Connect with us

DRUŠTVO

PO NALOGU DIREKTORA UPRAVE PRIHODA I CARINA

Inspektori ušli u prostorije Novog duvanskog kombinata u Podgorici

Državljanin BiH Bogdan Mirković uhapšen zbog šverca cigareta „ukradenih“ iz Slobodne carinske zone u barskoj Luci, istražitelji na tragu organizatorima

Foto: Ilustracija

Po nalogu direktora Uprave prihoda i carina (UPC) Aleksandra Damjanovića inspektori su već juče otpočeli kontrolu poslovanja Novog duvanskog kombinata (NDK) u Podgorici.

To je za “Vijesti” kazao potpredsjednik Vlade i koordinator službi bezbjednosti Dritan Abazović.

On je istakao da je upravo Damjanović, na sjednici Biroa za operativnu koordinaciju (BOK) održanoj prije dva dana, tražio češću kontrolu NDK koji se nalazi u slobodnoj carinskoj zoni.

Veoma sam zahvalan direktoru UPC Aleksandru Damjanoviću jer su njegova ažurnost i kadrovske promjene koje je napravio odmah rezultirale otkrivanjem nelegalnih aktivnosti. Službenici UPC već po njegovom nalogu kontrolišu poslovanje Novog duvanskog kombinata, zbog sumnji da se i tamo obavljaju nelegalne aktivnosti”, rekao je Abazović.

On je dodao da ne može nikoga da optuži bez dokaza, ali da ponašanje menadžmenta te kompanije nije kako treba.

“Vijesti” su juče objavile da je na sjednici BOK-a donijeta odluka da se počne s kontrolom NDK, ali i da će Vlada usvojiti odluku o zabrani skladištenja duvanskih proizvoda u Luci Bar.

Vlada je to juče učinila, obrazlažući da to rade zbog sprečavanja mogućeg rizika po bezbjednost države:

“Zabranjuje se smještanje radi skladištenja duvanskih proizvoda na teritoriji Slobodne zone Luka Bar, na način što se neće zaključivati ugovori o obavljanju djelatnosti…niti produžavati zaključeni ugovori o obavljanju djelatnosti u Slobodnoj zoni Luka Bar, čiji je predmet skladištenje duvanskih proizvoda. Smještanjem radi skladištenja smatra se svako zadržavanje duvanskih proizvoda na teritoriji Slobodne zone Luke Bar, osim pretovara u skladu sa članom 176 stav 6 Carinskog zakona.”

U analizi koja je prethodila takvoj Vladinoj odluci pobrojane su kompanije koje se bave skladištenjem cigareta i duvanskih proizvoda.

Britanska ambasada čestitala je juče Vladi Crne Gore na toj odluci:

Ujedinjeno Kraljevstvo pozdravlja odluku Vlade Crne Gore da zabrani skladištenje duvanskih proizvoda u Slobodnoj zoni Luke Bar. Sprečavanje krijumčarenja cigareta će sačuvati novac poreskih obveznika, kako i u UK, tako i u Crnoj Gori. UK ostaje posvećena radu s Vladom Crne Gore u suzbijanju ozbiljnog organizovanog kriminala i jačanju vladavine prava”, piše u saopštenju Ambasade.

Britanski istražitelji pomažu crnogorskoj policiji u suzbijanju šverca cigareta preko Luke Bar, ali i kopnom.

Abazović je juče za TV “Vijesti” rekao da je Crna Gora prepoznata kao zemlja koja je švercerska i iz koje se 20 odsto švercovanih cigareta prenosi u zemlje Evropske unije i Veliku Britaniju.

Odluka o sprečavanju skladištenja u Luci Bar, koja je glavna švercerska tačka, je veliki udarac organizovanom kriminalu, ali to je tek početak”, kazao je Abazović dodajući da zbog šverca cigareta država godišnje gubi 30 do 35 miliona eura.

“To je posao koji podrazumijeva stotine miliona eura prometa i stvorio je situaciju da Crna Gora za 20 godina izgubi jedan autoput. Ne mislimo da treba da se nastavi takva praksa.”

Ukradene cigarete „uhapsili” u BiH

Državljanin Bosne i Hercegovine Bogdan Mirković uhapšen je zbog šverca više od pola miliona vrijednih cigareta koje je u BiH uvezao iz Crne Gore, prenose “Vijesti”.

Te cigarete, marke “Marble”, dio su tovara “ukradenog” 10. jula u hangaru Slobodne carinske zone u Luci Bar, kojim su gazdovale firme “Aurora” i “Atlant Mont”.

“Vijesti” su juče objavile da su istražitelji ušli u trag nestalim cigaretama, ali zbog istrage nijesu objavljeni detalji – gdje i kod koga.

Navodno, cigarete su iz hangara odvezene šleperom, a krađa 1.182 paketa cigareta uslijedila je nakon tvrdnji da se preko Luke Bar švercuju cigarete i pretresa u barskoj Luci.

Uhapšeni Mirković “ukradene” cigarete utovario 19. jula.

“Prema dostupnoj dokumentaciji, on je iz BiH krenuo da utovari legalnu robu, ipak, u cistijernu su utovarene i cigarete koje su na volšeban način nestale iz hangara firmi ‘Aurora’ i ‘Atlant mont’. Policija i tužilaštvo BiH oduzele su cigarete, vozač je uhapšen i istraga ide dalje”, kazao je sagovornik “Vijesti”.

On je pojasnio da su nakon hapšenja Mirkovića, koji je, kako se vjeruje najniža karika u švercerskom lancu, crnogorska i bosanska policija na tragu organizatorima tog nelegalnog posla i osobama koje su ga angažovale i koje su upravljale utovarima švercovanih cigareta.

Tužilaštvo BiH saopštilo je juče da su po njihovom nalogu službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u saradnji s Upravom za indirektno oporezivanje BiH, pretresli cistijernu u čijoj unutrašnjosti je pronađeno oko 247.000 kutija cigareta prokrijumčarenih s područja Crne Gore.

Iz SIPA-e su saopštili da su u cistijerni pronađene cigarete “Marble Filter De Luxe”, kao i da su pretresom kamiona privremeno oduzeti i mobilni telefoni, dokumentacija, SIM kartice, 4.350 eura.

Tamošnje tužilaštvo saopštilo je da procijenjena vrijednost oduzetih cigareta iznosi više od 1,3 miliona konvertibilnih maraka (oko 650.000 eura).

“I jedna je od najvećih zaplijena ilegalnih cigareta realizovanih na podučju Bosne i Hercegovine. U ovom predmetu vodi se istraga za krivična djela – organizovanje grupe ljudi ili udruženja za krijumčarenje ili rasturanje neocarinjene robe, nedozvoljen promet akciznih proizvoda i krijumčarenje… Prilikom realizacije aktivnosti pretresa, slobode je lišen jedan osumnjičeni, vozač motornog vozila, te su oduzeti dokazni materijali potrebni u postupku”, piše u saopštenju Tužilaštva BiH.

Iz te institucije pojasnili su da su u udruženoj operaciji učestvovali i Granična policija BiH, MUP Republike Srpske, MUP Kantona Sarajevo i MUP Hercegovačko-neretvanskog kantona – Policijska uprava Prozor.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.

Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.

„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu

Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Fabrika Celuloze u Beranama, Foto: F Jovović

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.

U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Foto: Screenshot/RTCG

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.

„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.

Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.

„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.

Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.

„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.

“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.

Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.

Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.

Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Andrea Nikolić

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.

Prva pratilja Sara Žižić (Foto: RTCG)
Druga pratilja Ksenija Popović (Foto: RTCG)

Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.

Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije