Connect with us

POLITIKA

POLOŽIO ZAKLETVU

Ibrahimović iz Bošnjačke stranke izabran za potpredsjednika Skupštine

Izbor Ibrahimovića za potpredsjednika Skupštine, tajnim glasanjem, podržalo je 76 poslanika, a jedan je bio protiv

Skupština je danas za potpredsjednika parlamenta izabrala Ervina Ibrahimovića iz Bošnjačke stranke.

Izbor Ibrahimovića za potpredsjednika Skupštine, tajnim glasanjem, podržalo je 76 poslanika, a jedan je bio protiv.

Nakon toga je Ibrahimović položio zakletvu da će dužnost obavljati “čestito, odgovorno i savjesno”.

Predlog da Ibrahimović bude potpredsjednik parlamenta podnijela je Bošnjačka stranka.

Prethodno su poslanici usvojili Odluku o utvrđivanju broja potpredsjednika Skupštine, koja ima četiri potpredsjednika.

“Dva potpredsjednika biraju se iz parlamentarne većine, jedan potpredsjednik bira se iz opozicije, a jedan potpredsjednik bira se iz reda poslanika manjinskih partija”, piše u Odluci.

Šef Poslaničkog kluba Demnokratskog fronta Slaven Radunović kazao je da je izbor Ibrahimovića za potpredsjednika Skupštine jedna lijepa stvar “u moru ružnih”.

“U moru ove pomame građanštine i građanskih partija, čest mi je da Vam čestitam kao predsjedniku nacionalne stranke…nije to ništa čudno ni strano, ni loše, jer toga ima puno u parlamentima širom svijeta. Vi ćete, siguran sam, obavljati dobro ovaj posao dobro”, rekao je Radunović.

Šef Poslaničkog kluba DPS-a Danijel Živković kazao je da će Skupština osnažiti svoju reprezentativnost prisusuvom Ibrahimovića na mjestu potpredsjednika.

“Vjerujem da će on nastaviti da promoviše prave vrijednosti koje je do sada promovisala BS u Crnoj Gori, koja je promovisala bošnjački narod u Crnoj Gori I tu izražavam posebnu zahvalnost bošnjačkom narodu na doprinosu očuvanja nacionalnog dostojanstva Crne Gore, nezavisnosti, suverenosti I građanskog koncepta našeg društva”, naveo je Živković.

Šef Poslaničkog kluba Mir je naša nacija, Boris Bogdanović, rekao je da svi građani moraju da imaju svog predstavnika u parlamentu i Demokratska Crna Gora za potpredsjedničko mjesto Ibrahimovića i bilo koje drugo mjesto, pruža ruku manjinama.

Ivan Brajović (SD) kazao je da misli da će Ervin da opravda povjerenje, a jednoglasna podrška će samo da mu donese malo veću odgovornost.

“Ne dešava se često da se svi složimo oko nekoga, nadam se da će toga biti više”, poručio je Brajović.

Branko Radulović (PzP) kazao je da je Ibrahimovića predlagao za “reformsku Vladu”, a Gencija Nimnbegua (Albanska lista) za potpredsjednika parlamenta.

“Ali pošto smatram da neće skoro biti da budete potpredsjednik Vlade, onda je bolje da budete tu. Mogu da pretpostavim šta će biti u ponedjeljak i šta će biti naredne godine”, rekao je Radulović.

On je čestitao Ibrahimoviću izbor za potpredsjednika.

“Gospodine Ervine, nazravlje tebi, poslije Tita prvi ćeš dobiti 81 glas”, rekao je Radulović.

On je poručio predstavnicima manjinski partija “da ne proklizaju u ovim vremenima, jer ih svi hoće”.

Poslanik Albanske liste Genci Nimanbegu rekao je da je izbor Ibrahimovića za pohvalu i “biće uvertira za radnu sedmicu koju će imatu sljedeće sedmice”

Na pitanje kolega poslanika da to pojasni on je odgovorio da kada bi on Vladu kritikovao niko se ne bi bunio “jer je Skupštini ta Vlada nametnuta, greškama vladajuće koalicije”.

“Ali to su odnosi u demokratiji koje moramo izbjegnuti, moramo izbjeći rješenja koje vode podjeli I konfliktu I zloupotrebu prava ljudi koje predstavljamo”, rekao je Nimanbegu.

Dragan Ivanović (SNP) kazao je da je današnji dan dugo čekan da u nečemu budu složni.

“Od prvog dana smo se zalagali da u Vladi bude mjesto za predstavnike manjinskih naroda i manjinskih partija, što se do danas nije desilo”, rekao je Ivanović.

Draginja Vuksanović Stanković (SDP) saopštila je da je Ibrahimović uvijek znao na pravi način da pokaže kako se brane intersi građanske, evropske i multietničke Crne Gore, “kako se zalaže istinski i s ljubavlju za ekonomske I socijalne interese svog kraja”.

Miloš Konatar (Crno na bijelo) kazao je da sanja i živi za Crnu Goru u kojoj će i izbori bilo žene ili pripadnika bilo koje nacionalne Ili vjerske zajednice biti normalni.

Andrija Popović (LP) kazao je da mu je drago što je poslije dužeg vremena došlo do toga da se predstavnici nacionalnih partija biraju za potpredsjednike Skupštine.

“Vjerujem da je to novi impuls I da će uskoro ponovo predstavnici nacionalnih manjina biti I dio izvršne vlasti”, rekao je Popović.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Usvojen izvještaj o prijemu Kosova u Savjet Evrope

Nakon višečasovne rasprave od ukupno 171 poslanika, izvještaj je podržao 131, 29 je bilo protiv, dok je 11 bilo uzdržano

Foto: Shutterstock, Dursun Aydemir / AFP / Profimedia

Izvještaj o članstvu Kosova u Savjetu Evrope usvojen je na kraju današnjeg zasjedanja Parlamentarne Skupštine, javlja Kossev info.

Nakon višečasovne rasprave od ukupno 171 poslanika, izvještaj je podržao 131, 29 je bilo protiv, dok je 11 bilo uzdržano.

Ovom odlukom je Parlament preporučio Komitetu ministara SE, koji donosi konačnu odluku, da prihvati aplikaciju Kosova za članstvo.

Izvjestilac Dora Bakojani pozvala je da PS SE prihvati njen izvještaj. Većina predstavnika političkih grupacija priznala je da unutar svojih redova nema jedinstven stav.

Poslanica iz redova Evropske narodne partije i šefica delegacije Srbije u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope Biljana Pantić Pilja istakla je da je izvestilac Dora Bakojani, prijedlogom da Priština postane član SE, prekršila norme međunarodnog prava i principe na kojima je Savjet Evrope osnovan.

„Ući ćete u istoriju zbog kršenja normi međunarodnog prava“, rekla je Pantić Pilja, podsjećajući Bakojani da je sama u izvještaju navela tri uslova za članstvo Prištine.

Šefica delegacije Crne Gore Maja Vukićević rekla je da ona neće podržati izvještaj Dore Bakojani, iako će, kako je poručila, iz delegacije Crne Gore biti glasova i za članstvo Prištine u SE.

Većina predstavnika političkih grupacija u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope (PSSE) priznala je da unutar svojih redova nema jedinstven stav o aplikaciji Prištine za članstvo u SE, a jedini koji su otvoreno rekli da neće glasati za izvještaj Bakojani su evropski konzervativci.

Prema složenim pravilima procedure, delegacija Srbije moći će da zatraži glasanje o kvorumu.

Ukoliko dobije podršku, biće neophodno da bar stotinu od ukupno 300 poslanika od 46 zemalja članica Savjeta Evrope bude prisutno u sali u trenutku glasanja.

Ako ovaj uslov bude ispunjen, biće potrebna dvotrećinska većina da bi prijedlog o prijemu Prištine bio usvojen.

Ukoliko ishod glasanja bude povoljan za Prištinu, onda će Parlamentarna skupština Savjeta Evrope uputiti preporuku za njen prijem Komitetu ministara spoljnih poslova, koji je izvršno tijelo Savjeta Evrope i donosi konačnu odluku, i to dvotrećinskom većinom ministara ili ambasadora koji ih predstavljaju i koji su prisutni u trenutku glasanja.

Bilo bi to prvi put da se odluka o prijemu nove članice ne donosi jednoglasno, kako je to do sada uvijek bio slučaj u istoriji Savjeta Evrope, najstarije panevropske organizacije, osnovane posle Drugog svjetskog rata, da nadzire poštovanje ljudskih prava i pravne države.

Takođe, bilo bi to prvi put da u ovu organizaciju bude primljena teritorijalna jedinica, koja nije članica Ujedinjenih nacija, nisu je kao državu priznale sve članice Savjeta Evrope i koja je proglasila ocjepljenje od države koja jeste članica Savjeta Evrope, odnosno od Srbije u ovom slučaju.

Od 46 država članica Savjeta Evrope, nezavisnost i državnost Kosova nije priznalo njih 12. U izvještaju Bakojanijeve od njih se ne traži da sada priznaju nezavisnost Prištine, ali se traži da poštuju odluku o prijemu Prištine u Savjete Evrope kada ona bude definitivno donesena.

Odbor za pravna pitanja i ljudska prava Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope juče je podržao nacrt mišljenja o tome, a danas bi trebalo da se izjasni Politički komitet.

Srpska delegacija podnijela je 10 amandmana na tekst preporuke za prijem Kosova u tu organizaciju, a jednim se traži odlaganje odluke o zahtjevu Prištine za članstvo.

Delegacija Skupštine Srbije u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope saopštila je da su srpska delegacija i član kiparske delegacije u Odboru za pravna pitanja i ljudska prava glasali protiv nacrta mišljenja o članstvu Prištine u Savjetu Evrope.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Nikolić: Hapšenje Katnića je osveta što je 2016. spriječio državni udar

„Proces protiv njega i Lazovića motivisan osvetom“, kaže Nikolić

Proces koji je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) pokrenulo protiv Zorana Lazovića i Milivoja Katnića politički je motivisan, a o tome svjedoči i političko-medijska atmosfera u kojem se sprovodi, ocijenio je portparol Demokratske partije socijalista (DPS) Miloš Nikolić.

„Hapšenje Katnića, predstavlja osvetu što je u Crnoj Gori 2016. godine spriječio državni udar, i to potvrđuju izjave nekadašnjih lidera DF-a. Svima je jasno da je sljedeći korak, poništavanje sudskog procesa koji se vodio za pokušaj državnog udara, što je juče posredno i tražio jedan od lidera bivšeg DF, optužen u tom postupku“, rekao je Nikolić.

Prema njegovim riječima na ovakav zaključak upućuje okolnost da su hapšenje navedenih lica, „osvetnički najavljivali lideri nekadašnjeg DF-a uoči promjene vlasti 30. avgusta, a da se već godinama slušaju najave i crtaju mete iz političko-bezbjednosnih krugova koji su hiljadama naručenih tekstova nastojali diskreditovati lica koja su decenijama radili u pravosudnom i bezbjednosnom sektoru.“

On je kazao da je indikativno i nepostupanje SDT-a u odnosu na Skaj prepiske pripadnika škaljarskog klana.

„Kojima se ukazuje na veze ovog klana sa pojedincima iz nove vlasti, o kojima smo čitali kada su u avgustu 2020. najavljivali da će nakon promjene vlasti Lazović i Katnić biti ili likvidirani ili uhapšeni po nalogu šefova Škaljaraca. Očigledna namjera da se nezakonito i revanšistički Katnić i Lazović po svaku cijenu strpaju u zatvor, demonstrira i pritisak koji se preko medijsko-političkih krugova vrši na Viši sud kako bi im se odredio pritvor, iako za to ne postoji nijedan zakonski osnov budući da ne postoji ni mogućnost ponavljanja krivičnog djela, niti uticaja na svjedoke, kao ni mogućnosti bjekstva“, rekao je Nikolić.

On je rekao da je činjenica da su na vlasti oni koji su optuženi za državni udar.

„Da od njih zavisi stabilnost Vlade, i da očigledno ključno upravljaju procesima u državi, baca sumnju da se radi o montiranom procesu, sa jasnim motivima osvete. Nadamo se da su oni koji u tome učestvuju svjesni da će svaki njihov nezakoniti postupak, biti okvalifikovan kao očigledna zloupotreba službenog položaja“, zaključio je.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

DPS: Katnić i Lazović decenijama radili u interesu građana Crne Gore, poštovati pretpostavku nevinosti

„Jutrošnja akcija SDT-a nastavak revanšizma koji traje od 30. avgusta 2020. godine. Cilj je kriminalizacija prethodne vlasti po svaku cijenu“

Jutrošnja akcija Specijalnog državnog tužilaštva nastavak je prakse revanšizma koji traje od 30. avgusta 2020. godine, a koji za cilj ima kriminalizaciju prethodne vlasti po svaku cijenu uz ambiciju da se, osim političke štete, sruši i optužnica u slučaju državni udar, saopštila je Demokratska partija socijalista (DPS).

U jutrošnjoj akciji, po nalogu SDT-a, uhapšeni su bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić i bivši visoki policijski funkcioner Zoran Lazović. To tužilaštvo ih sumnjiči za stvaranje kriminalne organizacije i zloupotrebu službenog položaja.

„Svjedoci smo da je sve što se jutros dogodilo prethodno mjesecima, pa i godinama, najavljivano od strane beogradskih medija i stranaka aktuelne vlasti dok su optužnice pisane na naslovnim stranama medija koji su eksluzivno i nezakonito u posjetu sumnjivih SKY materijala i dokumenata iz Agencije za nacionalnu bezbjednost. Takođe, interesantno je da za skoro 4 godine u Crnoj Gori nije učinjeno nijedno krivično djelo, budući da SDT i dalje ćuti na stotine krivičnih prijava koje je DPS podnio za očigledne zloupotrebe službenog položaja od strane funkcionera koji su došli na pozicije na talasu tridesetoavgustovskog ‘oslobođenja'“, saopštio je DPS.

„Finalno, Demokratska partija socijalista poziva na poštovanje pretpostavke nevinosti i suzdržavanje od medijskog senzacionalizma budući da lica koja su jutros lišena slobode su osobe koje su decenijama radili najodgovornije tužilačke i policijske poslove u interesu građana Crne Gore te bez obzira na iskompleksiranu ostrašćenost zaslužuju pošten tretman u javnosti“, zaključuju iz te partije.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije