FUDBALSKI SVIJET U SUZAMA

Otišao je jedan od najvećih: Pele je bio mit, mnogo više od fudbalera (FOTO)

Fudbalski svijet plače, slijede dani žalosti. Otišao je jedan od najvećih otkada se magična lopta kotrlja igralištima.

Zvali su ga „O Rei“. U prevodu – kralj. Kraj fudbala.

Edson Arantes do Nasimento Pele preminuo je večeras u 82. godini, u bolnici u Sao Paulu. Otišao je jedini fudbaler u istoriji koji je osvojio tri svjetska prvenstva.

Imao je samo 17 godina kada je 1958. u Švedskoj odveo „karioke“ do prve (od pet) titula svjetskog prvaka. Vlada Brazila tada ga je proglasila nacionalnim blagom i zabranila njegov izvoz.

Brazilskom mitskom fudbaleru je 2021. dijagnostifikovan rak debelog crijeva. Nekoliko puta je morao da bude hospitalizovan. Situacija se naglo pogoršala ranije ovog mjesca, tokom Svjetskog prvenstva u fudbalu. Svijet je iz Katara, a naročito navijači Brazila, slao izraze podrške velikom fudbaleru.

I Pele je imao snage za neku poruku, posebno nakon ispadanja njegovog Brazila.

„Sjetite se uvijek da nas pokreće ljubav prema fudbalu“.

Imao je i jedan ličan odnos – sa Kilijanom Mbapeom.

„Hvala Mbape, srećan sam što vidim da obaraš još jedan moj rekord na ovom Svjetskom prvenstvu“.

Upravo je na Mbapea Pele „tipovao“ kao na svog nasljednika – francuski superstar, međutim, nije uspio da osvoji drugu titulu svjetskog prvaka i približi se idolu.

‘O Rei’ je rođen u Brazilu, u Tres Korahesu u državi Minas Žerais, 23. oktobra 1940. Trostruki svjetski prvak sa „kariokama“ (Švedska 1958, Čile 1962. i Meksiko 1970) je već neko vrijeme bio u vrlo teškom zdravstvenom stanju. Još tokom Mundijala u Kataru je objavljeno da je na palijativnoj terapiji koja se bavi ublažavanjem patnji pacijenata za koje nema lijeka i koji su pred kraj života.

Prije nekoliko dana javljeno je da je mu je otežan rad srca i bubrega.

Danas mu je srce stalo.

Pele će uvijek biti upamćen po svojoj fudbalskoj karijeri, po igrama, golovima, titulama. A za istoriju, pored njegovih svetskih prvenstava i trofeja sa Santosom, ostaće i datum: 19. novembar 1969, dan kada je postigao 1.000. gol u karijeri, protiv Vaska da Game.

Peleova karijera počela je veoma rano. Sa 15 godina je debitovao u dresu Santosa, 7. septembra 1956. protiv Kubatae, u utakmici u kojoj je postigao gol.

I manje od godinu nakon prvih koraka u brazilskoj eliti, tinejdžer je odigrao svoj prvi meč u reprezentaciji Brazila. Bilo je to 7. jula 1957. protiv Argentine na „Marakani“, utakmici u kojoj je ponovo postigao gol (poraz 2:1).

Pele se isticao od početka. Još prije debija, Valdemar de Brito, koji se smatra njegovim fudbalskim ocem, predvidio je sudbinu „kralja fudbala“:

„Ovaj dječak će biti najbolji fudbaler svijeta.“

Debitovao je na Svjetskom prvenstvu, u Švedskoj 1958. Imao je 17 godina i Visente Feola ga je pozvao u reprezentaciju. Tu je počela njegova legenda, jer je postao najmlađi igrač koji je podigao trofej Mundijala. U finalu, protiv domaćina, Brazil je slavio sa 5:2, a „O Rei“ je postigao dva gola.

Godine 1962. u Čileu odigrao je drugo Svjetsko prvenstvo. Ali, tamo je Pelea opterećivala povreda. Već od drugog meča više nije mogao da igra. Ali Brazil je ponovo postao šampion.

Svjetsko prvenstvo 1966. u Engleskoj nije bilo dobro, ni za „karioke“, ni za Pelea. Brazilci su pali u prvom kolu. Ali, 1970. ‘O Rei’ je ponovo dotakao slavu. Brazil je u finalu Mundijala u Meksiku pobijedio Italiju 4:1, Pele je dao sjajan gol u finalu.

I završio je na rukama saigrača – slika pobjednika koji odlazi u legendu.

Posljednji meč u reprezentaciji Brazila odigrao je 18. jula 1971. Protivnik – „evropski Brazil“, Jugoslavija.

Bio je to kraj njegove super-uspješne karijere u reprezentaciji. Godine 2013. dobio je počasnu Zlatnu loptu za karijeru punu uspjeha. U njegovo vrijeme, u trci za Zlatnu loptu učestvovali su samo Evropljani – „O Rei“ nikada nije igrao u Evropi.

Bio je tako „dalek“, a tako moćan – što je samo povećavalo mit.

Skoro 20 godina, od 1956. do 1974. Pele je proveo u svom Santosu. Tamo je vrlo brzo postao zvijezda tima, u kojem je odigrao 1.118 utakmica i postigao 1.087 golova, te osvojio brojne titule (20 trofeja), uključujući dva Kopa Libertadores, dva Interkontinentalna kupa i Interkontinentalni kup pobjednika kupova.

Godine 1975. ‘O Rei’ je otišao u Ameriku kako bi završio svoju etapu kao fudbaler. Potpisao je za Njujork Kosmos i tamo je odigrao dvije sezone.

Povukao se iz fudbala 1977. godine. Kasnije je imenovan za ambasadora Ujedinjenih nacija, izabran je za ministra sporta Brazila (1994.) i malo po malo nestajao je sa političkog i sportskog polja.

(Vijesti)

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

SPORT

Dramatičan meč: Srbija stigla do boda protiv Slovenije! Luka Jović postao heroj „orlova“

Na kraju bilo neriješeno 1:1

Srbija do boda u 95. minutu, Jović heroj
Dramatičan meč odigrali su Srbija i Slovenija, a na kraju je bilo neriješeno 1:1. Više za pobjedom ima da žali Slovenija koja je vodila do petog minuta nadoknade, kada je na scenu stupio Luka Jović i glavom osigurao bod „orlovima“.

Slovenci sada imaju dva boda, a tim Dragana Stojkovića je upisao prvi.

Dinamična utakmica viđena je u prvih 45 minuta u Minhenu.

Obje selekcije propustile su po nekoliko dobrih šansi.

Slovenija je imala inicijativu u prvih pola sata, iz toga su se izrodili pokušaju Čerina i Mlakara, ali je Rajković sjajno odbranio.

Kako je poluvrijeme odmicalo, tako je Srbija uspostavljala kontrolu, pa je u 27. minutu Vlahovićev sjajan udarac glavom odbranio Oblak. Potom i Mitrović na petercu nije dobro reagovao nakon kornera Tadića…

U 38. minutu „zmajčeki“ su u jednom napadu stvorili dvije prikike. Elšner je udarscem iskosa sa desne strane pogodio stativu, da bi Šeško odbijenu loptu poslao pored stative.

Do velikog odmora, viđeno je veliko uzbuđenje pred golom Slovenije. Mitrović je u 42. minutu na petercu zagradio jednog defanzivca Slovenije, a potom iz okreta šutirao, Oblak je odbranio.

Srbija je mnogo bolje otvorila nastavak, pokušao je Mitrović u dva navrata. Prvo ga je nadmurdio Oblak, a potom je šutirao glavom sa pe metara preko gola.

Potom je odgovorila Slovenija preko Šeška u 58. minutu. Njegov udarac sa ivice kanzenog prostora odbranio je Rajković.

I onda su „zamjčeki“ poveli u 69. minutu.

Dobar je to bio kontranapad. Na kraju ubacivanje sa lijeve strane, a Karničnik je na drugoj stativi sačekao loptu i iz blizine je poslao u mrežu.

Srbija je u 72. minutu bila blizu izjednačenja, ali je Mitrović sa peterca pogodio samo prečku.

Tim Dragana Stojkovića je do kraja dao sve za napad i to se isplatilo u petom minutu nadoknade.

Jović je glavom nakon kornera pogodio za konačnih 1:1.

Fudbaleri Srbije će u posljednjem kolu igrati protiv Danske, a Slovenija protiv Engleske.

Nastavite sa čitanjem

SPORT

Gest za poštovanje velikih sportista i ljudi: Slovenci nosili crni flor u znak sjećanja na našeg Matiju

Tuga zbog neočekivane, prerane smrti Matije Šarkića ujedinila je fudbalsku Evropu, ali i pokazala da su nam najbliži oni sa kojima smo decenijama živjeli u istoj državi.

Naime, fudbaleri Slovenije na današnjoj utakmici sa Danskom na rukama nosili su crni flor, u znak sjećanja na preminulog crnogorskog reprezentativca.

Gest za poštovanje sjajnih fudbalera, velikih sportista i ljudi…

Dirljiv potez Nogometnog saveza Slovenije i izabranika Matjaža Keka je izazvao zahvalnost ljudi u Fudbalskom savezu Crne Gore.

„Ovim potezom Jan Oblak i drugovi pokazali su saosjećanje sa svima u našoj zemlji i na najvećoj sceni odali poštu našem Matiji. Slovenci, hvala vam od srca“, piše na društvenim mrežama FSCG-a.

Matija Šarkić, 26-godišnji čuvar mreže „sokola“, preminuo je juče u Budvi – samo devet dana nakon što je u utakmici protiv Belgije pokazao o kakvoj klasi se radi.

Jednu od utakmica u dresu Crne Gore odigrao je upravo protiv Slovenaca – u prijateljskom meču 20. novembra 2022.

SPORT

Engleska za gol bolja od Srbije na startu Evropskog prvenstva

Fudbaleri Engleske su savladali Srbiju 1:0 u prvom kolu grupne C na Evropskom prvenstvu. Strijelac gola bio je Džud Belingem.

Srbija je porazom započela takmičenje na Evropskom prvenstvu. Engleska je pod Gaterom Sautgejtom četvrti put trijumfalno započela velike turnire.

Dobra igra na obje strane, a samo jedan gol bio je presudan da Englezi osvoje tri boda. Džud Belingem, mladi fudbaler uspio je da riješi duel u 13. minutu igre. Akciju su Englezima omogućili Filip Kostić i Strahinja Pavlović, lošom postavkom na desnoj strani terena. Bukajo Saka je odličnim prodorom uspio da nadmuri čuvare i potom je dodao loptu do Belingema koji nije bio valjano markiran od defanzivaca Srbije.

Utisak je da se od Engleza više očekivalo u ovoj utakmici, međutim, Srbija nije uspjela čak ni na momente nezainteresovane protivnike da pritisne u šesnaesterac i da kasnije dođe do gol prilike. Ipak, na kraju je najbitnija pobjeda i ona se jedino računa. Sve ostalo ostaje u domenu kalkulacija.

Vjerovatno su ljubitelji fudbala očekivali veliki broj golova, prije svega zbog odličnih napadača na obe strane. Srbija je poklekla pred pritiskom i nije uspjela da uzvrati u istoj mjeri do kraja meča. Prvo poluvreme iz ugla Srbije bilo je pomalo konfuzno, prije svega u vezi između odbrane i veznog reda, a posledično i napada. Dušan Vlahović i Aleksandar Mitrović nisu uspjeli da se oslobađaju lopte i kasnije protivrčavanjima da usmjeravaju kretnju protivnicima.