FUDBALSKI SVIJET U SUZAMA

Otišao je jedan od najvećih: Pele je bio mit, mnogo više od fudbalera (FOTO)

Fudbalski svijet plače, slijede dani žalosti. Otišao je jedan od najvećih otkada se magična lopta kotrlja igralištima.

Zvali su ga „O Rei“. U prevodu – kralj. Kraj fudbala.

Edson Arantes do Nasimento Pele preminuo je večeras u 82. godini, u bolnici u Sao Paulu. Otišao je jedini fudbaler u istoriji koji je osvojio tri svjetska prvenstva.

Imao je samo 17 godina kada je 1958. u Švedskoj odveo „karioke“ do prve (od pet) titula svjetskog prvaka. Vlada Brazila tada ga je proglasila nacionalnim blagom i zabranila njegov izvoz.

Brazilskom mitskom fudbaleru je 2021. dijagnostifikovan rak debelog crijeva. Nekoliko puta je morao da bude hospitalizovan. Situacija se naglo pogoršala ranije ovog mjesca, tokom Svjetskog prvenstva u fudbalu. Svijet je iz Katara, a naročito navijači Brazila, slao izraze podrške velikom fudbaleru.

I Pele je imao snage za neku poruku, posebno nakon ispadanja njegovog Brazila.

„Sjetite se uvijek da nas pokreće ljubav prema fudbalu“.

Imao je i jedan ličan odnos – sa Kilijanom Mbapeom.

„Hvala Mbape, srećan sam što vidim da obaraš još jedan moj rekord na ovom Svjetskom prvenstvu“.

Upravo je na Mbapea Pele „tipovao“ kao na svog nasljednika – francuski superstar, međutim, nije uspio da osvoji drugu titulu svjetskog prvaka i približi se idolu.

‘O Rei’ je rođen u Brazilu, u Tres Korahesu u državi Minas Žerais, 23. oktobra 1940. Trostruki svjetski prvak sa „kariokama“ (Švedska 1958, Čile 1962. i Meksiko 1970) je već neko vrijeme bio u vrlo teškom zdravstvenom stanju. Još tokom Mundijala u Kataru je objavljeno da je na palijativnoj terapiji koja se bavi ublažavanjem patnji pacijenata za koje nema lijeka i koji su pred kraj života.

Prije nekoliko dana javljeno je da je mu je otežan rad srca i bubrega.

Danas mu je srce stalo.

Pele će uvijek biti upamćen po svojoj fudbalskoj karijeri, po igrama, golovima, titulama. A za istoriju, pored njegovih svetskih prvenstava i trofeja sa Santosom, ostaće i datum: 19. novembar 1969, dan kada je postigao 1.000. gol u karijeri, protiv Vaska da Game.

Peleova karijera počela je veoma rano. Sa 15 godina je debitovao u dresu Santosa, 7. septembra 1956. protiv Kubatae, u utakmici u kojoj je postigao gol.

I manje od godinu nakon prvih koraka u brazilskoj eliti, tinejdžer je odigrao svoj prvi meč u reprezentaciji Brazila. Bilo je to 7. jula 1957. protiv Argentine na „Marakani“, utakmici u kojoj je ponovo postigao gol (poraz 2:1).

Pele se isticao od početka. Još prije debija, Valdemar de Brito, koji se smatra njegovim fudbalskim ocem, predvidio je sudbinu „kralja fudbala“:

„Ovaj dječak će biti najbolji fudbaler svijeta.“

Debitovao je na Svjetskom prvenstvu, u Švedskoj 1958. Imao je 17 godina i Visente Feola ga je pozvao u reprezentaciju. Tu je počela njegova legenda, jer je postao najmlađi igrač koji je podigao trofej Mundijala. U finalu, protiv domaćina, Brazil je slavio sa 5:2, a „O Rei“ je postigao dva gola.

Godine 1962. u Čileu odigrao je drugo Svjetsko prvenstvo. Ali, tamo je Pelea opterećivala povreda. Već od drugog meča više nije mogao da igra. Ali Brazil je ponovo postao šampion.

Svjetsko prvenstvo 1966. u Engleskoj nije bilo dobro, ni za „karioke“, ni za Pelea. Brazilci su pali u prvom kolu. Ali, 1970. ‘O Rei’ je ponovo dotakao slavu. Brazil je u finalu Mundijala u Meksiku pobijedio Italiju 4:1, Pele je dao sjajan gol u finalu.

I završio je na rukama saigrača – slika pobjednika koji odlazi u legendu.

Posljednji meč u reprezentaciji Brazila odigrao je 18. jula 1971. Protivnik – „evropski Brazil“, Jugoslavija.

Bio je to kraj njegove super-uspješne karijere u reprezentaciji. Godine 2013. dobio je počasnu Zlatnu loptu za karijeru punu uspjeha. U njegovo vrijeme, u trci za Zlatnu loptu učestvovali su samo Evropljani – „O Rei“ nikada nije igrao u Evropi.

Bio je tako „dalek“, a tako moćan – što je samo povećavalo mit.

Skoro 20 godina, od 1956. do 1974. Pele je proveo u svom Santosu. Tamo je vrlo brzo postao zvijezda tima, u kojem je odigrao 1.118 utakmica i postigao 1.087 golova, te osvojio brojne titule (20 trofeja), uključujući dva Kopa Libertadores, dva Interkontinentalna kupa i Interkontinentalni kup pobjednika kupova.

Godine 1975. ‘O Rei’ je otišao u Ameriku kako bi završio svoju etapu kao fudbaler. Potpisao je za Njujork Kosmos i tamo je odigrao dvije sezone.

Povukao se iz fudbala 1977. godine. Kasnije je imenovan za ambasadora Ujedinjenih nacija, izabran je za ministra sporta Brazila (1994.) i malo po malo nestajao je sa političkog i sportskog polja.

Srpski teniser počeo je danas 420. nedjelju na prvom mjestu

Srpski teniser Novak Đoković počeo je danas 420. nedjelju na prvom mjestu ATP liste, čime je nastavio da uvećava sopstveni rekord.

Đoković ima 9.725 bodova ispred Italijana Janika Sinera i Španca Karlosa Alkarasa.

Iza vodećeg trojica slijede Rus Danil Medvedev, Njemac Aleksander Zverev, Rus Andrej Rubljov i Danac Holger Rune.

Poljak Hubert Hurkač je napredovao za dvije pozicije i sada je osmi, dok najboljih deset na svijetu kompletiraju Bugarin Grigor Dimitrov i Norvežanin Kasper Rud.

Nastavite sa čitanjem

SPORT

„Lavice“ pobijedile Tursku

Rukometašice Crna Gore tek u posljednjih 15 minuta riješile meč u Rizeu i obezbijedile prvo mjesto u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo. U nedjelju zatvaraju ovaj ciklus protiv Bugarske, a već 11. aprila počinju olimpijske kvalifikacije

Sve ono što ne bi trebalo da rade u Ulmu „lavice“ su naučile danas u Rizeu… Rukometašice Crne Gore savladale su Tursku (30:28) u pretposljednjem kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo (Euro 2024), obezbijedile prvo mjesto, ali igra koju su prikazale zabrinjava pred ključni dio godine.

Djevojke Bojane Popović već za osam dana u Ulmu počinju kvalifikacioni turnir za Olimpijske igre i protiv Njemačke i Slovenije – mnogo jačih rivala od današnjeg – moraće mnogo bolje ukoliko žele da zgrabe jednu od dvije karte za Pariz.

Ako je bilo pozitivnih stvari u lučkom gradu na Crnom moru onda je to svakako Dijana Mugoša, koja je postigla devet golova i održavala Crnu Goru kada nije išlo tokom prvih 45 minuta, ali i povratnica Nikolina Vukčević koja je u finišu zategla odbranu „lavica“.

Od starta meča u manjoj, ali dosta bučnoj, dvorani u Rizeu osjećala se nervoza kod djevojaka Bojane Popović, pa je domaćin nakon gola Šengun Turkoglu već nakon devet minuta imao plus tri (7:4).

Marina Rajčić i drugarice nekako su na kvalitet koji bez sumnje imaju, ali i zahvaljujući hladnokrvnosti Dijane Mugoše (postigla šest golova u prvom poluvremenu), uspijevale da se vrate… Ipak, bilo je jasno da od tečne i prave igre tokom prvih 30 minuta nema ništa, pa je Turska na odmor otišla sa 15:14.

Ništa bolje naša selekcija nije ušla ni u drugo poluvrijeme, pa je ekipa Kostike Bučeskija ponovo imala tri gola prednosti (17:14).

Baš kao u prvom dijelu i u nastavku se Crna Gora vraćala, igralo se praktično „gol za gol“ do 45. minuta, a je Jelena Despotović pogodila za 21:20, Armel Atingre je odbranila sedmerac, a Marina Rajčić zicer, da bi Ivona Pavićević prvi put Crnu Goru odvela na „plus dva“ (22:20).

Nakon toga konačno se razigrala i Matea Pletikosić, pa je Crna Gora stiazala i do pet golova razlike i praktično već tada završila posao u Turskoj.

Kvalifikacije za Euro lavice zatvaraju u nedjelju u Podgorici protiv Bugarske, a nakon toga kreću i po vizu za Olimpijske igre.

SPORT

Crna Gora nadigrala Bjelorusiju

Strijelci Marušić i Krstović

Jovetić, Foto: Reuters

Na debiju na klupi Crne Gore, Robert Prosinečki je pokazao šta mu je cilj – da Crna Gora igra fudbal. „Hrabri sokoli“ su savladali Bjelorusiju 2:0, odličnim akcijama zbunili protivnika, a pokazalo se i da je Milan Mijatović velika snaga nacionalnog tima.

Prvu šansu je imao Stevan Jovetić, a u nastavku te akcije su defanzivci Bjelorusije spriječili Adama Marušića da zatrese mrežu.

Izgleda da je bilo suđeno da baš dvojica najiskusnijih donesu prednost – poslije sjajne asistencije Jovetića, Marušić je pogodio u 27. minutu za 1:0.

U 45. minutu je viđena najljepša akcija – Viktor Đukanović je dodao loptu do Jovetića, on je iz prve proslijedio Andriji Vukčeviću, a bek meksičkog Huaresa odmah našao Nikolu Krstovića, koji je rutinski povisio na 2:0.

Bjelorusi su u 73. minutu imali veliku šansu da smanje, jer je Meldin Drešković skrivio penal, ali je Milošević odbranio jedanaesterac Ebongu, a onda i zicer Karpoviču.

Do kraja je Crna Gora mogla do trećeg gola, ali je Dušan Bakić, koji se proslavio baš u Bjelorusiji, u 90. minutu pogodio stativu.