Connect with us

DRUŠTVO

Krapović: „Načelnik Generalštaba Vojske CG učestvovao u prevari! Bruka i sramota što je takav čovjek još na funkciji“

„Svi prikupljeni podaci i dokazi biće predati Upravi policije i tužilaštvu na utvrđivanje eventualne krivične odgovornosti, a ujedno apelujem i da se neophodne odluke donesu što prije i da brigidni general Lazarević bude hitno smijenjen sa dužnosti“, kazao je ministar odbrane

Krapović, foto: Filip Filipović/Adria

Ministar odbrane Dragan Krapović kazao je da se načelnik Generalštaba, brigadni general Zoran Lazarević učestvovao u prevari i da to što se nalazi još na toj funkciji je „bruka i sramota“.

On je najavio i da će „svi prikupljeni podaci i dokazi“ biti predati Upravi policije i tužilaštvu na utvrđivanje eventualne krivične odgovornosti.

„Vijesti“ su danas objavile da je pljevaljsko Osnovno državno tužilaštvo ispituje da li je izvršni direktor Nevladinog udružena Ljubitelji prirode, Miljko Bulajić, pod plaštom humanitarnih aktivnosti pribavilo korist privatnoj firmi.

Krapović je tražio od nadležnih da ispitaju može li se dovesti u vezu izvršni direktor Durmitor Base Campa Dejan Lazarević sa načelnikom Generalštaba Vojske Crne Gore, brigadnim generalom Zoranom Lazarević.

Brigadni general je rekao da mu je Lazarević sinovac, ali da je od ministra dobio nalog da provjeri mogu li vojnim helikopterom prevesti opremu do Lokvica.

Krapović je uz reagovanje dostavio i dokument kojim je Lazarević, kako je naveo, „na podmukao i besraman način još jednom ukaljao sistem odbrane i pokazao da nije dostojan dužnosti na kojoj je, i to ne mojim odabirom.“

foto: Ministarstvo odbrane

„Zahtjev koji je Ministarstvo odbrane dobilo je, kao i svaki drugi, proceduralno upućen njemu i Generalštabu, na ocjenu svih činjenica i okolnosti, te davanje preporuke ministru u vezi sa realizacijom istog. Dužan sam da istaknem da je džabe što se general Lazarević pravi da ‘nije odavde’, jer svi upućeni znaju da u Generalštabu postoji J-2 odeljenje koje se bavi obavještajno-bezbjednosnim poslovima u Vojsci CG, tako da je ovakav zahtjev svakako trebao biti sagledan sa svih aspekata, pa naravno i tog“, saopštio je Krapović.

Dodao je da „o kakvom se čovjeku radi, najbolje govori činjenica da je jako dobro znao da nije u pitanju nikakakva nevladina organizacija, već komercijalna djelatnost firme njegovog bratanića koja se u zahtjevu sakrila iza NVO “Ljubitelji prirode“ iz Nikšića“.

„Dakle, brigadni general Lazarević, trenutno na dužnosti načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore (ne mojom voljom i izborom) učestvovao je u prevari. I to još jednom, kao što je koristio vojni transport da motor koji je kupio za sina prošvercuje u Crnu Goru, tako je i sada za potrebe i korist bratanića ‘ekologa’ iskoristio vojni helikopter, sredstva i ljudstvo Vazduhoplovstva VCG. Da zaključim, činjenica da je čovjek ovog profila i dan danas na dužnosti NGŠ VCG je bruka i sramota“.

Krapović je podsjetio daje mjesecima unazad predložio Savjetu za odbranu i bezbjednost Crne Gore da smjeni „ovaj tužni izgovor za generala“.

„Svi prikupljeni podaci i dokazi biće predati Upravi policije i tužilaštvu na utvrđivanje eventualne krivične odgovornosti, a ujedno apelujem i da se neophodne odluke donesu što prije i da brigidni general Lazarević bude hitno smijenjen sa dužnosti NGŠ. U suprotnom bojim se da ćemo do juna svjedočiti posrnuću VCG i nastavku zloupotreba koje će je degradirati nepovratno. U svakom slučaju, odgovornost za tako nešto je jasno adresirana kod članova Savjeta, jer moju podršku Lazarević nema. Moj prijedlog je isključivo njegova smjena, tako da odgovornost za sve što gledamo i što ćemo gledati odbacujem i adresiram onima čiji je Lazarević bio izbor ranije, ali očigledno i svakako i sada“, zaključio je Krapović.

1 Comment

1 Comments

  1. Građanin

    29.12.2024. 08:49 at 08:49

    Vala si mu se navrzao i tražiš mu greške tako uporno da je svima gadna ta tvoja opsesija.
    Trebao bi da pokreneš akciju protiv svakog funkcionera koji neispravno koristi državnu imovinu, počev od službenog auta.
    Samo time bi se bavio cijelog života.

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.

Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.

„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu

Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Fabrika Celuloze u Beranama, Foto: F Jovović

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.

U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Foto: Screenshot/RTCG

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.

„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.

Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.

„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.

Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.

„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.

“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.

Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.

Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.

Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Andrea Nikolić

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.

Prva pratilja Sara Žižić (Foto: RTCG)
Druga pratilja Ksenija Popović (Foto: RTCG)

Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.

Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije