Connect with us

DRUŠTVO

SVEČANO PUŠTENA U RAD PRVA DIONICA

(FOTO/VIDEO) Auto-put zvanično otvoren, Abazović: Zvaće se po princezi Kseniji

Ukupna dužina prioritetne dionice je 41,5 kilometara, sa 20 mostova na glavnoj trasi, dva nadvožnjaka, osam podvožnjaka, 7,2 kilometra betonskih zidova, 16 dvocijevnih tunela

Sa svečanosti na Pelevom brijegu, Foto: Boris Pejović

Pritiskom na dugme predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, premijer Dritan Abazović, ministar kapitzalnih investicija Ervin Ibrahimović i otpravnici poslova Ambasade Kine Hua Yafang zajednički su otvorili auto-put.

Svečanost povodom otvaranja prioritetne dionice auto-puta Smokovac-Mataševo održana je večerad na Pelevom.

Abazović je kazao da će se auto-put zvati „Princeza Ksenija“.

Abazović je na otvaranju auto-puta kazao je da je „možda i najveći neimarski poduhvat u našoj istoriji zalog je za razvijenu Crnu Goru koju ćemo ostaviti našoj djeci“.

„Zato danas, sedam godina od početka izgradnje, ne otvaramo samo put, već i perspektivu – za građane i privredu, za Crnu Goru i njenu budućnost. Auto-put je početak trajnog spajanja Crne Gore sa svijetom. Vrleti crnogorskog krša sjediniće se sa plodnom ravnicom, Glavni grad sa Sjeverom, Crna Gora sa Evropom“, rekao je Abazović.

Auto-put, kako je dodao, nam ukazuje na novi pravac koji je potreban razvoju Crne Gore.

„To je razvoj Sjevera i ispravljanje nepravde učinjene prema ovoj regiji. Zato, neka ovaj put vodi Sjever i cijelu Crnu Goru naprijed. Preko Sjevera i mreže Trans-evropskih koridora u Evropsku uniju i porodicu naroda kojoj pripadamo. Ova investicija će bez sumnje otvoriti nove pravce razvoja i dati najsnažniji zamajac domaćoj privredi. Posebno završetkom auto-puta od Boljara do Bara, Crna Gora će sa Lukom biti jedan od važnih pravaca u tranzitnim saobraćajnim tokovima Balkana. Nema bolje simbolike nego 13. jula, za Dan državnosti, otvoriti prvu dionicu auto-puta. Ovaj datum vodio je Crnu Goru do neslućenih visina: dobili smo međunarodno priznanje, ali i pokazali prkos upalivši iskru slobode u tada porobljenoj Evropi. Najbolji način da odamo počast ljudima koji su živote položili da bi Crna Gora danas živjela je da izgradimo bolju Crnu Goru.Poučeni važnim istorijskim lekcijama, zagledani smo u evropsku budućnost Crne Gore. Evropska unija nije potpuna bez Crne Gore, male, dobronamjerne i neustrašive države koja je Evropi dala dovoljno da bi vječno bila njen sastavni dio“, rekao je Abazović.

Foto: Media biro

On je predložio da ime auto-putu bude po prvoj ženi vozaču na Balkanu – princezi Kseniji.

„Ličnosti koja umnogome oslikava Crnogorku tog vremena – stamenu borkinju, odvažnu ženu, intelektualku preko čijih leđa je iznijet veliki teret u izgradnji naše države. Danas, ovdje, prelamamo istoriju i ono što dolazi – 13. jul i put budućnosti, prve kilometre princeze Ksenije po neravnim crnogorskim džadama i savremenu saobraćajnicu. Apelujem da svi damo maksimalan doprinos tome da naučeni lekcijama prošlosti gledamo u evropsku budućnost Crne Gore, gradimo snažne i neprobojne veze među nama, građanima antifašističke, građanske i evropske Crne Gore. Ovo je put za budućnost. Živjela nam Crna Gora“, rekao je Abazović.

Ibrahimović: Auto-put će dati veliki doprinos razvitku standarda građana na sjeveru

Ministar kapitalnih investicija i potpredsjednik Vlade Ervin Ibrahimović kazao je da najveća vrijednost auto-puta da obezbijedi vezu između juga i sjevera države.

„Ako ovaj auto-put spasi makar jedan život smatram da je on opravdao svoju svrhu“, rekao je Ibrahimović.

Dodao je da će auto-put dati veliki doprinos razvitku standarda građana na sjeveru.

Foto: Media biro

„To će omogućiti da građani ostanu na sjeveru. Ovim smo poručili da Vlada na njih nije zaboravila“, rekao je Ibrahimović.

Kazao je da je bilo mnogo sporenja oko projekta izgradnje auto-puta ali da će vrijeme pokazati da je bila ispravna vizija da se krene u njegovu realizaciju

„Želim da se zahvalim prethodnicima u prošlim vladama, Monteputu…“

Ljiljanić: Građani da koriste auto-put u skladu sa pravilima

Izvršni direktor Monteputa Milan Ljiljanić na ceremoniji je kazao da je ta kompanija preduzela sve aktivnosti kako bi na najbolji i profesionalni način upravljali auto-putem kao što je to rađeno i kada je i u pitanju tunel Sozina, koji je otvoren prije tačno 17 godina.

On je zamolio da građani koriste auto-put u skladu sa pravilima.

Otpravnici poslova Ambasade Kine Hua Yafang poručila je da ovo momentalno uspjeh u saobraćajnoj infrastrukturi Crne Gore.

Ona je istakla partnerstvo koje je Kina kroz ovaj projekat izgradila sa Crnom Gorom, a građanima je poželja srećno otvaranje kao i državni praznik.

„Hvala i radnicima koji su gradili ovaj auto-put i omogućili da se provede kraju projekat vijeka. Vjerujem da će se zajedničkim naporima saradnja Kine i Crne Gore podići na još viši nivo“, rekla je ona.

Među zvanicama su predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, premijer Dritana Abazović, ministar kapitalnih investicija Ervin Ibrahimović, ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Vladimir Joković, ministar bez portfelja Adrijan Vuksanović, ministar sporta Vasilije Lalošević, ministar zdravlja Dragoslav Šćekić, ministar pravde Marko Kovač, ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić, poslanik SNP-a Dragan Ivanović, direktor Monteputa Milan Ljiljanić, predsjednica opštine Kolašin Marta Šćepanović.

Svečanosti prisustvuju i bivši ministar saobraćaja i bivši predsjednik Skupštine Ivan Brajović, bivši ministar saobraćaja Osman Nurković, bivši ministar Jusuf Kalamperović, poslanik Genci Nimanbegu, ambasadorka SAD u Crnoj Gori Džudi Rajzing Rajnke…

Foto: Boris Pejović

Foto: Boris Pejović

Foto: Boris Pejović

Foto: Boris Pejović

Do 21. jula putarina se neće naplaćivati

Građani će od sjutra moći da se provozaju ovom dionicom, a do 21. jula putarina se neće naplaćivati.

Večeras se na Pelovom brijegu održava svečanost povodom otvaranja prioritetne dionica auto-puta Smokovac-Mataševo.

Nakon toga putarina za motore će biti 1,5 eura, za automobile 3,5 eura, a za autobuse, odnosno kamione 17 eura.

Ukupna dužina prioritetne dionice je 41,5 km, sa 20 mostova na glavnoj trasi, devet mostova na rampama petlji, dva nadvožnjaka, osam podvožnjaka, 7,2 kilometra betonskih zidova, 16 dvocijevnih tunela.

Maksimalna brzina kretanja ograničena je na 100 kilometara na sat.

Dionica ima četiri petlje, sa naplatnim rampama, i to: Smokovac, Pelev Brijeg, Veruša i Mateševo.

Izgradnja ove dionice auto-puta trajala je više od sedam godina, a svi rokovi za završetak radova su probijeni. Radovi su počeli 11. maja 2015. godine i trebalo je da budu završeni na isti dan 2019. godine, a da će tada biti otvoren auto-put garantovao je bivši ministar saobraćaja Ivan Brajović (SD). Nakon toga rok je bio pomjeren na 30. septembar 2020, a krajem aprila 2021. na novembar prošle godine.

Svečano otvaranje kasni tačno tri godine, dva mjeseca i tri dana od prvobitnog roka.

Osim kašnjenja prekoračena je i cijena izgradnje za oko sto miliona, prilikom ugovaranja izgradnje zaboravljena je jedna cijela petlja, elektro i vodovodna mreža, nekoliko pristupnih puteva…

Sa kineskom kompanijom China Road and Bridge Corporation (CRBC) je 30. oktobra 2014. godine potpisan ugovor o projektovanju i izgradnji prioritetne dionice, a cijena je ugovorena na 809,6 miliona eura. Od kineske Eksim banke pozajmljena su 944 miliona dolara na 20 godina, sa kamatom od dva odsto, uz grejs period od šest godina, a otplata kredita završava se 2035. godine.

Dionica auto-puta nije u potpunosti funkcionalna ni nakon svečanog otvaranja, jer tek treba da počne rekonstrukcija i proširenje puta od Mateševa do Kolašina, a nedostaju i pristupni putevi od Lijeve Rijeke i Veruše do njihove petlje i ulaza na auto-put.

Ova trasa trebala bi da bude dio budućeg auto-puta od Bara do Beograda, ali je upitno kada će se zaista desiti spajanje dionica na granicama između Crne Gore i Srbije, kod mjesta Boljare.

Ranije je bilo planirano da nakon završetka dionice do Mataševa odmah počne izgradnja druge – od Mateševa do Andrijevice dugačke 23 kilometra. Prema procjeni iz 2019. godine njena izgradnja bi koštala 273 miliona eura, ali su cijene građevinskih materijala u odnosu na prošlu godinu porasle za 50 do 100 odsto, pa će cijena vjerovatno biti veća i od 400 miliona.

Sa druge strane Srbiji je ostalo da završi izgradnju dionice od Požege do Boljara, a radovi su započeli u martu ove godine i planirano je da traju četiri godine. Ta dionica do mjesta Duge Poljane (blizu granice) je duga oko 75 kilometara, a vrijednost radova koje takođe izvodi kineski CRBC je oko 1,7 milijardi eura.

DRUŠTVO

Nikšićani zakazali protest: „Zašto ljude osuđuju, a medvjedima se sve oprašta“

Traže oslobađanje četvorice lovaca iz Nikšića osumnjičenih da su na prostoru sela Kamensko usmrtili medvjeda

Envato/byrdyak

Više od hiljadu građana potpisalo je peticiju kojom se traži oslobađanje četvorice Nikšićana osumnjičenih da su na prostoru sela Kamensko usmrtili medvjeda, a zbog hapšenja lovaca za ponedjeljak je zakazan protest ispred Lovačkog doma „Dr Zoran Kesler“ u Nikšiću, koji će početi u 12 sati.

Zbog hapšenja sugrađana, posebno je ogorčeno tridesetak domaćinstva iz Banjana i nikšićkih Rudina, kojima je medvjed u poslednjih šest mjeseci usmrtio preko 20 grla krupne i isto toliko sitne stoke i desetkovao preko 30 pčelinjaka. Jedan od inicijatora peticije je i Novak Miljanić iz Banjana, koji je za samo tri dana prikupio više stotina potpisa, kako kaže, ogorčenih mještana nekoliko banjanskih, rudinskih, grahovskih i viluških sela i građana Nikšića i Plužina.

„Zovu me ljudi iz čitave Crne Gore, koji daju punu podršku uhapšenim ljudima, za koje kažu da ih treba nagraditi, a ne uhapsiti i osuditi, jer su ubili medvjeda koji je usmrtio desetine krava i bikova, a među mještanima Smrduše, Kamenskog i Trepača sijao strah od napada na ljude. Uhapšeni lovci nijesu došli samoinicijativno i na svoju ruku, već na poziv i vapaje mještana banjanskih i rudinskih sela, kojima je pričinjena ogromna materijalna šteta, a životi ugroženi“, rekao je Miljanić za „Dan“.

Smatra da se pod hitno mora donijeti zakonska uredba da se odstrijele svi medvjedi koji prave materijalnu štetu i predstavljaju direktnu opasnost po ljude, napominjući da je slično urađeno u Sloveniji, kada je zakonskom uredbom naloženo da se odstrijeli stotinak medvjeda zbog prenamnoženosti.

Mještanin Šulinog dola, zaseoka banjanskog sela Smrduša, Momčilo Kilibarda kaže za „Dan“ da medvjeda nerijetko vide i na 50 metara od kuća.

„Dobro pazim usred bijela dana kada izađem u dvorište ispred kuće. Mi se jedino automobilom smijemo kretati kroz selo, jer se medvjed može sresti na svakom koraku. Nemamo od koga naplatiti pričinjenu štetu od medvjeda, niti se kome možemo žaliti. Nema mi druge nego da smaknem stoku i odselim se negdje“, rezigniran je Kilibarda.

Podršku uhapšenim lovcima dao je i epski pjesnik Milorad Tijanić iz Plužina, jedan od potpisnika peticije za oslobađanje odgovornosti uhapšenih lovaca.

„Ja sam dijete sa sela, vazda je medvjed pravio štetu mještanima, ali ovo što se poslednjih godina dešava u plužinskim i nikšićkim selima prevršilo je svaku mjeru. Treba li li ponovo da se desi slučaj kada je medvjed nasrnuo na čovjeka, kao nedavno u mom kraju? Zašto se ljudi osuđuju, a medvjedima se oprašta – pita Tijanić, uz zaključak da je u današnje vrijeme, izgleda, najbolje biti medvjed, jer možeš da radiš šta hoćeš, a da te niko ne smije dirnuti“.

Iz Uprave policije nedavno su saopštili da su, u koordinaciji sa Osnovnim državnim tužilaštvom u Nikšiću, uhapšene četiri osobe, dok je protiv jedne podnijeta krivična prijava, zbog sumnje da su vatrenim oružjem usmrtile medvjeda.

Komšije zaštitili od zvijeri

Kilibarda je poručio da lovcima ne treba suditi za humano djelo koje su uradili na poziv i molbu stanovnika nekoliko sela.

„Oni su zaštili svoje komšije od zvijeri koja im je svakodnevno pričinjavala veliku štetu. Po svemu sudeći, lovci su ustrijelili jednog od medvjeda koji je poklao grdnu stoku, ali evo baš u četvrtak u Rastinju, zaseoku sela Trepča, gdje živi porodica Božović, žena je srela mečku i dva mečeta i odmah pobjegla. Ne znam šta se više čeka, možda da ova zvijer ubije nekoga i napravi tragediju, a poslije bi bilo sve kasno“, poručio je Kilibarda.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Spajić: Sa potpunim gađenjem odbacujem optužbe o mom učešću u švercu

„Više se sredstva ne biraju“, poručio je premijer

Spajić, Foto: Luka Zeković

Sa indignacijom i potpunim gađenjem odbacujem optužbe predstavnice NVO o mom učešću u švercu bilo kakve vrste, saopštio je danas predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić.

On je to kazao povodom toga što je direktorica Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) Vanja Ćalović Marković danas saopštila da je Spajić bio ministar finansija kada je kompanija Bemaks švercovala cigare iz Slobodne zone Luke Bar.

Ćalović Marković je to rekla na jednici Odbora za međunarodne odnose i iseljenike, u toku rasprave o Predlogu zakona o potvrđivanju sporazuma o saradnji između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) u oblasti razvoja turizma i razvoja nekretnina, kao i ekonomskoj saradnji dvije zemlje.

„Javnosti radi, zahvaljujući odluci koju sam kao ministar finansija predložio Vladi 2021. godine u Crnoj Gori je nelegalno skladištiti cigarete u bescarinskoj zoni. Dakle, okvirni Sporazum između Crne Gore i UAE to ne može omogućiti jer je jasno navedeno da se realizuje ‘u skladu sa zakonodavstvom Crne Gore’ koje, ponavljam, zabranjuje skladištenje cigareta u slobodnoj zoni. Više se sredstva ne biraju“, napisao je Spajić na društvenoj mreži Iks.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Bečić: Nemojte da se desi da znate koji je policajac povezan sa kriminalcima, a da mi to saznajemo bez vas!

Centar za obuku Specijalne jedinice policije i Posebne jedinice policije u Podgorici su otvorili ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović, potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić i vršilac dužnosti direktora Uprave policije Lazar Šćepanović

Sa događaja, Foto: Kabinet potpredsjednika Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku

Ljudski potencijal je najvažniji resurs i jezgro bezbjednosnog kapaciteta, poručio je ministar unutrašnjih poslova, Danilo Šaranović, na otvaranju Centra za obuku Specijalne jedinice policije i Posebne jedinice policije u Podgorici.

Centar su danas svečano otvorili Šaranović, potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić i vršilac dužnosti direktora Uprave policije Lazar Šćepanović.

Kako je saopšteno iz kabineta Bečića, taj savremeni kompleks predstavlja jednu od najznačajnijih infrastrukturnih investicija u oblasti bezbjednosti u Crnoj Gori.

Foto: Kabinet Bečića

Šaranović je na otvaranju naglasio značaj ulaganja u ljudske kapacitete i operativnu spremnost.

Kako je naveo, ljudski potencijal jeste i uvijek će biti najvažniji resurs i jezgro bezbjednosnog sistema.

„Zato je obaveza da svakom profesionalnom policijskom službeniku obezbijedimo adekvatnu podršku. Kako sistemsku, tako i moralnu i da kontinuirano stvaramo uslove u kojima će se prepoznavati zalaganje i nagrađivati profesionalnost“, rekao je Šaranović.

On je kazao da, uvođenjem stalnog dežurstva Specijalne jedinice policije po principu 24/7, podižu maksimalnu operativnu spremnost, sa ciljem najbržeg mogućeg odgovora u situacijama najvećeg rizika i aktivnih prijetnji.

„Učinićemo sve da budemo policija koja je najvjerniji čuvar države i njenog dostojanstva, a najljući neprijatelj bezakonju i kriminalu”, poručio je Šaranović.

Foto: Kabinet Bečića

Bečić je kazao da današnje otvaranje Centra ima duboku simboličku i stratešku vrijednost.

„Danas otvaramo novu liniju odbrane Crne Gore. Ne samo od kriminala, nego od zaborava šta znači služiti državi i šta znači voljeti državu“, rekao je Bečić.

Prema njegovim riječima, Centar je poruka da Crna Gora više nikada neće biti „vlasništvo par familija i leglo kriminala“.

„Nikada više. Ni raj, ni utočište za organizovane kriminalne grupe evropskih razmjera“, kazao je Bečić.

Prema njegovim riječima, u Centru će se obučavati oni koji neće pognuti glavu pred podzemljem, već samo pred zakonom i državom.

Bečić apelovao na odgovornost i integritet unutar policijskog sistema.

„Nemojte da se desi da vi znate koji je policajac povezan sa organizovanim kriminalom, a da mi to saznajemo bez vas. Nemojte da se desi da ga mi otkrijemo, a ne vi. Jer ako prećutite, a mi ga pronađemo, nijeste više policajci, nego saučesnici“, kazao je Bečić.

On je zahvalio svim časnim policajcima i policajkama Crne Gore.

„Hvala vam što ste čuvali obraz ove zemlje onda kad su ga drugi prodavali. Hvala vam što ste odbijali da radite za šemu, i kad vam je sistem to nudio. Što ste ostali uspravni dok su oni oko vas klečali pred mafijom”, naveo je Bečić.

Kako je naglasio, danas je otvoren Centar, a zatvorena jedna era.

„Era u kojoj su policijske značke bile u službi interesa, a ne naroda. Era u kojoj se znalo sve, ali se nije smjelo reći ništa. To vrijeme je završeno“, poručio je Bečić.

Šćepanović je, kako se navodi u saopštenju, ukazao na dvostruki značaj događaja.„Prvi je konkretna podrška Ministarstva i Vlade u unapređenju uslova rada i kontinuirano ulaganje u bezbjednost i sigurnost građana Crne Gore“, naveo je Šćepanović.

Drugi je, kako je dodao, puna samostalnost i operativnost Uprave policije i dvije elitne jedinice nakon pet godina, a koje su u prethodnom periodu bile uspostavljene suprotno Zakonu o unutrašnjim poslovima u pogledu komandovanja, rukovođenja i odgovornosti.

„A posebno cijeneći značaj i funkcionisanje jedinica koje se uključuju u najsloženijim i visokorizičnim situacijama i bezbjednosnim prijetnjama, a sve u cilju podizanja stepena bezbjednosti na viši nivo”, zaključio je Šćepanović.

Svečanosti su prisustvovali članovi skupštinskog Odbora za bezbjednost i odbranu, predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Crne Gore, rukovodstvo Policijske akademije, kao i rukovodioci brojnih organizacionih jedinica u okviru Uprave policije.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije