DRUŠTVO
USTOLIČENJE JE 5. SEPTEMBRA
Mitropolit Joanikije: Ustoličenje će biti na Cetinju
Mitropolit MCP rekao kako se podrazumijeva da će njegovo ustoličenje biti na Cetinju, dok član pravnog tima Mitropolije, Dragan Šoć podsjeća da svjetovne vlasti ne mogu da odlučuju gdje će biti ustoličen vjerski poglavar

Mitropolit Crnogorsko-primorski SPC Joanikije potvrdio je za “Vijesti” da će njegovo ustoličenje 5. septembra biti na Cetinju.
”Podrazumijeva se da će to biti na Cetinju”, odgovorio je mitropolit.
To je potvrdio i u obraćanju javnosti u nedjelju, kada je naveo da se on hirotonisao prije pune 22 godine upravo u Cetinjskom manastiru i da nije izvanjac, već je rođen u Crnoj Gori.
Jedan od lidera Demokratskog fronta i član Vijeća za nacionalnu bezbjednost Milan Knežević, juče je izjavio da je njegov stav da ustoličenje mitropolita Joanikija bude u Cetinjskom manastiru i da neće podržati nijedan drugi predlog, osim ako ne bude došao od crkve.
Prethodno je najavljeno da će Vijeće i Savjet za odbranu i bezbjednost razgovarati o tome gdje će biti postavljenje mitropolita – na Cetinju ili u Podgorici.
Kako prenose “Vijesti”, predstavnici Vlade će se još jednom sastati sa mitropolitom, najvjerovatnije nakon sjednice Vijeća za nacionalnu bezbjednost.
Advokat i član Pravnog savjeta MCP Dragan Šoć rekao je da ne mogu Vijeće i Savjet da odlučuju gdje će biti ustoličen mitropolit.

Savjet i Vijeće su savjetodavna tijela: Šoć, foto: Luka Zeković
”Iznenađuje me da neko razmišlja o tome. Ko može biti predmet odluke Vijeća, to je tijelo koje se sastaje po potrebi i daje preporuke. Ne mogu svjetovne vlasti da odlučuju gdje će biti ustoličen vjerski poglavar”, kazao je Šoć.
On je rekao da je to pitanje Crkve, da se radi o vjerskom obredu unutar manastira, a ne javnom skupu i da Ministarstvo unutrašnjih poslova može da zabrani okupljanja oko manastira.
I premijer je juče podsjetio da pravo izbora ustoličenja nije u nadležnosti niti Vlade, niti Skupštine, niti Savjeta za odbranu i bezbjednost.
“To je isključivo i samo pravo onoga koji treba to da odradi, a to je mitropolit i MCP. Ta saznanja da neko može da mijenja mjesto i lokaciju su za mene iznenađenje, ali u svakom slučaju treba sve preispitati”, kazao je Krivokapić novinarima u Nikšiću.
Jedan od sagovornika rekao je međutim da premijeru nije strana ideja da se to dogodi u podgoričkom hramu Hristovog vaskrsenja, gdje je sahranjen i mitropolit Amfilohije.
Ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović rekla je da je ustoličenje mitropolita izvodljivo uz poštovanje digitalnog sertifikata i potvrde i ograničen prostor na kojem će se dešavati.
Ona je juče u Jutarnjem programu Javnog servisa kazala da je bilo razgovora sa MCP i da će se oni nastaviti.
Iz Savjeta za odbranu i bezbjednost nisu odgovorili da li će biti sjednice u vezi sa situacijom u državi. Sjednice Savjeta saziva predsjednik države Milo Đukanović, a njegovi članovi su predsjednik Skupštine Aleksa Bečić i predsjednik Vlade. Zavisno od tema na sjednice se pozivaju i ministar odbrane i načelnik Generalštaba.
Uprkos agitovanju njegovih partijskih kolega i savjetnika Veselina Veljovića, Đukanović se prethodnih dana nije oglašavao u vezi ustoličenja Joanikija, a ni juče nakon izjave Milana Kneževića.

Đukanović ćuti, hoće li sazivati Savjet: Sa sjednice (arhiva) foto: Predsjednik.me
Na pitanje da li predsjednik Skupštine smatra da Savjet za odbranu treba da se sastane u vezi događaja 5. septembra, iz parlamenta su podsjetili:
“Saglasno Poslovniku Savjeta, ‘materijali koji se dostavljaju radi razmatranja Savjetu, bez obzira na stepen tajnosti koji im je određen, kao i sva dokumentacija Savjeta, mogu se saopštavati javnosti samo uz saglasnost Savjeta. Savjet o svom radu obavještava javnost, po pravilu, saopštenjem za javnost”.
Ustavom Crne Gore je propisano da ovo tijelo “analizira i ocjenjuje bezbjednosnu situaciju u Crnoj Gori i donosi odluke za preduzimanje odgovarajućih mjera”.
Premijer: Očekujem da će tužilaštvo raditi svoj posao, podnijeću prijavu protiv Veljovića
Krivokapić je najavio da će kao građanin podnijeti krivičnu prijavu protiv savjetnika crnogorskog predsjednika i bivšeg šefa policije Veselina Veljovića zbog, kako je kazao, pozivanja na otpor.
Veljović je nedavno u autorskom tekstu napisao da je “sveta dužnost i obaveza” svakog pripadnika sektora bezbjednosti da odbije svako neustavno i nezakonito naređenje, ali i da je dužnost svih građana da u prvim danima septembra budu zajedno na Cetinju. Zbog toga je saslušan u Višem državnom tužilaštvu, koje još nije procijenilo da li je on time pozvao bivše kolege na pobunu.
”Takvi nastupi su u prethodnom vremenskom periodu završavali vrlo drastičnim elementima i brzim reakcijama tužilaštva. …Očekujem da će tužilaštvo da radi svoj posao, kao što ga je radilo u prethodnom vremenskom periodu protiv neistomišljenika”, rekao je Krivokapić novinarima u Nikšiću.
DRUŠTVO
Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola
Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.
Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.
Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.
„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.
DRUŠTVO
Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu
Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.
U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.
„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.
Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.
„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.
Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.
„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.
“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.
Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.
Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.
Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.
DRUŠTVO
Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić
Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.
Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.


Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.
Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.
- HRONIKA4 дана ranije
Ubijen muškarac u pucnjavi u Zeti
- DRUŠTVO4 дана ranije
Put Berane – Kolašin: Ko je Bemaksu dozvolio da o državnom trošku ugradi cijevi za svoje male hidroelektrane?
- HRONIKA4 дана ranije
U Beranama uhapšen mladić: Vozio pod rotacijom
- HRONIKA2 дана ranije
Beranci osumnjičeni za krađu šume: Jedan procesuiran, za drugim se traga
- HRONIKA3 дана ranije
Uhapšen Dejan Đinović, osumnjičen za ubistvo Nikolova u Zeti
- DRUŠTVO3 дана ranije
Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić