Connect with us

POLITIKA

MITROPOLIT CRNOGORSKO-PRIMORSKI

Mitropolit Joanikije: Obnovićemo Lovćensku kapelu i ispuniti Njegošev amanet, kad se otklonimo od Titovog kulta ličnosti

Kult Josipa Broza je našem narodu popio pamet i slobodu, i slobodu mišljenja i slobodu savjesti, kazao je vladika

Crna Gora treba da se pokaje za grijeh rušenja Lovćenske kapele, a time bi se već jednom napravio otklon i od ustašluka, koji je djelimično otrovao Crnu Goru, poručio je mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije na okruglom stolu koji je jutros održan u kripti Hrama Hristovog Vaskrsenja u Podgorici.

Mitropolit je kazao da je komunizam, nažalost, mnogo pomračio misao, pamet i savjest Crne Gore.

„Za nas je mnogo važno da njegujemo to sjećanje na žrtvenost, na golgotu, na stradanje i kapele i Njegoša. Kapela se žrtvovala i na nebo vaznijela i ona djeluje sa neba i ona se umnožava. Podignuto je do sada preko 20 lovćenskih kapela, ponajviše u Crnoj Gori, ali i u drugim srpskim zemljama i u dijaspori. Vidimo da ona djeluje, da raspeta kapela čisti našu savjest, da nas vraća Njegošu i Kosovskom zavjetu“, poručio je on.

Vladika je dodao da smo dužni da obnovimo Njegošev amanet, podignemo crkvu na Lovćenu i vratimo njegove svete i namučene kosti u kapelu.

„Kada će to biti? To će biti kada dođe do sveopšteg pokajanja i preumljenja. Tada ćemo, ako Bog da, svi uzeti po jedan kamen na svoja ramena da iznesemo na Lovćen i od tog kamena u ime naše sloge i u ime obnove Njegoševog amaneta sazidaće se obnovljena Lovćenska kapela i izvršićemo Njegošev amanet“, naveo je mitropolit.

Naveo je takođe da je rušenje Njegoševog groba golgota koja se upisala u život Crkve.

„Pogažen je Njegošev amanet, to je veliki grijeh. Od pamtivijeka se poštovala poslednja volja svakoga čovjeka, a za nas u Crnoj Gori Njegošev amanet je obavezujući više od svakog drugog ljudskog amaneta“, istakao je on.

Prema njegovim riječima, Savić Marković Štedimlija je osmislio svu argumentaciju i sabrao mnoštvo laži koje su prihvatili i naši komunisti.

„Ne bi to oni tako lako prihvatili, nego je tu bila i naredba Josipa Broza Tita. I tako su Crnogorci izgubili pamet, opčinjeni zlom argumentacijom Savića Markovića Štedimlije i pod naredbom Josipa Broza Tita odrekli se mišljenja i svoje slobode, a time i svoje vjere. Naročito od tog momenta od kad je Crna Gora prihvatila misao Savića Markovića Štedimlije, ali je ne bi prihvatila da nije bilo kulta Josipa Broza, koji im je popio pamet i slobodu, i slobodu mišljenja i slobodu savjesti. Treba da toga postanemo svjesni, čovjeku je svojstveno da zaluta i da padne u zabludu, ali mu je još svojstvenije da se od zablude očisti i da krene pravim Božijim putem. Kada dođe do svenarodnog pokajanja i izmirenja tada ćemo, ako Boga da, svi uzeti po jedan kamen na svoja ramena da iznesemo na Lovćen i od tog kamena u ime naše sloge i u ime obnove Njegoševog amaneta sazidaće se obnovljena Lovćenska kapela i izvršićemo Njegošev amanet. Daće Bog! Vidimo to vrijeme, kad će ono doći ne znamo tačno, to zavisi i od naše savjesti, a i od Božije milosti. Neka Gospod rukovodi u ovome svetome dijelu obnove Lovćenska kapele i obnove Njegoševog amaneta. Amin, Bože daj“, poručio je mitropolit.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Amerika posebno cijeni hrabrost i rezultate koje postižu Bečić, policija, SDT…

Potpredsjednik Vlade boravi u zvaničnoj posjeti Americi. Na sastanku sa kongresmenima poručio je: „Crna Gora više nije zona komfora za organizovani kriminal“

Bečić i Pingri, Foto: Kabinet potpredsjednika Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku

Crna Gora više nije zona komfora za organizovani kriminal i ostaje saveznik koji ne traži privilegije, već isporučuje rezultate, kazao je potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić.

On se sastao se u Vašingtonu, u Kongresu Sjedinjenih Američkih Država, sastao sa kongresmenima Čeli Pingri i Robertom Aderholtom. Pingri je ujedno kopredsjedavajuća Kokusu za Crnu Goru, a Bečić i ona razgovarali su o ključnim temama od zajedničkog interesa u oblasti bezbjednosti, demokratije i stabilnosti regiona Zapadnog Balkana, saopštio je kabinet potpredsjednika Vlade.

Zahvalivši kongresmenki na „dugogodišnjoj posvećenosti i impresivnom iskustvu u javnoj službi“, Bečić je istakao da Crna Gora, iako mala po broju stanovnika, ostaje pouzdana NATO saveznica, država jasnog strateškog kursa ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji, i danas najnapredniji kandidat na evropskom putu, sa svim otvorenim pregovaračkim poglavljima i šest već zatvorenih, uz „snažnu političku volju da uskoro zatvori i ostala“.

Bečić je ukazao na „odlučne i vidljive rezultate“ u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, rekavši da je u prethodnom periodu, zahvaljujući saradnji Uprave policije, Specijalnog državnog tužilaštva i međunarodnih partnera: procesuirano više od 2.000 članova organizovanih kriminalnih grupa i operativno interesantnih lica, da je intenzivirana borba protiv ekonomskog kriminala i to „čak 12 puta u odnosu na ranije periode“. Kazao je i da je rasvijetljeno 95 odsto teških krivičnih djela protiv života i tijela, vraćeno 20 odsto više komada oružja i 70 odsto više municije „u ovih četiri mjeseca, nego prethodnih deset godina zajedno“, kao i da je u pripremii „mnogo stroži zakon o oružju nego što je to važeći“.

Bečić i Aderholt, foto: Kabinet potpredsjednika Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku

„Crna Gora više nije zona komfora za organizovani kriminal. Danas se država ne povlači, danas država i njena vlast odgovara građanima. Obezbjeđujemo ono što je decenijama bilo obesmišljeno, pravdu, povjerenje u institucije i zakon jednak za sve“, poručio je Bečić.

Kongresmenka Pingri je, kako je saopšteno, izrazila snažnu podršku Crnoj Gori, uz ocjenu da „posebno cijeni hrabrost i rezultate“ koje postižu Bečić, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Uprava policije, SDT i druge institucije sistema u borbi protiv kriminala. Takođe je naglasila važnost ekonomskog osnaživanja građana, kao ključa za prevazilaženje društvenih podjela i dodatno jačanje demokratije, piše u saopštenju.

„Kada ulažete u bezbjednost, ulažete u slobodu. Kada jačate institucije, jačate državu. Crna Gora to danas pokazuje djelima, a ne riječima. I zbog toga, ostajemo saveznik koji ne traži privilegije nego isporučuje rezultate“, rekao je Bečić.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Ministarstvo odbrane Srbije prodaje „suvišne i rashodovane službene pse“: Cijene od 400 do 3.000 dinara

Građani negoduju i traže udomljavanje

Ministarstvo odbrane Srbije objavilo je oglas o prodaji „suvišnih i rashodovanih“ službenih pasa iz kasarne „Knjaz Mihailo“ u Nišu i građani od juče mogu da odu u kasarnu i da ih pogledaju.

U oglasu su navedena imena dvadesetak pasa, uz godine starosti, rasu i cijenu.Kako se navodi u oglasu, prodaju se „suvišni i rashodovani službeni psi“ iz kasarne „Knjaz Mihailo“ u Nišu. U pitanju je 25 pasa.

Mahom su u pitanju nemački i belgijski ovčari, različite starosti, a cijene se kreću od 400 do 3.000 dinara.

Na prodaju su:

Njemački ovčar AB (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;

Belgijski ovčar AGA (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;

Belgijski ovčar ER (godina oštenuća 2015.) – cijena 500 dinara;

Belgijski ovčar BRID (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;

Njemački ovčar ILON (godina oštenuća 2015.) – cijena 500 dinara;

Njemački ovčar ALDO (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;

Njemački ovčar IRNA (godina oštenuća 2015.) – cijena 500 dinara;

Labrador DINA (godina oštenuća 2017.) – cijena 2.000 dinara;

Labrador EDI KINGDOM (godina oštenuća 2019.) – cijena 2.500 dinara;

Njemački ovčar FIS (godina oštenuća 2016.) – cijena 1.000 dinara;

Njemački ovčar ILA (godina oštenuća 2015.) – cijena 800 dinara;

Šarplaninski ovčar DIV (godina oštenuća 2019.) – cijena 3.000 dinara;

Belgijski ovčar NIKA (godina oštenuća 2018.) – cijena 1.500 dinara;

Šarplaninski ovčar MIRUŠA (godina oštenuća 2018.) – cena 2.500 dinara;

Njemački ovčar DŽAR (godina oštenuća 2021.) – cijena 2.000 dinara;

Belgijski ovčar ČABA (godina oštenuća 2017.) – cijena 1.500 dinara;Belgijski ovčar BAK (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;

Belgijski ovčar AKVA (godina oštenuća 2018.) – cijena 1.000 dinara;

Labrador ASTON (godina oštenuća 2017.) – cijena 2.000 dinara;

Njemački ovčar FAMA (godina oštenuća 2017.) – cijena 1.000 dinara;

Njemački ovčar NOA (godina oštenuća 2020.) – cijena 500 dinara;

Belgijski ovčar BANDžI (godina oštenuća 2021.) – cena 2.000 dinara;

Belgijski ovčar TIL (godina oštenuća 2016.) – cijena 600 dinara;

Belgijski ovčar DAVA (godina oštenuća 2015.) – cijena 400 dinara;

Belgijski ovčar COP (godina oštenuća 2013.) – cijena 500 dinara.

U oglasu se dodaje da je „razgledanje suvišnih i rashodovanih pasa“ moguće od 20. maja radnim danima od 9 do 14 časova, isključivo uz prethodnu najavu na broj telefona 064/414-8538.

Oglas je izazvao brojne negativne komentare građana na društvenim mrežama, a oglasila su se i udruženja za zaštitu životinja i zatražila da se prodaja zamijeni udomljavanjem koje bi obuhvatilo provjeru uslova, obaveznu sterilizaciju i ugovore o odgovornom vlasništvu. Praksa prodaje pasa, kazali su, iako možda pravno dozvoljena, duboko je problematična s aspekta etike, morala i dobrobiti životinja.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Bečić u Americi: Crna Gora da bude zemlja zakona, a ne zemlja straha

„Više od 3.000 policijskih službenika prolazi bezbjednosnu i imovinsku provjeru, oko 100 njih su suspendovani u kratkom vremenskom periodu, stotine provjera i postupaka su u toku, dok je fokus na integritet, životni stil i kontakte“, kazao je potpredsjednik Vlade u američkom Kongresu

Crna Gora želi da bude zemlja zakona, a ne zemlja straha, kazao je potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić.

On je zatvorio Jugoistočni evropski transatlantski forum, održan u Kongresu Sjedinjenih Američkih Država u Vašingtonu, obraćanjem na temu:

„Crna Gora na vratima Evropske unije“.Forum je okupio istaknute učesnike iz oblasti transatlantskih odnosa, energetike, inovacija i bezbjednosti, saopštio je kabinet potpredsjednika Vlade.

Bečić je istakao istorijsko savezništvo Crne Gore i SAD, ukorijenjeno još u 1905. godini, kada je Crnu Goru prvi priznao američki predsjednik Teodor Ruzvelt, a današnje odnose nazvao „partnerstvom koje ima i smisao i budućnost“.

Bečić je pred učesnicima Foruma istakao da je Crna Gora danas, na 19. godišnjicu obnove nezavisnosti, na istorijskoj prekretnici:

„Naš strateški cilj je jasan: Crna Gora će do 2028. postati 28. članica Evropske unije. Mi smo jedini kandidat koji je otvorio sva poglavlja, zatvorio šest, i u potpunosti uskladio svoju spoljnu i bezbjednosnu politiku sa EU.

“Temelj tog puta, kako je poručio, nije tehnička harmonizacija propisa, već beskompromisna borba protiv organizovanog kriminala i korupcije.

U tom smislu, posebno je istakao da je „po prvi put u istoriji Crne Gore sproveden sveobuhvatan veting“ u Upravi policije: više od 3.000 policijskih službenika prolazi bezbjednosnu i imovinsku provjeru, oko 100 njih su suspendovani u kratkom vremenskom periodu, stotine provjera i postupaka su u toku, dok je fokus na integritet, životni stil i kontakte.

„Nikada više zakon neće biti slabiji od kriminala. Prvi put, zakoni važe i za one koji su ih do juče tumačili po sopstvenom nahođenju“, rekao je Bečić.

On je podsjetio i na „doprinos Crne Gore NATO savezu, izdvajanjima za odbranu“, učešću u misijama, kao i investiciji za dva patrolna broda u Francuskoj, koji će „postati temelj nove crnogorske mornarice i čuvari stabilnost Jadrana“.

„Crna Gora želi da bude zemlja zakona, a ne zemlja straha. Pouzdan partner, a ne nevidljiva tačka na mapi. I s tim ciljem nastavljamo. Jer borba protiv kriminala ne poznaje kompromise. A put ka Evropskoj uniji ne poznaje blokade“, rekao je potpredsjednik Vlade.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije