Connect with us

DRUŠTVO

"PATRIJARH VOLI ROKENROL"

Patrijarh Porfirije posjetio Exit festival

Od ranije je poznato da su poglavar SPC i frontmen kultne rok grupe Partibrejkesi, Zoran Kostić Cane veliki prijatelji

Foto: Tviter

„Srpska pravoslavna crkva je dobila rok vladiku“, odjekivalo je u medijima sredinom februara kada je za patrijarha izabran dotadašnji vladika zagrebačko-ljubljanski Porfirije.

Srpskom patrijarhu pored velikih obaveza nije bilo teško da juče pođe do Novog Sada gdje sjutra počinje najpopularniji muzički festival Exit, i da se na Petrovaradinskoj tvrđavi fotografiše sa bogoslovima koji su angažovani na festivalu.

Fotografija je već postala viralna na društvenim mrežama.

Brojne zajedničke fotografije, od ranije, patrijarha sa članovima legendarne Yu grupe i prijateljstvo sa frontmenom kultnog rok sastava Partibrejkersi, Zoranom Canetom Kostićem išle su na ruku naslovima o rokenrol patrijarhu, a to je stiglo i do njemačkih medija koji su isticali da srpski patrijarh voli Bob Dilana i sastav Džetra Tal.

„On je monah koji je sa rok muzičarima i glumcima razgovarao o umjetnosti i otvarao vrata crkve zavisnicima od droge i alkoholičarima“, pisao je njemački MDR.

Poznati beogradski novinar i kolumnista, Andrej Ivanji navodi da mu je jedan prijatelj, kad je mlađi i savremeniji Porfirije (59) izabran pored dva konzervativna kandidata za patrijarha, rekao: „Imamo rokenrol patrijarha“.

„Sviđa mi se i sama pomisao što novi patrijarh ne krije da voli pjesme Partibrejkersa, mog omiljenog rok benda sa postjugoslovenskog područja. U nacionalno orijentisanoj Srbiji, oblikovanoj narodnom muzikom i političkom dogmom, gdje je u podzemlje gurnut kritični i buntovni pank-rok, to je već sa ateističke tačke gledišta predstavljalo proboj“, pisao je Ivanji.

Ubrzo nakon njegovog stupanja na čelo SPC popularan je postao video snimak emisije „Agape“ iz 2007. godine gdje su patrijarh (tadašnji zagrebačko-ljubljanski vladika) i Cane gostovali, nakon izlaska sedmog studijskog albuma Partibrejkers pod nazivom “Sloboda ili ništa“.

Patrijarha su i tada nazivali “rok vladika” zbog njegove ljubavi prema muzici, a na temu “rokenrol i hrišćanstvo” Cane i patrijarh su razgovarali u odnosu na tekstove novih pjesama Partibrejkersa i samom naslovu albuma – sloboda ili ništa.

„Ja i Cane se poznajemo dugo, ali ja nisam kritičar rokenrol muzike niti bilo koje druge, pa moj stav ili mišljenje nije tu relevantan, niti se naš odnos, kao odnos sa svim ljudima koji dolaze u crkvu ili manastir, zasniva se na temeljima profesija kojima se ti ljudi bave“, kazao je tada patrijarh Porfirije, pa onda opisao šta za njega znači umjetnost muzike i muzičar kao umjetnik koji stvara.

„Razumije se, muzika jeste dio umjetnosti uopšte i samim tim je bliska svakom čovjeku. Kako kaže i Cane, umjetnost mora da bude traganje za istinom. Umjetnost po pravilu ima i tu dimenziju da bilježi stvarnost u kojoj umjetnik u datom vremenu živi, odnosno, dobre i loše strane realnosti u kojima se nalazi. Nažalost, mnogo je više izgleda realnost gotovo po pravilu ružnih stvari ako primjenjujemo neku matematičku logiku“, govorio je tada patrijarh.

Patrijarh citira i Džonija Štulića

Ostaće upamćena i patrijarhova čestitka novoizabranom gradonačelniku Zagreba Tomislavu Tomaševiću, kada je citirao i nekadašnjeg vođu grupe Azra Džonija Štulića.

„Svojevremeno je veliki zagrebački pjesnik Branimir Džoni Štulić pjevao kada Zagreb izranja iz sna, što me je podstaklo da izrazim nadu, koja je, uostalom, i nada svih žitelja ovog lijepog grada, da je pred nama novo jutro koje će promijeniti sve“, poručio je Porfirije.

I Ćulibrk je „rok vladika“

Među vladikama SPC koji su veliki poštovaoci rokenrola svrstava se i episkop pakračko-slavonski Jovan Ćulibrk.

Ćulibrk je u nedavnom intervjuu za Nova. rs pričao kako je veliki poznavalac umjetničkog opusa Ijana Kertisa, Kurta Kobejna, a pričao je i o tome kako mu je bend Joy Division promijenio život.

Ćulibrk je u intervju osvrnuo na priče da se tokom služenja vojnog roka družio sa članovima slovenačkog benda Lajbah, dodajući da je taj sastav „mnogo više od benda“.

Izvor: Dan

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Vlada otkupila dječje odjeljenje Instituta Igalo: Gradiće se osnovna škola

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić

Vlada Crne Gore otkupila je dječije odjeljenje Instituta Igalo za 4,8 miliona eura, a na tom mjestu planirana je izgradnja osnovne škole.

Na taj način, kako su saopštili, Vlada ispunjava obaveze iz Plana restrukturiranja Instituta “Dr Simo Milošević”.

Ugovor o kupoprodaji su potpisali izvršni direktor Instituta Igalo Zoran Kovačević i direktor Uprave za državnu imovinu Koča Đurišić.

„Ovaj korak je dio procesa restrukturiranja Instituta Igalo, usvojenog Planom restrukturiranja i odluci Odbora direktora o prihvatanju ponude Vlade Crne Gore od 11.3.2025. godine prema javnom pozivu od 28.2.2025.“, navode iz Vlade.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Berane: Opasne hemikalije u bivšoj Fabrici celuloze, prijetnja po ljude i životnu sredinu

Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke

Fabrika Celuloze u Beranama, Foto: F Jovović

Opasne i zapaljive hemikalije rasute po laboratoriji bivše Fabrike celuloze i papira u Beranama, prijetnja su po ljude i životnu sredinu, kažu iz Ekološke inspekcije, prenosi RTCG.

U takvom su stanju nakon požara i urušavanja krova prije dvije godine. Toliko traje i postupka pred nadležnom Agencijom o odgovornosti za štetu. Problem je, navode, to što se ne zna u čijem je vlasništvu skladište-opštinsko ili privatno. Iz lokalne samouprave odgovaraju da nije njihovo. Komentar sadašnjih vlasnika fabrika RTCG nije uspjela da dobijemo. Uz opasan otpad u laboratoriji i tapetari u Celulozi, još 10 tona nalazi se u priručnom skloništu nekadašnje Polimke.

Foto: Screenshot/RTCG

Fabrike koje su nekada cvjetale i hranile gotovo 10 hiljada beranskih familija. Danas ruševine nijemo svjedoče o propaloj industriji, lošim privatizacija. I ne samo to. U pogonima nekadašnjih giganata, Polimke i Celuloze, koje su u privatnom vlasništvu, i dalje stoje opasne hemikalije, prenosi Portal RTCG.

„Poslije procesa proizvodnje kad je završen, to je ostalo tako, u nekom magacinu ili ne znam kako su to složili. Ali pazite, ovi objekti nijesu ni zaštićeni, ja ne znam taj u privatnom vlasništvu, ali ako tamo ima pristup svako, ne znam bojim se da ne dođe do nekog većeg incidenta. Moralo bi se to početi da se rješava“, ističe eko ambasador za Opštinu Berane Marinko Barjaktarović.

Dio je riješen prije 3 godine. Iz atomskog skoloništa Polimke kompanija Hemosan ukolonila je i iz države izvela 85 tona opasnog otpada. Potom je izvršen kontrolni inspekcijski nadzor, pronađeno novo sklonište.

„Priručno sklonište i tom prilikom je ustanovljeno da se radi o količini od 10 tona hemikalija, koje se i dan danas nalaze tamo. Nakon izvšenog inspekcijskog nadzora, Ekološka inspekcija je shodno Zakonu o hemikalijama donijela rješenje da se izvrši karakterizacija otpada od strane ovlašćene institucije. Centra za ekotoksikološka ispitivanja je izvršio kada je ustanovljeno da se radi o opasnom otpadu“, kazala je ekološka inspektorka Vesna Bigović za RTCG.

Nalaze se hemikalije i u laboratoriji i tapetari bivše Fabrike celuloze i papira. Na zahtjev inspekcije popisali su ih predstavnici Opštine, te 2016. određenu količinu ustupili Poliexu. Ostale, nakon požara i urušavanja krova fabrike prije dvije godine, ozbiljno prijete, navodi Bigović.

„One su trenutno rasute po laboratoriji, što se tiče same laboratorije, radi se o zapaljivim, opasnim hemikalijama. Jasno je da su opasne po životnu sredinu I da može doći do požara, i opasnosti po životnu sredinu u ljude“, kaže ona. Opasnost po životnu sredinu i ljude, te procjenu štete nakon požara, na zahtjev Ekološke inspekcije već dvije godine utvrđuje Agencija za zaštitu životne sredine. Iz te institucije pojašnjavaju zašto postupak toliko traje.

“Nakon što je došlo do privatizacije Fabrike celuloze i papira, određeni dio hemikalija odnosno skladište u kojem se nalaze ostalo u vlasništvu Opštine Berane, dok je određeni dio pripao novom vlasniku, Novoj Beranci.

Ono što za sada jeste problem jeste upravo to da se ne može precizno utvrditi u čijem vlasništu se nalazi skladište u kojem su smještene ove hemikalije“, kaže Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine. Nijesu u vlasništvu Opštine odgovorili su RTCG u dopisu iz Sekretarijata za komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine.

Pažljivim uvidom u vlasničku strukturu privatizovanih segmenata utvrđeno da pojedini objekti nisu u vlasništvu Opštine Berane, već u vlasništvu drugih privrednih subjekata, iz čega proizilazi da je vlasništvo nad samim hemikalijama, kao i postupak njihovog adekvatnog zbrinjavanja je obaveza vlasnika/Imaoca otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpada.

Komentar sadašnjih vlasnika fabrika Polimke i Celuloze o nezbrinutim hemikalija RTCG nije uspjela da dobije. Dok su se jedni ranije ograđivali da skloništa nijesu u njihovom posjedu, drugi su navodili da ne znaju da postoji opasni otpad. A tek kada se završi postupak pred nadležnom Agencijom, ekološka inspkecija, kažu, može povući nove poteze. Brzim se nada eko ambasador, jer, zaključuje, vremena za gubljenje više nema. A za uklanjanje i izvoz iz države, jer se kod nasopasan otpad ne može uništiti, potreban je i novac.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Najljepša Crnogorka je Andrea Nikolić

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović

Andrea Nikolić

Podgoričanka Andrea Nikolić pobjednica je izbora za Miss Crne Gore, koji je večeras održan u Podgorici u organizaciji kompanije Miss Monte. Ona će učestvovati na izboru za Mis svijeta koji će se krajem maja održati u Indiji.

Prva pratilja je Nikšićanka Sara Žižić. Za drugu pratilju izabrana je Ksenija Popović.

Prva pratilja Sara Žižić (Foto: RTCG)
Druga pratilja Ksenija Popović (Foto: RTCG)

Titulu Miss fotogeničnosti 2025 ponijela je Ardiana Peku, dok je titula Miss šarma pripala Kseniji Popović. U top 5 ušle su Ardiana Peku, Ana Kilibarda, Andrea Nikolić, Sara Žižić i Ksenija Popović.

Već 19 godina Crna Gora kao država ima prohodnost ka najvećem svjetskom takmičenju u ljepoti. Domaćin svjetskog izbora za mis 31. maja biće Indija. Prošlogodišnja najljepša Crnogorka je Kotoranka Anđela Vukadinović.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije