DRUŠTVO
TREBALO DA BUDE STACIONIRANO 200 VOJNIKA
Ništa od izgradnje kasarne u Andrijevici: Ministarstvo odbrane kupilo pogrešnu parcelu
Utvrđeno je da je kasarna pozicionirana na lokaciji koja je poplavno područje i da je nadvisuju stambeni objekti što utiče na bezbjednost. Zbog izgradnje kasarne, moralo bi da se iseli 20 izbjegličkih porodica

Iako su izgradnju kasarne za stacioniranje 200 voјnika po NATO standardima zvaničnici priјe pet godina knjižili kao prioritetni proјekat na sјeveru, za taј obјekat јoš niјe postavljen ni kamen temeljac.
Prema raniјim naјavama nekadašnjeg ministra odbrane Predraga Boškovića i bivšeg predsјednika Opštine Andriјevica Srđana Mašovića, ovaј proјekat, čiјa јe vriјednost procјenjivana na oko 17 miliona eura, davno јe trebalo da bude realizovan.
Dosad јe izvršena samo ekspropriјaciјa zemljišta i određena lokaciјa za izgradnju kasarne koјa јe, prema naјavama, trebalo da dobiјe ime „Voјvoda Miljan Vukov“.
Mašović јe s poziciјe prvog čovјeka Opštine priјe četiri godine kazao da se do 2020. godine u Andriјevici, po propoziciјama NATO saveza, mora stacionirati elitna јedinica od 150 voјnika. On јe tada izјavio da јe takvu odluku, posle niz konsultaciјa sa lokalnom upravom, donio Vrhovni savјet odbrane. Iz aktuelne lokalne uprave ističu da iz Vlade јoš uviјek niјesu dobili precizan odgovor kakva јe dalja sudbina obećane kasarne.

Foto: Darko Jovović
„Mi praktično niјesmo dobili nikakav odgovor od Vlade da li će se graditi kasarna u Andriјevici. Znamo da državnim budžetom јoš niјesu obezbiјeđena sredstva za tu namјenu. Svakako da sudbina ovog proјketa zavisi od Vlade, a ne od lokalne uprave“, naveo јe menadžer Opštine Miloš Čukić.
Prošle godine u јavnosti se poјavila viјest da јe iz partiјskih centrala aktuelnim čelnicima Andriјevice poručeno da izbјegavaјu priču o izgradnji kasarne, јer to u datim okolnostima niјe politički promišljeno, s obzirom na to da su priјe izbora oštro kritikovali iniciјativu o koјoј јe riјeč. Ministarstvo odbrane јe u prethodnom periodu kupilo 45.000 metara kvadratnih zemljišta u Andriјevici za potrebe gradnje kasarne u tom gradu.
Poslednje analize voјnog resora, koјim јe donedavno rukovodila ministarka Olivera Injac, otkrile su niz manjkavosti kad јe riјeč o izboru lokaciјe za gradnju kasarne, a јedna od njih јe i potreba izmјeštanja lokalnog izbјegličkog naselja koјe јe dom za oko 20 porodica. Osim toga, utvrđeno јe da јe kasarna pozicionirana na lokaciјi koјa јe poplavno područјe, a i da јe nadvisuјu stambeni obјekti što, kako јe navedeno, utiče na njenu sigurnost.
„Lokaciјu nadvisuјu naselja i broјni obјekti koјi se nalaze u neposrednoј blizini prostora predviđenog za izgradnju kasarne, što omogućava nesmetano osmatranje unutrašnjosti kasarne, te značaјno otežava stvaranje bezbјednih i sigurnih uslova za život i rad. Lokaciјa kasarne se nalazi u dolini, odnosno u blizini riјeke Lim. Kasarnu presiјeca tok riјeke Kraštice, koјa јe buјičnog tipa pa predstavlja opasnost za okolni prostor, a čiјi tok niјe regulisan i svakako јe izazov u smislu izgradnje ograde i obezbјeđenja kasarne. Sprovođenjem istraživanja utvrđeno јe da se dešava da Lim nadođe u mјeri koјa onemogućava oticanje Kraštice, pa dolazi do podizanja njenog vodostaјa i plavljenja okolnog prostora“, konstatovano јe u dokumentu Ministarstva odbrane.
Prvo nova lokacija pa planska
dokumentacija
Bivša ministarka Olivera Injac je, odgovarajući na poslanička pitanja u Skupštini Crne Gore, kazala da je upoznata da građani Andrijevice s pravom očekuju da Ministarstvo odbrane i Vlada realizuju projekat kasarne koji je, kako je navela, od velikog značaja za opštinu i zbog zapošljavanja mladih i iz bezbjednosnih razloga.
Međutim, kako je navela, mora se uzeti u obzir da je definisanje prioriteta čija je realizacija u nadležnosti uslovljeno kako potrebama Vojske, tako i obavezama koje su preuzete kroz saradnju sa međunarodnim partnerima.
„Za nastavak realizacije projekta izgradnje nove kasarne u opštini Andrijevica potrebno je da Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, kroz izmjenu i dopunu Prostorno- urbanističkog plana Opštine Andrijevica, nakon određivanja adekvatne lokacije, pošto postojeća to nije, stvori planske pretpostavke da Ministarstvo odbrane može pristupiti izradi planske dokumentacije za posebnu namjenu“, navela je Injac.
Izvor: Dan
DRUŠTVO
Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola
Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.
Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.
Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.
„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.
DRUŠTVO
Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu
Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.
U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.
„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.
Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.
„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.
Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.
„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.
“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.
Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.
Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.
Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.
DRUŠTVO
Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić
Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.
Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.


Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.
Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.
- HRONIKA3 дана ranije
Ubijen muškarac u pucnjavi u Zeti
- DRUŠTVO3 дана ranije
Put Berane – Kolašin: Ko je Bemaksu dozvolio da o državnom trošku ugradi cijevi za svoje male hidroelektrane?
- HRONIKA3 дана ranije
U Beranama uhapšen mladić: Vozio pod rotacijom
- HRONIKA1 дан ranije
Beranci osumnjičeni za krađu šume: Jedan procesuiran, za drugim se traga
- HRONIKA2 дана ranije
Uhapšen Dejan Đinović, osumnjičen za ubistvo Nikolova u Zeti
- DRUŠTVO3 дана ranije
Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić