POLITIKA
SPECIJALNI AMERIČKI IZASLANIK ZA ZAPADNI BALKAN
Eskobar: Obaveza Crne Gore je da sluša preporuke Venecijanske komisije kao država kandidat za članstvo u EU
„Razmislite šta se dobija Vladom izabranom po zakonu koji može biti poništen”, poručuje Eskobar

Specijalni izaslanik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar u Intervjuu na TVCG kazao je da je za Crnu Goru najbitnije izbjeći bilo koju vrstu ustavnih ili institucionalnih opasnosti.
Kako je rekao, ako postoji razlog da sumnjate u legitimnost sledeće Vlade koja bi bila izabrana koristeći izmijenjeni Zakon o predsjedniku, i onda dobijete Ustavni sud koji kaže da je Zakon o predsjedniku neustavan postavlja se pitanje šta se onda dešava toj Vladi.
On navodi da Crna Gora kao država kandidat za Evropsku uniju ima određene obaveze prema EU, a da je jedna od obaveza i slušanje preporuka Venecijanske komisije, prenosi RTCG.
„Venecijanska komisija je dala pravno mišljenje, a ja ću vam dati političko mišljenje. Šta se onda dešava toj Vladi koja je formirana u skladu sa tim zakonom i sa svim odlukama koje bi donijela u skladu sa tim zakonom? Najvažnije je izbjeći bilo koju vrstu ustavnih ili institucionalnih opasnosti“, saopštio je Eskobar.
Na pitanje kakvo će biti mišljenje Vašingtona o eventualnoj 44. Vladi koja bi bila izabrana zahvaljujući izmijenjenom Zakonu o predsjedniku, Eskobar poručuje da je najvažniji stav građana Crne Gore po ovom pitanju.
„Pitanje je da li će građani Crne Gore prihvatiti formiranje nove Vlade bez izbora, poslije informacija Venecijanske komisije. Ulazimo na novu teritoriju i moramo da budemo pažljivi“, kaže Eskobar i napominje da bi odluke takve Vlade mogle da budu opovrgnute od strane Ustavnog suda.
Kaže da Vašington treba da vidi kakva će biti ta vlada, šta će ta vlada da radi te da li planira da sazove nove izbore.
„Urgentno izabrati sudije Ustavnog suda“
Eskobar napominje da je prije godinu dana kada je počeo da obavlja svoju funkciju, Crna Gora bila lider u pregovorima sa Evropskom unijom.
„A sada imate situaciju da nema Vladu, nema Ustavni sud i imate predsjednika čiji se mandat završava uskoro. To je duboka institucionalna kriza, skoro pa kolaps“, ocijenio je Eskobar.
Rješenje političke krize Eskobar vidi u izboru sudija Ustavnog suda, te nakon toga vanrednim parlamentarnim izborima koji bi vratili povjerenje građana.
„Sve političke partije moraju da ostave po strani političke razlike za dobrobit države. Ako imate dovoljan broj kvalifikovanih pravnika za kandidate za sudije Ustavnog suda treba hitno da ih izaberu. Jer to treba da poveća povjerenje u tu instituciju“, poručuje Eskobar.
Kazao je da je na današnjem sastanku sa premijerom Dritanom Abazovićem i predsjednikom države Milom Đukanovićem vidio „malo optimizma“.
„Svi se slažu da treba da se urgentno riješi pitanje Ustavnog suda. Uz dodatan pritisak Venecijanske komisije, nadam se da će početi da se radi u ispravnom smjeru“, poručuje Eskobar.
Prema Eskobarovim riječima, njegova posjeta, te posjete izaslanika Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva i drugih predstavnika međunarodne zajednice jasan su signal da Crna Gora ima podršku međunarodne zajednice.
„Bilo bio bolje ako bi se akteri u Crnoj Gori sami dogovorili. SAD nije u poziciji da bira Vlade članica NATO-a, ali mi imamo određena očekivanja i mislim da su nas čuli“, saopštio je Eskobar.
Poručuje da je Crnoj Gori neophodna funkcionalna Vlada.
„Očekujem presude u hapšenjima, niko nije iznad zakona“
Odgovarajući na pitanje o hapšenjima visokih državnih funkcionera do kojih je došlo u prethodnom periodu Eskobar navodi da očekuje presude u ovim slučajevima.
„Niko nije iznad zakona i to treba da bude bitan signal. To govori da je Crna Gora spremna da se dodatno integriše u demokratski i evroatlanski svijet. To je pozitivan signal. Mi ćemo pomoći kroz podršku istragama i političku podršku za nezavisne tužioce koji rade svoj posao“, kaže Eskobar.
„O Otvorenom Balkanu da odluče građani“
Govoreći o Otvorenom Balkanu, Eskobar smatra da odluku o pristupanju Crne Gore ovoj Inicijativi treba da donesu građani Crne Gore.
„Ta odluka je na ljudima u Crnoj Gori. Crna Gora treba da odluči, da li kroz referendum ili kroz političare kojima daje mandat“, kazao je Eskobar.
Poručuje da je ovo samo jedna u nizu ekonomskih inicijativa koje spajaju region.
„Regionu trebaju integracije. Manje barijera za trgovinu između država u regionu i između regiona i Evropske unije. Regionalna intergracija sa fokusom na evropsko tržište je ono što ja imam na umu“, kaže Eskobar.
„Odnosi Srbije i Kosova napeti“
Komentarišući aktuelnu krizu na sjeveru Kosova, Eskobar ocjenjuje situaciju veoma napetom.
„Odnos Srbije i Kosova nije dobro definisan ni sa jedne strane. Sve države bi trebalo da priznaju jedne druge“, kazao je Eskobar koji navodi da sada postoji zabrinutost o statusu manjina na Kosovu.
Govoreći o potencijalnom rješenju krize na Kosovu, Eskobar kaže da smatra da treba doći do formiranja zajednice srpskih opština, te da se u rješavanje krize između dvije zemlje trebaju uključiti i zemlje regiona.
„Mislim da Srbija neće poslati svoje trupe na Kosovo, militarizacija nije rješenje“, naveo je Eskobar i kazao da su se Srbija i Kosovo obavezali da će pronaći rješenje bez nasilja.
POLITIKA
Đukanović: „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori
„Crna Gora više nego ikad zapljusnuta uticajem velikosrpskog nacionalizma“, tvrdi Đukanović

Bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović boravi u Sarajevu, gdje je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu održao predavanje i razgovor s profesorima i studentima na temu „Regionalni odnosi i geopolitički izazovi na Zapadnom Balkanu.
Govoreći o odnosima između Crne Gore i Bosne i Hercegovine, Đukanović je podsjetio na različite etape kroz koje su ti odnosi prošli, uključujući i greške iz devedesetih godina.
„Sjetićemo se nesumnjivih grešaka u tadašnjoj državnoj politici Crne Gore, ali i činjenice da je Crna Gora vrlo brzo stala na ispravno stanovište, nastavila da gradi dobrosusjedske odnose i postala faktor stabilnosti i promocije demokratije“, istakao je on, podsjećajući na referendum o nezavisnosti Crne Gore koji je proveden „po strogim i po mnogima nepravednim pravilima Evropske unije“, kazao je Đukanović, prenosi Danas.
Smatra da je zastoju u evropskim integracijama doprinijelo pogoršanje međususjedskih odnosa jer u nedostatku evropske dinamike dolazi do „vaskrsavanja nacionalizama“, koji uvijek narušavaju stabilnost i odnose među državama.
„Crna Gora danas je više nego ikad ranije zapljusnuta uticajem velikosrpskog nacionalizma i plašim se da je to dovelo i do kvarenja dobrosusjedskih odnosa, uključujući odnose sa Bosnom i Hercegovinom i Hrvatskom“, naglasio je on.
Na kraju je izrazio nadu da ti procesi neće ostaviti dugoročne posljedice, te da će se odnosi između Crne Gore i Bosne i Hercegovine brzo vratiti na put prijateljske saradnje.
Đukanović je naveo da Beograd od 19. vijeka smatra Crnu Goru svojim prirodnim plijenom.
“Moramo što pre shvatiti da će najveći deo onoga što će se ovde dešavati zavisi od nas”, rekao je Đukanović.
Govoreći o ulozi Srbije u regionu, Đukanović je rekao da je ona najveća država u regionu.
„Svi bismo, siguran sam, s radošću pozdravili Srbiju koja čvrsto staje na put evropskog razvoja, jer bi smo u tome prepoznali dugoročno skladne susjedske odnose“, rekao je.
U tome bismo prepoznali nagovještaj dugoročnije skladnih odnosa u regiji. Crna Gora zbog istorijskih veza ima i dodatne odgovornosti, ali i dobro razumijevanje prilika u Srbiji, ali i želju da pomogne demokratskoj Srbiji, naveo je Đukanović.
„U vrijeme kada je bila metastaza Miloševićeve politike u Srbiji, puno ljudi koji su nagovještavali bolju alternativu za Srbiju su se morali seliti u Crnu Goru i tu dobili utočište i mogućnost za vođenje politike koja bi doprinijela kraju Miloševićeve politike“, poručio je Đukanović.
To je rađeno, kako ističe, iz dobrih emocija i uvjerenja kada ne bude Miloševića u Srbiji, to će biti blagotvorno za cijeli region.
„Iskustvo u Crnoj Gori nas opominje da je ideologija velikosrpskog nacionalizma veoma istrajna, veoma. Od Garašaninovih Načertanija s polovine XIX veka svako malo obnavljaju se aspiracije velikosrpskog nacionalizma prema Crnoj Gori.
Poruka je uvijek ista: „Crnogorci su izmišljena nacija, svi od srpstva“ pa ako je tako postavlja se pitanje „što će Crna Gora?“. Zašto to ne bi bila proširena srpska država pa da taj svet srpstva bude u „Velikoj Srbiji“?“, kazao je Đukanović i dodao „prošli smo kroz više etapa, ova je poslednja i ona je najzanimljivija jer nudi najbolje ilustracije“.
Potom je govorio o projektu „Otvorenog Balkana“.
„Komšić, Vjosa Osmani i ja smo kategorično od prvog trena protiv tog projekta „Open Balkan“ – „Otvorenog Balkana“. Nailazili smo na apsolutno nerazumevanje i u Evropi i u SAD-u oko toga jer je njihovo obrazloženje bilo da je to projekat ekonomske saradnje. Formalno, nema sumnje da bi to bila ekonomska saradnja.
Ali to je bio projekat koji je trebao da institucionalizuje dominaciju Srbije i i Albanije u regiji. Mogu čak da povjerujem da oni koji su insistirali na implementaciji tog projekta nisu podrazumijevali ono što smo mi vidjeli kao ozbiljnu pretnju.
Nije najvažnije šta vi mislite da taj projekat donosi, nego je važno kako ga čitaju oni koji kreiraju politiku u regionu. Morali biste biti ozbiljno naivan da povjerujete da će se Tirana i Beograd zadovoljiti ekonomskom dominacijom, jer su dvije najveće ekonomije.To bi bilo institucionalizovanje okvira za dominaciju Srbije i Albanije koja bi obavezno završila pokušajem nove promocije Velike Srbije i Albanije u prirodnim granicama i zato smo bili protiv.
Već u to vrijeme kao nadogradnja Otvorenog Balkana u ozbiljnim političkih krugovima afirmisala ideja srpskog sveta. „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori.
Ako neko nastupa prema vama sa idejom da poništi vaš državni nacionalni identitet šta da radite sem da se odbranite?“, kazao je Đukanović.
POLITIKA
Bečić: Suspendovana još četiri policijska službenika, čišćenje sistema se neće zaustaviti
Potpredsjednik Vlade je kazao da su policajci suspendovani zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi

U okviru odlučne i institucionalno vođene borbe protiv kriminala, korupcije i svih nedozvoljenih uticaja unutar sistema, danas su suspendovana još četiri policijska službenika Uprave policije Crne Gore, zbog sumnje na stvaranje kriminalne organizacije, kao i zbog utvrđenih bezbjednosnih smetnji za dalji rad u službi, saopštio je Aleksa Bečić, potpredsjednik Vlade Crne Gore za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku i koordinator Biroa za operativnu koordinaciju obavještajno-bezbjednosnog sektora (BOK).
„Svim licima kojima su do sada utvrđene bezbjednosne smetnje su, u skladu sa članom 176 stav 6 Zakona o unutrašnjim poslovima, odmah oduzete službene legitimacije, značke, oružje i cjelokupna oprema koja im je bila povjerena u okviru dužnosti.
Po prvi put u savremenoj istoriji Uprave policije, sprovodi se sveobuhvatan i masovan proces provjere integriteta policijskih službenika, ne samo kroz formalne procedure, već i kroz analizu njihovog životnog stila, materijalnih resursa i bezbjednosnih smetnji. Jer nije dovoljno nositi uniformu, ako vrijednosti koje ona simbolizuje nijesu i lične“, navodi se u saopštenju koje je Bečić dostavio medijima.
Potpredsjednik Vlade i lider Demokrata poručio je da hibridno djelovanje organizovanog kriminala, uvezanost sa pojedincima unutar institucija, više nikada neće imati zaklon u državnom aparatu, ma koliko se tome protivili pojedini činioci društveno-političko-medijske scene.
„Proces čišćenja sistema od svih nedozvoljenih uticaja se neće zaustaviti. Očekujem da se ovaj proces nastavi još snažnije i dublje, do posljednjeg člana sistema koji je služio mafiji, a ne državi. Jer samo potpuno čist bezbjednosni sektor može garantovati građanima ono što im je godinama uskraćivano, povjerenje, sigurnost i pravdu.
Značku i autoritet ove države mogu i smiju nositi samo oni koji nemaju šta da kriju, ali imaju šta da brane, zakon, građane i čast profesije.
U tom duhu, upućujem punu podršku i čestitke ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću i direktoru Uprave policije Lazaru Šćepanoviću, koji su pokazali da postoji snaga, znanje i hrabrost da se sistem mijenja iz temelja“, zaključuje se u saopštenju.
POLITIKA
Zelenski stiže u Podgoricu: Potpisuje bezbjednosni sporazum sa Milatovićem
Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski doputovaće 15. maja u zvaničnu posjetu Crnoj Gori, gdje će se sastati sa predsjednikom Jakovom Milatovićem, saznaje portal „Dana“ iz dobro obaviještenih izvora.
Tokom posjete, dvojica lidera potpisat će bilateralni bezbjednosni sporazum, u okviru šireg okvira saradnje između Ukrajine i država članica NATO saveza.
Riječ je o dokumentu koji slijedi model bezbjednosnih sporazuma kakve je Ukrajina već zaključila s nekoliko zapadnih zemalja, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Njemačku, Francusku i Italiju. Cilj ovih sporazuma je pružanje dugoročne podrške Ukrajini u oblasti bezbjednosti i odbrane, kroz vojnu pomoć, obuku, obavještajnu saradnju i jačanje otpornosti zemlje koja se suočava s ruskom agresijom.
Crna Gora će ovim činom potvrditi svoju čvrstu podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu Ukrajine, te se pridružiti grupi NATO članica koje su već preuzele obaveze u okviru zajedničke deklaracije iz jula 2023. godine.
Detalji sporazuma biće saopšteni nakon zvaničnog potpisivanja u Podgorici.
- HRONIKA3 дана ranije
Pucnjava u Siti kvartu: Ranjen Igor Nedović
- DRUŠTVO2 дана ranije
(FOTO) Šavnik: Sletio sa puta, ispao iz auta i povrijeđen 12 sati visio iznad litice držeći se za rastinje
- DRUŠTVO3 дана ranije
Dijaspora u Luksemburgu večeras organizuje proslavu Dana nezavisnosti Crne Gore
- EKONOMIJA2 дана ranije
Alabar obišao Kolašin: Rukovodstvo ga upoznalo sa potencijalima opštine
- POLITIKA1 дан ranije
Đukanović: „Srpski svet“ je ljepše ime za „Veliku Srbiju“, za ono što je preteći kancer Crnoj Gori
- HRONIKA1 дан ranije
Za vikend uhapšeno 80 vozača: Vozili pijani, drogirani, počinjeni i drugi teži prekršaji