DRUŠTVO
BIVŠI GLAVNI SPECIJALNI TUŽILAC
Katnić: Abazović je doveo moj život u opasnost; Policajac Lazović je kolateralna šteta, žele da naruše nezavisnost Crne Gore
„Europol nema pravo da određuje da li je neko član kriminalne organizacije“, kazao je Katnić, komentarišući to da se prema dokumentima ove organizacije policijski službenik Petar Lazović tereti da je član kavačkog kriminalnog klana

Petar Lazović je policajac koji je u skladu sa Ustavom i zakonom obavljao svoje poslove. On je u svemu ovome kolateralna šteta u pokušaju da se naruši nezavisnost Crne Gore ili “beznačajan policajac” koji služi da bi se ostvarila agenda, rekao je bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić za Gradsku TV.
Podsjetimo, Lazović se prema dokumentima Europola tereti da je član kavačkog kriminalnog klana.
„Agenda podrazumijeva to da se Crna Gora predstavi kao država koja ne može funkcioniše ko samostalna, suverena, antifašistka država već da je potreban neki tutor sa strane bilo koje vrste i da nije sposobna da se organizuje svoju podjelu vlasti na zakonodavnu, izvršnu i sudsku“, kazao je Katnić.
On je rekao da se premijer Dritan Abazović pridružio ovim aktivnostima i time doveo u opasnost njegov i život njegove porodice komentarima da je dok je bio glavni specijalni tužilac spriječio aktivnosti usmjerene protiv djelovanja kavačkog klana.
„Od kada je Europol “probio” Sky aplikaciju, mi smo protiv kavačkog klana pokrenuli 38 postupaka, a protiv škaljarskog 23. Ako se ovo uporedi sa brojem od 245 predmeta koje je SDT samostalno pokrenuo vidite da je to zanemarljiv broj“, kazao je Katnić.
Prema njegovim riječima, Petar Lazović je, kroz ove predmete, učestvovao u otkrivanju 30 odsto članova kriminalnih klanova.
„Ako to imate u vidu, i da je uzgred učestvovao u otkrivanju barskih, cetinjskih i hercegnovskih klanova, postavlja se logično pitanje da li je on vršio suicid, kao i kriminalnog klana kome navodno pripada, otkrivajući njihove članove“, upitao je Katnić.
Svi inspektori, pa i Petar Lazović koji je radio u Sektoru za podršku po sitematizaciji imaju obavezu da otkrivaju počinioce krivičnih djela i preventivno djeluju, naglašava Katnić.
„Zbog toga su spriječena mnoga ubistva i on je o tome obavještavao pretpostavljene starješine. Starješine su, na osnovu toga pokretale inicijative za donošenje mjera tajnog nadzora i praćenje. Kada su te mjere, uključujući i pomoć Europol-a, dale rezultate da se može osnovano podnijeti krivična prijava – oni su podnosili krivične prijave“, kazao je Katnić.
Europol je, ističe, prvo dostavio podatke policiji, napominjući da ta organizacija nema pravo da određuje da li je neko član ili nije član neke kriminalne organizacije.
„To procjenjuju policija i tužilaštvo, a samo sud može da donosi odluku da li je neko počinio krivično djelo ili ne“, rekao je Katnić.
Komentarišući to što je SDT 20. januara 2022. godine donio odluku da nema osnova za preduzimanje krivičnog gonjenja u ovom slučaju, Katnić je rekao da je specijalni tužilac Saša Čađenović ispitao sve okolnosti na ovaj događaj.
„Čađenović je uzeo komunikaciju, fotografiju, stotine poruka. Petar Lazović je dao izjavu na 40 strana. Nakon toga su pozvane starješine da daju izjavu, izvršena je provjera podataka – da li su pokrenute mjere tajne nadzora, angažovani svjedoci saradnici… Po onome što ja znam Europol je izanalizirao našu odluku i prihvatili činjenicu. Sada se postavlja pitanje zašto se ovo dešava“, rekao je Katnić.
On je optužio Demokratski front (DF) i Mrežu za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) da „pokušavaju da sudsku granu vlasti prikažu kao nesposobnu i korumpiranu“.
„Cilj je da se Tužilaštvo prikaže kao nesposobno, korumpirano i da se u tom pravcu država izmijeni i postavi ‘protektor’ koji će te stvari promijeniti. Stvorena je agenda da smo Tužilaštvo i ja prikrili i ‘zaključali’ određene dokaze i sačekali da za šest mjeseci propadnu, dodao je Katnić.
Katnić smatra da Europol treba pitati kako su do njihovih podataka došli funkcioneri DF-a.
„To se tako radi da bi se izvršio pritisak. Prethodno se kaže “Vi ste krivi, pa ćemo skupljati dokaze kasnije”. Ja vas sad pitam u kakvom položaju se nalazi novi specijalni tužilac i svi specijalni tužioci kada im je sa govornice Skupštine Slaven Radunović svima zaprijetio da će im Crna Gora biti “uska” ako se ne učini ništa po ovom pitanju. Ko ima hrabrosti da kaže ne?“, upitao je Katnić.
Javno otkrivanje metoda rada i etiketranja ljudi, kako je kazao, nosi posljedice.
„Određene osobe su se obilježavale šiframa. Radonja je ime iz mladosti Dragana Radonjića. Očigledno je neko smislio to i obavijestio Kavčane da je Radonja osoba koja je pratila i saznala putem sredstava koja ima na raspolaganju, saznala da Tamara Zvicer namjerava otići kod svog supruga koji se krio na, do tada, za njih nepoznatom mjestu. Oni su to saznali i pratili. Ja sam saopštio da je to uradio Dragan Radonjić. Možete da zamislite kada je određena kriminalna grupa saznala da je njihovom istaknutom članu policajac namjestio jednu ovakvu situaciju. Plan je bio da se sin i kćerka, on i supruga “sravne do podumente” što bi rekli Crnogorci i to je spriječeno ovom aktivnošću“, kazao je Katnić.
Dodaje da je, iako je nakon smjene vlasti pozivao da ne smjenjuju profesionalce, urađeno suprotno.
„Oni koji su došli, dobri su i iskusni policajci i opet imaju strah da je postignut neki dogovor da će da ih smjenjuju i pripremaju se na otpor da ne bi bili smijenjeni. To dovodi do opšteg urušavanja pravne države i vladavine prava, smatra Katnić.
Katnić kaže da je, kao glavni specijalni tužilac, učinio sve da se otkriju počinioci napada na novinarku Oliveru Lakić.
„Postoje podaci ko je to učinio, ona to zna. Zašto još uvijek nije podnesena optužnica? Fale podaci za onog za koga sumnjamo da je to izvršio. Njegov razgovor sa Skaj aplikacije imamo sve što on govori drugoj osobi, ali ne i to što druga osoba njemu odgovara. Ta pitanja su jako jasna i direktna, ali nemamo odgovore“, kazao je Katnić.
DRUŠTVO
Medved usmrtio vola od 700 kilograma u Banjanima
„Probudila me je rika govedi. Izašao sam ispred kuće i počeo dozivati psa koga nigdje nije bilo. U prvi momenat pomislio sam da su se Novakovi volovi poboli, ali toliko su goveda rikali da sam odmah otišao u dolinu blizu kuća gdje su zamrkla. Kada sam prišao imao sam šta vidjeti. Vo je ležao mrtav, a ostala goveda bila su uskomešana. Medvjeda nije bilo. Vjerovatno se prepao od mene kada sam dozivao psa“

U srijedu, u banjskom selu Smrduša, koje pripada Mjesnoj zajednici Trubjela, domaćinu Novaku Krivokapiću medvjed je ubio vola teškog 700 kilograma.
Kako je za „Dan“ ispričao Momčilo – Mošo Kilibarda, stanovnik sela Smrduša i Krivokapićev komšija, sve se dešavalo u cik zore.
„Probudila me je rika govedi. Izašao sam ispred kuće i počeo dozivati psa koga nigdje nije bilo. U prvi momenat pomislio sam da su se Novakovi volovi poboli, ali toliko su goveda rikali da sam odmah otišao u dolinu blizu kuća gdje su zamrkla. Kada sam prišao imao sam šta vidjeti. Vo je ležao mrtav, a ostala goveda bila su uskomešana. Medvjeda nije bilo. Vjerovatno se prepao od mene kada sam dozivao psa. Tu su bila i moja goveda, ali je medvjed odabrao i napao najačeg vola teškog oko 700 kilograma. Odmah sam telefonom pozvao Novaka i ispričao mu šta se desilo ispred moje kuće, na udaljenosti ne većoj od 100 metara. Pozvao sam i Vetrinarsku stanicu iz koje su mi rekli da se šteta ne može nadoknaditi jer su goveda bila na otvorenom“, priča Kilibarda i dodaje da je Krivokapić pričao da ovom volu nikakva zvjerka ne bi mogla naštetiti ali evo ipak može.
Kilibarda kaže i da je među mještanima zavladao strah jer ne prođe ni dan da medvjeda ne vide u blizini kuća.
„Ne znam šta se više čeka. Medvjeda pod hitno treba osuditi i odmah ustrijeliti, dok neko od Banjana ili Rudinjana nije glavom platio. Više kroz selo ne smijemo ići pješke, čak ni u po bijela dana već samo sa automobilima. Ja sam trenutno bez auta jer mi se pokvarilo, tako da iz dvorišta ne smijem mrdnuti. Prije dvadesetak dana jednom Delibašiću iz susjednog sela Kamensko, medvjed je ubio dvije krave, a jedna je nestala. Ovih dana po ovim našim selima po čitavu noć vukovi zavijaju, a medvjedi krstare“, navodi Kilibarda.
On smatra da je poslednji čas da se u čitavu priču uključi Lovačko društvo „Dr Zoran Kesler“ iz Nikšića.
Podsjećamo, prije petnaestak dana poljoprivredniku Radoici Mićunoviću, takođe stanovniku sela Smrduša, medvjed je usmrtio jednu i ranio drugu kravu. I tada se napad medvjeda desio u ranu zoru i to na 200 metara od kuće Mićunovića.
Mještani traže da ih država zaštitiMještani sela Smrduša i okolnih sela, udaljenih 34 kilometra od Nikšića kažu da žive u stalnom strahu od krvoločnih zvijeri koje su se izgleda namnožila na ovom području.
„Bukvalno smo na stalnom udaru medvjeda koje nam gotovo redovno napadaju stoku, uništavaju košnice i lome voćnjake. Za kratko vrijeme medvjedi su u ovim selima zaklali desetine grla sitne i krupne stoke. Počeli smo da se plašimo i za svoje živote“, ističu mještani sela Smrduša i zahtijevaju da ih država zaštiti.
„Država pod hitno treba da reaguje, da se nebi ponovio slučaj iz Pive kada je medvjed napao i teško ranio iskusnog lovca“, poručuju mještani sela Smrduša.
DRUŠTVO
Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola
Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.
Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.
Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.
„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.
DRUŠTVO
Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu
Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.
U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.
„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.
Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.
„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.
Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.
„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.
“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.
Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.
Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.
Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.
- HRONIKA3 дана ranije
Beranci osumnjičeni za krađu šume: Jedan procesuiran, za drugim se traga
- HRONIKA1 дан ranije
Berane: Policija pronašla 30 kilograma marihuane
- DRUŠTVO24 сата ranije
Medved usmrtio vola od 700 kilograma u Banjanima
- HRONIKA4 дана ranije
Uhapšen Dejan Đinović, osumnjičen za ubistvo Nikolova u Zeti
- HRONIKA2 дана ranije
Pronađeno tijelo Podgoričanke nakon tri nedjelje
- DRUŠTVO4 дана ranije
Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu