Connect with us

DRUŠTVO

NOVO ISTRAŽIVANJE MANS-A

Kako je Miloš Medenica zaradio vilu: Kum mu pomogao sa 684.000 eura

Sin uhapšene bivše predsjednice Vrhovnog suda u objekat u Krašićima uložio 16.000 eura, a kasnije ga prodao za 700.000

Vila u Krašićima prodata turskom državljaninu, Foto: MANS

Sin bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice, Miloš Medenica, početkom prošle godine prodao je svoju nezavršenu vilu u Krašićima za 700.000 eura, a u nju je uložio tek 16.000, dok je ostatak finansirao tivatski biznismen Rado Arsić.

To su podaci iz dokumenata o prodaji do kojih je došao Istraživački centar Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS).

Ministarstvo održivog razvoja i turizma (MORT) je sredinom 2012. godine izdalo građevinsku dozvolu kojom se Milošu Medenici, Radu Arsiću i njihovom poslovnom partneru Željku Koviniću, omogućava izgradnju tri turističke vile na obali tivatskog naselja Krašići, ukupne bruto površine od oko 440 kvadratnih metara. Ova dozvola se odnosila na katastarske parcele koje su bile u vlasništvu Medenice i njegovih partnera.

Dokumentacija, do koje je došao Istraživački centar MANS-a, pokazuje da su Miloša Medenicu u ovaj posao uveli upravo Arsić i Kovinić, tako što su mu još 2006. godine prodali djelove svojih parcela, ukupne površine od 160 kvadratnih metara, čime je sin Vesne Medenice dobio svoje mjesto u ovoj investiciji. Kupoprodajni ugovori pokazuju da je Medenica ove parcele platio tek 16.000 eura.

foto: MANS

Medenica uložio dvije parcele koje je kupio od Arsića i Kovinića

Nakon što je dobijena građevinska dozvola i započeti radovi, Arsić i Medenica u septembru 2016. naknadno zaključuju ugovor o zajedničkoj investicionoj izgradnji, kojim je regulisano finansiranje gradnje Miloševe vile u Krašićima.

Ugovorom je predviđeno da Medenica kao svoj ulog u ovaj poslovni poduhvat unosi dvije parcele koje je ranije kupio od Arsića i Kovinića, dok je obaveza Arsića bila izgradnja objekta.

foto: MANS

Arsić se ovim ugovorom obavezao da snosi troškove izrade projekta i plaćanja naknada za uređenje zemljišta, te pribavljanja svih saglasnosti i dozvola. Obaveza Arsića je bila i da izvrši pripremu Miloševe parcele za građenje, regulisanje priključaka za struju, vodu i kanalizacionu mrežu, snosi kompletne troškove izvođenja svih radova…

Na parcelama Miloša Medenice bila je previđena izgradnja jedne turističke vile, ukupne površine od 116 kvadrata. Ugovorom o zajedničkoj izgradnji je bilo predviđeno da od izgrađene kvadrature Arsiću pripadne 75 odsto, a Medenici preostalih 25. Arsić i Medenica su dogovorili da investicija izgradnje pomenute vile, zajedno sa parcelama koje je Miloš unio u projekat, iznosi tek 69.000 eura.

foto: MANS

Od četvrtine objekta do jedinog vlasnika

Iako je ugovorom bilo previđeno da dobije tek jednu četvrtinu izgrađene vile, Miloš Medenica se, uz saglasnost Arsića, 2018. uknjižio kao jedini vlasnik kompletnog objekta. Stanje na terenu je pokazalo da je Arsić sagradio objekat koji je za oko 50 kvadratnih metara veći (167 kvadrata) nego što je bilo predviđeno projektom, zbog čega je u listu nepokretnosti unijeta zabilježba “prekoračenje građevinske dozvole”.

Koliko je vrijedan poklon koji je Medenica na taj način dobio od Arsića, pokazalo se početkom 2021. godine kada je Miloš svoju vilu prodao jednom turskom državljaninu za sumu od 700.000 eura.

foto: MANS

Istraživački centar MANS-a je od tivatskog biznismena pokušao da dobije komentar na posao koji je imao sa sinom Vesne Medenice, uključujući i okolnosti pod kojima je Miloš Medenica postao vlasnik tako vrijedne imovine, ali na poslata pitanja, Arsić nije odgovorio.

Arsić nije odgovorio ni na pitanje da li je osim pomenute parcele, Medenica imao još neka ulaganja u izgradnju vile čime bi se opravdala činjenica da je i pored zajedničkog ugovora o izgradnji, Miloš se ipak uknjižio na 100 odsto objekta, a ne na jednu četvrtinu kako je bilo predviđeno ugovorom.

Pred tužiocima tvrdio da ne poznaje Kovinića

MANS je još 2020. godine protiv Miloša Medenice i Rada Arsića nadležnom tužilaštvu podnio krivičnu prijavu zbog nelegalne gradnje i uzurpacije zemljišta u zoni morskog dobra u Krašićima, ali i nadležnim inspekcijama MORT-a.

Osnovno državno tužilaštvo je tada odbacilo krivičnu prijavu protiv Medenice, dok za Arsića još nije poznat ishod postupka.

Zanimljivo je da je MORT tada MANS-u zabranio pristup informacijama koje se odnose na postupanje nadležnih inspekcija u slučaju nelegalne gradnje Medenice i Arsića.

”Prijevremenim objelodanjivanjem traženih informacija postoji mogućnost dovođenja zaključaka, te prejudiciranja eventualne odgovornosti prije izvršene kontrole i okončanja inspekcijskog nadzora”, piše u odgovoru MORT-a na zahtjev MANS-a.

Na okolnosti iz krivične prijave MANS-a, Miloš Medenica je krajem 2020. saslušan u Osnovnom državnom tužilaštvu u Kotoru.

On je tada izjavio da je posljednji put na gradilištu svoje vile bio 2017. godine kada su bili završeni grubi građevinski radovi, te da je Arsiću povjerio sve poslove oko dobijanja saglasnosti i izgradnje tog projekta. Medenica je pred tužiocem potvrdio da zna za građevinsku dozvolu koja je izdata na njegovo ime, Rada Arsića i Željka Kovinića.

Međutim, iako je prethodno od Kovinića kupio parcelu sa kojom je ušao u posao izgradnje vile u Krašićima, Medenica je pred nadležnim tužiocem izjavio da ga ne poznaje. Iako se formalno vodi kao investitor objekta koji je nelegalno sagrađen, ODT u Kotoru je povjerovalo Medenici da nije bio upoznat sa detaljima gradnje, i zbog toga odbacilo krivičnu prijavu.

Miloš Medenica, Foto: Libertas

Vesna Medenica uhapšena je prije deset dana, pod sumnjom da je, kao član kriminalne organizacije koju je formirao njen sin Miloš, počinila krivično djelo protivzakonit uticaj. Miloš Medenica je ranije napustio Crnu Goru i nije dostupan crnogorskim organima.

Arsić poklonio nekretnine i unuci Vesne Medenice

Rado Arsić je nedavno za Istraživački centar MANS-a potvrdio da ga za porodicu Vesne Medenice vežu kumovske relacije, čime je pravdao i poklon koji je 2018. dao njenoj unuci.

Parcela od 586 kvadrata u samom centru Kolašina, vrijedna 21.000 eura uknjižena je na ime maloljetne unuke Medenice, kao, kako je Arsić u ugovoru o poklonu naveo “izraz zahvalnosti”.

Svega deset dana prije davanja poklona, Arsić je na toj parceli planirao gradnju vile od oko 340 kvadratnih metara za šta je već bio platio komunalije i dobio građevinsku dozvolu.

Danas se na terenu nalazi objekat koji je identičan onome koji je Arsić planirao da gradi, dok se u listu nepokretnosti navodi da je stečen poklonom. Planska dokumentacija za taj objekat je pokazala da je vrijednost investicije bila najmanje 125.000 eura, dok Arsić tvrdi da nije učestvovao u izgradnji kuće.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Ortoped iz Turske za dva dana u Kliničkom centru zaradio skoro 80.000 eura

Ozturk je tokom 2019. i 2020. godine radio hirurške zahvate na osnovu odluke Odbora direktora i ugovora koji je zaključio sa KCCG. Tadašnji predsjednik Odbora direktora KCCG bio je Nermin Abdić, a direktor KCCG Jevto Eraković

KCCG (Foto: KCCG), prof. dr Ozturk (Foto: livhospital.com)

Specijalista za hirurgiju kičme i ortopedske traume iz bolnice „LIV“ iz Instanbula turski stručnjak prof. dr Čagataj Ozturk, prihodovao je od naše države 79.500 eura za dva dana, od operacija koje je uradio u Kliničkom centru Crne Gore, potvrđeno je Portalu RTCG iz te najveće zdravstvene ustanove u našoj zemlji.

Shodno Zakonu o slobodnom pristupu informacijama, Portal RTCG je dobio sve odluke Upravnog odbora KCCG o ugovorima sa turskim doktorom. Ozturk je tokom 2019. i 2020. godine radio hirurške zahvate na osnovu odluke Odbora direktora i ugovora koji je zaključio sa KCCG. Tadašnji predsjednik Odbora direktora KCCG bio je Nermin Abdić, a direktor KCCG Jevto Eraković.

Eraković, Foto: Skupština Crne Gore

Iako su neki mediji pisali da je turski stručnjak radio sa neregistrovanim materijalom koji nije prošao nabavne procedure KCCG, iz te ustanove nemaju podatak na koji način je izbjegnuta procedura javne nabavke u konkretnom slučaju.

„Prof. dr Ozturk, ortoped iz Turske, tokom 2019. i 2020. godine radio je hirurške zahvate na osnovu Odluke Odbora direktora i ugovora koji je zaključio sa Kliničkim centrom Crne Gore (KCCG). Za dan rada po operativnom zahvatu imenovani konsultant je dobijao naknadu od 10.000 eura do 15.000 eura po operaciji, odnosno, po danu 40.000 eura. Nemamo podatak na koji način je izbjegnuta procedura javne nabavke u konkretnom slučaju“, naveli su iz KCCG u odgovoru na naša pitanja.

Kažu i da niko nije prijavio tako nešto pa se samim tim nijesu pokretali nikakvi disciplinski postupci, niti se u ovom slučaju utvrđivala disciplinska odgovornost.

„Prijave o eventualnim propustima donosioca odluka nije bilo pa se disciplinski postupak nije mogao ni voditi, niti utvrđivati disciplinska odgovornost“, saopštili su iz KCCG.

Kako su pojasnili, isplata je vršena na osnovu odluke Odbora direktora.

„U konkretnom, direktor Kliničkog centra izvršavao je odluku Odbora direktora. Isplata je vršena na osnovu Odluke Odbora direktora o dopuni Odluke o angažovanju i naknadi stručnih konsultanata i radno angažovanih, br. 03/01-30148 od 2. 12. 2019. godine, a procedura je sprovođena na osnovu Sporazuma o poslovnoj saradnji između KCCG i MLP Saglik Hizmetleri A.S. i ugovoru o isplati naknade za pruženu stručnu uslugu, kao i Izvještaja sa Klinike za ortopediju i traumatologiju koji je sadržao podatke o radu i angažovanju prof. dr Ozturk Čagataja“, saopštili su za Portal Javnog medijskog servisa iz KCCG.

Kako se navodi u dokumentaciji u koju smo imali uvid, za posao od 9. do 11. aprila 2019. godine dobio je 700 eura, od 1. do 2. oktobra iste godine prihodovao je 40.000 eura, a za zdravstvenu uslugu od 24. do 25. oktobra je dobio 12.500 eura.

Dostavljeni ugovori (Foto: RTCG)

Čagataj je za zdravstvenu uslugu pruženu od 2. do 4. decembra iste godine dobio 40.500 eura.

Za dva dana – od 20. do 22. decembra uplaćeno mu je 27.000 eura, a početkom 2020. godine ponovo 40.500 eura.

Najviše novca uplaćeno na ljeto 2020. godine kada je od 16. do 18. avgusta prihodovao 79.500 eura.

Piše kako je tada uradio sedam hirurških intervencija korekcije skolioze čija je cijena po zahvatu 11.000 eura, te da se tu računa i materijal za operaciju.

Uradio je i operaciju teške traume kičme, a cijena tog zahvata je 2.500 eura.

U dokumentima piše da je operacija skolioze u zavisnosti od komplikacija i ugrađenog materijala od 10.000 eura do 15.000 eura.

(Izvor: RTCG)

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

(FOTO) Berane: Srušio se potporni zid u Donjoj Ržanici, kuća Devića u velikoj opasnosti

„Prijavio sam ovaj slučaj policiji, obratio se Komunalnoj policiji i opštinskom Sеkretаriјаtu za inspekcijske poslove i od svih sam dobio isti odgovor da to nije njihova nadležnost. Jedino što je na lice mjesta izašla Komunalna policija i sačinila zapisnik. Moja porodica je u opasnosti i apelujem ovim putem da nadležni organi reaguju“, kazao je Marko Dević za Portal Berane online

Foto: Privatna arhiva

Kuća u vlasništvu porodice Marka Devića u Donjoj Ržanici kod Berana u velikoj je opasnosti nakon što je kamion sa velikim utovarom koji je prolazio putem prešao na parking i oštetio potporni zid u samom dvorištu. Zid se usljed velike kiše, koja je padala prethodnih dana, srušio u dijelu do same kuće.

Foto: Privatna arhiva

Kako je kazao Dević u izjavi za Portal Berane online porodica je u dodatnoj opasnosti zbog drugog dijela zida jer postoji mogućnost da padne na porodičnu kuću. Ova dionica puta važi za izuzetno prometnu jer dosta kamiona pod utovarom prolazi ovim putem.

Foto: Privatna arhiva

„Prijavio sam ovaj slučaj policiji, obratio se Komunalnoj policiji i opštinskom Sеkretаriјаtu za inspekcijske poslove i od svih sam dobio isti odgovor da to nije njihova nadležnost. Jedino što je na lice mjesta izašla Komunalna policija i sačinila zapisnik. Moja porodica je u opasnosti i apelujem ovim putem da nadležni organi reaguju“, kazao je Dević za naš Portal.

(Piše: Berane online)

Foto: Privatna arhiva

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Zemljotres kod Plava

„Na osnovu teorijskog modela makroseizmičkog polja ovog regiona, magnitude zemljotresa i dubine hipocentra, ovaj zemljotres nije mogao izazvati materijalne štete u epicentralnom području“

Foto: Opština Plav

Sektor za seizmologiju Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore je večeras u 21.06 časova registrovao zemljotres manje jačine, sa epicentrom 11 km zapadno od Plava, saopšteno je iz tog zavoda.

Jačina zemljotresa u hipocentru (žarištu) iznosila je 2,8 jedinica Rihterove skale, što odgovara epicentralnom intenzitetu od IV-V stepeni Merkalijeve skale (MCS).

Prema preliminarnim podacima obrade, žarište ovog zemljotresa locirano je na dubini od 11 km.

“Na osnovu teorijskog modela makroseizmičkog polja ovog regiona, magnitude zemljotresa i dubine hipocentra, ovaj zemljotres nije mogao izazvati materijalne štete u epicentralnom području”, zaključuje se u saopštenju.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije