Connect with us

POLITIKA

MINISTAR KAPITALNIH INVESTICIJA

Ibrahimović partijske kadrove šeta po svijetu o trošku građana

Ibrahimović u službenu posjetu Bakuu mimo vladine platforme poveo sekretarku Mirsadu Bošnjak

Foto: Miloš Vujović/AA

Ministar kapitalnih investicija Ervin Ibrahimović počekom februara je u službenu posjetu Azerbejdžani vodio i sekretarku Ministarstva na čijem je čelu, Mirsadu Bošnjak, iako njen odlazak u Baku nije bio predviđen službenom platformom koju je usvojila Vlada.

Vlada je na sjednici 26. januara, usvojila platformu za službenu posjetu Ibrahimovića Azerbejdžanu od 1. do 4. februara. U zaključcima usvojenim uz platformu, Vlada je odredila da uz ministra, kao članovi delegacije u Baku putuju i državni sekretar Ministarstva kapitalnih investicija (MKI) Admir Šahmanović i šefica Službe za odnose sa javnošću tog ministarstva Jelena Raspopović. To je bio i inicijalni predlog MKI koje je u platformi navelo da Ibrahimović u Baku odlazi da potpiše Sporazum o pružanju vazduhoplovnih usluga između vlada dvije države, kao i da bude jedan od panelista na 9. ministarskom sastanku Savjeta južnog gasnog koridora koji je održan 3. februara.

Ibrahimović i delegacija u Azerbejdžanu, Foto: MKI

U platformi je navedeno da njihove “troškove smještaja, prevoza i dnevnica snosi MKI”.

Nekoliko dana kasnije, na sajtu MKI objavljena je informacija o potpisivanju Sporazuma o vazdušnom saobraćaju između Crne Gore i Azerbejdžana i susretu Ibrahimovića i njegovog kolege, ministra saobraćaja i digitalnog razvoja u Vladi Azerbejdžana Rashad Nabiyeva. Uz nju je priložena i fotografija sa susreta dviju delegacija u Bakuu, na kojoj se sa crnogorske strane, pored troje zvaničnih članova delegacije MKI čiji je odlazak u Azerbejdžan odobrila Vlada, te pripadnika našeg diplomatskog osoblja akreditovanog u toj državi, vidi i sekretarka MKI, Mirsada Bošnjak.

Iz tog resora ni nakon više od sedam dana, nisu odgovorili na pitanja “Vijesti” kako je Bošnjak mogla da putuje u Baku kada nije bila dio platforme i kako je moguće da Ministarstvo samo mijenja sastav zvanične delegacije koja predstavlja državu Crnu Goru u inostranstvu mimo Vlade.

Nije odgovoreno ni ko je konkretno donio odluku o odlasku u Baku službenika MKI koji nisu bili na spisku onih sa čijim se odlaskom saglasila Vlada, te o čijem su onda oni trošku išli na ovo trodnevno službeno putovanje i koliki su bili ukupni troškovi ove posjete.

Diplomirana pravnica Mirsada Bošnjak iz Bijelog Polja koja je kadar BS-a na mjesto sekretarke MKI postavljena je na Ibrahimovićev predlog, kao vršiteljka dužnosti 3. avgusta prošle godine. Potom je 7. novembra, Uprava za ljudske resurse “za potrebe MKI”, raspisala konkurs za popunu mjesta sekretara MKI. Na testu je Bošnjak ostvarila 40,67 bodova, a druga kandidatkinja Vesna Brajović 39,33 bodova.

Potom je ministar, kako nalaže procedura, obavio razgovor sa obje kandidatkinje i izabrao partijsku koleginicu, ocijenivši da je “ostvarila prednost na provjeri kompetencija, znanja i sposobnosti kandidata u odnosu na kandidatkinju Vesnu Brajović, da je Mirsada Bošnjak od avgusta 2022. vršiteljka dužnosti sekretarke MKI, te da je ista dala značajan doprinos unapređenju sistema državne uprave i ista se uputila u problematiku unutrašnjih organizacionih jedinica”.

Na osnovu toga je Bošnjak sredinom decembra prošle godine postavljana za sekretarku MKI sa mandatom od pet godina.

O postavljenju Bošnjak na tu funkciju u decembru su pisali i mediji dovodeći to u vezu sa raspoređivanjem kadrova BS “po dubini” u sistemu državne uprave, uprkos činjenici da je prije toga ta partija krajem avgusta prošle godine glasala za smjenu Vlade premijera Dritana Abazovića u kojoj ta partija učestvuje. Uprkos tome i činjenici da je Abazovićev kabinet pao nakon glasanja u Skupštini, BS do danas nije izašla iz Vlade.

BS u izvršnoj vlasti ima dvojicu funkcionera – potpredsjednika Vlade i ministra kapitalnih investicije Ervina Ibrahimovića i ministra rada i socijalnog staranja Admira Adrovića.

Funkcioneri te partije su u upravljačkim tijelima znatnog broja kompanija sa većinskim državnim udjelom, koje uglavnom posluju profitabilno – u Luci Bar, Aerodromima, a pokrivaju i mjesta šefova direktorata u nekim ključnim resorima – poput Ministarstva unutrašnjih poslova. Tako je Nedžib Ibrišimović na predlog Vlade izabran za člana Odboru direktora Luke Bar. On je bio pomoćnik direktora Zavoda za zapošljavanje, dok je tom institucijom rukovodio poslanik BS-a Suljo Mustafić. Mustafić je sada poslanik u Skupštini.

Početkom jula ove godine Vlada je imenovala Odbor direktora Aerodroma, čiji je član između ostalih, i Kemal Purišić iz BS. Purišić je ranije u Vladi Duška Markovića (DPS) bio ministar rada i socijalnog staranja.

Ekonomista Armin Mujević, bivši sekretar za finansije u Opštini Rožaje je u avgustu imenovan za vršioca dužnosti direktora Uprave za gazdovanje šumama i lovištima, kao i Mevludin Dizdarević za člana Upravnog odbora Zavoda za zapošljavanje.

Vlada je u oktobru donijela rješenje kojim se za člana Savjeta Agencije za investicije Crne Gore imenuje i kadar BS-a Ernesa Kardović.

Predsjednica foruma mladih BS OO Pljevlja, Mersida Aljićević je od kraja jula vršiteljka dužnosti generalne direktorice Direktorata za socijalnu i dječiju zaštitu u Ministarstvu rada i socijalnog staranja, a Elmir Kurtagić direktor Fonda za obeštećenje.

Kadar te partije Asmir Pepić je u novembru imenovan za državnog sekretara u Ministarstvu odbrane, a član Predsjedništva BS-a Mersudin Gredić u maju za državnog sekretara u MUP-u. Istog mjeseca je član rožajskog odbora stranke Zejnel Klimenta imenovan za državnog sekretara u Ministarstvu prosvjete.

Kadar BS-a Irma Selmanović je u maju imenovana za savjetnicu potpredsjednika Vlade za regionalni razvoj, a mjesec kasnije Vlada je predložila Skupštini akcionara Marine Bar da za člana Odbora direktora izabere i funkcionera BS-a Safeta Kočana.

Član Predsjedništva stranke Admir Šahmanović imenovan je za državnog sekretara u Ministarstvu kapitalnih investicija.

Visoki funkcioner BS-a iz Petnjice Ismet Latić imenovan je sredinom decembra prošle godine za državnog sekretara u MKI za resor pomorske privrede.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Đukanović: Griješi onaj koji u lisicama nad kojima likuje, na rukama drugih ljudi, ne prepoznaje svoje lisice sjutra

„Ćeranija po Crnoj Gori će se nastaviti“, kaže Đukanović

Đukanović

U Crnoj Gori je na sceni politički revanšizam kao nova stranica tradicije crnogorskih osveta, kazao je nekadašnji predsjednik države, Vlade i Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović.

On je istakao da „onaj ko radi ovo što sada radi, taj ne shvata da je već otpočeo novu stranicu crnogorskih osveta“.

„I jako griješi ako u onim lisicama nad kojima likuje, na rukama drugih ljudi, ne prepoznaje svoje lisice sjutra“, dodao je Đukanović.

„Živimo u jako zatrovanoj atmosferi. Atmosferi koja govori da će se ćeranija po Crnoj Gori nastaviti. Zašto na to upozoravam? Crnogorsko društvo je društvo osvetnika. Nije to karakteristično samo za albanske zajednice, za koje se uglavnom vezuje krvna osveta. Treba da se prisjetimo da u srcu Crne Gore, u Katunskoj nahiji, krvna osveta među određenim starocrnogorskim porodicama traje duže od 200 godina. E, ko to ne zna taj ne razumije kako je opasno kada vam jedina politika nakon dolaska na vlast postane revanšizam. Revanšizam je samo političko ime za osvetu. To znači da ne postoji svijest o tome da treba podvući crtu ispod crnogorske prakse osvete“, naveo je on u intervjuu za Antenu M.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Nikolić: Puštanje na slobodu direktorice ASK-a je pobjeda pravde

On je istakao da je odlukom sudije Suzane Mugoše spriječena „još jedna blamaža crnogorskog pravosuđa i njegovih čelnika koji su po nalogu parlamentarne većine krenuli u progon Jelene Perović

Foto: Pobjeda/Dragan Mijatović

Puštanje na slobodu direktorice Agencije za sprečavanje korupcije Jelene Perović pobjeda je prava i pravde nad naletom revanšističkog pira Skaj tužioca Vladimira Novovića, smatra Miloš Nikolić, portparol Demokratske partije socijalista (DPS).

On je istakao da je odlukom sudije Suzane Mugoše spriječena „još jedna blamaža crnogorskog pravosuđa i njegovih čelnika koji su po nalogu parlamentarne većine krenuli u progon Jelene Perović kako bi je po svaku cijenu lišili slobode i omogućili da ASK postane još jedan punkt MANS-a.

„Podsjećanja radi, SDT se bavi varijabilama u ASK-u u iznosu od 60.000 za četiri godine, dok spokojno miruje u odnosu na već presuđenu štetu od 250.000 eura koju je Vesna Bratić nanijela nezakonitim otpuštanjem direktora škola, kao i na 173.000 eura varijabila koje je Irena Radović kao direktorica IRF isplatila zaposlenim za godinu dana“, kazao je Nikolić.

Takođe, dodaje on, Novovića ne interesuje ni duplo negativno mišljenje DRI u kojem je utvrđeno kršenje brojnih zakona u odnosu na završni račun budžeta Milojka Spajića.

„Ovo je samo dio očigledne selektivnosti u postupanju Skaj tužioca koji opijen apsolutnom moći koju je stekao nakon imenovanja kuma Markovića za VDT zaboravlja da ovakvim činjenjem sam sebi piše optužnicu za očiglednu zloupotrebu službenog položaja koja će prije ili kasnije dovesti do preispitivanja njegove odgovornosti“, zaključio je Nikolić.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Milatović: Spajić trebalo da zaštiti ministarku Gorčević od prozivki Vučića

„Učinio bih to da sam na njegovom mjestu“

Na prozivke predsjednika Srbije Aleksandra Vučića upućene ministarki evropskih poslova Crne Gore Maidi Gorčević trebalo je da odgovori premijer, ja bih to uradio da sam na njegovom mjestu, rekao je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

Ovo je odgovorio na pitanje kako komentariše to što je Gorčević od njega očekivala da je zaštiti i da reaguje nakon što je Vučić rekao da je „otišla u Prištinu da se izvinjava Amerikancima“. Predsjednik Milatović je odgovarao na pitanja novinara nakon otvaranja međunarodne konferencija crnogorskih menadžera bezbjednosti koja se održava u Budvi.

„Vidio sam njenu izjavu ali u takvim situacijama po protokolu reaguje Mnistarstvo vanjskih poslova jedne zemlje, zbog čega je to izostalo nijesam ja adresa. Da li je reakcija trebala da se desi, da. Da li je trebalo da reaguje predsjednik Vlade, da, ja da sam na njegovom mjestu to bih uradio. U državnom aparatu mnogi nijesu uradili ono što je trebalo da urade. Ja sam već rekao da se moramo dodatno pozitivno odnositi i afirmisati učešće žena u politici, smatram da Gorčević dobro radi svoj posao, sad imamo manje žena u Parlamentu nego ranije. Njenom izjavom sam iznenanđen ali ne bih volio da je to politička potreba da se približi predsjedniku Vlade“, rekao je Milatović.

Kako je naveo, obraćanje Vučića nije bio primjeren način komuniciranja između dvije zemlje „i koliko god da tema potput Kosova bila osjetljiva za Srbiju, kao što jeste,moramo da biramo riječi“.

„Predsjednik Vučić je morao da izabere drugačije riječi u odnosu na politički stav koji je prenio prema Crnoj Gori. Moramo sa dodatnim poštovanjem i uvažavanjem da se odnosimo prema političkim akterima u Crnoj Gori i susjednim zemljama. To je jasno. Ja stajem u zaštitu žena. Zaštitio sam i Draginju Vuksanović Stanković ali ono što je Gorčević rekla u Parlamentu je politička floskula koju ne bih dalje komentarisao“, naveo je Milatović.

Mandić duguje odgovor građanima

Na pitanje kako komentarise posjetu predsjednika Skupštine Andrije Mandića vojnim vježbama u Srbiji, Milatović kaže da je to vidio u medijima te da nema detalje o tome ali da on treba da odgovori građanima na to legitimno pitanje.

„Na legitimno pitanje u kom kontekstu su prisustvovali vježbi. To je pitanje za njih. Gospodin Mandić je predsjednik Skupštine pa samim tim i član Savjeta za odrbranu i bezbijednost, mi smo članica NATO i da želimo najbolje odnose sa svim zemljama u oruženju uključujući i Srbiju tako da Mandić bi trebalo da građanima odgovori na to pitanje što sam siguran da će i uraditi“, naveo je Milatović.

Možda nikoga ne podrži na izborima u Budvi

Novinare je interesovalo i zašto je raspisao izbore u Budvi 26. maja s obziorom na turističku sezonu.

Kazao je da sezona počinje 1. juna i da je upravo računao na to da se sve završi do početka sezone.

„Ja imam jasan ustavni rok od 60 do 100 dana kada raspisujem izbore za lokalni parlament a ja sam to uradio u najkraćem roku kako bi završili prije početka sezone sav taj proces. To je bilo jedino logično rješenje i postupio sam odgovorno i u smislu posvećenosti javnog interesa svih. Budva je pristonica turizma i vrlo je važno da se izborni proces završi što prije dobro je što idete na izbore da se riješi koplikovana situacija. Nadam se da će građani imati benefite“ istakao je Milatović.

Kaže da nije razmišljao o tome koga će podržati na izborima a da postoji opcija da ne podrži nikoga.

„Ako se odlučim da bilo koga podržim jer ima još vremena, a uvijek postoji opcija da ne podržim nijednu političku partiju“, poručio je Milatović.

Optimista za IBAR ali nam predstoji težak put

Na pitanje računa li da Vlada može da ispuni sve uslove za IBAR i šta ukoliko ne ispunimo optimistična očekivanja, kazao je da je to samo jedna stepenica ka uspjehu.

„IBAR je izvještaj o realizaciji priveremnih mjerila koja se tiču poglavlja 23 i 24, vladavine prava, realizovano je dvije trećine mjerila. Najteže je bilo realizovati ono što se tiče imenovanja najvažnijih funkcija u pravoduđu u okviru Parlameta, i važan je korak napravljan, optimista sam, na ruku nam ide trenutno raspoloženje u Briselu mislim da EU želi da ima uspješnu priču i da to može biti Crna Gora. Nakon trenutka kakav sad postoji u Ukrajini Brisel je shvatio da je politika proširenja važna i u kontekstu bezbjednosti evropskog kontinenta i optimista sam i Vlada radi i posvećena je tome kao što je radila i prethodna i 42. vlada“, kazao je Milatović.

Ukoliko ne dobijemo u ovom trenutku promijenjenih okolnosti IBAR, on navodi da bi to bilo kao da smo došli pred gol i promašili prazan gol.

„IBAR je samo jedna stepenica na našem EU putu a ne kraj. Kad dobijemo IBAR onda ćemo dobiti konačna, završna mjerila i tek tada predstoji težak rad. Mnoga su poglavlja spremna da budu zatvorena, neka bi mogla i ove godine da se zatvore ako dobijemo IBAR. Predstoji nam težak put. Tu i sudionici moraju da budu posvećine EU integracijama. Sve što radimo mora da korespondira porukama koje šaljemo, a čini mi se da u prethodnom periodu to u nekim slučajevima nije važilo“, zaključuje Milatović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije