DRUŠTVO
PRIZNANJE ZA NAJBOLJEG TENISERA SVIJETA
Orden Nikole Tesle za Novaka Đokovića (FOTO)
Povod za dodjelu Ordena Nikole Tesle najboljem sportisti svijeta su neprijatna događanja u Australiji, koja su za posledicu imala ponižavanje i rušenje ugleda samog Đokovića, ali i njegovog srpskog naroda, saopšteno je iz Tesline naučne fondacije iz SAD

Odlukom uprave i članova Tesline naučne fondacije (TNF) iz SAD, koju čine američki Srbi, Amerikanci i obožavaoci srpskog genija iz čitavog svijeta, Novaku Đokoviću, najboljem svjetskom sportisti dodijeljen je Orden Nikole Tesle.
U obrazloženju koje je potpisao Nikola Lončar, predsjednik TNF iz Filadelfije, se između ostalog kaže:

Orden „U duhu NIkole Tesle“ (Tesla spirit award)
„Nikola Tesla je cijelom svijetu donio budućnost. Novak Đoković je stvorio budućnost tenisa i modernog sporta. Novak Đoković je novi Nikola Tesla i novi srpski genije. Svojim djelima uzdigao je svjetsku javnost, a nas Srbe učinio ponosnim. Mi mu se ovim ordenom zahvaljujemo i dajemo Novaku Đokoviću punu podršku u njegovom sportskom, humanitarnim i patriotskom radu.“
Orden Nikole Tesle ustanovljen je u Teslinoj naučnoj fondaciji prije nekoliko godina kao odličje „U duhu Nikole Tesle“ ili „Tesla spirit award“.
Povod za dodjelu Ordena Nikole Tesle najboljem sportisti svijeta su neprijatna događanja u Australiji, koja su za posledicu imala ponižavanje i rušenje ugleda samog Đokovića, ali i njegovog srpskog naroda. Iskazana netpeljivost, a u nekim slučajevima i mržnja prema Novaku, proizvela je i mržnju prema Srbima, što ne priliči državama i ličnostima iz demokratskog svijeta, navodi se u obrazloženju.
„Nikola Tesla i Novak Đoković su tijesno povezane ličnosti, jer potiču iz srpskog etnosa, jer se kao Dinarci i Srbi fizički liče, i jer su, što je za nas u TNF bilo najvažnije, svojim djelima zadivili svijet i pokazali mentalnu i duhovnu snagu srpskog naroda. Tesla i Đoković su danas simboli i ambasadori srpskog naroda u svijetu“, smatra Nikola Lončar, tvorac Tesline naučne fondacije.

Foto: Instagram
Kako nje rekao za RTS Zoran Bulović, predsjednik TNF Srbija, prema podacima ove srpske organizacije iz Filadelfije, srpski genije Nikola Tesla je danas najpoznatiji i najpopularniji Srbin na svijetu. Ima 63 miliona pojavljivanja na Internetu i 33 spomenika i biste u 20 država svijeta.
„Novak Đoković stoji uz rame Nikole Tesle. Novak je najpopularniji moderni Srbin u svetu. Ima na Internetu 17,3 miliona pojavljivanja. Nosilac je dva velika priznanja kao najbolji teniser na planeti Zemlji i kao najbolji svjetski sportista u 2021. godini. U vrijeme ovih događanja u Austrliji dobio je milion novih poruka iz čitavog svijeta. Američki Srbi predlažu da se Đokoviću podigne spomenik u Njujorku, pored monumenta Nikole Tesle, koji je Novak svojevremeno posjetio“, kaže Nikola Lončar.
Kako nam je u Filadelfiji rečeno, Teslina naučna fondacija će Novaku Đokoviću uručiti Orden Nikole Tesle prvom prilikom, kada se dogovori susret sa svjetskim prvakom i najboljim sportistom svijeta.
DRUŠTVO
Pogoršalo se zdravstveno stanje pretučenog odbornika, Brković životno ugrožen: Policija traga za Vešovićem i Šćepanovićem
Odbornik „Koalicije za budućnost Podgorice“ je prije sedam dana brutalno pretučen i nanijete su mu teške tjelesne povrede

Zdravstveno stanje odbornika koalicije „Za budućnost Podgorice“ Milivoja Brkovića, koji je nedavno brutalno pretučen, naglo se pogoršalo usljed plućne embolije i on je ponovo hospitalizovan u KCCG.
Brkoviću je, kako je objavila TVPG, prije dva dana pozlilo, nakon čega je hitno primljen u bolnicu gdje su ljekari, nakon detaljnih pregleda, ustanovili plućnu emboliju koja je, kako sumnjaju, posljedica napada i udaraca koje je zadobio prilikom nedavnog fizičkog napada.
Brković je, prema navodima podgoričke televizije, još uvijek životno ugrožen i podvrgnut je terapijama kako bi se sanirali trombovi koji bi mogli da izazovu ozbiljne komplikacije.
Policija je identifikovala Miša Vešovića i Tomislava Šćepanovića kao odgovorne za napad na odbornika Milivoja Brkovića i za njima intenzivno traga, saopštili su iz Uprave policije (UP).
Sumnja se da su Šćepanović i Vešović fizički napali Brkovića navedene večeri oko ponoći, na raskrsnici Bulevara revolucije sa Moskovskom ulicom, nakon što je Brković stao u odbranu integriteta ženske osobe koju su ova dva lica uznemiravala.
Odbornik je prije sedam dana brutalno pretučen i nanijete su mu teške tjelesne povrede.
DRUŠTVO
Na Durmitoru spašeni državljani Amerike
Ostali zaglavljeni u stijeni na nepristupačnom terenu

Pripadnici Gorske službe spašavanja (GSS) Crne Gore i Avio-helikopterske jedinice MUP-a uspješno su izveli spasilačku akciju na Durmitoru, nakon što su dvojica državljana Sjedinjenih Američkih Država ostala zaglavljena u stijeni na nepristupačnom terenu.
Kako je ranije objavljeno na Facebook stranici GSS, akcija spašavanja počela je oko 16 sati nakon što je poziv za pomoć upućen putem OKC 112 Direktorata za zaštitu i spašavanje MUP-a.
“Intervencija je izvedena u složenim uslovima, a zahvaljujući koordinisanom djelovanju spasilačkih timova, akcija je uspješno okončana”, istakli su.
Kako su kazali iz MUP-a, strani državljanin je predat ekipi prve pomoći na Žabljaku.
DRUŠTVO
Makron posjetio Cetinjski manastir: Mitropolit Joanikije mu poklonio repliku „Podgoričke čaše“
„Za uvažene goste u prostorijama Mitropolije upriličen je prijem, u toku kojeg je u prijatnoj i srdačnoj atmosferi razgovarano o mnogim aktuelnim temama“, piše u saopštenju Mitropolije crnogorsko-primorske

Predsjednik Francuske Emanuel Makron zajedno sa crnogorskim kolegom Jakovom Milatovićem, posjetio je Cetinjski manastir i Mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija, saopšteno je iz Mitropolije crnogorsko-primorske (MCP).
U Cetinjskom manastiru, kako dodaju iz MCP, visoke goste dočekao je visokopreosvešteni mitropolit Joanikije, koji je francuskog predsjednika i njegovu delegaciju upoznao sa, kako navode, bogatom i slavnom istorijom Cetinjskog manastira i svetinjama koje se u njemu čuvaju.
„Za uvažene goste u prostorijama Mitropolije upriličen je prijem, u toku kojeg je u prijatnoj i srdačnoj atmosferi razgovarano o mnogim aktuelnim temama. Predsjednik Makron je mitropolita Joanikija upoznao sa razlozima njegove posjete Crnoj Gori, kao i perspektivama i mogućnostima koje se otvaraju pred Crnom Gorom u okviru članstva u Evropskoj uniji“, ističe se u saopštenju.

Mitropolit Joanikije je gostima poželio dobrodošlicu i istakao važnost posjete predsjednika Makrona Crnoj Gori.
„Govorio je o misiji, kulturnoj i duhovnoj djelatnosti Mitropolije crnogorsko-primorske u Crnoj Gori, kao i o mnogovjekovnom staranju Srpske pravoslavne Crkve na očuvanju i izgradnji hrišćanskog i kulturnog nasljeđa na ovim prostorima“, navodi se.
Iz MCP su kazali da je taj susret bio prilika da se sagovornici podsjete na neraskidive i jake veze naših naroda u prošlosti.
„Prijateljstvo i savezništvo u Prvom i Drugom svjetskom ratu ostaju kao čvrst temelj na kome treba graditi budućnost ovih odnosa. Mitropolit je podsjetio i da su se mnogi naši vladari, vojskovođe, književnici i duhovnici obrazovali na čuvenim francuskim univerzitetima“, piše u saopštenju.
Mitropolit Crnogorsko-primorski je izrazio uvjerenje da Crna Gora u kulturnom i duhovnom dijelu ima šta da ponudi savremenoj Evropi.
„Borba za slobodu, čast i dostojanstvo, kao i hrišćanska spremnost na žrtvu, krasili su ovaj slobodarski narod. Bez tih univerzalnih i vječnih vrijednosti nijedan narod i nijedna država ne bi imali dubljeg smisla“, rekao je Joanikije.
„Na kraju prijateljskog i iskrenog razgovora, predsjednik Makron se zahvalio domaćinu na srdačnom dočeku i lijepom razgovoru, a mitropolit Joanikije je predsjedniku Francuske, u znak sjećanja na ovu posjetu, poklonio repliku ranohrišćanskog diskosa, poznatog pod nazivom ‘Podgorička čaša’, relikviju koja je pronađena na lokalitetu Duklja, a koja se danas čuva u čuvenom muzeju Ermitaž“, zaključuje se u saopštenju MCP.
HRONIKA2 дана ranijeBerane: Eksplozivna naprava aktivirana ispod automobila, policija traga za počiniocima
DRUŠTVO3 дана ranijePogoršalo se zdravstveno stanje pretučenog odbornika, Brković životno ugrožen: Policija traga za Vešovićem i Šćepanovićem
HRONIKA2 дана ranijeAkcija policije u Beranama i Rožajama, oduzeta marihuana i 286 tableta: Uhapšene dvije osobe
HRONIKA4 дана ranijeDetalji drame na Grebajama kod Gusinja sa helikopterom MUP-a: Otkazala oba motora, pilot spasio sedam života
BALKAN I SVIJET3 дана ranijeVučić: Dajem ostavku za tri-četiri mjeseca, možda i ranije, već pakujem knjige u Predsjedništvu
HRONIKA3 дана ranijeŠaranović: Uhapšen Mišo Vešović, osumnjičen za napad na odbornika Milivoja Brkovića











