Connect with us

DRUŠTVO

SVEČANO PUŠTENA U RAD PRVA DIONICA

(FOTO/VIDEO) Auto-put zvanično otvoren, Abazović: Zvaće se po princezi Kseniji

Ukupna dužina prioritetne dionice je 41,5 kilometara, sa 20 mostova na glavnoj trasi, dva nadvožnjaka, osam podvožnjaka, 7,2 kilometra betonskih zidova, 16 dvocijevnih tunela

Sa svečanosti na Pelevom brijegu, Foto: Boris Pejović

Pritiskom na dugme predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, premijer Dritan Abazović, ministar kapitzalnih investicija Ervin Ibrahimović i otpravnici poslova Ambasade Kine Hua Yafang zajednički su otvorili auto-put.

Svečanost povodom otvaranja prioritetne dionice auto-puta Smokovac-Mataševo održana je večerad na Pelevom.

Abazović je kazao da će se auto-put zvati „Princeza Ksenija“.

Abazović je na otvaranju auto-puta kazao je da je „možda i najveći neimarski poduhvat u našoj istoriji zalog je za razvijenu Crnu Goru koju ćemo ostaviti našoj djeci“.

„Zato danas, sedam godina od početka izgradnje, ne otvaramo samo put, već i perspektivu – za građane i privredu, za Crnu Goru i njenu budućnost. Auto-put je početak trajnog spajanja Crne Gore sa svijetom. Vrleti crnogorskog krša sjediniće se sa plodnom ravnicom, Glavni grad sa Sjeverom, Crna Gora sa Evropom“, rekao je Abazović.

Auto-put, kako je dodao, nam ukazuje na novi pravac koji je potreban razvoju Crne Gore.

„To je razvoj Sjevera i ispravljanje nepravde učinjene prema ovoj regiji. Zato, neka ovaj put vodi Sjever i cijelu Crnu Goru naprijed. Preko Sjevera i mreže Trans-evropskih koridora u Evropsku uniju i porodicu naroda kojoj pripadamo. Ova investicija će bez sumnje otvoriti nove pravce razvoja i dati najsnažniji zamajac domaćoj privredi. Posebno završetkom auto-puta od Boljara do Bara, Crna Gora će sa Lukom biti jedan od važnih pravaca u tranzitnim saobraćajnim tokovima Balkana. Nema bolje simbolike nego 13. jula, za Dan državnosti, otvoriti prvu dionicu auto-puta. Ovaj datum vodio je Crnu Goru do neslućenih visina: dobili smo međunarodno priznanje, ali i pokazali prkos upalivši iskru slobode u tada porobljenoj Evropi. Najbolji način da odamo počast ljudima koji su živote položili da bi Crna Gora danas živjela je da izgradimo bolju Crnu Goru.Poučeni važnim istorijskim lekcijama, zagledani smo u evropsku budućnost Crne Gore. Evropska unija nije potpuna bez Crne Gore, male, dobronamjerne i neustrašive države koja je Evropi dala dovoljno da bi vječno bila njen sastavni dio“, rekao je Abazović.

Foto: Media biro

On je predložio da ime auto-putu bude po prvoj ženi vozaču na Balkanu – princezi Kseniji.

„Ličnosti koja umnogome oslikava Crnogorku tog vremena – stamenu borkinju, odvažnu ženu, intelektualku preko čijih leđa je iznijet veliki teret u izgradnji naše države. Danas, ovdje, prelamamo istoriju i ono što dolazi – 13. jul i put budućnosti, prve kilometre princeze Ksenije po neravnim crnogorskim džadama i savremenu saobraćajnicu. Apelujem da svi damo maksimalan doprinos tome da naučeni lekcijama prošlosti gledamo u evropsku budućnost Crne Gore, gradimo snažne i neprobojne veze među nama, građanima antifašističke, građanske i evropske Crne Gore. Ovo je put za budućnost. Živjela nam Crna Gora“, rekao je Abazović.

Ibrahimović: Auto-put će dati veliki doprinos razvitku standarda građana na sjeveru

Ministar kapitalnih investicija i potpredsjednik Vlade Ervin Ibrahimović kazao je da najveća vrijednost auto-puta da obezbijedi vezu između juga i sjevera države.

„Ako ovaj auto-put spasi makar jedan život smatram da je on opravdao svoju svrhu“, rekao je Ibrahimović.

Dodao je da će auto-put dati veliki doprinos razvitku standarda građana na sjeveru.

Foto: Media biro

„To će omogućiti da građani ostanu na sjeveru. Ovim smo poručili da Vlada na njih nije zaboravila“, rekao je Ibrahimović.

Kazao je da je bilo mnogo sporenja oko projekta izgradnje auto-puta ali da će vrijeme pokazati da je bila ispravna vizija da se krene u njegovu realizaciju

„Želim da se zahvalim prethodnicima u prošlim vladama, Monteputu…“

Ljiljanić: Građani da koriste auto-put u skladu sa pravilima

Izvršni direktor Monteputa Milan Ljiljanić na ceremoniji je kazao da je ta kompanija preduzela sve aktivnosti kako bi na najbolji i profesionalni način upravljali auto-putem kao što je to rađeno i kada je i u pitanju tunel Sozina, koji je otvoren prije tačno 17 godina.

On je zamolio da građani koriste auto-put u skladu sa pravilima.

Otpravnici poslova Ambasade Kine Hua Yafang poručila je da ovo momentalno uspjeh u saobraćajnoj infrastrukturi Crne Gore.

Ona je istakla partnerstvo koje je Kina kroz ovaj projekat izgradila sa Crnom Gorom, a građanima je poželja srećno otvaranje kao i državni praznik.

„Hvala i radnicima koji su gradili ovaj auto-put i omogućili da se provede kraju projekat vijeka. Vjerujem da će se zajedničkim naporima saradnja Kine i Crne Gore podići na još viši nivo“, rekla je ona.

Među zvanicama su predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, premijer Dritana Abazović, ministar kapitalnih investicija Ervin Ibrahimović, ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Vladimir Joković, ministar bez portfelja Adrijan Vuksanović, ministar sporta Vasilije Lalošević, ministar zdravlja Dragoslav Šćekić, ministar pravde Marko Kovač, ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić, poslanik SNP-a Dragan Ivanović, direktor Monteputa Milan Ljiljanić, predsjednica opštine Kolašin Marta Šćepanović.

Svečanosti prisustvuju i bivši ministar saobraćaja i bivši predsjednik Skupštine Ivan Brajović, bivši ministar saobraćaja Osman Nurković, bivši ministar Jusuf Kalamperović, poslanik Genci Nimanbegu, ambasadorka SAD u Crnoj Gori Džudi Rajzing Rajnke…

Foto: Boris Pejović

Foto: Boris Pejović

Foto: Boris Pejović

Foto: Boris Pejović

Do 21. jula putarina se neće naplaćivati

Građani će od sjutra moći da se provozaju ovom dionicom, a do 21. jula putarina se neće naplaćivati.

Večeras se na Pelovom brijegu održava svečanost povodom otvaranja prioritetne dionica auto-puta Smokovac-Mataševo.

Nakon toga putarina za motore će biti 1,5 eura, za automobile 3,5 eura, a za autobuse, odnosno kamione 17 eura.

Ukupna dužina prioritetne dionice je 41,5 km, sa 20 mostova na glavnoj trasi, devet mostova na rampama petlji, dva nadvožnjaka, osam podvožnjaka, 7,2 kilometra betonskih zidova, 16 dvocijevnih tunela.

Maksimalna brzina kretanja ograničena je na 100 kilometara na sat.

Dionica ima četiri petlje, sa naplatnim rampama, i to: Smokovac, Pelev Brijeg, Veruša i Mateševo.

Izgradnja ove dionice auto-puta trajala je više od sedam godina, a svi rokovi za završetak radova su probijeni. Radovi su počeli 11. maja 2015. godine i trebalo je da budu završeni na isti dan 2019. godine, a da će tada biti otvoren auto-put garantovao je bivši ministar saobraćaja Ivan Brajović (SD). Nakon toga rok je bio pomjeren na 30. septembar 2020, a krajem aprila 2021. na novembar prošle godine.

Svečano otvaranje kasni tačno tri godine, dva mjeseca i tri dana od prvobitnog roka.

Osim kašnjenja prekoračena je i cijena izgradnje za oko sto miliona, prilikom ugovaranja izgradnje zaboravljena je jedna cijela petlja, elektro i vodovodna mreža, nekoliko pristupnih puteva…

Sa kineskom kompanijom China Road and Bridge Corporation (CRBC) je 30. oktobra 2014. godine potpisan ugovor o projektovanju i izgradnji prioritetne dionice, a cijena je ugovorena na 809,6 miliona eura. Od kineske Eksim banke pozajmljena su 944 miliona dolara na 20 godina, sa kamatom od dva odsto, uz grejs period od šest godina, a otplata kredita završava se 2035. godine.

Dionica auto-puta nije u potpunosti funkcionalna ni nakon svečanog otvaranja, jer tek treba da počne rekonstrukcija i proširenje puta od Mateševa do Kolašina, a nedostaju i pristupni putevi od Lijeve Rijeke i Veruše do njihove petlje i ulaza na auto-put.

Ova trasa trebala bi da bude dio budućeg auto-puta od Bara do Beograda, ali je upitno kada će se zaista desiti spajanje dionica na granicama između Crne Gore i Srbije, kod mjesta Boljare.

Ranije je bilo planirano da nakon završetka dionice do Mataševa odmah počne izgradnja druge – od Mateševa do Andrijevice dugačke 23 kilometra. Prema procjeni iz 2019. godine njena izgradnja bi koštala 273 miliona eura, ali su cijene građevinskih materijala u odnosu na prošlu godinu porasle za 50 do 100 odsto, pa će cijena vjerovatno biti veća i od 400 miliona.

Sa druge strane Srbiji je ostalo da završi izgradnju dionice od Požege do Boljara, a radovi su započeli u martu ove godine i planirano je da traju četiri godine. Ta dionica do mjesta Duge Poljane (blizu granice) je duga oko 75 kilometara, a vrijednost radova koje takođe izvodi kineski CRBC je oko 1,7 milijardi eura.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Hrabri Aleksandar Mišnić iz Mojkovca spasio mladog sugrađanina iz nabujale Tare

„Gledajući kako Tara odnosi jedan mladi život. U glavi mi je bilo samo jedno: da uskočim u rijeku i spasim ga“, priča Aleksandar

Foto: Screenshot/Fejsbuk

Kišni, hladni nedjeljni dan u Mojkovcu mogao je biti poput svakog drugog, siv i tih. No, jedan gest hrabrosti unio je svjetlost u ovu malu varoš na sjeveru Crne Gore. U trenutku kada je sudbina odlučila da testira snagu jednog života, Aleksandar Mišnić, mladi, vedri i hrabri momak, pokazao je koliko daleko ljudska dobrota može ići. On je iz nabujale Tare spasio jedan mladi život.

Na pitanje o tom hrabrom podvigu, Aleksandar je za Portal RTCG ispričao svoju priču.

„Majka i ja smo se vraćali kući, kad me kum pozvao i rekao da je neko skočio u Taru. Mi živimo pored rijeke. Iako sam prije tog poziva mislio o tome koliko je hladno i kako je zima već stigla, odjednom su nestali i zima i strah. Bez oklijevanja sam potrčao duž nasipa, oko 300 metara, gledajući kako Tara odnosi jedan život. U glavi mi je bilo samo jedno: da uskočim u rijeku i spasim ga“, priča Aleksandar.

Aleksandar je jurio kroz nepristupačan teren prepun šiblja, svjestan da je svaki trenutak ključan. Tara, poznata po svojoj hladnoći i snazi, bila je nemilosrdna.

„Bio sam svjestan da, ako ga rijeka odnese u dublji dio, neće biti šanse da ga spasim. To sebi ne bih oprostio,“ prisjeća se Aleksandar.

Most u Mojkovcu (Foto: Privatna arhiva)

Iako su uslovi bili izuzetno teški, Aleksandar je, uskočio u nabujalu rijeku. Uspio je uhvatiti mladića oko struka.

Iako vidno ugruvan i isklizavajući iz ruku, Aleksandar nije odustajao.

„Tih pet-šest minuta borbe s rijekom činilo se kao vječnost“, rekao je.

Kako kaže, zahvaljujući snazi duha i fizičkoj izdržljivosti, uspio je izvući mladića na obalu, gdje su ga čekali prijatelji i medicinski tim hitne pomoći iz Mojkovca.

„Moji prijatelji i momci iz hitne pomogli su mi da ga prebacimo na obalu. Moj prijatelj ga je ubacio u auto i prevezao do magistrale, gdje ga je čekala hitna pomoć koja ga je dalje zbrinula,“ objasnio je Aleksandar.

Mladić je ubrzo hospitalizovan, prvo u Bijelom Polju, a zatim prebačen u Podgoricu, gdje se i dalje oporavlja. Aleksandar, koji se redovno interesuje za njegovo zdravstveno stanje, nada se da će se potpuno oporaviti i da više nikada neće pokušati takav opasan čin.

Tara (Foto: Privatna arhiva)

Tek nakon što je sve prošlo, Aleksandar je postao svjestan veličine onoga što je učinio.

Ovaj hrabri čin podsjeća nas da život vrijedi borbe, da je svako od nas pozvan da u svakom trenutku bude čovjek.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Bečić: Vlada dala saglasnost za podizanje spomenika mitropolitu Amfilohiju u Beranama

„Spomenik mitropolitu Amfilohiju biće trajni podsjetnik na njegovu snagu, njegovu mudrost i njegovu ljubav prema Crnoj Gori i vjeri“, kazao je Bečić

Potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić je saopštio da je na današnjoj sjednici Vlade, kojom je on presjedavao, donijeta odluka o davanju saglasnosti Opštini Berane za izgradnju spomenika blaženopočivšem mitropolitu Crnogorsko-primorskom Amfilohiju u Beranama, koji je preminuo 2020. godine.

„Kao i prilikom donošenja novog pravednog Zakona o slobodi vjeroispovijesti u Skupštini Crne Gore, tako i ovog puta, imao sam tu čast da predsjedavam sjednicom Vlade Crne Gore na kojoj je usvojen predlog ministarke kulture i medija, dr Tamare Vujović i donijeta odluka o davanju saglasnosti za izgradnju spomenika mitropolitu crnogorsko-primorskom Amfilohiju Radoviću. Lično sam imao privilegiju da s njim dijelim brojne razgovore, koji su za mene, kao i za mnoge, bili više od razgovora i običnog susreta“, saopštio je Bečić.

Kaže da mitropolita Amfilohija uloga nadilazi granice crkvenih i teoloških pitanja, jer je „bio most između različitih epoha, kultura i tradicija, posvećen obnovi duhovnih vrijednosti i očuvanju duše Crne Gore“.

„Njegova misija bila je veća od jednog života, ona je bila potraga za dubljim razumijevanjem našeg bića i postojanja, za očuvanjem duha, tradicije i našeg nasljeđa“, dodaje on.

Navodi i da je mitropolita Amfilohija ime bilo poznato i cijenjeno u svjetskim intelektualnim i duhovnim krugovima.

„Njegovo djelovanje nije bilo samo lokalno, već univerzalno, povezivao je Crnu Goru sa širim svijetom, jačajući našu zemlju ne samo kao kulturnu, već i kao moralnu silu na međunarodnoj sceni. Njegov život i djelo nisu samo priča o jednom čovjeku – to je priča o cijeloj Crnoj Gori, o našim korijenima i nadama. Njegovo nasljeđe živi kroz sve nas, kroz svaku misao, kroz svaku molitvu, kroz svako djelo koje nas podsjeća na to koliko je važno ostati vjeran svojim vrijednostima, ali istovremeno otvoren za svijet. Spomenik mitropolitu Amfilohiju biće trajni podsjetnik na njegovu snagu, njegovu mudrost i njegovu ljubav prema Crnoj Gori i vjeri“, zaključio je Bečić.

„Vijesti“ su prethodno objavile da su ministri iz redova Bošnjačke stranke i albanskih partija napustili sjednicu, zbog namjere Vlade da da saglasnost na podizanje spomenika. Listu su to potvrdila dva učesnika današnje sjednice.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Milatović: Mitropolit Amfilohije zaslužuje spomenik

„Smatram da je mitropolit crnogorsko-primorski gospodin Amfilohije važna ličnost naše skorije istorije. To je čovjek koji ima moje poštovanje“, kazao je Milatović

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović kazao je da mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije zaslužuje spomenik.

On je istakao da je mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije važna ličnost naše skorije istorije.

„To je čovjek koji ima moje poštovanje. Smatram svakako da kao takav zaslužuje spomenik ali ne bih ulazio u detalje koji se tiču tehničkih stvari. Mislim da je apsolutno prirodno da taj spomenik bude kao i svaki drugi u Crnoj Gori, napravljen u skladu sa zakonom“, kazao je predsjednik Crne Gore.

Milatović je, tokom gostovanja na televiziji Nova M, izrazio sigurnost da će se nadležni organi postarati da to tako i bude.

Podsjećanja radi, ministarka kulture i medija, Tamara Vujović, stavila je van snage Rješenje kojim se odbija zahtjev Opštine Berane da se podigne spomenik blaženopočivšem mitropolitu Crnogorsko-primorskom Amfilohiju u Beranama i uputila Vladi Crne Gore predlog da se da saglasnost.

To je potvrdila lično ministarka za Portal Berane online.

Povezana vijest:

Ministarka Vujović predlaže Vladi da se podigne spomenik mitropolitu Amfilohiju u Beranama

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije