Connect with us

DRUŠTVO

NOVA MINISTARKA TURIZMA U VLADI

Ministarka Kordić tvrdi: Crna Gora od turizma već zaradila milijardu i po eura

„Što je za oko 125 miliona više u donosu na isti period prethodne godine“, kazala je Kordić

Prihodi od turizma do sada iznose oko milijardu i po eura, što je za oko 125 miliona više u donosu na isti period prethodne godine, kazala je, u intervjuu za Bankar, ministarka turizma u Vladi Crne Gore Simonida Kordić.

Podsjetila je da je krajem avgusta u Crnoj Gori boravilo oko 134 hiljade turista, oko 4% više u odnosu na isti period prošle godine, i ocijenila je da treba aktivno pregovorati sa niskotarifnim avio-kompanijama, kako bi se proširila mreža letova ka Crnoj Gori, što podrazumijeva da zajedno sa Ministarstvom saobraćaja, Aerodromima i nacionalnom avio kompanijom rade intenzivno na boljoj avio dostupnost.

Kordić je, ipak, izdvojila mišljenje na Vladi u vezi povećanja PDV-a sa 7 na 15 odsto u turizmu, jer smatra da treba uvažiti i privrednike sa kojima je razgovarala, pa je kao jedno od mogućih kompromisnih rješenja, ponudila postepenu nivelaciju stope PDV-a, što bi donekle olakšalo obavljanje biznisa.

Ocijenila je da je jedan od ključnih izazova borba protiv sive ekonomije, i navela da se snažno zalažu za uvođenje jedinstvenog, sveobuhvatnog sistema koji bi povezivao turističku privredu sa drugim institucijama poput Uprave javnih prihoda, MUP-a i slično.

Kako naredne godine ističe sadašnja Strategija turizma, ministarka turizma je kazala da već planiraju da krajem 2025. godine angažuju relevantne stručnjake koji će u saradnji sa ministarstvom raditi na novom dokumentu, koji će biti usklađen sa evropskom praksom i potrebama domaćeg tržišta.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Tužilaštvo podiglo optužnicu protiv Katnića i Lazovića

Katnić i Lazović okrivljeni su za stvaranje kriminalne organizacije i zloupotrebu službenog položaja

Specijalnom odjeljenju Višeg suda u Podgorici predata je danas optužnica Specijalnog državnog tužilaštva protiv bivšeg GST-a Milivoja Katnića i nekadašnjeg pomoćnika direktora UP Zorana Lazovića, potvrđeno je „Vijestima“.

Katnić i Lazović okrivljeni su za stvaranje kriminalne organizacije i zloupotrebu službenog položaja.

Kako se i očekivalo, SDT je u zakonskom roku od šest mjeseci, okončalo istragu protiv Katnića i Lazovića, koji su uhapšeni 14. aprila ove godine.

Lazović se tereti da je formirao kriminalnu organizaciju, čiji su članovi osim Katnića i specijalni tužilac Saša Čađenović i sin Lazovića, agent Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) Petar Lazović.

Ranijom odlukom Vrhovnog suda, Katnić i Lazović mogu ostati u pritvoru do 14. oktobra kada će se ponovo vijećati da li će ostati u Spužu.

Okrivljeni Zoran tereti se da je povezan sa skidanjem zabrane ulaska u Crnu Goru Beograđa Veljka Belivuka i Marka Miljkovića. On se tereti i da štitio člana kriminalne kavačke grupe Duška Roganovića jer je, kako se navodi, nekadašnjim tužiocima Katniću i Čađenoviću naredio da ga isključe iz krivičnih predmeta.

Specijalno državno tužilaštvo je, Specijalnom odjeljenju Višeg suda u Podgorici, danas predalo optužnicu protiv Zorana Lazovića, za krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije, dva krivična djela zloupotreba službenog položaja, produženo krivično djelo pranje novca i produženo krivično djelo nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija i Milivoja Katnića, za krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije, dva krivična djela zloupotreba službenog položaja i nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija.

Iz SDT-a objašnjeno je da je optužnica podignuta nakon štro je iz dokaza prikupljenih u izviđaju i istrazi utvrđeno da postoji osnovana sumnja da je Zoran Lazović, u 2020. godini, u Crnoj Gori, organizovao kriminalnu organizaciju, čiji su pripadnici postali okrivljeni Milivoje Katinć i optuženi Petar Lazović, i Saša Čađenović i druga za sada nepoznata lica, a koja je sarađivala sa kriminalnom organizacijom koju je organizovao Radoje Zvicer:

„I imala za cilj vršenje krivičnih djela zloupotreba službenog položaja, za koja se po zakonu može izreći kazna zatvora u trajanju od četiri godine ili teža, i to nepreduzimanjem krivičnog gonjenja prema istaknutim članovima te i svoje kriminalne organizacije, a radi sticanja nezakonite dobiti i moći, pri čemu je svaki član kriminalne organizacije imao unaprijed određen zadatak i ulogu, njeno djelovanje je planirano na duže vrijeme i zasnivalo se na primjeni određenih pravila unutrašnje kontrole i discipline članova a postojao je uticaj dijela kriminalne organizacije na izvršnu vlast – Upravu policije Crne Gore i druge važne društvene činioce – Specijalno državno tužilaštvo“.

Ističu da jLazovića sumnjiče da je uz decembru 2020. u Podgorici, kao pomoćnik direktora Uprave policije za Sektor za suzbijanje organizovanog kriminala i korupcije, protivpravnim iskorišćavanjem svog službenog položaja, pribavio korist Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, pripadnicima Zvicerove kriminalne organizacije.

„Na način što je, na zahtjev R.Z., koji mu je prenio njegov sin, optuženi P.L., obezbijedio da im se ukine zabrana ulaska u Crnu Goru i tako im pribavio korist u vidu prava da uđu i borave u Crnoj Gori, što im je bilo zabranjeno, jer su predstavljali prijetnju po nacionalnu i unutrašnju bezbjednost, a što su V.B. i M.M. iskoristili, jer su, tokom januara, boravili u Crnoj Gori, kod R.Z., organizatora svoje kriminalne organizacije, ali i ostvarivali neposredan susret i ručak sa okrivljenim Z. L., koji je potom, zajedno sa okrivljenim M. K. a u cilju prikrivanja izvršenog krivičnog djela, u javnim i medijskim nastupima, obmanjivao javnost da su ta lica u Crnu Goru ušla na zahtjev policije Republike Srbije i da su prema njima Uprava policije Crne Gore i on kao starješina preduzimali policijske mjere i radnje, u skladu sa zakonom“.

Lazovića i Katnića sumniče da su isto u decembru 2020. godine, u Podgorici, „zajednički, protivpravnim iskorišćavanjem svojih službenih položaja i ovlašćenja i nevršenjem svojih službenih dužnostim“, pribavili korist Dušku Roganoviću, istaknutom članu Zvicerove kriminalne organizacije.

„Jer okrivljeni Z.L. nije naredio da policija i kod D.R. inicira pretresanje i protiv njega podnese izvještaj kao dopunu krivične prijave, iako su prethodno prikupljeni dokazi i obavještenja iz kojih je proizilazio osnov sumnje da je D.R. učinio krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije i druga za koja se goni po službenoj dužnosti, a da je, kao organizator kriminalne organizacije, potom naredio njenom pripadniku – okrivljenom M.K. da po službenoj dužnosti ne pokreće postupak protiv D. R., što je okrivljeni M.K. prihvatio, iako je i sam znao da postoje dokazi i obavještenja za osnove sumnje da je D.R. izvršio krivična djela za koja se goni po službenoj dužnosti, pa je naložio optuženom specijalnom tužiocu S. Č. da ne pokreće postupak protiv D. R., ne odobri policiji da podnese i sam da ne podnosi sudu zahtjev za donošenje naredbe za pretresanje i njegovog stana i drugih prostorija, što je S. Č. prihvatio, zbog čega su službenici policije inicirali pretresanje kod drugih lica i samo protiv njih, po nalogu S.Č. podnijeli izvještaj kao dopunu krivične prijave, ali ne i protiv D.R., pa su mu tako okrivljeni Z. L. i M. K. i optuženi S. Č. pribavili korist u vidu nepreduzimanja radnje dokazivanja i nepokretanja postupka protiv njega“.

Nekadašnjeg glavnog specijalnog tužioca sumnjiče da je, u januaru 2022. godine, skupa sa optuženim specijalnim tužiocem Čađenovićem, koji je bio obrađivač predmeta, nevršenjem svoje službene dužnosti pribavio korist optuženom Petru Lazoviću,Ljubu Miloviću, Radoju Zviceru i Dušku Rogaanoviću i još sedmorici pripadnika te kriminalne organizacije.

„Jer iako je znao da postoje osnovi sumnje da su učinili krivična djela za koja se goni po službenoj dužnosti, se saglasio sa odlukom koju je donio optuženi S.Č., da se ne preduzima krivično gonjenje protiv njih, a potom je okrivljeni M.K., ostvarujući dalje svoju ulogu i zadatak u kriminalnoj organizaciji, u javnim i medijskim nastupima obmanjivao javnost da optuženi P. L., sin okrivljenog Z.L., nije pripadnik kriminalne organizacije R. Z., već prikriveni policijski službenik na tajnom zadatku, dok je, nakon što je utvrđeno da je optuženi S.Č. donio očigledno nezakonitu odluku, Specijalno državno tužilaštvo, a nakon sprovedene istrage, podiglo optužnicu protiv 11 optuženih lica, zbog velikog broja teških krivičnih djela, a po kojoj je u toku krivični postupak pred sudom“, saopšteno je iz SDT.

Oni ističu da postoji i osnovana sumnja i da je okrivljeni Zoran Lazović u periodu od marta 2021. do marta 2024. godine, u Podgorici, lažno prikazivao činjenice o porijeklu novca za koji je znao da je pribavljen kriminalnom djelatnošću:

„Jer je, kao javni i bivši javni funkcioner Agenciji za sprječavanje korupcije podnosio izvještaje u kojima je lažno prikazivao da je ostvarivao prihode od poljoprivrede u iznosima od po 2.500,00 € mjesečno, iako nije vršio promet poljoprivrednih proizvoda i hrane, niti je u registar ministarstva nadležnog za poslove poljoprivrede upisan kao proizvođač poljoprivrednih proizvoda namijenjenih tržištu, već je na taj način lažno prikazivao porijeklo novca pribavljenog kriminalnom djelatnošću – izvršenjem krivičnog djela stvaranje kriminalne organizacije za koje je protiv njega podignuta optužnica, i kriminalnom djelatnošću – neovlašćenom prodajom opojne droge i krijumčarenjem i prodajom cigareta svog sina – optuženog P.L., protiv kojeg je Specijalno državno tužilaštvo podiglo više optužnica za više krivičnih djela neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga i krijumčarenje“.

Dodaju da postoji osnovana sumnja i da su Lazović i Katnić, u aprilu ove godine, u kućama koje koriste, u Bijelom polju i Danilovgradu neovlašćeno držali vatreno oružje i municiju, za koje je im nije izdata odgovarajuća isprava o oružju, a okrivljeni Lazović i djelove oružja i municiju, čije držanje je građanima zabranjeno.

U optužnici je predloženo da se okrivljenima produži pritvor.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Milica iz Berana spasila život čovjeku u Podgorici: Jedina pritekla u pomoć, povela ga u bolnicu, na kraju njemu i njegovoj ćerki platila kartu do Nikšića

„Milica iz Berana je nesebično pomogla mom ocu, zbrinula ga, pozvala taksi i povela nas u Klinički centar Crne Gore. Sve vrijeme je bila sa nama i dodatno pozvala svoje prijatelje da se urade analize. Na kraju nam je platila kartu za Nikšić. Neka se svi ugledaju na ovu mladu djevojku. Veliki pozdrav za nju ovim putem“, kazala je ćerka povrijeđenog čovjeka, koja je željela da ostane anonimna, za Portal Berane online

Foto: Privatna arhiva

Milica Pešić (23) iz Berana spasila je danas život čovjeku u Podgorici, u City kvartu, kojem je pozlilo usljed epi napada.

Ova djevojka, koja obavlja pripravnički staž u beranskoj bolnici, bez razmišljanja je pritekla u pomoć čovjeku koji je bio zajedno sa ćerkom, dok su ostali koji su tu bili samo posmatrali bez imalo saosjećanja da pomognu, na čemu će joj porodica iz Nikšića biti vječno zahvalna.

„Milica iz Berana je nesebično pomogla mom ocu, zbrinula ga, pozvala taksi i povela nas u Klinički centar Crne Gore. Sve vrijeme je bila sa nama i dodatno pozvala svoje prijatelje da se urade analize. Na kraju nam je platila kartu za Nikšić. Neka se svi ugledaju na ovu mladu djevojku. Veliki pozdrav za nju ovim putem“, kazala je ćerka povrijeđenog čovjeka, koja je željela da ostane anonimna, za Portal Berane online.

Piše: Berane online

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Mučan i potresan prizor u centru Podgorice: Vukao kerušu na povocu dok se štenila

Odjeljenju bezbjednosti u Podgorici podnijeta je prijava protiv S. M. zbog sumnje da je mučio psa. Zbog toga što nisu reagovali na događaj koji se dešavao ispred zgrade UP i tvrdnje da nisu nadležni, biće podnijeta pritužba i na rad službenika policije

foto: Privatna arhiva

Zbog mučenja psa, podgoričkoj policiji podnijeta je prijava protiv S. M. iz Podgorice, nakon što je u utorak veče, u centru grada, viđen kako ženku mješanca, koja se šteni vuče na povocu, dok je prethodno oštenjene kučiće zamotao u kese i stavio u ruksak.

Iz Uprave policije nisu odgovorili na pitanja “Vijesti” u vezi sa prijavom, kao ni u vezi sa navodima volontera i aktivista za zaštitu životinja koji su u vrijeme događaja tražili pomoć službenika policije, da su policajci tu pomoć odbijali da pruže, navodeći da ne mogu da preduzmu bilo šta, da nisu nadležni, da nema krivičnog djela.

U odnosu na isto lice, zbog postupanja prema istom psu, ranije je podnijeto više prijava. U posljednjoj, pored ostalog, podsjeća se na to da je S. M. prije oko godinu dana našao psa na ulici, da je psa prisvojio i da su građani nakon nekog vremena počeli da primjećuju da on tog psa muči na različite načine:

“Da ga vuče, nikad ne pušta sa povoca, da ga diže u vazduh sa povocem, da ga hrani pivom i pikavcima od cigareta. Konkretno, ja sam ga prije nekih mjesec dana prijavila policiji za mučenje i agresivno ponašanje prema meni, kao i dostavila dokaze o prijavama drugih građana za isto djelo. Na ova prijavljivanja, da ja znam, niko nije reagovao”, piše, pored ostalog, u posljednjoj prijavi, a u koju su “Vijesti” imale uvid.

Ženka sa štencima privremeno je u skloništu za napuštene životinje u Podgorici, foto: Privatna arhiva

Podnositeljka prijave M. D. potom opisuje i najnoviji događaj, zbog kojeg je podnijela novu prijavu:

“Danas oko 16.58 sati, dobila sam poziv na moj broj telefona… sa broja 06xxxxxxx, gdje mi je jedna gospođa, koja znajući da sam volonter u azilu za pse, rekla da hitno dođem u centar grada… zato što se S. M. nalazi tu sa psom i da se pas okucio, a da je navedeni kučiće zamotao u kesu i stavio u svoj ruksak, gdje ga je ona zajedno sa prolaznicima ubijedila da ih izvadi, a on nakon što je izvadio kučiće udaljio se, vukući povocem psa koji je nastavio da se kuci putem”, stoji u prijavi.

Ženka sa štencima privremeno je u skloništu za napuštene životinje u Podgorici

Podnositeljka je potom, kako dodaje, sa prijateljicom oko 17.00 sati stigla u Ulicu Njegoševu, gdje su zatekli S. M. koji je vukao psa na povocu i koji im je, nakon što su mu se približile, upućivao pogrdne riječi.

“Nakon toga sam ja prijavljivala policiji navedeni događaj telefonom na 122, gdje sam tražila da hitno pošalju službenike policije, kako bi reagovali. S. M. je nastavio dalje kretanje preko mosta Milenijum, a M. (prijateljica) je nastavila da ga prati, da ga ne izgubi iz vida zbog psa kojeg je vukao i dalje na povocu”, piše u prijavi.

Kako se dodaje, M. je kasnije nazvala podnositeljku prijave i rekla joj da krene prema OB Podgorica, gdje je krenuo i S. M.

“Kad smo došli ispred OB Podgorica tražili smo od službenika koji su bili ispred ulaza da reaguju, jer je vršenje krivičnog djela u toku, tj. mučenje psa koji se i dalje kuci ispred ulaza OB Podgorica, a navedeni ga ne pušta sa povoca i ne da nikome od volontera iz azila da priđe i da pomogne psu. U jednom momentu, S. M. vadi iz svog ruksaka PVC kesu, koju mu je oduzela volonterka R. T., a ispostavilo se da je u kesi ono u šta je sumnjala, a to je ugušeno kuče sa posteljicom”, navodi se u prijavi.

Podnijeta prijava ne odnosi se i na postupanje službenika policije, ali će, kako je redakciji rečeno, u odnosu na to biti podnijeta pritužba nadležnima.

Ženka sa tri šteneta, koje su građani i volonteri uspjeli da spasu, privremeno je smještena u sklonište za napuštene životinje na Vrelima ribničkim, u naselju Konik, u Podgorici.

U skloništu su, u dva navrata, tokom ljeta, zbog prisustva pravo virusa i uginuća više desetina štenaca, uvedene mjere zabrane za prijem novih pasa. Zbog toga volonteri za ženku koja je oduzeta od S. M. i njene štence, traže smještaj van skloništa.

Savjet za građansku kontrolu rada policije i Zaštitnik ljudskih prava i sloboda ranije su utvrdili da ne postoje propisani protokoli i procedure kojim se definiše postupanje policijskih službenika u nekim situacijama koje se odnose na kućne ljubimce, te osobe sa duševnim oboljenjima.

Ranije su iz udruženja za zaštitu životinja ukazivali da policija prilikom lišavanja slobode lica koja su sa psima, njihove pse ostavlja na ulici bez zaštite i brige. Savjetu i Ombudsmanu ranije je upućen i prigovor na postupanje policije prilikom privođenja jednog lica u Podgorici, kada su bez nadzora i pomoći u stanu ostavljeni kućni ljubimac i srodnik privedenog, koja je lice sa invaliditetom i koja nije mogla da brine o sebi i psu.

Savjet je tada sa ranijim i tim predmetom upoznao Ministarstvo unutrašnjih poslova, “kako bi se napokon uvažila problematika na koju ukazuju NVO i građani i pristupilo definisanju i/li razradi odgovarajućeg protokola i pomoglo policiji da postupa objektivno i zakonito i primarno na dobrobit zajednice kojoj služi i koju štiti”. Na kraju su, zbog ćutanja Uprave policije na njihove upite i urgencije, obustavili postupanje po konkretnoj optužbi i podnositeljki uputili izvinjenje.

U zaključku su, međutim, ocijenili i da postupanje policijskih službenika u konkretnom slučaju nije bilo profesionalno i odgovorno.

Izvor: Damira Kuč – „Vijesti“

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije