Connect with us

POLITIKA

"IZBORI NAJČISTIJE REŠENJE DA SE IZAĐE IZ KRIZE"

Lukšić: Crkva zanemarivala da je Crna Gora nezavisna; Manjinska Vlada neprirodno iznuđeno rešenje

„Siguran sam da je potrebno da DPS i DF sjednu i razgovaraju, to bi bio doprinos smirenju tenzija i traganju za rješenjima koja će biti održiva. Mislim da to mora da se desi što skorije“, kazao je bivši premijer i funkcioner DPS-a

Manjinska vlada je neprirodno iznuđeno rješenje kojim treba na neki način popuniti aktuelno stanje. Čini mi se dok ne čujemo, ne samo sastav, nego i program, nećemo znati ni kako će se pojedini poslanici opredjeljivati, ocijenio je nekadašnji crnogorski premijer Igor Lukšić.

Lukšić je u „Drugačijoj radio vezi“ na Anteni M govorio o Ugovoru sa Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC), nasljeđu kabineta Zdravka Krivokapića i šansama manjinske vlade, kao i projektima Evropa sad i Otvoreni Balkan.

„Temeljni ugovor nije potpisan jer su postojala određena rješenja koja su sporna“

Komentarišući zašto Temeljni ugovor nije potpisan u vrijeme kada je on bio predsjednik vlade, kaže da komunikacija koju su imali sa Mitropolijom crnogorsko-primorskom i Eparhijom budimljansko-nikšićkom nije dovela do rezultata, te da su u draftu koji je poslala crkva tada ukazali na nekoliko stvari koje su bile sporne.

Kaže da razgovori tada nijesu dovedeni do kraja, da je to trajalo i prije nego što je on preuzeo dužnost, te da su postojala određena rješenja koja su bila sporna.

Lukšić navodi da je tadašnji ugovor govorio o odnosu pravoslavne crkve u Crnoj Gori i države, što je mnogo bolji način formulacije i definisanja odnosa nego danas jer, kako navodi, u Crnoj Goti žive i pravoslavni Crnogorci i pravoslavni Srbi, „i valjda je interes svih, a posebno crkve, da se svi osjećaju komforno“.

„Problem je bio i tada i danas što je na neki implicitan način, i ako smo na to ukazivali, crkva prenebregavala okolnost da je Crna Gora nezavisna država. To znači da je djelovanje prešpartano sa nekoliko eparhija – mitropolijom i tri eparhije. Meni se čini da je apsurdno da u registru vjerskih zajednica, u Ministarstvu pravde, imate posebno zavedene četiri vjerske zajednice“, rekao je Lukšić.

Stava je da bi ga tada potpisao mitropolit Amfilohije, kao predsjednik episkopskog savjeta.

Ne zna, kako kaže, da li bi to bilo finalno, jer naglašava,nijesu se mogle te razlike premostiti tako lako. Dodaje da jesadržaj preambule bio identičan kao ovaj danas.

„Važno čuti šta je ambicija i prioritet“

Upitan da li vjeruje da će se desiti manjinska vlada, koliko bi mogla da traje i šta bi trebalo da budu njeni prioriteti, Lukšić kaže da skoro postoji konsenzus da treba birati novu vladu.

Ko nas je, kako kaže, naopako, „među najmanjim klubovima pretenduje se da preuzmu izvršnu vlast“.

„To je, očigledno, neprirodno iznuđeno rješenje kojim treba na neki način popuniti aktuelno stanje. Čini mi se dok ne čujemo, ne samo sastav, nego i program, nećemo znati ni kako će se pojedini poslanici opredjeljivati. Vrlo važno je čuti šta je ambicija i prioritet, da li je to vlada koja traje ili da se pripreme izbori“, rekao je on.

Dominira stav, kako ističe, da bi izbori bili najčistije rješenje da se izađe iz krize.

„Siguran sam da je potrebno da DPS i DF sjednu i razgovaraju, to bi bio doprinos smirenju tenzija i traganju za rješenjima koja će biti održiva. Mislim da to mora da se desi što skorije“, rekao je on.

„Moguće da ćemo uskoro morati da se zadužujemo ili posežemo za promjenama stope PDV-a“

Između ostalog, Lukšić je govorio i o projektu Evropa sad.

Smatra da ćemo imati veliku stopu inflacijer što će generisati veće poreske prihode.

Program, kaže, generalno nije loš kao zamisao – da je potrebno preispitati poresku politiku, da li može biti podsticajna za ekonomski rast i razvoj.

Zabrinjavajuće, kako kaže, je to da nije čuo odgovor kako će da se odrazi na poslodavce koji isplaćuju 250 ili 350 eura, gdje će imati povećanje troška.

Oni će, kako kaže, povećati cijene.

Ukazao je na zamke tog programa, te istakao da slijedi rast kamatnih stopa na globalnom nivou, što može da utiče na hlađenje svjetske ekonomije. Posljedično će to da se odrazi, kako smatra, na crnogorsku ekonomiju i uslovi sporiji rast.

To opet znači, prema riječima Lukšića, da je vrlo moguće „da ćemo u nekom skorijem roku morati da se zadužujemo ili možda ponovo da posežemo za promjenama stope PDV-a“.

„Kako kažu ljudi, što ne platite na mostu, platite na ćupriji ili obrnuto. Matematika je jasna, u ovom geometrijskom sistemu u kojem funkcionišemo teško možemo izmisliti neki “perpetum mobile“, dodaje on.

Problem ukidanje graničnih prelaza

Lukšić je u emisiji komentarisao i Otvoreni Balkan.

Smatra da problem može biti želja da se ukinu granični prelazi, što možeCrnoj Goribiti problem.

„Ako želite da uđete u EU možda prije nego neke zemlje, a i realnije je da su takve okolnosti, kako biste mogli skinuti granične prelaze pa ih poslije vraćati ako bipostaličlanica pa morate obezbijediti tu granicu sa EU“, istakao je Lukšić.

To su, smatra, na izgled tehnička pitanja, ali su i suštinska – skopčana sa pitanjima bezbjednosti.

„Niko se ne protivi regionalnoj saradnja ali sva pitanja moraju biti predmet analize i promišljanja a ne pukog iznošenja stavova – za i protiv“, zaključuje Lukšić.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Mandić: Daleko smo odmakli u analizama u vezi sa dobijanjem crnogorskog državljanstva

Šef parlamenta i lider NSD-a rekao da se zalažu da svi koji su rođeni u Crnoj Gori, „koji su vezani za Crnu Goru, koji imaju imovinu u Crnoj Gori, nezavisno od nacionalne pripadnosti“, dobiju državljanstvo Crne Gore i da to bude usklađeno sa najvišim evropskim standardima

Andrija Mandić, Foto: TANJUG/ ZORAN ZESTIC

Predsjednik Skupštine i lider Nove srpske demokratije Andrija Mandić kaže da su „daleko odmakli“ kad su u pitanju analize u vezi sa dobijanjem crnogorskog državljanstva.

„Vi znate, na državnom nivou, da se mi zalažemo za dobijanje državljanstava i da smo daleko odmakli u toj priči što se tiče samih analiza, da svi oni koji su rođeni u Crnoj Gori, koji su vezani za Crnu Goru, koji imaju imovinu u Crnoj Gori, nezavisno od nacionalne pripadnosti, dobiju državljanstvo Crne Gore i da to bude usklađeno sa najvišim evropskim standardima“, rekao je Mandić u predizbornom spotu objavljenom na Fejsbuk stranici koalicije „Za budućnost Podgorice – Grad svih nas“.

„Vijesti“ su prošle sedmice da je Mandić tražio sredinom jula od Istraživačkog centra Skupštine da mu napravi rad na temu „Uporedna praksa ostvarivanja prava na dvojno državljanstvo“ u svrhu, kako je naveo, predloga zakona.

To pokazuju, kako je tada navedeno, podaci o zahtjevima za izradu radova upućeni Istraživačkom centru zakonodavnog doma od početka njegovog aktuelnog saziva, koje je objavio Institut alternativa.

On je od Istraživačkog centra zatražio analizu crnogorskog normativnog okvira, ostvarivanja prava na dvojno državljanstvo, kao i uporednu praksu. Naveo je da rad treba da bude u obliku komparativnog pregleda, studije i pregleda statističkih podataka.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Milatović: Pobijedićemo na izborima u Podgorici!

„Lista koju predvodim je formirana takođe i kao reformski, građanski i evropski put za Crnu Goru između dvije političke grupacije koje personifikuju nekadašnje loše vladanje oličeno u DPS-u, i sadašnje loše vladanje partija aktuelne parlamentarne većine“

Foto: Gov.me

Više puta sam kazao da očekujem da će lista koja nosi moje ime, sa sjajnim Lukom Rakčevićem kao kandidatom za gradonačelnika Glavnog grada, biti pobjednička. Riječ je o čovjeku koji je godinama prepoznat kao borac za bolju Podgoricu i, u odnosu na druge kandidate za gradonačelnika, jedini istinski zainteresovan, sa potrebnim znanjem i energijom za poziciju prvog čovjeka grada. Ali Luka nije jedini, već predvodi sjajan tim poštenih, posvećenih i iskrenih ljudi okupljenih na listi „Jakov Milatović – Za bolju Podgoricu!“.

To je kazao u intervjuu za „Dan“ predsjednik Crne Gore Jakov Milatović odgovarajući na pitanje kakav rezultat očekujete u glavnom gradu i da li će, ako to rezultat bude nalagao, ući u vlast i sa koalicijom PES–Demokrate.

„Zato sam i uvjeren da će upravo naša lista biti nosilac nove vlasti u Podgorici na bazi programa i principa koje smo jasno ponudili građanima u kampanji, a to su odgovornost, transparentnost i meritokratija“, saopštio je Milatović.

Naveo je da je lista koju predvodi je formirana takođe i kao reformski, građanski i evropski put za Crnu Goru između dvije, kako ističe, političke grupacije koje personifikuju nekadašnje loše vladanje oličeno u DPS-u, i sadašnje loše vladanje partija aktuelne parlamentarne većine.

„Zato je upravo ova pobjednička lista pravi izbor za građane koji ne žele da podrže stari režim, a ujedno su nezadovoljni onim čemu svjedočimo kada je u pitanju aktuelna vlast. U tom kontekstu, očekujem da rezultati izbora pokrenu zdravu političku dinamiku na svim nivoima, koja će riješiti institucionalni haos, neozbiljnost i neodgovornost, kojima svjedočimo duže vrijeme“, zaključio je Milatović.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Željko Ćulafić ponovo izabran za predsjednika Opštine Andrijevica

Za njega je glasalo 16 odbornika koalicije SNP-Demokrate, PES-a, koalicije ZBAN (NSD, DNP, PCG, SCG), kao i građanske liste „Vasojevićki pokret ujedinjenja“

Ćulafić, Foto: SNP

Željko Ćulafic (SNP) izabran je danas za predsjednika opštine Andrijevica.

Na drugoj redovnoj sjednici SO za njega je glasalo 16 odbornika nove vladajuće kolaicije SNP-Demokrate, Evropa sad, „Za budućnost Andrijevice“, i jedan odbornik pokreta „Za ujedinjenje Vasojevića“.

Foto: RTCG

Odbornici DPS su prije glasanja napustili salu, dok lista „Za budućnost naše djece“ nije željela da učestvuje u glasanju.

Foto: RTCG

Ćulafic je i u prethodnom mandatu bio predsjednik opštine, a inače važi za izuzetnog privatnog preduzetnika.

Time je zaokružena vlast u Andrijevici nakon izbora koji su održani 2. juna.

Izvor: RTCG

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije