EKONOMIJA
EKONOMSKI ANALITIČARI
Pad cijena namirnica u svijetu neće brzo biti i u našim marketima
Cijene pšenice, kukuruza i palminog ulja stmoglavo padaju na berzi. No, prema riječima ekonomskih analitičara, nema mjesta za veliki optimizam, jer je potrebno vrijeme da bi se to odrazilo na maloprodaju kod nas

Dok kod nas rastu, na berzama je zabilježen pad cijena određenih prehrambenih proizvoda, saopštili su iz Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma. Očekuju da će se ti trendovi brzo odraziti i na cijene osnovnih životnih namirnica na crnogorskom tržištu. Taj optimizam, ipak, ne dijele ekonomski analitičari.
Cijene pšenice, kukuruza i palminog ulja stmoglavo padaju na berzi. No, prema riječima ekonomskog analitičara Novaka Svrkote, nema mjesta za veliki optimizam, jer je potrebno vrijeme da bi se to odrazilo na maloprodaju. Tu su, kaže, i drugi faktori.
„Grafikoni pokazuju da su se cijene u dolarima vratile na one prije početka rata, međutim, treba reći da je odnos dolara-eura prije godinu i po bio drastično drugačiji nego danas i da je dolar vrijedio 20-25 odsto manje. Tako da ako imamo cijene u dolarima, to je do 25 odsto više u eurima“, kaže Svrkota.
Da se pad cijena na berzi neće preslikati na markete, smatra i agroekonomista Voja Stanković.
„Ovaj pad, sezonskog je karaktera, izazvan je nešto manjom tražnjom, zbog sezone godišnjih odmora, tražnja je manja, turistički objekti su se snabdjeli još ranije sa potrebnim količinama hrane, ugostiteljski objekti raspolažu punim kapacitetima i u Crnoj Gori i svim zemljama regiona“, objašnjava Stanković.
On vjeruje da će se u narednom periodu, ipak, stabilizovati cijene.
„I da će taj psihološki faktor nestašica veoma brzo proći. I devedesetih, ako se malo vratimo dvije, tri decenije, psihološki faktor je najviše uticao na skok cijena. Prije svega se tu misli na rast tražnje. Neuobučajen rast tražnje. Dok je psihologija nestašice, hrana je ipak energent ljudskog roda“, kaže Stanković.
Naši sagovornici podsjećaju da je poskupljenje uslovila prvo pandemija korona virusa, koja je određeni period otežavala transport robe, a potom i rat u Ukrajini.
„Da li je ovo posljedica rata u Ukrajini ili posljedica odgovora na rat u Ukrajini. Ako uvedete sankcije jednoj zemlji, koja je veliki proizvođač žitarica i energenata, tu cijenu će plaćati građani tih zemalja, koje su uvele sankcije, a ne Rusija, koja ostvaruje rekordne prihode zbog rasta cijena gasa i nafte“, kaže Svrkota.
Vrijednost pšenice na berzi trenutno je na nivou prije izbijanja rata u Ukrajini, a cijena ulja je nepromijenjena u odnosu na prošlu godinu.
EKONOMIJA
Guvernerka Centralne banke uštedjela više od 175.000 eura, primala preko 6.000 mjesečno
To se navodi u izvještaju o imovini za prošlu godinu koji je Radović dostavila Agenciji za sprečavanje korupcije

Više od 175.000 eura, tačnije 175.911 eura, na računu ima guvernerka Centralne banke Crne Gore Irena Radović.
To se navodi u izvještaju o imovini za prošlu godinu koji je dostavila Agenciji za sprečavanje korupcije.
Kao guvernerka je tokom prošle godine od plata zaradila 70.266 eura, a one su se krećale od 5.657 do 6.450 eura.
Prijavila je i 200 eura koje je kao naknadu dobila za 8.mart, 200 eura naknadu za Dan Centralne banke, 750 eura zimnice i 1.000 eura nagrade svim zaposlenim na kraju poslovne godine.
U radu Savjeta za finansijsku stabilnost Crne Gore, kao predsjedavajuća, zaradila je 12.080 eura.Vozi Nissan Qashqai 1,5 DCI iz 2015.godine.
U nasljedstvo je dobila zemljište od preko 1.500 kvadrata, a suvlasnica je zemljišta od 3.226 kvadrata.
Ima akcije u više društava.
EKONOMIJA
Spajić potpisao sporazum sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima
Osnova za velike projekte na jugu i sjeveru Crne Gore, poručeno je iz Abu Dabija nakon potpisivanja sporazuma

Vlade Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata potpisale su sporazume o ekonomskoj saradnji i zajedničkom ulaganju na svečanosti organizovanoj u Predsjedničkoj palati u Abu Dabiju.
Sporazume su potpisali crnogorski premijer Milojko Spajić i vicepremijer Vlade UAE i ministar vanjskih poslova, Šeik Abdulah Bin Zajed Al Nahjan, uz prisustvo predsjednika Šeika Muhameda bin Zajeda Al Nahjana.
Svrha sporazuma je da podstakne razvoj saradnje na osnovu jednakosti i uzajamne koristi u potpunom skladu sa zakonodavstvima dvije države. Saradnja će obuhvatiti brojne oblasti, sa posebnim fokusom na strateške i projekte od javnog interesa, koji će rezultirati ekonomskim benefitima za građane obje države.
„Crnoj Gori su neophodne investicije kredibilnih kompanija koje su imale decenije uspješnih velikih projekata, i za koje su najreputabilnije države svijeta spremne da garantuju. Sporazumom o ekonomskoj saradnji stvoren je osnov za proširenje oblasti saradnje, koje će rezultirati većim ulaganjima u Crnu Goru.
Sporazum o saradnji u oblasti turizma predstavlja osnovu za projekte, koji će rapidno ubrzati ekonomski rast, otvoriti nova radna mjesta te poboljšati standard i kvalitet života, ravnomjerno raspoređujući benefite – na jugu i sjeveru zemlje. Zato naglašavam odredbu Sporazuma kojom se predviđa razvoj projekata u različitim regionima Crne Gore prvi put u istoriji vodeći računa o ravnomjernom razvoju naše zemlje“, istakao je premijer Milojko Spajić nakon potpisivanja.
Premijer Spajić je kazao i da je ovo velika šansa Crne Gore za ubrzani ekonomski razvoj, a time i korak ka mnogo većim platama, penzijama i drugim benefitima za sve naše građane.
EKONOMIJA
Berane nudi Alabaru iz Emirata da ulaže u Jelovicu
Opština Berane uputila Vladi projektnu ideju koja se tiče razvoja planinskog turizma na planini Jelovici

Područje Jelovice uskoro bi moglo da postane destinacija na kojoj će, u cilju izgradnje turističkih kapaciteta, jedan od vodećih svjetskih investitora iz Ujedinjenih Arapskih Emirata Mohamed Alabar uložoti svoj kapital.
Takva vijest je procurela nakon što je nedavno premijer Milojko Spajić saopštio da je Vlada usvojila Sporazum o ekonomskoj saradnji sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima i da on predstavlja okvir za buduću saradnju u različitim oblastima – turizmu, infrastrukturi, energetici, poljoprivredi, finansijam. Te najave potkrijepila je i Spajićeva najava da će će uskoro doći do konkretnih sporazuma, te da će među prvima biti jedan koji će se odnositi na velike turističke razvojne projekte na jugu i sjeveru zemlje.
Da je Jelovica pogodno područje za ulaganja potvrdio je u izjavi za „Dan“ i predsjednik Opštine Berane Đole Lutovac. On je kazao da je Opština Berane, nakon sastanka predsjednika opština sa sjevera Crne Gore sa premijerom Spajićem, uputila Vladi projektnu ideju koja se tiče razvoja planinskog turizma na planini Jelovici.
„Nakon sastanka sa premijerom, na kojem nas je obavijestio o namjerama i interesovanju gospodina Alabara za ulaganje u planinski turizam, sve opštine su prihvatile da pošalju projektnu ideju, na kojoj lokaciji bi potencijalni investitor mogao uložiti sredstva. Što še tiče opštine Berane, mi smo predložili lokalitet Jelovice, uzimajući u obzir planska dokumenta, kao i prostor beranske strane Bjelasice, uključujući i naš aerodrom u čitav projekat. Smatramo da je Berane kao geografski centar sjeveroistočnog dijela Crne Gore idealno podneblje za ulaganje u taj vid planinskog turizma, uzimajući u obzir da se 40 odsto teritorije Bjelasice nalazi na teritoriji opštine Berane, koja je okruženo i planinama Mokra i Cmiljevica. Ujedno u neposrednoj blizini su i Komovi i Prokletije“, istakao je Lutovac.
Dodao i da je saobraćajna infrastruktura jedan od ključnih razloga koji Jelovici daje prednost za moguća ulaganja.
„Drugi ključni razlog je saobraćajna infrastruktura, počevši od auto-puta koji će se izgraditi u narednih par godina, čime se Berane otvara prema centralnom i južnom dijelu države i postaje lako dostupna destinacija. Dalje, aerodrom, koji može imati više funkcija u ovoj projektnoj ideji, počevši od komercijalnih letova, pa do heliodroma na samom aerodromu i Jelovici. Sve to uliva nadu da ćemo imati ekspanziju razvoja turizma u našoj opštini“, zaključuje Lutovac.
Jačanje privrede zaustaviće iseljavanje
Lutovac vjeruje da će moguće investicije na Jelovici pozitivno uticati na jačanje privrede i zasutavljanje iseljavanja stanovništva.
„U svakom slučaju, ukoliko se gospodin Alabar odluči da investira u sjever Crne Gore, nadamo se da će to biti Bjelasica i beranski dio te planine, a dolazak investitora takvog kalibra bi potpuno oživio beransku privredu, koja bi se dalje ubrzano razvijala na račun te investicije. Sigurni smo da bi takva investicija uticala pozitivno i na demografsku sliku naše opštine, za koju vidimo da je užasavajuća. Zato su takve investicije i više nego dobrodošle u Berane, zbog čega u tom pravcu dajemo punu podršku premijeru i nadamo se da će lokacija investicija biti naše Berane“, kazao je Lutovac.
- HRONIKA2 дана ranije
Ubijen muškarac u pucnjavi u Zeti
- DRUŠTVO3 дана ranije
Put Berane – Kolašin: Ko je Bemaksu dozvolio da o državnom trošku ugradi cijevi za svoje male hidroelektrane?
- HRONIKA2 дана ranije
U Beranama uhapšen mladić: Vozio pod rotacijom
- HRONIKA3 дана ranije
Šaranović suspendovao još četiri policajca sa sjevera
- HRONIKA12 сати ranije
Beranci osumnjičeni za krađu šume: Jedan procesuiran, za drugim se traga
- HRONIKA4 дана ranije
Tuča u centru Podgorice: Policija saslušava više osoba