Connect with us

DRUŠTVO

PROTOJEREJ I NAMJESNIK PODGORIČKO-KOLAŠINSKI

Otac Gojko: SPC u Crnoj Gori izložena torturi, dvije političke partije prednjače u govoru mržnje protiv Crkve

O protestu koji je organizovan uoči emisije o abortusu na RTCG, kazao je da svako pokaže svoje pravo lice: „Nekome priliči da viče na ulici, a nekome da govori u emisiji“

Protojerej stavrofor Gojko Perović kazao je da je Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori izložena torturi totalitarne grupe koja misli da je Crna Gora samo ono što oni zamišljaju.

On se gostujući u emisiji „Pop recenzije“ osvrnuo na protest koji je organizovan uoči emisije o abortusu na RTCG.

„Naravno ja sam za to da im se da puna sloboda javnog govora, ovaj protest je bio zanimljiv performans, nisu me inprensionirali duhovitošću natpisa ni zvukova koji su proizveli. Nije bilo nikakvog nasilja, oni su pokazali svoje pravo lice. Nekome priliči da govori u emisiji, nekome da viče na ulici“, naglasio je otac Gojko.

Objasnio je da ga je urednica pozvala da gostuje u emisiji o abortusu, a kako dodaje, osjećao je da je ta tema medijski projektovana da hoće da targetira crkvu.

„S druge strane to je tema kojom se crkva bavi od vajkada. Ne samo pravoslavna, već i katolička crkva koja je učestvovala u referndumskoj kampanji u Italiji koja nije džungla. U EU crkva učestvuje u polemici, to se dešava ovih dana. U dilemi smo da li je to sačekuša za crkvu da se pozove pop, pa da on kaže što misli, pa da ga napadnu. Meni je mitropolit dao blagoslov da idem i sve je bilo u redu dok nije trebala da se realizuje emisija. Ja nisam pratio, ali kasnije saznajem da je emisija promijenila nekoliko puta naslov. Znam da su bili neki čudni naslovi, ne znam ni sad kako se emisija zove“, rekao je on.

Perović je naveo i da su se oglasile dvije političke partije, „koje u poslednje vrijeme prednjače u jednom otvorenom govoru mržnje protiv crkve i one su zapanjujuće.“

„Navodno se zalažu za evropske vrijednosti, a te su se partije oglasile da svešteniku treba zabraniti da govori na javnom servisu. Mi možemo da govorio o pitanjima ukusa, mislim da je koncept emisije bio korektran jer se pored mene čuo i stav islamske zajednice. Saopštenje te dvije nažalost parlamentrane partije je bila najava da se okupi određena skupina ljudi, koji se doduše okupljaju na svim skupovima koji imaju anticrkveni karakter“, ocijenio je on.

Kako je dodao, neko se u startu buni da u jednoj emisiji govori prestavnik organizacije koja nije zabranjena i na temu o kojoj nije zabranjeno govoriti.

„Ako se mogao i pretpostaviti stav koji će crkva da iznese nije podložan kršenju bilo kakvog propisa. Kad sve to nabrojimo onda zaista, osim audio efekta i urlika koji više priliče tribini, njihov generalni stav. Ovo nije bio protest protiv stava crkve, nego protiv nekog ko će da kaže svoje mišljenje. Ovdje je jasno i pokazali su svoje pravo lice i razjašnjeno je oko kakvih vrijednosti okupljaju. Jedna je stvar diskutovati o abortusu i zakonskim rješenjima koji se razlikuju od zemlje do zemlje“, dodao je on.

Perović je istakao i da Crkva treba da se izjašnjava o svemu što joj padne na pamet, samo treba da brine da li će time smanjiti ili povećati broj vjernika.

„Država treba da brine da li crkva svojim stavovima krši neki propis. Jedno je sekularno društvo koje je stvarnost koju živio i ima svojih odlika. Drugi je sekularni totalirizam koji nema veze sa sekularnim društvom. Sekularno društvo je izraz demokratije, mi živomo u zemlji koja je u svojoj istoriji obilježena prisustvom crkve. CG je nezamisliva bez crkve, ne samo pravoslavne, već i katoličke i islamske zajednice“, dodao je Perović.

Kako je naveo u Crnoj Gori postoji jedan nacionalistički totalitarizam u kojem je zlouptrebljen pojam crnogorske nacije.

„Po njemu crnogoska nacija mora da se identifikuje sa grupom radikalnih ekstremista koji bi da samo Crna Gora bude ono što oni zamišljaju. Neko im je rekao da je Sprska pravoslavna crkva crkva neke strane države i oni se drže toga i mjere svaki potez. Neću da se pravdam da li je neko iz Srbije tu prisutan i da li je to neki grijeh. Da li je centrala u Srbiji ili Beogradu, to ne smije da bude tema. To je po meni fašizam. Tema treba da bude da li crkva krši bilo koji propis države CG, ako ga krši onda o tome treba raspravljati. Utisak je da pojedini crkvu povezuju sa fašizmom, a oni koji to rade imaju fašističke odlike“, kazao je on.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Svetlana Pajković iz Berana najbolja kuvarica na međunarodnom takmičenju u Makedoniji za osobe sa oštećenim sluhom

Ona je kao predstavnica Crne Gore u velikoj konkurenciji osvojila prvu nagradu i uručen joj je pehar za najbolju kuvaricu

Foto: Berane online

U Ohridu, u Makedoniji, održano je međunarodno takmičenje u kulinarstvu pod nazivom „Vješta žena“ za osobe sa oštećenim sluhom.

Beranka Svetlana Pajković je kao predstavnica Crne Gore u velikoj konkurenciji osvojila prvu nagradu i uručen joj je pehar za najbolju kuvaricu.

Na takmičenju je učestvovalo 12 ekipa, a jela je ocenjivao stručni žiri iz Praga (Češka).

Foto: Berane online

Svetlana je inače majka dvoje djece. Završila je Resursni centar za sluh i govor „Dr Peruta Ivanović“ u Kotoru. Za Portal Berane online je otkrila koje je njeno jelo osvojilo nagradu „Vješta žena“.

„Za predjelo sam pripremila tradicionalno crnogorsko meze – njeguški pršut, njeguška kobasica, domaći sir. Glavno jelo je bila piletina sa rižom u kari sosu i špagete sa šparglom. Na kraju sam servirala dezert – kotorska krempita“, kazala nam je Svetlana.

Tremu, kako ističe, nije imala. Shvatila je da je kulinarstvo ono što voli i tu sam se pronašla.

„Na takmičenje nisam otišla sa očekivanjem da ću osvojiti neku nagradu, jer znam koliko su takva takmičenja zahtjevna i koliko je konkurencija ozbiljna. Bila sam koncentrisana na to da završim jelo onako kako sam ja htjela. Nije bilo vremena za tremu”, zaključuje vlasnica titule najbolje kuvarice.

Piše: Berane online

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Ko je bio Milivoje Katnić, bivši glavni specijalni tužilac

U prvoj godini rukovođenja SDT-om,
Milivoje Katnić je bio hvaljen jer je na samom početku mandata izdao nalog za hapšenje bivšeg visokog funkcionera DPS-a Svetozara Marovića… Kasnije NVO sektor i opozicioni poslanici ali i mediji Specijalno državno tužilaštvo u vrijeme ere Katnića su nazivali „batinom“ DPS-a i Mila Đukanovića

Katnić

Milivoje Katnić bio je glavni specijalni tužilac u periodu od ljeta 2015. do 17. februara 2022. kada ga je Tužilački savjet nakon maratonske sjednice razriješio funkcije zbog toga što je stekao uslove za odlazak u starosnu penziju.

Kao pripravnik u pravosuđu prešao je 1993. u Vojni sud, gdje je kasnije izabran za vojnog sudiju. Taj posao je obavljao do ukidanja vojnog pravosuđa 2004. godine. Katnić je nakon toga prešao u Apelacioni sud. Nakon osnivanja Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) kandidovao se i dobio povjerenje za prvog GST-a, pišu „Vijesti“.

Njegovu kandidaturu obilježile su brojni podaci o učešću Katnića na Dubrovačkom ratištu, a posebno su tu temu tada podgrijale i dvije NVO koje su tražile da se rasvijetli Katnićeva ratna biografija i podsjetile da je 2011. jedan od zatvorenika u vojnom logoru Morinj ga optužio da je kao oficir KOS-a, tokom invazije na Hrvatsku, bio odgovoran za pljačke i paljevine u Cavtatu.

Katnić je to više puta demantovao.

U prvoj godini rukovođenja SDT-om, Milivoje Katnić je bio hvaljen jer je na samom početku mandata izdao nalog za hapšenje bivšeg visokog funkcionera DPS-a Svetozara Marovića, koji je kasnije priznao da je bio šef budvanske kriminalne grupe koja je oštetila državu za više desetina miliona eura.

Nakon što je potpisao sa SDT-om dva sporazuma o priznanju krivice Marović je izlazak iz pritvora iskoristio za odlazak u Beograd, gdje se i sada nalazi.

Odatle su i brojne sumnje u javnosti da je budvanska epizoda odrađena za račun pobjedničke frakcije tada vladajućeg DPS-a.

U jesen 2016. na dan parlamentarnih izbora Katnić je izveo jednu od najvećih operacija hapšenja kriminalne grupe, koja je kasnije optužena i prvostepeno osuđena za pripremanje terorizma u Crnoj Gori. Ta presuda je ukinuta i u toku je ponovno suđenje.

Među optuženim su i tadašnji lideri DF-a Milan Knežević i aktuelni šef parlamenta Andrija Mandić.

Od tada do danas brojne su sumnje u rad Katnića u tom predmetu gdje se, između ostalog, tvrdilo i da je DPS-u i partnerima tada pomogao da dobiju većinu na izborima.

Katnićeva pravda je često ocjenjivana da je selektivna – većina krivičnih prijava raznnih nevladinih organizacija (među kojima prednjači MANS), medijska istraživanja koje se odnose na korupciju i zloupotrebu državnih resursa, su odbačene.

NVO sektor i opozicioni poslanici ali i mediji Specijalno državno tužilaštvo u vrijeme ere Katnića su nazivali „batinom“ DPS-a i Mila Đukanovića.

Za Đukanovića, članove njegove porodice po Katniću nikada nije bilo „ni udaljene sumnje“.

Retoriku je malo promijenio tek u jesen 2021. gore kada je nakon što je u SDT-u formiran predmet „Pandora papiri“, Katnić rekao:

„Postoji jedan oblik sumnje, neću reći udaljene, nego na krajnjem polu-osnova”.

„Pandora papiri“ predmet je formiran na osnovu podataka istraživačke mreže i tvrdnji da su Đukanović i njegov sin Blažo 2012.sklopili tajne ugovore o upravljanju njihovom imovinom, skrivajući se iza komplikovane mreže povezanih kompanija iz Velike Britanije, Švajcarske, Paname, Gibraltara…

Nakon pada DPS-a u avgustu 2020. godine bilo je jasno da za Katnića više neće biti mjesta u tužilačkom sistemu i pored toga što je 3. jula te godine dobio drugi mandat od tadašnjeg Tužilačkog savjeta.

Novoj parlamentarnoj većini trebalo je vrijeme da izmijeni Zakon o državnom tužilaštvu, a potom i da formira novi Tužilački savjet kada je postalo jasno da Katnić neće dočekati kraj drugog mandata.

(Izvor: Vijesti)

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Džako dobio mural u Beranama

Na muralu sa likom jedne od ivangradskih legendi beranskog sporta su i stihovi: „Na kraju uvek samo jedno ostaje ili živiš rokenrol ili ne znaš šta je to“

Foto: S. Đ.

Na Njegoševom trgu u centru Berana osvanuo je mural Ivangrađaninu Abdurahmanu Džavidu Džaku, čovjeku koji je nosio duh Ivangrada i čuvao rokenrol u Beranama.

Na muralu sa likom jedne od legendi beranskog sporta su i stihovi:

„Na kraju uvek samo jedno ostaje ili živiš rokenrol ili ne znaš šta je to“.

Foto: S. Đ.

Autor ovog murala je umjetnik Slaviša Đinović Đino a mural je na inicijativu ekipe iz paba „The Smugglers“ i Milije Kastratovića postavljen na lokalu koji je nekada na ovom trgu držao lično Džako.

Džako, koji je preminuo u avgustu prošle godine u 66. godini, ostaće upamćen kao jedan od igrača najbolje postavke KK „Ivangrad“ u tadašnjoj SFRJ.

Piše: Berane online

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije