Connect with us

DRUŠTVO

PUBLICISTA I KNJIŽEVNIK

Jovan Markuš: Vrh Lovćena pripada Mitropoliji i tu nema dileme!

Postoje dokumenti koji to dokazuju, tvrdi novinar i publicista

Vrh Lovćena je vlasništvo Mitropolije crnogorsko-primorske, odnosno nadležne Parohije njeguške i o tome nema nikakve dileme, jer postoje dokumenti, tvrdi publicista i književnik Jovan Markuš.

Markuš je na okruglom stolu u kripti Hrama Hristovog Vasksenja u Podgorici tvrdio da je 1984. godine kao predsjednik Izvršnog odbora Opštine Cetinje, imao sastanak koji se ticao vraćanja Lovćenske kapele, to jest ispunjavanja duga republičke vlasti.

„Sastanak je bio na moj predlog, da se ispuni obaveza države i da se ponovo podigne razorena Njegoševa kapelica“, naveo je on.

Dodao je da postoji jedna grandiozna ličnost istorije Crne Gore, koja je, po njegovom mišljenju, najsličnija Svetom Petru Cetinjskom.

„To je princ Mihailo ili knjaz Mihailo Petrović Njegoš, koji je, što uopšte nije poznato široj javnosti, pored Mitropolije crnogorsko-primorske, vodio paralelni postupak da se zabrani rušenje Njegoševog groba kao legitimni nasljednik i da se zabrani rušenje Crkve Svetog Petra Cetinjskog na vrhu Lovćena“, dodao je Markuš.

Naglasio je da je princ Mihailo bio veliki čovjek i patriota i da je tri puta odbio vladarsku krunu.

„Vodio je paralelni postupak, i za to angažovao dva advokata. Taj postupak je pokrenut 1971. godine, a pošto je razorena kapelica 1972. godine, normalno je bilo da nadležni sud donese odluku prije samog čina razaranja. Međutim, ne da nije donijeta tada odluka, nego vjerovali ili ne, odluka je donijeta 1975. godine“, kazao je Markuš.

Pjesnik Budimir Dubak je napravio osvrt na temu “Srpski pjesnici o Lovćenu i Njegošu“ i prenio pozdrave akademika, najvećeg živog srpskog pjesnika, Matije Bećkovića, koji je ga je zamolio da u njegovo ime kaže rečenicu: “Da se Njegoš vrati svojoj crkvi”.

Podsjetivši na brojne srpske pjesnike, koji su vidjeli udes Lovćena, kao naše svete planine, koja je oskrnavljena i prognana i utamničila Njegoša, kazao je da taj odjek u stvaralaštvu najubedljivije govori koliko su događaji oko Lovćena, učinili da dobijemo neke od najpotresnijih strofa našeg posleratnog pjesništva, a djela koja nastaju na ovu temu do naših dana, čine već cijelo jedno veliko poglavlja srpske književnosti.

„Njegošev srpski narod se moli da vaskrsne Njegoševa kapela na Lovćenu“, poručio je Dubak.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Nikola Rokvić krenuo pješke u Grčku: Da se pokloni Svetom Nektariju Eginskom

Nikola i njegova supruga Bojana osnovali su fondaciju „Porodica“ sa ciljem da pomažu bolesnoj djeci, mmogodjetnim porodicama i talentovanoj djeci. Nikola prinosi svoje pješačenje Svetom Nektariju za ozdravljenje bolesne djece, a takođe želi da obnovi dio Dječje onkološke bolnice u Beogradu

Foto: Screenshot/Instagram

Poznati pjevač Nikola Rokvić krenuo je pješke na put do Grčke, ka Egini gdje će se pokloniti Svetom Nektariju Eginskom u istoimenom manastiru, a razlog njegove odluke je human.

Nikola i njegova supruga Bojana osnovali su fondaciju „Porodica“ sa ciljem da pomažu bolesnoj djeci, mmogodjetnim porodicama i talentovanoj djeci. Nikola prinosi svoje pješačenje Svetom Nektariju za ozdravljenje bolesne djece, a takođe želi da obnovi dio Dječje onkološke bolnice u Beogradu.

Pred polazak na ovaj humani put, Nikola je sa porodicom posjetio Hram Svetog Save u Beogradu, odakle je poslao snažnu poruku.

„Odlučio sam da iz ljubavi prema ljudima krenem na ovaj put i nadam se da će biti na radost mnogih, nadam se da će biti na uzrastanje mnogih, nadam se da će biti na pomoć mnogih. Prvenstveno, na pomoć mnogim porodicama, mnogoj djeci, ali što je najbitnije na pomoć bolesnoj djeci zbog koje sam u velikoj mjeri i krenuo na ovaj put“, rekao je Nikola.

Prije nekoliko dana on se poklonio djelu mošti Sv. Nektarija u istoimenom hramu u Valjevu i tom prilikom Episkop valjevski g. Isihije sa sveštenstvom služio je moleban Sv. Nektariju.

Od Beograda do Egine ima oko 1.150 km.

Nikola se mjesecima fizički pripremao na ovaj i te kako zahtjevan korak, ali sve do danas nije želio da otkriva za šta se tako naporno sprema i šta će učiniti.

(Berane online)

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Na pijaci u Podgorici kilogram boranije 5 eura

Tezge juče bile pune voća i povrća, a kupaca je bilo malo. Prodavci kažu da je to najvjerovatnije zbog lošeg vremena

Iako su tezge na zelenoj pijaci u TC Bazar, u Podgorici, juče bile pune voća i povrća kupaca je bilo malo, a prodavci kažu da je to najvjerovatnije zbog lošeg vremena.

Kilogram boranije juče se na ovoj pijaci mogao kupiti za pet eura, dok je krompir zadržao cijenu, pa je mladi nuđen za 2,50, a stari od euro do 1,30 eura.

Paprike se prodaju po 3,50, a paradajz je 50 centi jeftiniji, dok je krastavac cijenjen dva eura. Kilogram luka košta dva eura, dok je mladi duplo skuplji. Za šargarepu potrebno je izdvojiti dva eura, a za raštan 2,50 eura.

Blitva je prodavana za 1,50, tikvice za dva, a salata 2,50 eura. Mladi kupus prodavci cijene 1,20 eura. I dalje je od voća najtraženija jagoda, ali se kupuje najviše na pola kilograma.

Za kilogram neophodno je izdvojiti pet eura. Kilogram babana košta dva eura, dok je kivi 50 centi skuplji. Jabuke su cijenjene od 1,30 do 1,50, a mandarine 2,50 eura, dok je Za kilogram boranije dva kilograma raštana limun 1,50 eura.

Izvor: Dan

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Đukanović podržao inicijativu da se Katnić brani sa slobode

„Selektivna i politički motivisana ‘pravda’ je gora i od najgore nepravde“, navodi se u saopštenju Crnogorskog helsinškog odbora i grupe građana

Crnogorski helsinški odbor (CHO) i grupa građana uputili su otvoreno pismo glavnom specijalnom tužiocu (GST) Vladimiru Novoviću i „svima koji su uključeni u postupanje“ prema bivšem GST-u Milivoju Katniću, u kojem traže da se Katniću omogući da se brani sa slobode, uz punu medicinsku i drugu potrebnu zaštitu.

Portalu Vijesti je potvrđeno da je tu inicijativu podržao i bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović.

Katnić i bivši pomoćnik direktora Uprave policije Zoran Lazović uhapšeni su prošle sedmice po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, koje ih sumnjiči za stvaranje kriminalne organizacije i zloupotrebu službenog položaja. Obojici je određen pritvor do 30 dana.

„Pismo koje je nekadašnji glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić uputio dnevnom listu Pobjeda, portalu Standard i novinaru Šekiju Radončiću, ukazuje na dramatičnu situaciju stvorenu njegovim hapšenjem, koje je praćeno nezapamćenom orkestriranom političkom i medijskom hajkom i blaćenjem, koji na najgrublji način potiru ne samo pretpostavku nevinosti, već i ozbiljno izazivaju sumnje u regularnost i zakonitost cijelog postupka“, navodi se u saopštenju.

Kažu da je Katnić je osoba ozbiljno narušenog zdravlja i da njegova odluka da štrajkuje glađu izaziva ogromni rizik po njegov život.

„Pretpostavljajući da Specijalno državno tužilaštvo ima i obavezu, namjeru i interes da g. Katnića procesuira živog i da tako dokaže optužnicu – ako je i kada je bude podiglo – a ne da dopusti, tj. da izazove njegovu smrt i time mu presudi i prije/bez suđenja, zahtijevamo da se g. Katniću omogući odbrana sa slobode, uz punu medicinsku i drugu potrebnu zaštitu“, dodaje se.

Eventualna optužnica se, kako navode, mora zasnivati i dokazivati na činjenicama i vjerodostojnim dokazima, te da Katniću „ne može biti presuđeno prije suđenja, u atmosferi linča i političkog progona, a u uslovima njegovog ozbiljno narušenog zdravlja i uz štrajk glađu.“

„Selektivna i politički motivisana ‘pravda’ je gora i od najgore nepravde. Postupanje prema g. Katniću mora biti zakonito u svakom detalju. Bilo kakav politički motivisani uticaj mora biti zaustavljen i osujećen. Ukoliko GST g. Novović i svi koji su uključeni u postupanje prema g. Katniću, budu ignorisali njegova neotuđiva ljudska prava, onda moraju biti svjesni i krivično-pravne odgovornosti koju sa sobom, pred očima crnogorske i međunarodne javnosti, nosi nehumano i protivzakonito postupanje“, zaključuje se.

Saopštenje potpisuju članovi CHO-a: Tamara Nikčević, Šeki Radončić, Feđa Klikovac, Nikola Martinović, Nebojša Kaluđerović, Miodrag Vlahović; te grupa građana i građanskih aktivista: Svetlana Pajović Musić, Ana Pejović, Ivana Pajović, Hajdana Lompar Huter, Aleksandra Burzan, Maja Miličković, Boriša Borozan, Olivera Bojanić, Vidosava Pejović, Miloš Radović, Ljiljana Pešić, Kaćuša Krsmanović, Tinka Đuranović, Draško Đuranović, Sara Pejović, Dragan Nikčević, Antonina Bojanić, Svetozar Pejović, Dijana Nikčević, Slavka Pejović, Valentina Tina Boljević, Mileva Pajović, Miodrag Bajković, Veljko Martinović, Marija Pejović Rebronja, Radomir Pajović, Snežana Lakić, Obren Medenica, Vesna Vukčević, Senka Vukčević, Žarko Begović, Dragan Vujović, Đorđe Begović, Julija Pavićević, Dragan Radulović, Žarko Krivokapić, Marko Popović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije