Connect with us

POLITIKA

"JA SAM PONOSAN NA RAD U 43. VLADI I ONIM STO SMO URADILI ZA SRPSTVO"

Joković: SNP je uradio za srpski narod što niko nije!

„SNP poziva Lekića da nastavi razgovore o formiranju nove Vlade. Ali, mišljenja smo da prvo treba da se održe predsjednički izbori i pobijedi Đukanovic, a odmah nakon toga možemo se dogovoriti i formirati novu Vladu uz poštovnje dogovora većine iz septembra“, poručio je Joković i dodao da „onoga koga su zmije ujedale i guštera se boji“, naglašavajući „znamo šta je bilo sa SNP-om u Vladi Zdravka Krivokapića“

Joković, Foto: Filip Filipović/Adria

Ja sam ponosan na rad u 43. Vladi Crne Gore i onim što smo uradili za srpski narod u Crnoj Gori, poručio je predsjednik Socijalističke narodne partije (SNP), potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede Vladimir Joković.

„SNP je sad uradio što niko nije za srpski narod, više nego što je sve do tada napravljeno od 1997. godine i raskola Momira i Mila„, kazao je Joković u emisiji „Slobodna zona“ na TV Prva.

Naveo je da ako postoji političke volje, za koju se SNP zalaže, biće rješenja oko formiranja nove 44. Vlade.

„SNP se principijelno držao svih dogovora i ne odustajemo od toga. Potpisali smo dogovor da se formira 44. Vlada čiji će premijer da bude Miodrag Lekić. Tu su trebali Demokrate i DF da uzmu pola Vlade, pola URA i SNP, a premijerov glas bi bio odlučujući. To je bio dio dogovora. SNP i sad u potpunosti podržava i pristaje na taj dogovor i poziva Lekića da nastavi razgovore“, kazao je Joković.

Oni su mišljenja da parlamentarna većina od 30. avgusta treba da ispoštuje dogovor iz septembra.

„Negdje posve iznenađujuće za mene je to što je neko mislio da će bez koalicionih sporazuma i jasno definisanih prioriteta rada Vlade biti raspodjele resora, odnosno kome koji resor pripada. U takvim uslovima nismo mogli zakazati sjednicu Skupštine jer bi to bilo neozbiljno“, tvrdi Joković.

Kakva je to žurba za zakazivanje Skupštine 19. januara, pita se Joković i dodaje da je potpuno privržen dogovoru.

„Mi smo tražili da se sve stavi na papir kako niko ne bi svoju volju mogao da sprovodi. Kod 42. Vlade nije bilo dogovora već se pristalo na ekspertski model. Ja sam ponosan na rad u 43. Vladi i onim što smo uradili za srpski narod“, kazao je on.

Lider SNP-a tvrdi da niko nije znao da će (Aleksa) Bečić biti imenovan za predsjednika Skupštine 2020. godine, a da je Zdravko Krivokapić bio predložen za mandatara od strane Milana Kneževića.

„Onoga koga su zmije ujedale i guštera se boji. Znamo šta je bilo u Vladi Zdravka Krivokapića. Rekli smo da ništa nije dogovoreno dok se sve ne dogovori. Nije još uvijek sve dogovoreno“, kazao je Joković i dodao da je SNP sad napravio što niko nije, više za srpski narod nego što je sve do tada napravljeno od 1997. godine i raskola Momira i Mila.

„Nas je DPS podržao, ostao van vlasti, a ta Vlada je uradila što je uradila, a DPS je sad tu gdje je, doživio potpuni pad podrške. Sve vrijeme trajanja 42. Vlade DPS je bio na 42% podrške a sad je na 25%. Činjenice su to, mi od toga ne bježimo“, kazao je lider SNP-a.

Milo Đukanović je provozao 30 godina čitavu Evropu, tvrdi on, a kad je došla 43. Vlada oni su pobijedili Đukanovića 3:0 u gostima.

„Koliko je ova Vlada bila dobra najbolje potvrđuje to da je DF bio protiv rušenja te Vlade. To što je DPS rekao vladajte, moje je zadovoljstvo. DPS može podržati i Miodraga Lekića“, kaže Joković.

SNP nije tražio ništa od Vlade Zdravka Krivokapića, kaže Joković i dodaje da ako je to problem, neće biti dio Vlade, samo da DF i Demokrate daju dubinu koju su zauzeli.

Suština je, tvrdi Joković, da se dogovori i sastav Skupštine i Vlade.

„Mi mislimo da prvo treba održati predsjedničke izbore, a da SNP i ostali koalicioni partneri trebaju imati svog kandidata koji bi pobijedio Mila Đukanovića i da DPS prvi put potpuno ode u opoziciju. Ako postignu rezultat kakav je SNP nekad imao, to je utemeljeno biračko tijelo. Suština je jedna – prvo predsjednički izbori, a odmah nakon toga možemo sve dogovoriti i formirati Vladu“, kazao je on.

Dodao je da je želja SNP-a potpuno razvlašćivanje DPS-a i da se potpuno eliminišu iz vlasti.

„Sve što dogovorimo ispoštovaćemo do poslednje riječi“, kazao je on.

Niko im, navodi, nije nudio mjesto direktora ANB-a, tvrdi Joković i dodaje da se zalaže da DF ima udio u svakoj vlasti shodno rezultatu na izborima.

„Ništa drugo ne tražim. Ono što je ova Vlada uradila za srpstvo u Crnoj Gori, pokazuje da danas ne može niko reći da je neko veći Srbin. Ja ne smatram sebe ni manjim ni gorim od ostalih. Sad u Crnoj Gori DPS ima samo dva odbornika u Plužinama“, kazao je on.

Tvrdi i da kao predsjednik SNP-a polaže nade u mlade nade.

„To su sada Nebojša Vuksanović i Marko Kovač. Mislili smo i da su mlade nade SNP-a bili i Aleksa Bečić i Milan Knežević“, kazao je on.

Neće URA pitati SNP za njihova imenovanja, kao što nikada nisu ni pitali, kaže Joković, niti oni to od njih traže.

„Ne poznajemo ljude koji se imenuju ako su kadrovi partija kojima je pripalo. Ako URA kandiduje nekog iz DPS-a ne ulazimo u to, pa dolazili oni na predlog URE, BS-a ili albanskih partija“, jasan je on.

Postoje snage koje su vladale na podjelama, tvrdi Joković, ali dodaje i da je red da Srbi posjećuju Srbe iz Srbije, Albanci da idu kod Albanaca, a najradije bi volio da svi dolaze u Crnu Goru.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Nikolić pita: Šta Mandić radi na vježbama Vojske Srbije

Potpredsjednik Skupštine Crne Gore Boris Pejović na to je odgovorio: „Pitajte ga kad bude predsjedavao“

Nikolić

Šef Kluba poslanika Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić pitao je na današnjem skupštinskom zasjedanju potpredsjednika parlamenta Borisa Pejovića (Pokret Evropa sad) šta predsjednik Skupštine Andrija Mandić radi na vježbama Vojske Srbije na Pešterskoj visoravni i koga tamo predstavlja.

Nikolić je napomenuo da je važno da crnogorska javnost zna odgovor na to pitanje, posebno u svjetlu, kako je rekao, upozoravajućih tonova koji su se sinoć mogli čuti na mitingu u Banjaluci, saopštio je DPS.

“Sinoć se u Banjaluci prijeti secesijom Bosne i Hercegovine, i najavljuju neki potezi koji mogu destabilizovati region u kojem živimo, i u tom smislu je posebno problematično šta Mandić kao član Savjeta za odbranu i bezbjednost Crne Gore radi na vojnim vježbama srpske vojske”, rekao je Nikolić.

Pejović nije imao odgovor na pitanje Nikolića.

„Nemam informaciju, niti mogu onda dati odgovor. Predlažem da to pitanje postavite kad gospodin Mandić bude predsjedavao parlamentu i vjerujem da ćete dobiti odgovor“, rekao je on.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Usvojen izvještaj o prijemu Kosova u Savjet Evrope

Nakon višečasovne rasprave od ukupno 171 poslanika, izvještaj je podržao 131, 29 je bilo protiv, dok je 11 bilo uzdržano

Foto: Shutterstock, Dursun Aydemir / AFP / Profimedia

Izvještaj o članstvu Kosova u Savjetu Evrope usvojen je na kraju današnjeg zasjedanja Parlamentarne Skupštine, javlja Kossev info.

Nakon višečasovne rasprave od ukupno 171 poslanika, izvještaj je podržao 131, 29 je bilo protiv, dok je 11 bilo uzdržano.

Ovom odlukom je Parlament preporučio Komitetu ministara SE, koji donosi konačnu odluku, da prihvati aplikaciju Kosova za članstvo.

Izvjestilac Dora Bakojani pozvala je da PS SE prihvati njen izvještaj. Većina predstavnika političkih grupacija priznala je da unutar svojih redova nema jedinstven stav.

Poslanica iz redova Evropske narodne partije i šefica delegacije Srbije u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope Biljana Pantić Pilja istakla je da je izvestilac Dora Bakojani, prijedlogom da Priština postane član SE, prekršila norme međunarodnog prava i principe na kojima je Savjet Evrope osnovan.

„Ući ćete u istoriju zbog kršenja normi međunarodnog prava“, rekla je Pantić Pilja, podsjećajući Bakojani da je sama u izvještaju navela tri uslova za članstvo Prištine.

Šefica delegacije Crne Gore Maja Vukićević rekla je da ona neće podržati izvještaj Dore Bakojani, iako će, kako je poručila, iz delegacije Crne Gore biti glasova i za članstvo Prištine u SE.

Većina predstavnika političkih grupacija u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope (PSSE) priznala je da unutar svojih redova nema jedinstven stav o aplikaciji Prištine za članstvo u SE, a jedini koji su otvoreno rekli da neće glasati za izvještaj Bakojani su evropski konzervativci.

Prema složenim pravilima procedure, delegacija Srbije moći će da zatraži glasanje o kvorumu.

Ukoliko dobije podršku, biće neophodno da bar stotinu od ukupno 300 poslanika od 46 zemalja članica Savjeta Evrope bude prisutno u sali u trenutku glasanja.

Ako ovaj uslov bude ispunjen, biće potrebna dvotrećinska većina da bi prijedlog o prijemu Prištine bio usvojen.

Ukoliko ishod glasanja bude povoljan za Prištinu, onda će Parlamentarna skupština Savjeta Evrope uputiti preporuku za njen prijem Komitetu ministara spoljnih poslova, koji je izvršno tijelo Savjeta Evrope i donosi konačnu odluku, i to dvotrećinskom većinom ministara ili ambasadora koji ih predstavljaju i koji su prisutni u trenutku glasanja.

Bilo bi to prvi put da se odluka o prijemu nove članice ne donosi jednoglasno, kako je to do sada uvijek bio slučaj u istoriji Savjeta Evrope, najstarije panevropske organizacije, osnovane posle Drugog svjetskog rata, da nadzire poštovanje ljudskih prava i pravne države.

Takođe, bilo bi to prvi put da u ovu organizaciju bude primljena teritorijalna jedinica, koja nije članica Ujedinjenih nacija, nisu je kao državu priznale sve članice Savjeta Evrope i koja je proglasila ocjepljenje od države koja jeste članica Savjeta Evrope, odnosno od Srbije u ovom slučaju.

Od 46 država članica Savjeta Evrope, nezavisnost i državnost Kosova nije priznalo njih 12. U izvještaju Bakojanijeve od njih se ne traži da sada priznaju nezavisnost Prištine, ali se traži da poštuju odluku o prijemu Prištine u Savjete Evrope kada ona bude definitivno donesena.

Odbor za pravna pitanja i ljudska prava Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope juče je podržao nacrt mišljenja o tome, a danas bi trebalo da se izjasni Politički komitet.

Srpska delegacija podnijela je 10 amandmana na tekst preporuke za prijem Kosova u tu organizaciju, a jednim se traži odlaganje odluke o zahtjevu Prištine za članstvo.

Delegacija Skupštine Srbije u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope saopštila je da su srpska delegacija i član kiparske delegacije u Odboru za pravna pitanja i ljudska prava glasali protiv nacrta mišljenja o članstvu Prištine u Savjetu Evrope.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Nikolić: Hapšenje Katnića je osveta što je 2016. spriječio državni udar

„Proces protiv njega i Lazovića motivisan osvetom“, kaže Nikolić

Proces koji je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) pokrenulo protiv Zorana Lazovića i Milivoja Katnića politički je motivisan, a o tome svjedoči i političko-medijska atmosfera u kojem se sprovodi, ocijenio je portparol Demokratske partije socijalista (DPS) Miloš Nikolić.

„Hapšenje Katnića, predstavlja osvetu što je u Crnoj Gori 2016. godine spriječio državni udar, i to potvrđuju izjave nekadašnjih lidera DF-a. Svima je jasno da je sljedeći korak, poništavanje sudskog procesa koji se vodio za pokušaj državnog udara, što je juče posredno i tražio jedan od lidera bivšeg DF, optužen u tom postupku“, rekao je Nikolić.

Prema njegovim riječima na ovakav zaključak upućuje okolnost da su hapšenje navedenih lica, „osvetnički najavljivali lideri nekadašnjeg DF-a uoči promjene vlasti 30. avgusta, a da se već godinama slušaju najave i crtaju mete iz političko-bezbjednosnih krugova koji su hiljadama naručenih tekstova nastojali diskreditovati lica koja su decenijama radili u pravosudnom i bezbjednosnom sektoru.“

On je kazao da je indikativno i nepostupanje SDT-a u odnosu na Skaj prepiske pripadnika škaljarskog klana.

„Kojima se ukazuje na veze ovog klana sa pojedincima iz nove vlasti, o kojima smo čitali kada su u avgustu 2020. najavljivali da će nakon promjene vlasti Lazović i Katnić biti ili likvidirani ili uhapšeni po nalogu šefova Škaljaraca. Očigledna namjera da se nezakonito i revanšistički Katnić i Lazović po svaku cijenu strpaju u zatvor, demonstrira i pritisak koji se preko medijsko-političkih krugova vrši na Viši sud kako bi im se odredio pritvor, iako za to ne postoji nijedan zakonski osnov budući da ne postoji ni mogućnost ponavljanja krivičnog djela, niti uticaja na svjedoke, kao ni mogućnosti bjekstva“, rekao je Nikolić.

On je rekao da je činjenica da su na vlasti oni koji su optuženi za državni udar.

„Da od njih zavisi stabilnost Vlade, i da očigledno ključno upravljaju procesima u državi, baca sumnju da se radi o montiranom procesu, sa jasnim motivima osvete. Nadamo se da su oni koji u tome učestvuju svjesni da će svaki njihov nezakoniti postupak, biti okvalifikovan kao očigledna zloupotreba službenog položaja“, zaključio je.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije