DRUŠTVO
UGLEDNI AKADEMIK I ČUVENI GLUMAC PORIJEKLOM IZ CRNE GORE
Matija Bećković i Petar Božović: Đukanović je otišao u istoriju, Amfilohijev grob je svetinja
„To je prvi slučaj u istoriji da neki ateista, čovjek koji nije kršten, osniva crkvu (smijeh). Ne bi me začudilo da se otkrije da je on Crnu Goru negdje upisao na svoje ime kao privatnu svojinu“, naveo je Bećković
Akademik Matija Bećković i glumac Petar Hadži Božović sreli su se ovih dana u čuvenoj beogradskoj kafani. Povod – proslava velike glumačke nagrade Dobričnin prsten, koju je dobio Božović.
Budući da su obojica vezana za Crnu Goru, neizbježna je bila priča o stanju u njoj.
Bećković je od 2018. godine imao zabranu ulaska u Crnu Goru, takvu odluku je donijela vlast Mila Đukanovića, na šta Božović kaže:
„Očekivao sam to i ranije.“
Bećković odgovara:
„Mnogi su mi zavidjeli i vikali: Što meni nisu zabranili i po kojoj to protekciji su njemu zabranili“ (smijeh).
„Vratio sam se skoro iz Crne Gore. Mijenja se polako. Nešto što se 30 godina usađivalo, ne može se tako iščupati. Komesari bi to riješili preko noći. Narod se osjeća bolje“, kaže Božović.
Na pitanje da li je Đukanović otišao u istoriju, Bećković kaže:
„Da, samo zavisi u koju. Ne znam kako bi se ta istorija zvala. On je prvi koji je uveo to što politička istorija dosad nije znala, a to je da se mafija bavi ideologijom, istorijom i jezikom. To je prvi slučaj u istoriji da neki ateista, čovjek koji nije kršten, osniva crkvu (smijeh). Ne bi me začudilo da se otkrije da je on Crnu Goru negdje upisao na svoje ime kao privatnu svojinu“, naveo je on.
Božović se nadovezuje:
„Ili bar na Blaža (Blažo Đukanović, sin Mila Đukanovića, prim. nov.). Sin ga je i pitao da li se most preko kanjona Morače zove po njemu (Most Blaža Jovanovića, prim. nov.). On ga je pitao: „Tata, je li to moj most“. To je šala mala. Ali, bože dragi, ja ga znam, znam Mila. Družili smo se i imali snove o sjevernoj Crnoj Gori. Slao sam i slogane odavde, poručivao – nemojte više te ružne riječi, nego izvadite nešto iz Njegoša. Šta bi s tim čovjekom? Kao da su dvije ličnosti u njemu. Sve što je sveto je pogazio. Ko je njega mogao da natjera da se promijeni? Mora da je bio ucijenjen poslije onog procesa u Bariju, kad je Amerika rekla Italiji „stop“. On je tada kazao: „Idem u biznis.“ Ne, ne, tvoja ruka nije za biznis, nego da potpisuješ šta treba. Dotjerali su do te mjere, pa nije moglo dalje. Inače, sve dok nisam počeo „Gorski vijenac“ da snimam, nisam znao da je jedan bezvjerni narod Crna Gora bila do sastanka sa Amfilohijem. Došlo je tad bilo 30 ljudi u crkvu, a 23 nije znalo da se prekrsti. Pogledajte samo s te pozicije šta je Amfilohije uradio“, podsjetio je on.
Amfilohijev grob je svetinja
Prisjetili su se i pokojnog mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija, kog su obojica poznavala. Susrete s njim i njegove poruke pamtiće dovjeka.
„On je samo promijenio ulogu. Življi je od svih tamo koji su ostali živi. Grob njegov je jedna svetinja. Mislim da ko dođe tamo, prvo ide na njegov grob, pa tek onda pos Ostrog. A Ostrog je bio mjesto gdje su Crnogorci ulagali svoje molbe i žalbe, a sada su dobili još jedan šalter“, kaže Bećković, dok Božović dodaje: „Ne mora se samo kod Svetog Vasilija. Amfilohije je življi sad“.
Zašto protivnici „velike Srbije“ ćute o „velikoj Albaniji“
Bećković i Božović su se dotakli i kosovskog pitanja.
„Boreći se protiv „velike Srbije“ stvara se „velika Albanija“. Protivnici „velike Srbije“ ne govore ništa protiv „velike Albanije“. Mi smo s Kosovom neko, a bez Kosova niko. Sada još možemo da biramo“, kaže Bećković.
Božović dodaje:
„Izgleda da je Kosovo rana odavno, a po potrebi je samo čačkaju kad treba da zakrvi. A „velika Albanija“ je stara ideja velikih siledžija kojima smeta Srbija. Kad je Crna Gora prva priznala Kosovo, bio sam na Cetinju. Neki moji prijatelji liberali izvinjavali su mi se da oni to nisu šćeli“.
DRUŠTVO
Medved napao lovca u Plužinama: Nanio mu teške tjelesne povrede
Grubač je odmah helikopterom prebačen u Klinički centar Crne Gore
Teške tjelesne povrede, opasne po život zadobio je lovac Miljan Grubač (46), iz Plužina, koga je danas oko 12 časova napao medvjed u reonu pivskog sela Stabna.
Grubač je član Lovačkog društva „Bajo Pivljani”.
Kako DAN saznaje radi se o teškim tjelesnim povredama glave, tijela i nogu.
Grubač je odmah helikopterom prebačen u Klinički centar Crne Gore.
„Danas je lovni dan. Čim nam je javljeno šta se dogodilo, odmah je na lice mjesta stigla Služba zaštite i spasavanja i plužinska Hitna služba. Ukazana mu je prva pomoć“,saopštili su iz plužinske Skužbe za zaštitu i spasavanje.
DRUŠTVO
Sjutra je Aranđelovdan – slava Vasojevića
Redakcija Portala „Berane online“ čestita svima koji slave Aranđelovdan
Srpska pravoslavna crkva i vjernici sjutra slave Svetog Arhangela Mihaila – Aranđelovdan.
Aranđelovdan je slava svih Vasojevića, koji su najveće srpsko pleme nastanjeno u ovom dijelu Crne Gore.
U našem narodu je, prema broju vjernika koji ga slave, najčešća krsna slava pored svetog Nikole – Nikoljdana.
Aranđelovdan je slavio i Car Dušan, Stefan Nemanja i njegovi sinovi.
Sveti arhangel Mihailo, prvi među anđelima, simbol je borbe protiv zla, i na ikonama i freskama prikazan je kao nebeski ratnik u vojničkoj opremi, sa mačem, kopljem i zlim duhom koji, okovan lancima, leži pod njegovim nogama.
U narodu se vjeruje da vrijeme na Aranđelovdan, pokazuje kako će biti tokom cijele zime i proljeća.
Njegov kult nastao je u 3. vijeku i razvio se najprije u Frigiji. Kao praznik, Aranđelovdan je ustanovljen vijek kasnije, u vrijeme Silvestera Prvog Rimskog i Patrijarha Aleksandra Aleksandrijskog.
Iako u narodu postoji običaj da se za ovu slavu ne priprema žito, Crkva podsjeća da se i na ovaj praznik prinosi žito, ali ne svetitelju već svim upokojenim precima koji su se zavjetovali svetom arhangelu Mihajlu.
Vjeruje se da ovaj zimski svetac luta prerušen u prosjaka i usmjerava nevjernike na pravi put. U nekim krajevima Srbije smatraju ga i zaštitnikom stočara.
Redakcija Portala „Berane online“ čestita svima koji slave Aranđelovdan.
Piše: Berane online
DRUŠTVO
Berane: Zatvoren glavni ulaz ka aerodromskoj pisti betonskim barijerama
„Aktivnost se sprovodi u cilju sprečavanja tragičnih događaja i očuvanja bezbijednosti naših sugrađana. Kao što sam i ranije saopštio, aerodromska pista je zatvorena za drumski saobraćaj, tako da molim sve građane da poštuju ovu zabranu,“ poručio je predsjednik Opštine Berane Božo Premović
Opština Berane obavještava javnost da je, radi povećanja bezbijednosti, glavni ulaz ka aerodromskoj pisti zatvoren betonskim barijerama.
Narednih dana očekuje se da će i ostali pristupni putevi biti zatvoreni na isti način.
Ova mjera preduzeta je sa ciljem sprečavanja korišćenja piste za drumski saobraćaj, čime se smanjuje rizik od nesreća i obezbjeđuje sigurnost građana.
Predsjednik Opštine Berane, Božo Premović, apeluje na sve građane da poštuju zabranu odvijanja drumskog saobraćaja na pisti.
„Aktivnost se sprovodi u cilju sprečavanja tragičnih događaja i očuvanja bezbijednosti naših sugrađana. Kao što sam i ranije saopštio, aerodromska pista je zatvorena za drumski saobraćaj, tako da molim sve građane da poštuju ovu zabranu,“ poručio je predsjednik Premović.
Opština Berane nastavlja da preduzima sve potrebne korake u saradnji sa relevantnim institucijama kako bi se dodatno unaprijedila bezbijednost u saobraćaju u našoj opštini, saopšteno je iz lokalne samouprave.
Portal Berane online je do sada u više navrata pisao da se aerodromska pista nakon tragičnog događaja u kojem je život izgubila 16-godišnja djevojčica i dalje koristi za saobraćaj uprkos zabrani.
- HRONIKA11 сати ranije
Pretučena glumica Sloboda Mićalović: Završila u Urgentnom centru
- DRUŠTVO2 дана ranije
Medved napao lovca u Plužinama: Nanio mu teške tjelesne povrede
- BALKAN I SVIJET4 дана ranije
Preminuo Dragan Marković Palma
- HRONIKA14 сати ranije
Rožaje: Pronađeno tijelo migranta
- BALKAN I SVIJET4 дана ranije
Britanski visoki vojni zvaničnik: Spremni smo da se sukobimo sa Rusijom već večeras
- HRONIKA4 дана ranije
Dačić: Balijagiću određeno zadržavanje u Srbiji, apelujem da Crna Gora bude ažurna