Connect with us

POLITIKA

MINISTAR PRAVDE

Kovač pozvao CPC da potpišu Temeljni ugovor

„Ja nikakav problem nemam sa tim da se Temeljni ugovor potpiše sa Crnogorskom pravoslovnom crkvom, naprotiv. Pozivam ih da se svi jave, da ispostave inicijativu i da uđemo u proces regulisanja međusobnih prava i obaveza“, kaže Kovač

Kovačević, Foto: Gov.me

Ministar pravde Marko Kovač očekuje da će Temeljni ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom biti potpisan uskoro u Podgorici.

Kovač je u intervjuu Televiziji Vijesti rekao da su i Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi otvorena vrata, pozivajući je da podnese inicijativu za potpisivanje ugovora.

Kaže da izručenje Svetozara Marovića Crnoj Gori nije samo pravni problem, najavljuje izmjene više zakona iz oblasti pravosuđa i vjeruje da će Crna Gora dobiti završna mjerila za poglavlja 23 i 24 do kraja godine.

Na pitanje kakva je dalja procedura nakon što je Temeljni ugovor sa SPC izglasan na Vladi, Kovač je odgovorio:

„Ono što bi bio logičan slijed događaja jeste da Vlada Crne Gore službeno obavijesti Sinod SPC o usvajanju predloga dokumenta i da se nakon toga dogovori neki zajednički termin potpisivanja tog ugovora“, kazao je Kovač.

Je li se do sada govorilo o nekim rokovima?

Mislim da je sasvim prirodno da to bude u nekom relativno skorijem periodu, da se pronađe adekvatan termin i da se na prigodan način taj proces okonča.

I hoće li potpisivanje biti u Crnoj Gori?

U Podgorici će biti potpisivanje Temeljnog ugovora.

Da li postoji prostor da se sadržina tog dokumenta mijenja i opet dođe na Vladu?

Mislim da nema potrebe za tim osim u nekom lektorskom dijelu da se određene stvari upodobe u pogledu određenih zamjerki koje su se čule, koje smatram da jesu opravdane. Konkretno mislim na formulaciju pokretne i nepokretne imovine. Mislim da bi trebalo to upodobiti Zakonu o svojinsko-pravnim odnosima i primijeniti adekvatnu zakonsku terminologiju.

Kakav je Vaš stav o tome da se ovakav ugovor potpiše sa CPC?

Ja nikakav problem nemam, naprotiv. Svim vjerskim zajednicama su vrata otvorena, CPC-u takođe, i pozivam ih da se svi jave, da ispostave inicijativu i da uđemo u proces regulisanja međusobnih prava i obaveza. Što se tiče korišćenja određenih objekata, ni u ovom ugovoru koji je sada predmet, ne regulišu se imovinska prava i obaveze, ona su regulisana Ustavom i Zakonom o svojinsko-pravnim odnosima, dakle mi u tom dijelu ne možemo ulaziti u svojinska ovlašćenja, a naravno ukoliko neka vjerska zajednica ili bilo koje drugo pravno lice ima pretenzije prema nekoj pokretnoj ili nepokretnoj stvari postoji zakonski put, procedura u kojoj će moći ili neće moći da dokažu to svoje pravo.

Sa domaćih i međunarodnih adresa deblokada pravosuđa postavlja se kao uslov za ubrzanje evropskog puta Crne Gore. Kako će Crna Gora u ovakvom političkim prilikama uspjeti da dođe do imenovanja u Sudskom savjetu, VDT-u, Vrhovnom sudu, Ustavnom sudu?

Mislim da smo najbliži rješenju tog pitanja, dakle imenovanju uglednih pravnika u Sudskom savjetu, Sudskom savjetu, nadam se da ćemo na isti način pristupiti i ovim drugim temama. Naglasio bih da je Ministarstvo pravde na javnu raspravu dalo izmjene i dopune Zakona o sudskom savjetu, da ćemo u narednom peridu, do kraja jula završiti rad na izmjenama Krivičnog zakonika, Zakona o krivičnom postupku i da će do kraja jula i ti zakonski tekstovi biti dati na javnu raspravu. Takođe, sa ekspertima EK razmatrali smo Zakon o oduzimanju inovine stečene krivičnom djelatnošću i da ćemo za desetak dana i taj revidirani zakonski tekst imati gotov i računamo da bi negdje u septembru on trebalo konačno da bude i usvojen.

Očekujete li završna mjerila za poglavlja 23 i 24 do kraja godine?

Ja sam siguran da, ako bude političke zrelosti, i spremnosti za dijalog da ćemo mi ispuniti sva privremena mjerila i dobiti završna mjerila krajem godine.

Da li Crna Gora može još bilo šta da uradi kada je u pitanju izručenje Svetozara Marovića i da li ste Vi, u tom kontekstu, imali kontakte sa Vašom koleginicom iz Srbije?

Nećemo odustati od izručenja Marovića. Postoji opcija shodno Ugovoru o izvršenju presuda u krivičnim stvarima između Srbije i Crne Gore da Svetozar Marović tu kaznu izvrši u Srbiji. Međutim, mi nećemo zahtijevati to, naprotiv. Nadam se da ćemo imati neke pozitivnije reakcije od strane Srbije koje su do sada izostale.

Jeste li imali kontakt sa koleginicom iz Srbije?

Ja nisam, svakako, planiram da u narednom periodu pokrenem opet to pitanje, međutim, izgleda da ovdje nije samo pravni problem i da možda postoje neki drugi razlozi zbog kojih Svetozar Marović još nije izručen.

Politički?

Ne bih sad o tome.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Milatović: Spajić trebalo da zaštiti ministarku Gorčević od prozivki Vučića

„Učinio bih to da sam na njegovom mjestu“

Na prozivke predsjednika Srbije Aleksandra Vučića upućene ministarki evropskih poslova Crne Gore Maidi Gorčević trebalo je da odgovori premijer, ja bih to uradio da sam na njegovom mjestu, rekao je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

Ovo je odgovorio na pitanje kako komentariše to što je Gorčević od njega očekivala da je zaštiti i da reaguje nakon što je Vučić rekao da je „otišla u Prištinu da se izvinjava Amerikancima“. Predsjednik Milatović je odgovarao na pitanja novinara nakon otvaranja međunarodne konferencija crnogorskih menadžera bezbjednosti koja se održava u Budvi.

„Vidio sam njenu izjavu ali u takvim situacijama po protokolu reaguje Mnistarstvo vanjskih poslova jedne zemlje, zbog čega je to izostalo nijesam ja adresa. Da li je reakcija trebala da se desi, da. Da li je trebalo da reaguje predsjednik Vlade, da, ja da sam na njegovom mjestu to bih uradio. U državnom aparatu mnogi nijesu uradili ono što je trebalo da urade. Ja sam već rekao da se moramo dodatno pozitivno odnositi i afirmisati učešće žena u politici, smatram da Gorčević dobro radi svoj posao, sad imamo manje žena u Parlamentu nego ranije. Njenom izjavom sam iznenanđen ali ne bih volio da je to politička potreba da se približi predsjedniku Vlade“, rekao je Milatović.

Kako je naveo, obraćanje Vučića nije bio primjeren način komuniciranja između dvije zemlje „i koliko god da tema potput Kosova bila osjetljiva za Srbiju, kao što jeste,moramo da biramo riječi“.

„Predsjednik Vučić je morao da izabere drugačije riječi u odnosu na politički stav koji je prenio prema Crnoj Gori. Moramo sa dodatnim poštovanjem i uvažavanjem da se odnosimo prema političkim akterima u Crnoj Gori i susjednim zemljama. To je jasno. Ja stajem u zaštitu žena. Zaštitio sam i Draginju Vuksanović Stanković ali ono što je Gorčević rekla u Parlamentu je politička floskula koju ne bih dalje komentarisao“, naveo je Milatović.

Mandić duguje odgovor građanima

Na pitanje kako komentarise posjetu predsjednika Skupštine Andrije Mandića vojnim vježbama u Srbiji, Milatović kaže da je to vidio u medijima te da nema detalje o tome ali da on treba da odgovori građanima na to legitimno pitanje.

„Na legitimno pitanje u kom kontekstu su prisustvovali vježbi. To je pitanje za njih. Gospodin Mandić je predsjednik Skupštine pa samim tim i član Savjeta za odrbranu i bezbijednost, mi smo članica NATO i da želimo najbolje odnose sa svim zemljama u oruženju uključujući i Srbiju tako da Mandić bi trebalo da građanima odgovori na to pitanje što sam siguran da će i uraditi“, naveo je Milatović.

Možda nikoga ne podrži na izborima u Budvi

Novinare je interesovalo i zašto je raspisao izbore u Budvi 26. maja s obziorom na turističku sezonu.

Kazao je da sezona počinje 1. juna i da je upravo računao na to da se sve završi do početka sezone.

„Ja imam jasan ustavni rok od 60 do 100 dana kada raspisujem izbore za lokalni parlament a ja sam to uradio u najkraćem roku kako bi završili prije početka sezone sav taj proces. To je bilo jedino logično rješenje i postupio sam odgovorno i u smislu posvećenosti javnog interesa svih. Budva je pristonica turizma i vrlo je važno da se izborni proces završi što prije dobro je što idete na izbore da se riješi koplikovana situacija. Nadam se da će građani imati benefite“ istakao je Milatović.

Kaže da nije razmišljao o tome koga će podržati na izborima a da postoji opcija da ne podrži nikoga.

„Ako se odlučim da bilo koga podržim jer ima još vremena, a uvijek postoji opcija da ne podržim nijednu političku partiju“, poručio je Milatović.

Optimista za IBAR ali nam predstoji težak put

Na pitanje računa li da Vlada može da ispuni sve uslove za IBAR i šta ukoliko ne ispunimo optimistična očekivanja, kazao je da je to samo jedna stepenica ka uspjehu.

„IBAR je izvještaj o realizaciji priveremnih mjerila koja se tiču poglavlja 23 i 24, vladavine prava, realizovano je dvije trećine mjerila. Najteže je bilo realizovati ono što se tiče imenovanja najvažnijih funkcija u pravoduđu u okviru Parlameta, i važan je korak napravljan, optimista sam, na ruku nam ide trenutno raspoloženje u Briselu mislim da EU želi da ima uspješnu priču i da to može biti Crna Gora. Nakon trenutka kakav sad postoji u Ukrajini Brisel je shvatio da je politika proširenja važna i u kontekstu bezbjednosti evropskog kontinenta i optimista sam i Vlada radi i posvećena je tome kao što je radila i prethodna i 42. vlada“, kazao je Milatović.

Ukoliko ne dobijemo u ovom trenutku promijenjenih okolnosti IBAR, on navodi da bi to bilo kao da smo došli pred gol i promašili prazan gol.

„IBAR je samo jedna stepenica na našem EU putu a ne kraj. Kad dobijemo IBAR onda ćemo dobiti konačna, završna mjerila i tek tada predstoji težak rad. Mnoga su poglavlja spremna da budu zatvorena, neka bi mogla i ove godine da se zatvore ako dobijemo IBAR. Predstoji nam težak put. Tu i sudionici moraju da budu posvećine EU integracijama. Sve što radimo mora da korespondira porukama koje šaljemo, a čini mi se da u prethodnom periodu to u nekim slučajevima nije važilo“, zaključuje Milatović.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Direktorica ASK-a puštena da se brani sa slobode

Podsjetimo, ranije danas Specijalno državno tužilaštvo predložilo je danas Višem sudu da Perović bude određen pritvor do 30 dana

Perović, Foto: Boris Pejović

Direktorica Agencije za sprečavanje korupcije Jelena Perović puštena da se brani sa slobode, odluka je sudije za istragu Višeg suda u Podgorici, prenosi RTCG.

Podsjetimo, ranije danas Specijalno državno tužilaštvo predložilo je danas Višem sudu da Perović bude određen pritvor do 30 dana.

Policija je osumnjičenu direktorku ASK-a danas dovela u zgradu Višeg suda, a oko 20.30 časova, saslušanje je završeno.

Perović je juče nakon saslušanja u Specijalnom državnom tužilaštvu određeno zadržavanje do 72 sata.

Perović je uhapšena zbog sumnje da je zloupotrijebila službeni položaj.

Tokom saslušanja, kako nam je saopšteno, ona je negirala krivicu.

Advokat Nikola Martinović kazao je da direktorici ASK-a SDT stavlja na teret donošenje rješenja o zaradama, odnosno naknadama koje je imao Savjet agencije i donošenje rješenja o varijabilama za zaposlene u agenciji.

„Dakle, prisustvovao sam jednom saslušanju u kojem Specijalno državno tužilaštvo pokušava da vodi upravni postupak o tome da li su rješenja koje je Jelena Perović donosila zakonita ili nisu zakonita. Jelena Perović je negirala u cijelosti krivično djelo, nema ništa da krije, odgovarala je na svako pitanje tužioca i naravno saopštila mu je da sve ono što je donijela postoji u formi rješenja, postoji i u elektronskoj i u papirnoj arhivi agencije“, kazao je advokat.

Službenici Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO) blokirali su prije nekoliko dana zgradu Agencije za sprečavanje korupcije, a nakon pretresa prostorija koje ona koristi i službenog automobila ona je uhapšena.

„Nakon pretresanja kancelarije i službenog vozila, po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva službenici Specijalnog policijskog odjeljenja su lišili slobode J.P., direktoricu Agencije za sprečavanje korupcije, zbog osnova sumnje da je, tokom prošle i do aprila ove godine, učinila produženo krivično djelo zloupotreba službenog položaja“, saopšteno je juče iz SDT-a.

Optužbe protiv uhapšene direktorice Agencije za sprečavanje korupcije posebno su bile u fokusu javnosti sredinom marta ove godine, kada je budžetska inspekcija Ministarstva finansija objavila nalaze poslije kontrole rada te Agencije.

Prema tom izvještaju, uočene su ozbiljne nepravilnosti kako u radu direktorke tako i same Agencije, zbog čega je, nakon što je Ministarstvo finansija dostavilo kompletnu dokumentaciju u Specijalnom državnom tužilaštvu formiran predmet.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Nikolić pita: Šta Mandić radi na vježbama Vojske Srbije

Potpredsjednik Skupštine Crne Gore Boris Pejović na to je odgovorio: „Pitajte ga kad bude predsjedavao“

Nikolić

Šef Kluba poslanika Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić pitao je na današnjem skupštinskom zasjedanju potpredsjednika parlamenta Borisa Pejovića (Pokret Evropa sad) šta predsjednik Skupštine Andrija Mandić radi na vježbama Vojske Srbije na Pešterskoj visoravni i koga tamo predstavlja.

Nikolić je napomenuo da je važno da crnogorska javnost zna odgovor na to pitanje, posebno u svjetlu, kako je rekao, upozoravajućih tonova koji su se sinoć mogli čuti na mitingu u Banjaluci, saopštio je DPS.

“Sinoć se u Banjaluci prijeti secesijom Bosne i Hercegovine, i najavljuju neki potezi koji mogu destabilizovati region u kojem živimo, i u tom smislu je posebno problematično šta Mandić kao član Savjeta za odbranu i bezbjednost Crne Gore radi na vojnim vježbama srpske vojske”, rekao je Nikolić.

Pejović nije imao odgovor na pitanje Nikolića.

„Nemam informaciju, niti mogu onda dati odgovor. Predlažem da to pitanje postavite kad gospodin Mandić bude predsjedavao parlamentu i vjerujem da ćete dobiti odgovor“, rekao je on.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije