Connect with us

POLITIKA

"PREGOVORI DA BUDU BRZI I EFIKASNI"

Platforma DF-a: Odriču se mjesta premijera

Demokratski front insistira da nova vlada bude sastavljena od predstavnika tri pobjedničke koalicije. Krajnji rok je 10. decembar

Demokratski front uputio je partnerima iz većine novu platformu sa predlozima za prevazilaženje političke krize.

DF traži da se u najkraćem mogućem roku izabere nova vladu koja bi bila sastavljena od predstavnika tri pobjedničke koalicije, jedna je od stavki platforme.

Sljedeće stavke predloga DF-a su:

-Nova vlada treba da u značajnoj mjeri odražava izbornu volju građana, kako po strukturi, tako i po njenim programskim prioritetima.

-Nova vlada će poštovati prethodno postignute dogovore, što podrazumijeva moratorijum na ideološke i programske razlike;

-DF, kao najbrojniji konstituent vlasti je spreman, da u cilju postizanja dogovora, napravi ustupke i dodatno uvaži specifični značaj manjih konstituenata.

-Imajući u vidu činjenicu da premijer, kojeg je prije godinu dana predložila naša koalicija, nije ispunio ni naša, a ni očekivanja javnosti, spremni smo da za mandatara podržimo pogodnu ličnost, koju predlože partneri iz koalicija Mir je naša nacija ili Crno na bijelo;

-Želimo da se u Novu vladu uključe autentični predstavnici manjinskih naroda i to, za razliku od dosadašnje prakse, na odgovornim pozicijama, od opšteg značaja za čitavu zajednicu;

-DF insistira da se pregovori vode brzo i efikasno, bez ikakvih uslovljavanja sa bilo čije strane i da se završe u već saopštenom roku (10. decembar).

-Nakon postizanja dogovora, sastavio bi se koalicioni sporazum koji bi precizno definisao međuosobne odnose i utvrdio pravila funkcionisanja vladajuće većine;

-Sastavni dio koalicionog sporazuma će biti i plan programskih prioriteta, oko kojih bi se postigao konsenzus. Ovaj plan bi bio dokaz političke volje vladajuće većine da biračima isporuči rezultate koje smo obećali na prethodnim izborima, a što nije učinila dosadašnja Vlada;

-Sastavni dio sporazuma je i dogovor o izglasavanju Tužilačkog savjeta, Budžeta, Zakona o popisu stanovništva, kao i završetka procesa uređenja odnosa države sa religijskim zajednicama. Sastavni dio sporazuma bi bio i dogovor oko donošenja drugih zakonskih rešenja, u cilju deblokiranja i unapređenja funkcionisanja institucija sistema“.

Iz DF-a u platformi navode da godinu od formiranja ove Vlade, cijene da ona nije isporučila građanima rezultate koje je tadašnja opozicija obećavala na izborima 30. avgusta 2020. godine.

„Totalitarni režim (Mila) Đukanovića nije demontiran, institucije sistema nijesu očišćene od ključnih kadrova DPS-a, nije napravljen jasan otklon od pogubnog neoliberalnog ekonomskog modela, nije pokrenuta oštra i beskompromisna kampanja za zaustavljanje šverca cigareta i narkotika, izgubljeno je 30.000 radnih mjesta, BDP će na kraju 2021. biti za 5 odsto manji od BDP-a na kraju 2019. godine, zaduženje se povećalo na 4,1 milijardu eura, što iznosi 87 odsto BDP-a u 2021. godini. Nije potpisan Temeljni Ugovor sa SPC. Nije sproveden popis stanovništa. Nije donešen novi zakon o prebivalištu, kako bi se konačno očistio birački spisak od fantom birača. Odnosi sa Srbijom kao najvažnijim regionalnim partnerom su dodatno pogoršani. Vlada u ključnim oblastima vodi politiku identičnu politici Đukanovića i DPS-a“, piše u platformi.

Konstatuje se da Vlada Crne Gore definiše javne politike u skladu sa interesima vaninstitucionalnih centara moći, bez ikakvih konsultacija i uticaja parlamentarnih stranaka koji su je izabrali, dok su za ono što su sa njima dogovorili „uglavnom bili prevareni“.

„Prekinuta je organska veza između građana – birača i vlasti. Vlada nije odgovorna parlamentu i biračima. To je dovelo do paralize političkog sistema u zemlji koji ne može da obavlja svoje ustavne funkcije“, navodi DF-a.

Vlada, kažu, nema podršku parlamentarne većine, u tužilaštvu i pravosuđu je VD stanje, nije izabran predsjednik Državne izborne komisije.

„Pojedini ministri i direktor policije odbijaju da izvrše odluke Vlade i naloge premijera. Zbog takvih odnosa, država ne funkcioniše“, navodi se u platformi.

Demokratski front, kao najsnažniji konstituent nove vlasti, od početka je, kako tvrde, pokazivao snažnu političku volju da se odnosi u vladajućoj većini definišu poštenim dijalogom i dogovorom.

„Pravili smo veoma teške i bolne kompromise, pristajali na ucjene koje su dolazile do nivoa ugrožavanja ljudskog i političkog dostojanstva. Zbog svega navedenog, neko je u sadašnjoj Vladi je zaključio da tim putem treba nastaviti, ali DF, a vjerujemo i drugi, više ne pristajemo na takve odnose. Nakon višemjesečnog neiskrenog i neproduktivnog pregovaranja, izdata je volja 133 000 glasača koalicije Za budućnost Crne Gore, kao i mnogih birača iz druge dvije koalicije“, navodi se u platformi.

Iz DF-a su platformu najavili na sjednici Skupštine u petak, kao „posljednju ponudu“, a uoči glasanja izmjena Zakona o unutrašnjim poslovima, koji je usvojen glasovima GP URA i opozicije.

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Milatović tvrdi: Spajićev ujak Sretan Kankaraš imao veliki uticaj na PES, sa Demokratama dogovarao novog direktora policije

Na pitanje da li je upoznao Kankaraša, Milatović je odgovorio potvrdno

Profimedia/Soeren Stache/dpa

Ujak Milojka Spajića Sreten Kankaraš imao je veliki uticaj na Pokret Evropa sad (PES) i sa Demokratama je dogovarao novog direktora policije, kazao je u emisiji „Minula neđelja“ na Aplus televiziji predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

„To svako zna, samo im je u interesu da li da govore o tome“, rekao je Milatović.

Na pitanje da li je upoznao Kankaraša, Milatović je odgovorio potvrdno.

„Pomogao je Spajiću mnogo kad su u pitanju porodične stvari. Kad je Spajić došao u Podgoricu, on je u suštini nije poznavao. Došao je u Podgoricu praktično kad je postao ministar. Taj odnos je kasnije prerastao u Kankarašev uticaj u Pokretu Evropa sad“, rekao je Milatović.

Dodao je da trenutno ne zna kakva je trenutno situacija u PES-u što se tiče Kankaraševog uticaja.

„Nisam više dio toga, tako da ne znam. To više nije dio mog posla, niti bih se miješao. Dok sam ja bio u kampanji za predsjedničke izbore, Kankaraševa uloga je bila mala, a kasnije sam čuo da je njegova uloga u Vladi bila veća, a i tokom parlamentarnih izbora“, naveo je on.

Upitan kako komentariše to da neko ko nema nikakvu funkciju u državu, vodi državu i pregovara o procesima, Milatović je kazao da to ne bi komentarisao.

„To je retoričko pitanje na koje svi znamo odgovor. Mislim da smo izašli iz Crne Gore gdje se sa neinstitucionalnih pozicija upravlja procesima“, zaključio je Milatović.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Ministarstvo traži: Skupština opštine Berane da se do ponedjeljka izjasni o preporuci Vlade da skrati mandat

“Ako bi došlo do skraćenja mandata, čim se odluka o tome objavi u Službenom listu, Predsjednik države raspisuje izbore“

Opština Berane

Ministarstvo javne uprave dostavilo je juče Skupštini opštine Berane zahtjev da se urgentno, odnosno najkasnije do ponedjeljka izjasne šta su uradili po preporuci Vlade Crne Gore da skrate mandat lokalnom parlamentu, saznaje Portal RTCG.

“Vlada Crne Gore je Skupštini opštine Berane uputila Predlog za skraćenje mandata Skupštine opštine od 15. 08. 2024. godine. S tim u vezi, potrebno je da nas najkasnije do 10. 09. 2024. godine informišete da li je Skupština opštine Berane postupila po predlogu Vlade Crne Gore, odnosno da li je sjednica sazvana, održana i da li je donijeta Odluka o skraćenju mandata”, sadržina je dopisa koji je skupštinskoj službi stigao u petak pred kraj radnog vremena.

Kako je našem portalu nezvanično rečeno, skupštinska služba je odmah pripremila odgovor čija je suština da preporuka Vlade nije ispoštovana, odnosno da na odborničkom kolegijumu koji je održan nije postignut dogovor o sazivanju sjednice.

Da li urgentnost po kojoj sada Ministarstvo javne uprave traži odgovor SO Berane znači da će Vlada pristupiti raspuštanju Skupštine u Beranama na prvoj narednoj sjednici, u četvrtak, ili još neko vrijeme ostaviti da to urade sami odbornici, budući da Vladina preporuka nije bila vremenski oročena, ostaje da se vidi.

“Ako bi došlo do skraćenja mandata, čim se odluka o tome objavi u Službenom listu, Predsjednik države raspisuje izbore“, objašnjeno je iz skupštinske službe.

Sagovornik iz skupštinske službe Portalu RTCG je rekao da je ovo prvi slučaj u Crnoj Gori da jedna Opština nema već duži period predsjednika niti jednog potpredsjednika, i da je stvar pravnog tumačenja kakva bi u tom slučaju ovlašćenja imao Odbor povjernika.

„Da li bi u tom slučaju predsjednik Odbora povjerenika preuzeo ulogu lica koje mijenja predsjednika, ili bi nekoga ovlastili, to je već pitanje“, kazao je taj sagovornik.

Portal RTCG ranije je pisao da ako Vlada Crne Gore, odnosno Ministarstvo javne uprave hitno ne uvede privremene mjere i odredi odbor povjerenika, u Opštini Berane biće ugrožen javni interes, jer zbog nemogućnosti usvajanja rebalansa budžeta jedan dio lokalnih preduzeća čiji je Opština osnivač neće moći da primi već avgustovsku platu.

Budžet Opštine Berane usvojen je krajem prošle godine, prije nego je usvojen državni budžet, i bilo je planirano da se početkom ljeta radi rebalans, a u međuvremenu su uslijedila povećanja plata zbog čega su, inače siromašni, budžeti nekih preduzeća, istrošeni.

Vlada je na sjednici preporučila od 15. avgusta Skupštini opštine Berane da skrati mandat, jer to prije toga nisu učinili na predlog Ministarstva javne uprave koje ima je bilo dalo rok od deset dana.

U ovom trenutku se čini da kod vladajuće većine (DF, Demokrate, Berane sad, Prava Crna Gora i Ujedinjena Crna Gora) ne postoji volja da to urade ni nakon preporuke Vlade, čime se situacija dodatno komplikuje i dovodi do ugrožavanja javnog interesa.

Sagovornik našeg portala je objasnio da u ovoj situaciji je potrebno da predsjednik SO Milun Rmuš (Demokrate) zakaže sjednicu sa dvije tačke do tri tačke dnevnog reda, i da bi se na toj sjednici pokazalo da onaj ko ne glasa za skraćenje mandata, odnosno ostaje za produženje agonije u kojoj se našla Opština Berane, ne radi u interesu građana.

Opozicioni DPS koji ima devet odbornika je jasno saopštio da će podržati skraćenje mandata, a na kolegijumu koji je održan to je nagoviješteno i iz opozicione Socijalističke narodne partije (SNP).

Osim što neka preduzeća neće imati za plate, stali su svi postupci javnih nabavki, i time blokirani mnogi projekti koji su planirani za realizaciju, osim onih koji se sprovode sa nivoa države, kao što je izgradnja obaloutvrde između dva dva mosta.

Do agonije u Opštini Berane, došlo se kada dogovorena rotacija na mjestu predsjednika opštine između NSD i Demokrate nije uspjela, jer nije bilo neophodne većine u vladajućoj koaliciji, i kada sve to nije završeno do 13. jula.

Mjesec ranije, naime, 13. juna dotadašnji predsjednik Vuko Todorović (NSD) je dao ostavku, a nešto prije i potpredsjednik Damjan Ćulafić (Demokrate), ali u međuvremenu na dvije sjednice nije došlo do rotacije. Tako je istekao rok od 30 dana u kojem je po zakonu morao biti izabran novi predsjednik.

Od tada, odnosno od 13. juna, Opština Berane je „obezglavljena“, jer nema ni predsjednika, niti makar jednog potpredsjednika, zbog čega nema ni nekoga ko bi mogao biti ovlašćen da predloži rebalans i spriječi još težu krizu, znajući da, pored uobičajenih jesenjih izdataka, većina zaposlenih je kreditno zadužena, što bi, u slučaju da Vlada brzo ne reaguje, moglo dovesti do sigurnih protesta.

Iako mnogi kritikuju tu činjenicu i rigidno je tumače, Opština je najveći poslodavac u Beranama, što sasvim sigurno znatno ublažava tešku socijalnu sliku u kojoj se ovaj grad nalazi. Politička talasanja posljednjih mjeseci samo su podstakla nova migraciona kretanja i odlazak mladih i stručnih ljudi iz Berana, a odugovlačenje agonije ide tome u prilog.

Izvor: RTCG

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

(VIDEO) Milatović Vučiću: Govorim srpskim jezikom

„Jezik je lingvistički isti. Ljudi ga możda zovu različito, ljudi ga možda zovu drugačije, ali jeste srpski“, kazao je Milatović

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs; TANJUG/ SAVA RADOVANOVIĆ

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović kazao je na bezbjednosnom Globsec Forumu u Pragu da govori srpskim jezikom.

Tokom panela „Uspon Zapadnog Balkana u EU“ predsjednik Srbije Aleksandar Vučić mu je dobacio da Milatović govori srpskim jezikom, na šta je Milatović kazao: “Da, govorim.”

„Jezik je lingvistički isti. Ljudi ga możda zovu različito, ljudi ga možda zovu drugačije, ali jeste srpski“, kazao je Milatović.

Pogledajte video od 48. minuta.

Milatović je kazao da je za Crnu Goru bilo teško da uvede sankcije Rusije, jer je prije pet godina, 30 odsto turista dolazilo iz Rusije, ali to je stvar usklađivanja spoljne politike EU.

„Mi želimo da budemo dio EU. Razumijem sve što Aleksandar kaže, ali bi bilo lakše da imamo optimistu za predsjednika Srbije, nego pesimistu“, rekao je Milatović.

Vučić mu je odgovorio da su njegove poruke o EU putu vrlo jasne.

„To se dobro uklapa u vaše priče. Vi ne biste mogli biti tako dobri, da nema loše Srbije“, rekao je Vučić.

Vučić vjeruje da će Ukrajina ući u EU 2030. godine

„Bio optimista ili ne, vi znate da sam ja u pravu. Nisam negativan, samo sam realan. Nakon Ukrajine, Srbija, Albanija, Crna Gora možda mogu da se pridruže, ali ne prije Ukrajine. Vidjećete da sam u pravu“, kazao je Vučić.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije