Connect with us

BALKAN I SVIJET

OD EKSPLOZIJE NASTAO KRATER, PRONAĐENA I DVA PADOBRANA

(VIDEO) Ovako izgleda letjelica koja je izazvala eksploziju u Zagrebu: „Došla iz Ukrajine, neopaženo prošla NATO radare“

Iz Zagreba poručuju da je u pitanju ozbiljan incident. I dalje traje misterija eksplozije u glavnom gradu Hrvatske. Letjelica se kretala brzinom od 700 kilometara na sat. „Moramo preispitati i utvrditi kako je moguće do je ovog došlo, a da letjelica veličine aviona nije srušena na putu od Ukrajine do Zagreba“, kazao je hrvatski predsjednik Zoran Milanović

U Zagrebu je sinoć oko 23 sata odjeknula snažna eksplozija kojoj je prethodio pad objekta iz vazduha. Nadležne službe su po dolasku na lice mjesta zatekle krater i pronašle dva padobrana.

Premijer Hrvatske Andrej Plenković kazao je da se, prema dosadašnjim podacima, radi o letjelici ruske proizvodnje, ali da se ne zna da li je bila u posjedu ruske ili ukrajinske vojske. Letjelica je u Hrvatsku došla iz pravca Mađarske, u koju je prethodno došla iz Rumunije.

Ukrajina odbacuje tvrdnje Hrvatske: „Nije naša letjelica“

Markijan Lubkjivski, savjetnik ukrajinskog ministra odbrane, za Jutarnji.hr izjavio je da letjelica koja je pala u Zagrebu nije ukrajinska. Takve tvrdnje odlučno odbacuje.

Takođe, rekao je da se očekuje zvanično saopštenje ukrajinskog ministarstva spoljnih poslova u saradnji s glavnim štabom ukrajinske vojske, prenosi Jutarnji.

Lubkjivski je zamolio hrvatske partnere da sprovedu istragu kako bi se otkrilo kome letjelica pripada i kako se mogla naći iznad Zagreba i pasti u tom gradu.

„Letjelica se kretala brzinom od 700 kilometara na sat“

Ministar odbrane Mario Banožić održao je vanrednu konferenciju za novinare. Kazao je da sarađuju s NATO-om i susjednim državama.

„S tim ciljem je od jutros, krenuli smo u dva pravca. Nastavlja se kriminalističko istraživanje, imamo neke podatke koje moramo potvrditi. Pitanje je cilj letjelice“, rekao je.

„U saradnji s NATO-om imamo intenzivnu komunikaciju. Razgovarao sam s ministrima odbrane Mađarske i Slovenije, razmijenili smo informacije koje imamo. Letjelica je ušla u 22.57, došla je od strane Mađarske, zadržala se sedam minuta i kretala brzinom od 700 kilometara na sat“.

„Pravac kretanja je utvrđen. Ovo vjerovatno nije bila prijetnja za Hrvatsku, ne treba biti u strahu. NATO i državna bezbjednost rade na slučaju“, dodao je Banožić, kako prenosi Indeks.

Načelnik Glavnog štaba Oružanih snaga Hrvatske Robert Hranj takođe je rekao da se radi o ozbiljnom incidentu i da predstoji ozbiljna, intenzivna istraga. Analiziraju se parametri leta kako bi otkrili o čemu se radi.

„Ne možemo u ovom trenutku reći čije su letjelice, to su relativno staromodne letjelice, bile su korišćene u Sovjetskom savezu. Bez detaljne analize ne mogu reći niti je li doletjela iz Ukrajine“, dodao je, kako prenosi Indeks.

Sa lica mjesta, Foto: BETAPHOTO/HINA/Lana SLIVAR DOMINIC

Na pitanje što je preduzeto, kaže: „Hrvatska ima protivvazdušu odbranu, ona ima određena ograničenja. U planu je intenzivna modernizacija, to nam je broj jedan na listi prioriteta“.

Banožić: Postoje saznanja iz koje je zemlje došla letjelica

„Postoje saznanja iz koje je zamlje došla letjelica. Kad napravimo detaljnu analizu moći ćemo povezati cijeli proces. Moj razgovor s Mađarskom išao je u pravcu da doznamo kako je letjelica prošla kroz njihov prostor“, rekao je Banožić.

„Sistem domovinske bezbjednosti nije zakazao. Odmah juče smo zaključili o kojoj letjelici je riječ… Mi smo letjelicu uočili radarima, ne znam koji je tačno snimio. Mi imamo radarski sistem, on je umrežen, automatizovan i uvezen u sistem NATO-a. Još danas imamo sastanke pa ćemo vidjeti što se dogodilo u Mađarskoj. Imamo podatke o ruti, ali moramo provjeriti te podatke s drugim državama“, rekao je Banožić, kako navodi Indeks.

Predsjednik Hrvatske: „Ovo je ozbiljan incident“

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović obratio se javnosti zbog pada bespilotne letjelice u Zagrebu.

„Znamo kakav je objekat doletio. Dojavu nismo nikakvu dobili. Objekat je letio iznad Mađarske preko 40 minuta, u hrvatskom prostoru letio je manje od sedam minuta i srušio se na područje Jarun, srećom bez žrtava. Ovo je ozbiljan incident i tako ga tretiramo. Istraga je u toku, sve detalje želimo utvrditi“, rekao je hrvatski predsjednik, prenosi Indeks.

„Pozivam građane da budu mirni, jer ovakve stvari se u sukobima ovakve vrste mogu dogoditi. Procjenjujemo da ovo nije usmjereno protiv Hrvatske, to je prvi i drugi utisak. Određene proceduralne stvari moramo preispitati i utvrditi kako je moguće do je ovog došlo, a da letjelica veličine aviona nije srušena na putu od Ukrajine do Zagreba“, rekao je.

„Gledamo što se događa u Ukrajini, ali o ovom događaju, kad je u šire središte grada veličine gotovo milion ljudi pala letjelica teška šest tona, nisam vidio da je izvijestio bilo ko na CNN-u, BBC-ju i Al Džaziri… kao da je pala kiša, a ne, srećom, nenaoružana bomba“, rekao je.

Premijer Hrvatske: „Ne zna se je li bila u posjedu ruske ili ukrajinske vojske“

 

HRT je prenio da je premijer Hrvatske Andrej Plenković o padu letjelice razgovarao jutros sa predsjednikom Zoranom Milanovićem, mađarskim premijerom Viktorom Orbanom, kao i svim nadležnim članovima hrvatske vlade, gradonačelnikom Zagreba i ambasadorom pri NATO-u.

Plenković, koji se trenutno nalazi u Versaju, gdje traje sastanak svjetskih lidera o stanju u Ukrajini, kazao je da je, prema dosadašnjim informacijama, riječ o letjelici ruske proizvodnje. „Ne zna se je li bila u posjedu ruske ili ukrajinske vojske“, rekao je Plenković, prenosi Indeks.

„Zna se da je došla u Hrvatsku iz pravca Mađarske, a u Mađarsku iz pravca Rumunije. Znamo da je letjela nekoliko minuta iznad Hrvatske i srušila se u Zagrebu. Dobro je što nema povrijeđenih i pala je na dio koji nije ni kuća ni zgrada. Nadležne službe obavljaju uviđaje“, rekao je.

Plenković je rekao da su kontaktirali i ukrajinsku stranu da vide imaju li oni informacije o tome kako je ta letjelica došla čak do Zagreba.

„U svakom slučaju svi će maksimalno uložiti napore da se utvrde razlozi dolaska i rušenja ove letjelice u Zagrebu“, rekao je Plenković.

U kabinetu Vijeća za nacionalnu sigurnost održan je sastanak nadležnih tijela bezbjednosno-odbrambenog sistema.

„Sve nadležne službe uključene su odmah po uočenju pada bezposadne letjelice vojnog tipa koja je, prema dosad prikupljenim podacima, u hrvatski vazdušni prostor ušla iz smjera istoka prema zapadu, odnosno iz vazdušnog prostora Mađarske, brzinom od 700 kilometara na čas na visini od 1.300 metara“, saopštili su nakon sastanka, kako prenosi HRT.

„U toku je kriminalističko istraživanje u saradnji kriminalističke policije i vojne policije, a u koordinaciji bezbjednosno-odbrambenog sistema preduzimaju se i druge mjere, uključujući i međunarodnu saradnju, posebno s NATO savezom, kako bi se utvrdile sve okolnosti događaja“, dodaje se u saopštenju.

Na mjesto događaja nakon eksplozije stigli su specijalna i vojna policija i vatrogasci. Predmet je padom iz vazduha napravio krater, a pronađena su i dva padobrana, prenio je jutros HRT.

Gradonačelnik Zagreba: „Utvrđuju se okolnosti koje su najbitnije – ko je upravljao letjelicom i od kuda je ona došla“

Događaj je komentarisao i gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević.

„Znate već da se radi o letjelici čiji su fragmenti pronađeni na nekoliko lokacija u Zagrebu. Ono što je najbitnije, niko nije stradao. Mislim da je to stvarno sreća u nesreći – rekao je, dodavši kako se radi o relativno velikoj letjelici i više fragmenata na više lokacija.

S obzirom na vrijeme kada se srušila, nevjerovatna sreća je da nitko nije stradao – dodao je Tomašević, kako prenosi HRT.

Rekao je da treba pričekati dalje zvanične informacije.

„Međutim ono što je ključno je da strahove odagnamo, da nema zasad nikakvih informacija ni o kakvim eksplozivnim napravama niti o nekakvoj namjeri. Međutim, utvrđuju se okolnosti koje su najbitnije – ko je upravljao letjelicom i od kuda je ona došla“, poručio je.

Iz policije su ranije kazali da za sada nema dojava o povrijeđenim osobama, a oštećeno je nekoliko parkiranih automobila. Na terenu su timovi specijalizovani za postupanje kod takve vrste događaja i nema razloga za uznemirenost građana, poručili su iz policije. Više informacija o događaju biće poznato nakon završenog uviđaja.

Magazin War: „Najvjerovatnije se radi o dronu koji trenutno ima samo Ukrajina“

Specijalizovani magazin War zone naveo je da se najvjerovatnije radi o dronu koji trenutno ima samo Ukrajina.

Portal Indeks objavio je ranije jutros, pozivajući se na dobro obaviještene izvore, po dosad prikupljenim informacijama do kojih su nadležne službe došle tokom uviđaja, da se na zagrebačkom Jarunu srušila bespilotna letjelica.

S dva padobrana koja su pronađena nisu se spustili ljudi, naveo je portal.

Predsjednik odbora za unutrašnju politiku i nacionalnu bezbjednost Siniša Hajdaš Dončić objavio je jutros na Tviteru da je tražio hitan sastanak bezbjednosnih službi u vezi jučerašnjeg pada letjelice u u Zagrebu, „u zemlji koja je članica NATO saveza“.

Saopštenje MUP-a

Policija obavlja uviđaj nakon pada objekta iz vazduha na Jarunu, na terenu su policijski timovi specijalizovani za postupanje i reagovanje kod takve vrste događaja te nema razloga za uznemirenost građana, saopštio je u petak ujutro MUP Hrvatske, kazavši da su pronađeni krater i dva padobrana.

U objavljenom saopštenju navodi se da je zagrebačka policija (PUZ) u četvrtak nakon 23 sata primila više dojava građana da su na širem području Jaruna osjetili detonaciju kojoj je prethodio pad objekta iz vazduha.

„Na mjesto dojave su hitno upućene policijske jedinice koje su na zelenoj površini na adresi Jarunska bb pronašli krater, dok su u široj zoni pronašli dva padobrana, za koje smo takođe prethodno primili dojave građana“, navodi se u saopštenju, prenosi HRT.

Policijski službenici osigurali su užu i širu zonu mjesta događaja gdje se obavlja uviđaj, uz učešće svih nadležnih službi.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

BALKAN I SVIJET

Vučić: Kandidat za novog premijera Srbije je prof. dr Đuro Macut

Rok za izbor nove vlade u Narodnoj skupštini Srbije ističe 18. aprila u ponoć

Foto: Vladimir Šporčić / Tanjug

Mandatar za sastav nove vlade Srbije je prof. dr Đuro Macut.

To je večeras kazao predsjednik Srbije Aleksandar Vučić na konferenciji za novinare.

Rok za izbor nove vlade u Narodnoj skupštini Srbije ističe 18. aprila u ponoć.

„Smatram da prof. dr Đuro Macut posjeduje profesionalne i lične kvalitete, posvećenost i stručnost za obavljanje funkcije predsjednika Vlade i uvjerio me je da može da obezbijedi izbor vlade. Novi predsjednik Vlade nastaviće da sprovodi programe usmjerene na podizanje životnog standarda svih građana“, rekao je Vučić u svom obrazloženju izbora mandatara.

Đuro Macut rođen je u Beogradu gdje je diplomirao na Medicinskom fakultetu, gde je završio specijalizaciju iz interne medicine i užu specijalizaciju iz endokrinologije i odbranio doktorsku disertaciju, naveo je on.

Vučić je rekao da je Srbiji potrebni jedinstvo, mir i stabilnost. Ocijenio je da zbog unutrašnjih tenzija u društvu „ne uspijevamo da sagledamo sve rizike i izazove sa kojima se suočavamo“.

Upozorio je i na tešku političku situaciju u regionu, posebno u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini.

„U našoj zemlji i našoj Srbiji je potrebno jedinstvo, mir i stabilnost. Zbog tenzija koje postoje u našem društvu, nismo u stanju da sagledamo sve opasnosti i probleme. Situacija u regionu je veoma teška, posebno politička situacija u Republici Srpskoj i BiH, gdje su donijete presude protiv predsjednika i predsjednika Narodne skupštine i predsjednika Vlade“, rekao je Vučić.

Predsjednik Vlade Srbije Miloš Vučević podnio je ostavku na tu funkciju 28. januara.

Nastavite sa čitanjem

BALKAN I SVIJET

Tramp: Amerika uvela carinu od 10 odsto na robu iz Crne Gore

Američki predsjednik Donald Tramp rekao je da SAD uvode „recipročne carine“ svim zemljama, otprilike u visini polovine onoga što one naplaćuju Vašingtonu

REUTERS/Leah Millis

Sjedinjene Države uvele su carinu od 10 odsto na robu koja se uvozi iz Crne Gore.

To se može vidjeti na grafikonu koji je večeras objavila Bijela kuća na svom nalogu na mreži X.

Američki predsjednik Donald Tramp je rekao da SAD uvode „recipročne carine“ svim zemljama, otprilike u visini polovine onoga što one naplaćuju Vašingtonu.

Tramp je izvršnu uredbu potpisao na događaju u Bijeloj kući, pod nazivom „Dan oslobođenja“.

Tramp je na tom događaju prikazao tablu na kojoj su prikazane nove carine za većinu zemalja – od 10 odsto do 49 odsto.

https://twitter.com/WhiteHouse/status/1907533090559324204?t=ZHtnWx5e3zAClds6JJgVYA&s=19

Carine koje uvodi stupaju na snagu u ponoć.Evropskoj uniji Tramp je uveo carine od 20 odsto, Velikoj Britaniji 10 odsto, a Švajcarskoj 31 odsto.Za Kinu je predvidio carine od 34 odsto, Tajvan 32 odsto, Južnu Koreju 25 odsto, a za Japan 24 odsto. Najviše carine je uveo za Kambodžu – 49 odsto, a za Vijetnam 46 odsto.

Među zemljama koje se nalaze na spiskovima s novim carinama su i Srbija s carinom od 37 odsto, Bosna i Hercegovina s 35 odsto i Sjeverna Makedonija s 33 odsto.

Tramp je posegao za ovako agresivnom retorikom pošto je pokazao spremnost da razgradi globalni ekonomski sistem iako su njegovom ustanovljavanju ključno doprinijele SAD poslije Drugog svjetskog rata.

„Našim poreskim obveznicima deru kožu više od 50 godina. Ali to se više događati neće!“, rekao je Tramp iz Bijele kuće.

Predsjednik SAD je obećao da će se fabrička proizvodnja vratiti u SAD kao rezultat uvođenja carina.

Međutim, njegova politika rizikuje da dovede do naglog ekonomskog usporavanja jer se potrošači i privreda suočavaju s mogućnošću naglog poskupljenja uvozne robe, među kojom i odjeće, a i automobila, te lančano i domaćih proizvoda.

Uznemirujući ekonomski pokazatelji poput pada vrijednosti akcija ili straha potrošača nisu natjerali Trampovu administraciju da preispita svoju strategiju.

Savjetnik za trgovinu Bijele kuće Piter Navaro tvrdi da će nove carine donijeti SAD prihod od 600 milijardi dolara godišnje – i to će biti najveće dizanje američkih carina još od završetka Drugog svjetskog rata 1945. godine.

Ministar trgovine Skot Besent rekao je američkim kongresmenima da će carine biti ograničene i da se mogu spustiti u bilateralnim pregovorima s drugim državama.

Očekuje se da će uvoznici teret carina prevaliti na potrošače.

Premisa Trampove administracije je da će domaći proizvođači brzo povećati proizvodnju i stvoriti nova radna mjesta po fabrikama.

Uzimajući u obzir široko postavljanje carina od 20 odsto pa naviše, kako su to najavljivali neki zvaničnici Bijele kuće, većina ekonomskih analiza predviđa oštećenje privrede usljed visokih cijena i stagnacije, i da će privredni rast SAD, mjeren kroz bruto domaći proizvod, biti za oko jedan odsto niži. Predviđa se poskupljenje automobila, stanovanja, prehrambenih proizvoda, pa čak i osiguranja, prenosi agencija Beta.

Tramp uvodi carine na svoju ruku, a ima načina da to učini bez odobrenja Kongresa, što otvara vrata opozicionim demokratama da kritikuju njegovu administraciju zbog ekonomskih posljedica.

Tramp je i u prvom mandatu uveo carine, ali one nisu proizvele željeni efekat.

Nastavite sa čitanjem

BALKAN I SVIJET

Dodik tvrdi da je i Crna Gora bila protiv da Interpol raspiše potjernicu za njim

Predsjednik RS kaže da ga je Aleksandar Vučić obavijestio da je uvažena žalba Srbije

Izvor: EPA-EFE/ANTON VAGANOV / POOL

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik tvrdi da se i Crna Gora angažovala kako Interpol ne bi odobrio raspisivanje crvene potjernice za njim i predsjednikom Narodne skupštine RS Nenadom Stevandićem.

Dodik je večeras objavio da ga je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nazvao da mu saopšti da je dobio obavještenje Direktorata Interpola da je uvažena žalba Srbije i da je Interpol odbio zahtjev Suda Bosne i Hercegovine za raspisivanje crvene potjernice za Stevandićem i za njim.

„Vučić me nazvao prije sat i rekao da je došla ta potvrda, da je uvažena žalba Srbije i da u tom pogledu neće biti te Interpolove crvene potjernice, jer se radi o politički motivisanom predmetu i da Interpol to ne radi, ni u funkciji tih majstora iz Sarajeva koji su naučili da im stalno neko ispunjava želje. Eto vidite, krenulo je da se ne ispunjavaju želje“, rekao je Dodik u gostovanju na RTRS-u.

Kaže da je u pitanju ispravna odluka, koju je očekivao.

Prvo je Srbija uputila prigovor Interpolu na zahtjev Suda BiH.

„Nazvale su me kasnije i neke druge zemlje, predsjednik Orban, Mađarska se isto angažovala u tom pogledu, Rusija, Crna Gora i neke druge zemlje. Saznaćemo ko su bili ti koji su inicirali i kako su se odnosili prema ovome i mi ćemo im biti veoma zahvalni. Ne zbog toga što oni spašavaju Milorada Dodika, Stevandića, nego zbog toga što nekako čuvaju vjeru u pravdu“, kazao je Dodik na RTRS-u.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije