Connect with us

DRUŠTVO

NOVO ISTRAŽIVANJE MANS-A

Kako je Miloš Medenica zaradio vilu: Kum mu pomogao sa 684.000 eura

Sin uhapšene bivše predsjednice Vrhovnog suda u objekat u Krašićima uložio 16.000 eura, a kasnije ga prodao za 700.000

Vila u Krašićima prodata turskom državljaninu, Foto: MANS

Sin bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice, Miloš Medenica, početkom prošle godine prodao je svoju nezavršenu vilu u Krašićima za 700.000 eura, a u nju je uložio tek 16.000, dok je ostatak finansirao tivatski biznismen Rado Arsić.

To su podaci iz dokumenata o prodaji do kojih je došao Istraživački centar Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS).

Ministarstvo održivog razvoja i turizma (MORT) je sredinom 2012. godine izdalo građevinsku dozvolu kojom se Milošu Medenici, Radu Arsiću i njihovom poslovnom partneru Željku Koviniću, omogućava izgradnju tri turističke vile na obali tivatskog naselja Krašići, ukupne bruto površine od oko 440 kvadratnih metara. Ova dozvola se odnosila na katastarske parcele koje su bile u vlasništvu Medenice i njegovih partnera.

Dokumentacija, do koje je došao Istraživački centar MANS-a, pokazuje da su Miloša Medenicu u ovaj posao uveli upravo Arsić i Kovinić, tako što su mu još 2006. godine prodali djelove svojih parcela, ukupne površine od 160 kvadratnih metara, čime je sin Vesne Medenice dobio svoje mjesto u ovoj investiciji. Kupoprodajni ugovori pokazuju da je Medenica ove parcele platio tek 16.000 eura.

foto: MANS

Medenica uložio dvije parcele koje je kupio od Arsića i Kovinića

Nakon što je dobijena građevinska dozvola i započeti radovi, Arsić i Medenica u septembru 2016. naknadno zaključuju ugovor o zajedničkoj investicionoj izgradnji, kojim je regulisano finansiranje gradnje Miloševe vile u Krašićima.

Ugovorom je predviđeno da Medenica kao svoj ulog u ovaj poslovni poduhvat unosi dvije parcele koje je ranije kupio od Arsića i Kovinića, dok je obaveza Arsića bila izgradnja objekta.

foto: MANS

Arsić se ovim ugovorom obavezao da snosi troškove izrade projekta i plaćanja naknada za uređenje zemljišta, te pribavljanja svih saglasnosti i dozvola. Obaveza Arsića je bila i da izvrši pripremu Miloševe parcele za građenje, regulisanje priključaka za struju, vodu i kanalizacionu mrežu, snosi kompletne troškove izvođenja svih radova…

Na parcelama Miloša Medenice bila je previđena izgradnja jedne turističke vile, ukupne površine od 116 kvadrata. Ugovorom o zajedničkoj izgradnji je bilo predviđeno da od izgrađene kvadrature Arsiću pripadne 75 odsto, a Medenici preostalih 25. Arsić i Medenica su dogovorili da investicija izgradnje pomenute vile, zajedno sa parcelama koje je Miloš unio u projekat, iznosi tek 69.000 eura.

foto: MANS

Od četvrtine objekta do jedinog vlasnika

Iako je ugovorom bilo previđeno da dobije tek jednu četvrtinu izgrađene vile, Miloš Medenica se, uz saglasnost Arsića, 2018. uknjižio kao jedini vlasnik kompletnog objekta. Stanje na terenu je pokazalo da je Arsić sagradio objekat koji je za oko 50 kvadratnih metara veći (167 kvadrata) nego što je bilo predviđeno projektom, zbog čega je u listu nepokretnosti unijeta zabilježba “prekoračenje građevinske dozvole”.

Koliko je vrijedan poklon koji je Medenica na taj način dobio od Arsića, pokazalo se početkom 2021. godine kada je Miloš svoju vilu prodao jednom turskom državljaninu za sumu od 700.000 eura.

foto: MANS

Istraživački centar MANS-a je od tivatskog biznismena pokušao da dobije komentar na posao koji je imao sa sinom Vesne Medenice, uključujući i okolnosti pod kojima je Miloš Medenica postao vlasnik tako vrijedne imovine, ali na poslata pitanja, Arsić nije odgovorio.

Arsić nije odgovorio ni na pitanje da li je osim pomenute parcele, Medenica imao još neka ulaganja u izgradnju vile čime bi se opravdala činjenica da je i pored zajedničkog ugovora o izgradnji, Miloš se ipak uknjižio na 100 odsto objekta, a ne na jednu četvrtinu kako je bilo predviđeno ugovorom.

Pred tužiocima tvrdio da ne poznaje Kovinića

MANS je još 2020. godine protiv Miloša Medenice i Rada Arsića nadležnom tužilaštvu podnio krivičnu prijavu zbog nelegalne gradnje i uzurpacije zemljišta u zoni morskog dobra u Krašićima, ali i nadležnim inspekcijama MORT-a.

Osnovno državno tužilaštvo je tada odbacilo krivičnu prijavu protiv Medenice, dok za Arsića još nije poznat ishod postupka.

Zanimljivo je da je MORT tada MANS-u zabranio pristup informacijama koje se odnose na postupanje nadležnih inspekcija u slučaju nelegalne gradnje Medenice i Arsića.

”Prijevremenim objelodanjivanjem traženih informacija postoji mogućnost dovođenja zaključaka, te prejudiciranja eventualne odgovornosti prije izvršene kontrole i okončanja inspekcijskog nadzora”, piše u odgovoru MORT-a na zahtjev MANS-a.

Na okolnosti iz krivične prijave MANS-a, Miloš Medenica je krajem 2020. saslušan u Osnovnom državnom tužilaštvu u Kotoru.

On je tada izjavio da je posljednji put na gradilištu svoje vile bio 2017. godine kada su bili završeni grubi građevinski radovi, te da je Arsiću povjerio sve poslove oko dobijanja saglasnosti i izgradnje tog projekta. Medenica je pred tužiocem potvrdio da zna za građevinsku dozvolu koja je izdata na njegovo ime, Rada Arsića i Željka Kovinića.

Međutim, iako je prethodno od Kovinića kupio parcelu sa kojom je ušao u posao izgradnje vile u Krašićima, Medenica je pred nadležnim tužiocem izjavio da ga ne poznaje. Iako se formalno vodi kao investitor objekta koji je nelegalno sagrađen, ODT u Kotoru je povjerovalo Medenici da nije bio upoznat sa detaljima gradnje, i zbog toga odbacilo krivičnu prijavu.

Miloš Medenica, Foto: Libertas

Vesna Medenica uhapšena je prije deset dana, pod sumnjom da je, kao član kriminalne organizacije koju je formirao njen sin Miloš, počinila krivično djelo protivzakonit uticaj. Miloš Medenica je ranije napustio Crnu Goru i nije dostupan crnogorskim organima.

Arsić poklonio nekretnine i unuci Vesne Medenice

Rado Arsić je nedavno za Istraživački centar MANS-a potvrdio da ga za porodicu Vesne Medenice vežu kumovske relacije, čime je pravdao i poklon koji je 2018. dao njenoj unuci.

Parcela od 586 kvadrata u samom centru Kolašina, vrijedna 21.000 eura uknjižena je na ime maloljetne unuke Medenice, kao, kako je Arsić u ugovoru o poklonu naveo “izraz zahvalnosti”.

Svega deset dana prije davanja poklona, Arsić je na toj parceli planirao gradnju vile od oko 340 kvadratnih metara za šta je već bio platio komunalije i dobio građevinsku dozvolu.

Danas se na terenu nalazi objekat koji je identičan onome koji je Arsić planirao da gradi, dok se u listu nepokretnosti navodi da je stečen poklonom. Planska dokumentacija za taj objekat je pokazala da je vrijednost investicije bila najmanje 125.000 eura, dok Arsić tvrdi da nije učestvovao u izgradnji kuće.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Uprava za saobraćaj naložila da se ukloni tabla u Murini na kojoj je Peć označen kao grad u Srbiji

„Zatražili smo izjašnjenje zbog table na kojoj je Peć označen kao grad u Srbiji“

Uprava za saobraćaj zatražila je hitno izjašnjenje od projektanta, revidenta, izvođača radova i nadzora zbog postavljanja table gdje je Peć označen kao grad u Srbiji, a ne na Kosovu, te naložila izvođaču da tablu ukloni, saopšteno je iz te institucije.

Kazali su da preduzimaju sve neophodne korake kako bi se okolnosti u vezi sa ovim slučajem u potpunosti razjasnile, kao i preduzele dalje aktivnosti ka utvrđivanju odgovornosti.

„Uprava za saobraćaj realizuje drugu fazu projekta ‘Unapređenje bezbjednosti saobraćaja u zonama osnovnih škola na državnim putevima u Crnoj Gori’, koji obuhvata 10 osnovnih škola u državi. Cilj projekta je unapređenje uslova bezbjednog kretanja učenika i ostalih učesnika u saobraćaju u blizini školskih zona“, piše u saopštenju.

„Projekatnu dokumentaciju na osnovu koje se izvode radovi uradio je „VL Inženjering” DOO Budva, a koja je revidovana u maju 2024. godine od strane firme “Ding” DOO iz Podgorice. Radove izvodi Konzoreijum „Signal – Hill Construction – Geodeting- Via project“, a nadzor vrši “Projectman” DOO iz Podgorice“, rekli su iz Uprave za saobraćaj.

Navode da je projektom obuhvaćena i Osnovna škola „Petar Dedović“ u Murini (opština Plav), „na čijem je području prethodnih dana postavljen saobraćajni znak koji je izazvao uznemirenje javnosti.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Protest u Ulcinju: „Spajiću, ovo nije tvoj emirat“

Ulcinj danas nije slavio Dan opštine već protestovao

Protest u Ulcinju

U Ulcinju je danas na platou na Pristanu održan protest građana povodom namjere Vlade premijera Milojka Spajića da kompaniji iza koje stoji arapski kapital izda pod zakup Veliku plažu na 99 godina.

Ulcinj je danas trebalo da svečanom sjednicom Skupštine opštine(SO) obilježi Dan Opštine, prvu subotu u aprilu koja simbolizuje odlazak pomoraca na brodove, početak sezone i kraj berbe maslina ali je predsjednik Opštine Genci Nimanbegu poručio da nema razloga za slavlje.

Otkazane su sve svečanosti planirane povodom Dana Opštine, osim onih koji se tiču najmlađih.

Predsjednica Skupštine Opštine Ulcinja Ivana Jančić Popović kazala je da, umjesto svečane sjednice povodom dana Opštine, „danas otvara protest“.

„Imamo kvorum, tu su odbornici, vi ste ovdje, narod je ovdje. To je kvorum koji daje smisla svemu što radimo. Otvaram ovaj protest jer nema svečanosti tamo gdje se ignoriše volja građana. Nema svečanosti gdje se odluke donose mimo javnog interesa“, poručila je Jančić Popović.

foto: Samir Adrović

Plato na Pristanu bio je ispunjen do poslednjeg mjesta a prisutni su nosili parole „Ulcinj nije tvoj emirat, Spajiću“, „Ulcinj nije na prodaju“, „Ovdje smo odrasli, ovdje će i naša djeca“, „Naša plaža, naš ponos“…

Predsjednica SO navela je da se odluke ne donose za druge, već zajedno sa drugim. Nijedan grad, dodala je ne postoji samo u sadašnjosti.

„Prošlost svakog grada je njegov temelj a budućnost obaveza. Glas građana mora se čuti, a odluke biti isključivo vođene javnim interesom“, kazala je Jančić Popović.

Predsjednik SDP Naser Resulbegović poručio je Spajiću da ne vrijeđa zdrav razum građana.

„Zaustavite se na vrijeme. Dosta nam je više onih koji su dobili mandat da štite interese građana ali umjesto toga, štite investitore i privatnike“, kazao je Resulbegović.

Predsjednik ulcinjskih Socijaldemokrata Ćazim Hodžić kazao je da da to što predlaže Spajić, nije razvoj.

„Umjesto da završavamo pripreme za sezonu, mi smo primorani da se borimo za slobodu i branimo naš identitet“, kazao je Hodžić.

Predsjednik i poslanik Građanskog pokreta URA Dritan Abazović kazao je da Ulcinj danas ne slavi Dan opštine „jer je pod opsadom“.

„Poručujem prevarantu Spajiću – dalje ruke od Velike plaže. Ni zrno pijeska nećete ponijeti“, kazao je Abazović.Pozvao je manjinske partije koje podržavaju i učestvuju u Vladi da odluče na koju će stranu i rekao da ne mogu sjedjeti na dvije stolice.

„Ili ste sa Ulcinjem i građanima, ili ste sa lopovima. Nema sjedenja na dve stolice“, kazao je Abazović.

Predsjednik DUA Mehmed Zenka kazao je da se Ulcinj nalazi pred provalijom zbog jednog čovjeka.

„On zamišlja Ulcinj kao da smo na berzi ia da na brzinu može da proda i rasproda sve što može“, kazao je Zenka. Naveo je da Spajić nije svjestan da je Velika plaža život Ulcinja i njegov opstanak.

Poručio je Spajiću da su Ulcinjani sve naslijedili od svojih predaka.

„Ne moj nas ćеrati do krajnje granice izdržljivosti. Znaćemo da branimо ovaj grad, makar nas to i života koštalo“, kazao je Zenka.

Predsjednik Opštine Genci Nimanbegu ocijenio je da se Ulcinj nalazi pred najvećim izazovom u istoriji.

„Neko želi da otuđi našu imovinu i da ustupi nekom investitoru na 90 godina. Mi to ne dozvoljavamo“, kazao je Nimanbegu.

Kazao je da je odluka koju je donio da umjesto slavljeničkog obiležavanja, bude održan protest iznuđena jer grad nikad nije bio ugroženijiu istoriji.

„I zbog toga ovaj skup je samo jedan od primjera na koji način ćemo braniti ono što nam pripada, ono što su nam ostavili preci, ono što moramo ostaviti našim pokolenjima. Ovaj grad ćemo odbraniti ma koliko nas to bude koštalo“, kazao je Nimanbegu.

Ponovio je da Spajić manipuliše sa zaključcima SO Ulcinj.

„Usvojili su dio zaključaka. Zaključke koji govore da ne prihvatamo megaprojekat u opštini Ulcinj, nijesu ni razmatrali. O zaključcima koji govore da ne prihvatamo da se daje naša zemlja nekom drugom, nisu ni raspravljali. Stoga, pozivam političare u Podgorici da konačno svate. Spajić je uspio okrenuti čitav jedan grad protiv sebe. Ali poruka odavde ide. Ulcinj je jedinstven. Ulcinj danas nije sam. Svi Crnogorci su uz nas. Ovo treba da stigne do političara koji žele odlučiti bez stručne javnosti, bez analize, bez toga da mi imamo pravo na odlučivanje“, kazao je Nimanbegu.

Na skupu su govorili još predsjednik OO Demokratske partije socijalista Arjan Ljamović, predsjednik Demokratskog saveza u Crnoj Gori Saubih Mehmeti, Damir Raščić iz Bošnjačke stranke, poslanik Artan Čobi i NVO aktivisti Džemal Perović, Aleksandar Dragićević i Jovana Janjušević.

Na tenderu Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom (JP), kompanija „Eagle Hills Properties“, iza koje stoji arapski kapital, pobijedila je u nadmetanju za devet uglavnom vezanih kupališta na Velikoj plaži u Ulcinju. Osnivač čuvene kompanije „Emaar Properties“ i predsjednik firme „Eagle Hills Properties“ je milijarder Mohamed Alabar iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Zenka je krajem prošlog mjeseca objelodanio da je premijer Milojko Spajić na sastanku sa čelnicima Opštine i Skupštine Ulcinj, poslanicima iz tog grada i šefovima partija i odborničkih klubova pojasnio namjeru arapskih investitora da zakupe cijelu Veliku plažu na 99 godina – od Port Milene do ušća Bojane.

Đeka: Ako predlog prođe, više neću biti dio Vlade

Ministar u Vladi Milojka Spajića i predsjednik Demokratske partije Fatmir Đeka kazao je da, ako predlog prođe, više neće biti dio Vlade.

On se zahvalio svim odbornicima koji su u dva navrata jednoglasno usvojili zaključke o namjeri Vlade da Veliku plažu izda na 99 godina.

„Ako me pitate, pošto čujem danas da izlazimo iz Vlade, reći ću vam. Ostaćemo tu da sa argumentima i sa svim ovim što se čulo na skupu pokušamo da našu viziju koju mi imamo, ispoštuju do kraja. To nam je prioritet. A ako stvari krenu po zlu, normalno da Fatimir Đeka neće biti dio te Vlade“, kazao je Đeka.

Čapuni: Nećemo biti sluge u zemlji naših prađedova

Poslanik Force Ilir Čapuni kazao je da je poruka sa skupa jasna.

“Neka svi čuju da nismo bili, niti smo, niti ćemo biti ni nezreli, ni nedorasli, ni naivni, a nećemo biti ni sluge ni izmećari u zemlji naših prađedova, “, poručio je Čapuni.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Grupa „Kamo śutra“ objavila: Prestajemo sa djelovanjem

Kažu da su, zbog „svakodnevnih prijetnji, medijskih napada i umora“, došli u situaciju da sa brojem aktivnih članova više nisu mogli da garantuju da mogu organizovati okupljanja na način koji bi garantovao da je sve spremno, a svako na skupu bezbjedan

Reuters

Neformalna studentska grupa „Kamo śutra“, koja je organizovala proteste nakon masovnog ubistva na Cetinju 1. januara, objavila je da prestaje sa djelovanjem.

Kažu da su, zbog „svakodnevnih prijetnji, medijskih napada i umora“, došli u situaciju da sa brojem aktivnih članova više nisu mogli da garantuju da mogu organizovati okupljanja na način koji bi garantovao da je sve spremno, a svako na skupu bezbjedan.

Ističu da je jedini motiv njihovog djelovanja bila želja da se izbore za sigurniju i bezbjedniju zemlju i pravdu za nedužno stradale žrtve i njihove porodice, te da je jedini cilj njihovog djelovanja bilo suzbijanje nasilja.

Ta grupa je, između ostalog, tražila i smjene potpredsjednika Vlade Alekse Bečića i ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića.

Rekli su da su se trudili da skrenu pažnju na to da dva zločina u kojima su stradale 23 osobe, među kojima i četvoro djece, ne smiju biti zaboravljena, te da „kao društvo moramo preuzeti kolektivnu i individualnu odgovornost kako se ništa slično ne bi ponovilo“.

„Uprkos velikoj podršci, snazi i volji koju je veliki dio društva pokazao u ovoj borbi, veliki dio javnosti, uključujući političke partije i određene medije, mnogo više se bavio nama. Razumljivo je takvo interesovanje u zemlji vječitih prevara, korupcije i podjela, međutim, smatramo da ovakva tema nikada nije smjela biti uprljana niti zasijenjena takvim istragama“, piše u objavi na Iksu.

Kažu da borba njihovog kolektiva nije uspjela, „jer je od samog početka politizovana i sistemski obesmišljavana, što je skrenulo pažnju sa samih zločin, za koje još uvijek niko nije preuzeo odgovornost, niti je, po svemu sudeći, osjeća“. Naprotiv, kako su rekli, svaki poziv na preuzimanje odgovornosti usmjeren prema donosiocima odluka u Crnoj Gori se tumači kao lični napad.

„Organizacija protesta, blokada i performansa zahtijeva ljudsko i zahtijeva vrijeme. Naš kolektiv je dva mjeseca svoje živote ostavio po strani, svakodnevno se baveći isključivo ovim pitanjem. Zbog svakodnevnih prijetnji, medijskih napada i umora, došli smo u situaciju da sa brojem aktivnih članova/ica nismo mogli da garantujemo da možemo organizovati okupljanja na način koji bi garantovao da je sve spremno, a svako na skupu bezbjedan“, kazali su.

Kako navode, saopštenje je trebalo da objave prije mjesec, ali da su još uvijek pokušavali da reorganizuju kolektiv i način rada.

„Zbog toga dugujemo izvinjenje svim građanima i građankama, a pogotovo porodicama žrtava. Predugo smo nestali iz javnosti bez ikakvog objašnjenja. Ovo ne znači da je borba za pravedeniju i bezbjedniju Crnu Goru sa nama završena. Na Cetinju građanke i građani organizuju bloakde već dva mjeseca, a u nedjelju je najavljena blokada upozorenja od 15:20 do 18:26. Pozivamo sve da se pridruže Cetinjanima i Cetinjankama tog dana. Stoga vas, dragi građani i građanke, pozivamo na kolektivnu odgovornost suzbijanja nasilja“, piše u objavi.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije