Connect with us

DRUŠTVO

KONAČNU ODLUKU O MJERAMA ZA SUZBIJANJE ŠIRENJA KORONAVIRUSA DONOSI VLADIN SAVJET

Ministarka Borovinić Bojović i IJZ predlažu totalno zaključavanje

„Samo uz potvrdu da su preležali virus ili dokaz da su vakcinisani bi moglo da se uđe u zemlju bez upućivanja u samoizolaciju“, jedan je od predloga ministarke zdravlja i stručnog tima Instituta

Ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović kazala je Danu da ona i stručni tim Instituta za javno zdravlje zagovaraju uvođenje lokdauna, odnosno najoštrijih mjera za borbu protiv epidemije, ali da će o tome narednih dana konačnu odluku donijeti vladin savjet.

Ona je istakla da u ovom trenutku ima konsenzus sa stručnjacima IJZ da bi najbolje rješenje bilo uvođenje lokdauna na određeni vremenski period, imajući u vidu više faktora. Po njenim riječima, imaju intenzivne sastanke i odluku očekuje vrlo brzo.

“Opština Ulcinj juče je od nadležnih tražila kompletno zaključavanje”, potvrdila je ministarka.

Na pitanje šta podrazumijeva lokdaun koji zagovara sa stručnjacima IJZ, ministarka je istakla uvođenje najstrožih kontrola prilkom ulaska u državu.

“Što se granice tiče, to podrazumijeva uvođenje stroge kontrole, uz upućivanje u samoizolaciju, osim putnika koji prilikom ulaska imaju negativan PCR test ili brzi antigenski test, ne stariji od 48 sati ili pozitivni serološki nalaz na antitijela IGG, koji nije stariji od mjesec dana, dakle da imaju potvrdu da su preležali virus ili dokaz da su vakcinisani. Samo uz to bi moglo da se uđe u zemlju bez upućivanja u samoizolaciju. To je jedan od elemenata lokdauna, kao i svuda u svijetu. Tu je i zaključavanje opština, zabrana kretanja između opština, uz ranije definisane izuzetke i druge mjere. Mi već imamo pooštrene mjere. Zabranjen je i saobraćaj između opština koje imaju preko 1.200 zaraženih na 100.000 stanovnika. Oni pripadaju četvrtoj kategoriji mjera, prema već utvrđenim kriterijumima. Dakle, lokdaun bi podrazumijevao još strože mjere od ovih koje su na snazi, koje takođe nijesu labave”, istakla je Borovinić Bojović.

Ne može tačno da kaže kada će donijeti odluku, hoće li se to desiti danas, sjutra ili 10. marta do kada važe aktuelne mjere, jer ne odlučuje sama.

“Sva mišljenja moraju da se usaglase. Ono što sam se ja saglasila sa kolegama radne grupe IJZ, jeste da mi kao stručni dio medicinskog tima zagovaramo lokdaun, naravno u ograničenom vremenskom intervalu. Po nama, to je najbolji modus da smanjimo pritisak na kovid bolnice, odnosno povećanje procenta zauzetih bolničkih kreveta za kovid pacijente. Da li ćemo donijeti takve mjere, ne zavisi samo od ministarke zdravlja, jer ja personalno nikada nijesam sama odlučivala i donosila mjere. Mjere se donose u tri nivoa, rad grupa Instituta, Komisija i Savjet i tu odlučuje oko 50 ljudi. Konsenzusom se donosi konačna odluka. Radna grupa IJZ, koja se sastoji od stručnjaka epidemiologa je najstroža i njihov predlog mjerauvijek je usko vezan za medicinski dio, komisija sagledava i socijalnu i ekonomsku komponentu, a u Savjetu su ministri iz više resora”, objasnila je Borovinić Bojović.

Po njenim riječima, vremensko trajanje najstrožih mjera zavisi od kompletne situacije u zemlji, uključujući socijalni i privredni aspekt.

“Svi smo svjedoci šta se desilo prošle godine. Prošla i ova nijesu iste iz kog god ugla da pogledamo. Ako mi razmišljamo da imamo kakvu takvu turističku sezonu koja će doći relativno brzo, to je i dodatni razlog zbog koga bi sada trebalo uvesti lokdaun. Važan je aspekt započinjanja procesa imunizacije, koji takođe u svim zemljama svijeta zahtijeva određene rigorozne mjere kada vakcinacija započne, jer to jeste osjetljiv kolektivni momenat, kao što je kod nas slučaj”, rekla je Borovinić Bojović.

Na pitanje ko će biti zadužen za kontrolu mjera, istakla je da je „nepoštovanje mjera suština problema”.

“Ne mogu poslije godinu dana da optužim građane. Ovo je hronični problem, jer nije situacija za koju građani znaju da će trajati mjesec dana i više nikad. Sama situacija u kojoj građani ne znaju koliko će sve trajati izaziva u njima neizvjesnost i otpor prema mjerama, što nije dobro. I uvijek molim građane za poštovanje mjera. Za kontrolu mjera tu su Komunalna policija, Uprava policije i Uprava za inspekcijske poslove. Oni se od početka žale da nemaju kapacitete za to. Mi pokušavamo da pojačamo kontrolu tako što ćemo povećati broj izvršilaca u tim službama. Ali to je aktivnost više resora”, dodala je Borovinić Bojović.

Ona je podsjetila da im problem predstavlja to što u zakonu nije definisano ko od ovih službi ima pravo da zatvori kafić zbog nepoštovanja mjera.

“Predlog izmjena Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti je u skupštinskoj proceduri. Kada bude usvojen, tačno će biti utvrđeno ko ima pravo koga da kažnjava i koji je iznos kazne. Po aktuelnom zakonu, to nije definisano. To je problem prethodne administracije. Zbog toga imamo i sukob nadležnosti, recimo istu oblast pokrivaju i komunalna i ostale inspekcije. Niko od njih to nije htio da radi, zbog važećeg zakona jer se ne zna ko je nadležan za kažnjavanje. Mi i ne možemo na pravi način da kontrolišemo mjere”, poručila je Borovinić Bojović.

Ministarka očekuje da će do juna ili jula moći da se sprovede masovna vakcinacija stanovništva.

“Smatra se da je za kolektivni imunitet potrebna vakcinacija 70 odsto stanovništva. Ali, vakcinacija je dobrovoljna i mi ne znamo kakav će biti odziv naših građana. U kolektivnom imunitetu učestvuje i onaj procenat građana koji su preležali infekciju, taj procenat kod nas iznosi oko 30 odsto”, dodala je ministarka.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Medenica: „Nisam kriva, ovo je politički proces protiv mene! Ponosna sam na svoj rad i karijeru dugu 40 godina“

„Dok sam ja bila na čelu Vrhovnog suda, to je bio hram znanja i kičma pravnog sistema“, kaže Medenica

Foto: Luka Zeković

Sutkinja Milica Vlahović Milosavljević negirala je da je u sudskom postupku nezakonito pomogla Radu Arsiću, kumu bivše predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore Vesne Medenice.

To je istakla na suđenju u podgoričkom Višem sudu gdje se tereti da je mimo propisa donijela rješenje kojim je usvojen predlog za određivanje privremene mjere radi obezbjeđenja novčanog potraživanja predlagača Arsića.

I Medenica je na glavnom pretresu saopštila da je riječ o političkom procesu protiv nje. Ona je negirala da je pritiskala sutkinju Vlahović Milosavljević prilikom odlučivanja u tom predmetu.

Odgovarajući na pitanje sudije Nade Rabrenović, rekla je da je informacije dobila o ovom predmetu od advokata Željka Aprcovića.

„Ovo je antievropska Crna Gora. Mi nismo na terenu prava, već politike. Izabrana sam, možda ne slučajno – prva, koju je trebalo medijski diskreditovati, a onda i krivično goniti. Medijska diskreditacija je uporna i surova. I dalje traje. Nisam kriva, nijednu radnju nisam preduzela kojom bih Vlahović Milosavljević navela na protivzakonito postupanje, prijetila joj ili nudila dobit. Neka se javi neko ako sam vršila represiju. Dok sam ja bila na čelu Vrhovnog suda, to je bio hram znanja i kičma pravnog sistema. Ovo je čisti revanšizam i mržnja koja tinja prema meni“, kazala je Medenica.

Pomenula je da je specijalni tužilac Jovan Vukotić na jednom od prethodnih ročišta rekao da su sa njenog telefona brisane dvije aplikacije – Signal i Telegram, dok je bila u policiji, i to u pet sati ujutro, dodajući da je šifre je dala tek u tužilaštvu.

„Taj dokaz je oko mojih poruka je kontaminiran. Neko je hakovao moj telefon. Ako je brisao poruke u moju korist mogao je i dopisivati i na moju štetu“, naglasila je ona.

Kako je dodala, za tu radnju nema naredbe, već rješenje direktora ANB-a, što u njenoj praksi nije moglo biti dokaz.

Medenica je kazala da je ponosna na svoj rad, na karijeru dugu 40 godina.

„Bavila sam se rezultatima, da odluke budu zakonite – to sam zahtijevala, da građanin dođe po pravdu i da može da očekuje pravdu“, istakla je optužena Medenica. Smatra da do optužnice ne bi došlo da je istraga bila objektivna.

„Nisam nikada nije vršila uticaj na bilo kog sudiju. Tako i u ovom slučaju. Ako sam razgovarala sa Vlahović Milosavljević, razgovara sam na osnovu činjenica. Ne možete podstrekavati nekoga da donese zakonitu odluku. Gdje je ovdje šteta“, kazala je Medenica.

Dodala je da protagonisti nove vlasti očekuju od sudija da budu administrativni organi koji će sprovoditi njihove odluke i želje.

„Kada politika uđe u sudnicu biraju se ljudi određenih kvalifikacija. Ovoga puta izabran je tužilac početnik. Optužnica je prije svega, po meni, podsmijavanje i zakonu i logici. Mjera istine u ovoj sudnici mora biti dokaz, ne njihova želja“, istakla je Medenica.

Vlahović Milosavljević: Rješenje koje sam donijela zakonito, potvrđeno od drugostepenog vijeća

Vlahović Milosavljević je u dvočasovnom iznošenju odbrane izjavila da je rješenje koje je kao sudija donijela potvrđeno od drugostepenog vijeća Privrednog suda.

Optužnicom je predstavljeno da je Medenica, kao predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore, zloupotrebom službenog položaja putem podstrekavanja, navodno uticala i na sutkinju Vlahović Milosavljević da donese odluku u predmetu u korist njenog kuma Rada Arsića, na štetu korporacije “Ten” sa sjedištem u Moskvi.

Vlahović Milosavljević je kategorično je odbacila navode optužnice.

“Negiram izvršenje krivičnog djela koje mi se optužnicom stavlja na teret. Nevjerovatno je i paradoksalno da sam optužena zbog donošenja navodno nezakonitog rješenja o određivanju privremene mjere, uprkos činjenici što je to rješenje zakonito i kao takvo je potvrđeno od strane više nadležne instance – drugostepenog Vijeća od troje sudija. Podizanjem ove optužnice zakonita i pravosnažna sudska odluka proglašava se nezakonitom, iako odluka donijeta u prvom stepenu može biti predmet preispitivanja isključivo od strane više instance, koja po izjavljenom pravnom lijeku ispituje zakonitost postupanja sudije prilikom odlučivanja“, rekla je Vlahović Milosavljević.

Ona tvrdi da joj se optužnicom neosnovano stavlja na teret da je kao postupajući sudija u prvom stepenu, u predmetu Privrednog suda donijela navodno nezakonito rješenje o određivanju privremene mjere, kao i da je donošenjem tog navodno nezakonitog rješenja korporaciji Ten teže povrijeđeno pravo i pričinjena šteta.

„Osim što djelo koje je predmet optužbe po zakonu nije krivično djelo, ukazujem da u spisima ne postoji nijedan dokaz za ovakvu tezu optužbe, pa nije jasno na osnovu čega sam uopšte optužena, a još manje po kom osnovu je optužnica u odnosu na mene potvrđena. Ova optužba je predstavljena na način koji ne odgovara pravu, zakonu i činjeničnom stanju i dokazima u spisima predmeta P.br.564/16 i kao takva je pravno neodrživa. Takođe, optužnica je zasnovana na pogrešnoj primjeni materijalnog prava, odnosno na pogrešnom pravnom tumačenju odredaba člana 287 i člana 288 Zakona o izvršenju i obezbjeđenju, a uz to u optužnici se ne pravi razlika između osnovnih pravnih pojmova, a to je pravo svojine i imovine“, istakla je Vlahović Milosavljević.

Tvrdi da je rješenje o određivanju privremene mjere donijeto je u potpunosti u skladu sa zakonom, što znači da je odluka zakonita, „a zakonitom sudskom odlukom nije moguće izvršiti nijedno krivično djelo, a samim tim ni krivično djelo zloupotreba službenog položaja koje mi se optužnicom stavlja na teret“.

Ona ponavlja da je privremena mjera određena ne suprotno, kako je to pogrešno predstavljeno u optužnici, nego upravo u skladu sa članom 287 i članom 288 Zakona o izvršenju i obezbjeđenju i da tužilac u optužnici prenebregava činjenicu da je rješenje o određivanju privremene mjere koje je donijeto u prvom stepenu, nakon 33 dana od njegovog donošenja postalo pravosnažno.

„To rješenje je dalje na snazi, i biće na snazi sve do pravosnažnogje končanja pamičnog postupka koji je i dalje u toku. U konkretnom slučaju, po osnovu Ugovora o hipoteci od 27.11.2013.godine konstituisana je hipoteka na nepokretnosti u svojini Arsića, a koja hipoteka je upisana u katastar nepokretnosti u korist protivnika obezbjeđenja AD Korporacija Ten kao obezbjeđenje potraživanja u iznosu od 400.000 eura….Činjenca da su u izreci rješenja o određivanju privremene mjere naznačene, odnosno taksativno nabrojane nepokretnosti koje su u svojini predlagača obezbjeđenja Arsić Rada, ne znači da je privremena mjera određena na njegovoj imovini, budući da su iste nabrojane isključivo iz razloga jer je na njima konstituisana hipoteka koja je upisana u katastar nepokretnosti u korist protivnika obezbjeđenja AD Korporacija Ten, a kojom hipotekom je tom pravnom licu zabranjeno da raspolaže određivanjem privremene mjere. Prema tome, potraživanje predlagača obezbjeđenja obezbijeđeno imovinom protivnika obezbjeđenja, tj dospjelim potraživanjem u iznosu od 400.000,00 eura koje je obezbijeđeno hipotekom koja je u katastar nepokretnosti upisana u korist pravnog lica AD Korporacija Ten, a što je u skladu sa članom 287 stav 1 Zakona o izvršenju obezbjeđenju“

Sutkinja ističe da privremenom mjerom nije zabranjeno Arsiću da raspolaže nepokretnostima koje su upisane kao njegova svojina, kako je to pogrešno predstavljeno u optužnici, već je u skladu sa zakonom zabranjeno protivniku obezbjeđenja AD Korporacija Ten da raspolaže svojom imovinom, i to hipotekom i potraživanjem u iznosu od 400.000 eura

„… koje je obezbijeđeno tom hipotekom. To znači da je privremenom mjerom protivniku obezbjeđenja pravnom licu AD Korporacija Ten zabranjeno u skladu sa zakonom da realizuje hipoteku kao stvarno pravo i da naplati potraživanje obezbijeđeno hipotekom, i to je jedina pravna posljedica koja je nastupila i koja je uopšte mogla nastupiti donošenjem predmetnog rješenja, budući da na predmetnim nepokretnostima hipoteka i dalje egzistira, a da je parnični postupak u predmetu u kom je određena privremena mjera i dalje u toku. Zabranom otuđenja i opterećenja nepokretnosti opterećene hipotekom koje su u svojini predlagača obezbjeđenja Arsić Rada, protivniku obezbjeđenja AD Korporacija Ten u skladu sa zakonom zabranjeno da raspolaže svojom imovinom, i to kao prvo obligacionim pravom, tj.dospjelim potraživanjem u iznosu od 400.000,00 eura i kao drugo stvarnim pravom, tj. hipotekom kojom je obezbijeđeno navedeno dospjelo potraživanje u iznosu od 400.000,00 eura”, kazala je okrivljena sudija Vlahović Milosavljević.

Posebno je istakla:

“Rješenje o određivanju privremene mjere u potpunosti je zakonito, obzirom da je donijeto u skladu sa članom 288 stav 1 tačka 3 Zakona o izvršenju i obezbjeđenju, kojim je kao jedna od vrsta privremenih mjera koje se naročito mogu odrediti eksplicitno propisana zabrana protivniku obezbjeđenja da otuđi ili optereti stvarna prava koja su na nepokretnosti upisana u katastar nepokretnosti u njegovu korist. U konkretnom slučaju, rješenjem o određivanju privremene mjere protivniku obezbjeđenja AD Korporacija Ten u skladu sa članom 288 stav 1 tačka 3 Zakona o izvršenju i obezbjeđenju zabranjeno je da otuđi ili optereti svoju imovinu, i to stvarno pravo, tj. hipoteku, a što podrazumijeva da je u skladu sa zakonom onemogućen da kao hipotekarni povjerilac realizuje hipoteku kao stvarno pravo i naplati svoje potraživanje obezbijeđeno hipotekom prodajom hipotekovanih nepokretnosti u postupku sudske ili vansudske prodaje.

Prodajom nepokretnosti koje su upisane u svojini predlagača obezbjeđenja Arsić Rada, a koje su opterećene hipotekom upisanom u katastar nepokretnosti u korist protivnika obezbjeđenja AD Korporacija Ten, protivnik obezbjeđenja AD Korporacija Ten otuđio bi svoju imovinu, i to stvarno pravo tj. hipoteku koja je upisana u katastar nepokretnosti u njegovu korist. Zbog toga je u privremenoj mjeri kojom je protivniku obezbjeđenja AD Korporacija Ten zabranjeno otuđenje i opterećenje nepokretnosti opterećene hipotekom upisanom u katastar nepokretnosti u njegovu korist, inkorporirana zabrana protivniku obezbjeđenja AD Korporacija Ten da otuđi ili optereti svoje stvarno pravo tj. Hipoteku”, zaključila je ona.

„Bila sam pod stresom od porođaja”

Vlahović Milosavljević se izjasnila i na odbranu koju je dala u fazi istrage kada je između ostalog rekla da je Vesna Medenica vršila pritisak na nju i da je nezgodna kada joj se neko zamjeri.

Ona je rekla da je ta izjava nepotpuna, jer se izjašnjavala isključivo na okolnosti komunikacije sa medenicom.

„Zbog toga se u javnosti paušalno izvještavalo da sam navodno priznala izvršenje krivičnog djela. Pojašnjavam da se zbog proteka vremena od tri i po godine, počev od donošenja rješenja o određivanju privremene mjere do odbrane koju sam pred tužilaštvom iznijela 12.07.2022. godine, objektivno nisam mogla sjetiti svih činjenica. Ovo posebno jer sam u tom periodu od tri i po godine postupala i riješila gotovo hiljadu predmeta. Prilikom saslušanja u fazi istrage nisam imala dovoljno vremena i mogućnosti za pripremanje odbrane, jer sam poziv za saslušanje koje je zakazano za 12. jul 2022 godine u 11.30 časova, telefonskim putem dobila od strane postupajućeg tužioca prethodne večeri“, rekla je sutkinja.

Tvrdi da nije pročitala zapisnik prije potpisivanja, da iskaz nije diktirala, već da ga je formulisao i unosio u zapisnik postupajući tužilac.

„Iskaz sam dala kao dojilja, dva mjeseca nakon porodadja, u stanju jakog stresa i posebne psiho-fizičke iscrpljenosti. Tokom saslušanja razmišljala sam i strahovala da mogu biti zadržana, odnosno pritvorena, a samim tim i odvojena od tek rođenog djeteta koje dojim, obzirom da su u tom trenutku sva lica u predmetu bila u pritvoru. Zbog svega navedenog nisam bila u stanju da sa pažnjom pratim radnju sačinjavanja zapisnika, niti da shvatim značaj rečenica koje je tužilac u moje ime unio u zapisnik“.

Ona je ponovila da ni u kom slučaju nije mislila na to da je Medenica na bilo koji način uticala na donošenje odluke, jer je odluka donijeta u skladu sa zakonom, činjeničnim stanjem i dokazima u spisima predmeta.

„To je jedina istina. Kvalifikativi da je bivša predsjednica Vrhovnog suda, autoritativna i jako nezgodna kad joj se neko zamjeri, podrazumijeva da ista nema toleranciju za neažurnost u radu sudija, zbog čega sam, kao i zbog činjenice da je privremena mjera po svojoj prirodi i po zakonu hitna, o predlogu za određivanje predmetne privremene mjere odlučila u najkraćem mogućem roku, tačnije istog dana kada je taj predlog predat sudu (27.12.2018.godine)“.

(Izvor: Vijesti)

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Nikola Rokvić krenuo pješke u Grčku: Da se pokloni Svetom Nektariju Eginskom

Nikola i njegova supruga Bojana osnovali su fondaciju „Porodica“ sa ciljem da pomažu bolesnoj djeci, mmogodjetnim porodicama i talentovanoj djeci. Nikola prinosi svoje pješačenje Svetom Nektariju za ozdravljenje bolesne djece, a takođe želi da obnovi dio Dječje onkološke bolnice u Beogradu

Foto: Screenshot/Instagram

Poznati pjevač Nikola Rokvić krenuo je pješke na put do Grčke, ka Egini gdje će se pokloniti Svetom Nektariju Eginskom u istoimenom manastiru, a razlog njegove odluke je human.

Nikola i njegova supruga Bojana osnovali su fondaciju „Porodica“ sa ciljem da pomažu bolesnoj djeci, mmogodjetnim porodicama i talentovanoj djeci. Nikola prinosi svoje pješačenje Svetom Nektariju za ozdravljenje bolesne djece, a takođe želi da obnovi dio Dječje onkološke bolnice u Beogradu.

Pred polazak na ovaj humani put, Nikola je sa porodicom posjetio Hram Svetog Save u Beogradu, odakle je poslao snažnu poruku.

„Odlučio sam da iz ljubavi prema ljudima krenem na ovaj put i nadam se da će biti na radost mnogih, nadam se da će biti na uzrastanje mnogih, nadam se da će biti na pomoć mnogih. Prvenstveno, na pomoć mnogim porodicama, mnogoj djeci, ali što je najbitnije na pomoć bolesnoj djeci zbog koje sam u velikoj mjeri i krenuo na ovaj put“, rekao je Nikola.

Prije nekoliko dana on se poklonio djelu mošti Sv. Nektarija u istoimenom hramu u Valjevu i tom prilikom Episkop valjevski g. Isihije sa sveštenstvom služio je moleban Sv. Nektariju.

Od Beograda do Egine ima oko 1.150 km.

Nikola se mjesecima fizički pripremao na ovaj i te kako zahtjevan korak, ali sve do danas nije želio da otkriva za šta se tako naporno sprema i šta će učiniti.

(Berane online)

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Na pijaci u Podgorici kilogram boranije 5 eura

Tezge juče bile pune voća i povrća, a kupaca je bilo malo. Prodavci kažu da je to najvjerovatnije zbog lošeg vremena

Iako su tezge na zelenoj pijaci u TC Bazar, u Podgorici, juče bile pune voća i povrća kupaca je bilo malo, a prodavci kažu da je to najvjerovatnije zbog lošeg vremena.

Kilogram boranije juče se na ovoj pijaci mogao kupiti za pet eura, dok je krompir zadržao cijenu, pa je mladi nuđen za 2,50, a stari od euro do 1,30 eura.

Paprike se prodaju po 3,50, a paradajz je 50 centi jeftiniji, dok je krastavac cijenjen dva eura. Kilogram luka košta dva eura, dok je mladi duplo skuplji. Za šargarepu potrebno je izdvojiti dva eura, a za raštan 2,50 eura.

Blitva je prodavana za 1,50, tikvice za dva, a salata 2,50 eura. Mladi kupus prodavci cijene 1,20 eura. I dalje je od voća najtraženija jagoda, ali se kupuje najviše na pola kilograma.

Za kilogram neophodno je izdvojiti pet eura. Kilogram babana košta dva eura, dok je kivi 50 centi skuplji. Jabuke su cijenjene od 1,30 do 1,50, a mandarine 2,50 eura, dok je Za kilogram boranije dva kilograma raštana limun 1,50 eura.

Izvor: Dan

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije