPS-a?

Abazović je Mujovića pitao i ko su profesori Mujovići sa Univerziteta Crne Gore „optuženi za najveću korupciju u Crnoj Gori u saradnji sa Vesnom Medenicom i ostalom kriminalnom bandom“

Abazović, Foto: GP URA

Lider Građanskog pokreta (GP) URA Dritan Abazovića upitao je kandidata za gradonačelnika liste “Evropa sad-Demokrate-Još jače-prof. dr Saša Mujović”, Sašu Mujovića da li je uzeo stan od Demokratske partije socijalista (DPS) i kako ga je Duško Bjelica postavio za dekana Elektrotehničkog fakulteta.

„Dobio sam informaciju da je gospodin Mujović, koji se inače ionako ništa ne pita, počeo lično da targetira našeg kandidata, naše kandidatkinje za odbornice i da priča o nekim familijarnim odnosima. Kako, sticajem okolnosti, znam sve što ne bi trebalo da znam, pitam gospodina Mujovića što mu dođe onaj što ga je Svetozar Marović optužio da mu je uzeo 800 hiljada eura da bi dobio presudu na sudu“, rekao je Abazović na predizbornom skupu koalicije okupljene oko kandidata za gradonačelnika Podgorice Luke Rakčevića u Maslinama.

Abazović je Mujovića pitao i ko su profesori Mujovići sa Univerziteta Crne Gore „optuženi za najveću korupciju u Crnoj Gori u saradnji sa Vesnom Medenicom i ostalom kriminalnom bandom“.

„Takav kandidat ne treba nikome. Reci Mujoviću kad si toliko stručan kako je moguće da 2024. Elektroprivreda Crne Gore za prvih osam mjeseci ima tri miliona eura u minusu, kad sam je ja sa svojim kolegama ostavio sa 80 miliona eura na računu”, kazao je još lider GP URA.

On je istakao da je pred njihovom koalicijom 29. septembra značajan zadatak.

„Taj zadatak je da Podgorica bude lokomotiva promjene u Crnoj Gori koja će vući na bolje i sve druge gradove i da 2028. bude u Evropskoj uniji, ali sa profesionalnim institucijama i boljim standardom građana”, rekao je Abazović.

On je u posjeti Maslinama kazao da to naselje ima najljepše ime u Podgorici.

„Simbol su mira, baš kao i naša koalicija, ali i skup poštenih ljudi, željnih da se pravda bolje distribuira širom Podgorice, ali i Crne Gore. I pošto meni, tradicionalno, i u Vladi i van nje, pripadaju nezahvalne uloge, kada treba da se izvadi mač i ne vrati u svoje korice dok bitka ne bude završena, ja se ipak moram osvrnuti na svoju političku konkurenciju“, naveo je Abazović.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Bošnjačka stranka: Nismo za podizanje spomenika Amfilohiju u Beranama, naši ministri napustili sjednicu Vlade

„Podizanje spomen obilježja neće doprinijeti multivjerskom i multietničkom skladu u Beranama i Crnoj Gori“, navode iz BS

Foto: BS

Ministri iz Bošnjačke stranke (BS) napustili su danas sjednicu Vlade Crne Gore, nakon što nije postignuta saglasnost oko dnevnog reda današnje sjednice, saopšteno je iz BS-a.

Kazali su da se na dnevnom redu našla i tačka oko davanja saglasnosti Opštini Berane za podizanje spomen obilježja mitropolitu Amfilohiju Radoviću u tom gradu, sa čime, rekli su iz BS-a, nisu saglasni.

„Razumijemo religiozni odnos dijela građana Crne Gore prema Amfilohiju Radoviću, ali smatramo da u sekularnoj i građanskoj Crnoj Gori, te u multietničkoj i multivjerskoj sredini kakva je Berane, ovim temama treba pristupati sa mnogo više senzibiliteta, posebno imajući u vidu da, zbog najblaže rečeno kontroverznih izjava koje je Amfilohije Radović imao o muslimanima i drugim vjerskim i etničkim zajednicama u Crnoj Gori, podizanje spomen obilježja neće doprinijeti multivjerskom i multietničkom skladu u Beranama i Crnoj Gori“, navodi se u saopštenju.

„Bošnjačka stranka ostaje posvećena građenju Crne Gore kao mjesta suživota i tolerancije, te sekularne, građanske, evropske i euroatlanske Crne Gore kao države vladavine prava“, zaključuje se.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije