Connect with us

DRUŠTVO

U PARKU PORED HRAMA SVETOG SIMEONA MIROTOČIVOG U CENTRU GRADA

(FOTO) Kolo srpskih sestara u Beranama obnavlja Kancelariju: Spremne da svakom pomognu

Glavna funkcija Kola bila je i biće pomoć svojoj crkvi i narodu,navode iz ovog udruženja. U budućem periodu, planiraju niz humanitarnih aktivnosti, a jedna od narednih je priprema i podjela paketića djeci za Božićne praznike. Svi dobrotvori koji žele da pomognu rad Kola, mogu to učiniti uplatom na žiro račun Kola srpskih sestara „Sveti Simeon Mirotočivi“ Berane 510-148221-25

Kolo srpskih sestara „Sveti Simeon Mirotočivi“ Berane je obnovljeno 2019. godine, blagoslovom blaženog spomena mitropolita Amfilohija i sadašnjeg mitropolita, gospodina Joanikija.

Za prvu predsjednicu obnovljenog Kola izabrana je dr Jelena Obadović, koja je tu funkciju obavljala do kraja februara 2021.godine, a od maja iste godine na čelu Kola je Marija Sekulović.

U periodu od obnove Kola, do danas, Kolo je obavljalo i učestvovalo u velikom broju humanitarnih aktivnosti i događaja, a jedan od najznačajnijih je priprema i održavanje Sabora Zajednice Kola srpskih sestara Crne Gore, koji je održan u Beranama 2019. godine.

„Glavna funkcija Kola bila je i biće pomoć svojoj crkvi i narodu. Broji, za sada, 32 članice, a može se reći da je spoj iskustva i mladosti. Koordinator Kola je protojerej stavrofor otac Dragan Ristić, paroh beranski“, navode iz ovog udruženja.

Do sada Kolo je radilo bez svojih prostorija, koristeći, uglavnom, prostorije Crkvene opštine.

Trenutno, glavna akcija Kola je obnova kuće (kancelarija) u parku pored sabornog hrama „Svetog Simeona Mirotočivog“, jer je zub vremena učinio da su sve prostorije oronule i iziskivale su velike radove na sanaciji. Obnova je započeta i vrši se uz pomoć prijatelja i dobrotvora iz našeg grada.

Uz velike napore rekonstruisane su unutrašnje prostorije (kancelarija i magacin), kao i kupatilo, urađeno je spoljašnje farbanje kućice, a trenutno u fazi obnove je krovna konstrukcija i postavljanje novih patosa.

Takođe, radilo se i na uređenju prostora oko objekta koji je bio dosta zapušten i uređenje spoljašnjeg prostora će se nastaviti.

Pomoć u vidu građevinskog materijala, opreme, sanitarija, radne snage Kolu je stiglo od „MD Momo – Bekament“, „Beton grupa Popović“, Stovarište građevinskog materijala „Čantrić“, „Desetka“ Berane, pilana „Čukić“, Komunalno preduzeće Berane, Agencija za izgradnju i razvoj Berane, Vodovod Berane.

Ovim putem Kolo izražava veliku zahvalnost svojim prijateljima, dobrotvorima i sugrađanima.

U budućem periodu, Kolo planira niz humanitarnih aktivnosti, a jedna od narednih je priprema i podjela paketića djeci za Božićne praznike.

Svi dobrotvori koji žele da pomognu rad Kola, mogu to učiniti uplatom na žiro račun Kola srpskih sestara „Sveti Simeon Mirotočivi“ Berane 510-148221-25.

 

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.

Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.

„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu

Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Fabrika Celuloze u Beranama, Foto: F Jovović

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.

U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Foto: Screenshot/RTCG

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.

„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.

Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.

„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.

Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.

„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.

“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.

Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.

Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.

Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Andrea Nikolić

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.

Prva pratilja Sara Žižić (Foto: RTCG)
Druga pratilja Ksenija Popović (Foto: RTCG)

Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.

Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije