Connect with us

DRUŠTVO

ODLUKA SEKTORA ZA POSEBNE NAMJENE UPRAVE POLICIJE

Pojačano obezbjeđenje Glavnom specijalnom tužiocu: Novović dodatno ugrožen?

GST-u juče dodijeljeno još službenika policije zaduženih za njegovu 24-časovnu bezbjednost.
Policija nije odgovorila na osnovu čije procjene i kojih bezbjednosnih rizika mu je ponovo pojačana pratnja

Novović, Libertas press

Starješine Sektora za posebne namjene Uprave policije dodatno su juče pojačali 24-časovno lično obezbjeđenje glavnog specijalnog tužioca Vladimira Novovića, saznaju “Vijesti” iz više izvora.

Uprava policije time je već drugi put za manje od pola godine brojčano povećala broj policijskih službenika u pratnji GST-a, koji je na funkciju šefa Specijalnog državnog tužilaštva stupio 18. marta ove godine.

”Vijestima” u Upravi policije juče nije odgovoreno na osnovu koje nove procjene – tajne ili javne službe je Novoviću ponovo povećan broj čuvara i zbog kojih novih bezbjednosnih okolnosti i rizika je donijeta takva odluka.

Iz Uprave policije nijesu stigli ni odgovori od koga sve prijeti opasnost za bezbjednost GST-a Vladimira Novovića, jer je on i do sada po broju službenika Sektora za posebne namjene, brojčano bio najbolje čuvana štićena ličnost u državi…

Sagovornik “Vijesti” tvrdi da je Novoviću još prije desetak dana pojačana zaštita, ali je u rotaciji bio manji broj službenika UP, koji su bili zaduženi za njegovu pratnju i bezbjednost.

Dolaskom na funkciju GST-a, dugogodišnji sudija je prema Vladinoj Odluci o određivanju ličnosti, objekata i prostora koje obezbjeđuje Uprava policije dobio status štićene ličnosti i nekoliko službenika policije, koji su isključivo bili zaduženi da čuvaju njegovu bezbjednost.

Međutim, već početkom maja ove godine, a nakon što je portal Libertass objavio transkripte SKY aplikacije EUROPOLA u kojima se pominje da su službenici policije Petar Lazović i Agencije za nacionalnu bezbjednost Ljubo Milović, navodno, označeni kao članovi kavačkog kriminalnog klana, Novoviću je pojačana bezbjednost.

Broj policajaca zaduženih da štite GST-a povećana je nakon odluke rukovodioca Specijalnog državnog tužilaštva da formira predmet i naloži otvaranje izviđaja nakon serije tekstova i tajnih podataka EUROPOLA, koji su objelodanjeni na portalu Libertass.

Vladimir Novović (desno) s obezbjeđenjem stiže u državni parlament (arhiva), foto: BORIS PEJOVIC

Istog dana kada je SDT saopštilo da je ponovo otvorilo izviđaj u tom predmetu, koji je odlukom specijalnog tužioca Saše Čađenovića bio zatvoren krajem januara ove godine, iz te institucije je stigao i odgovor TV “Vijesti” gdje su naveli da postojeće obezbjeđenje GST-a, nije dovoljno.

”Po ocjeni glavnog specijalnog tužioca njegovo postojeće obezbjeđenje nije dovoljno i po njegovim saznanjima procjena njegove ugroženosti još uvijek nije završena”, odgovoreno je tada iz SDT-a.

Tri dana nakon toga, vrh UP-a i Ministarstva unutrašnjih poslova donijeli su odluku da povećaju stepen zaštite Novoviću, ali i direktorici i glavnoj i odgovornoj urednici portala Libertas Oliveri Lakić, koja takođe od ranije ima status štićene ličnosti.

Ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić 7. maja je saopštio da je povećan stepen zaštite Novoviću po mjestu stanovanja i kretanja.

On je tada poručio da će MUP odlučno i sa svim svojim kapacitetima “stati u zaštitu svih onih koji doprinose borbi protiv organizovanog kriminala, vladavini prava i ubrzanom putu ka Evropskoj uniji”.

Nakon što je tada pojačano obezbjeđenje GST-u, iz kabineta premijera Dritana Abazovića za “Vijesti” su kazali da će država stati uz Novovića, Oliveru Lakić i uz sve časne tužioce i istraživačke novinare.

”Nemamo strah ni od koga. Premijer Abazović razgovarao je s glavnim specijalnim tužiocem Novovićem i na tu temu i ohrabrio ga da nastavi borbu bez ikakvih restrikcija, a država će uraditi sve da mu garantuje bezbjednost. Istovremeno, ohrabrujemo ga da nastavi beskompromisnu borbu protiv svih oblika organizovanog kriminala, kao i Oliveru Lakić i sve istraživačke novinare da nastave sa svojim radom, kako bismo zajednički očistili državu od organizovanog kriminala”, poručili su iz kabineta.

I bivšeg GST-a i dalje čuva policija

I bivšeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i dalje čuva Uprava policije, jer je procjena bezbjednosti Agencije za nacionalnu bezbjednost polovinom juna ove godine pokazala da “postoje elementi ugroženosti zbog čega su se stekli uslovi da ga obezbjeđuju pripadnici Sektora za obezbjeđenje ličnosti i objekata”.

Uprava policije je na osnovu nove procjene bezbjednosti ANB-a, a shodno članu 6 Vladine Odluke o određivanju ličnosti, objekata i prostora koje obezbjeđuje Uprava policije, produžila pratnju bivšem GST-u.

Bivši GST na čelu Specijalnog državnog tužilaštva bio je od jula 2015. godine do 17. februara ove godine, a za vrijeme njegovog mandata hapšeno je nekoliko pripadnika kriminalnih grupa, zbog sumnje da su planirali njegovu likvidaciju…

Viši sud u Podgorici je krajem aprila 2022. godine potvrdio optužnicu specijalnog tužioca Miroslava Turkovića protiv kriminalne organizacije, koju su formirali Stefan Đukić i Emil Tuzović, a za koje se vjeruje da su iz ukrajinskog zatvora, gdje se nalaze od maja 2020. godine zbog pokušaja ubistva jednog od vođa kavačkog klana Radoja Zvicera, planirali i organizovali grupu kako bi likvidirali GST-a, specijalnog tužioca Sašu Čađenovića, policijske operativce, ali i napad na tadašnju sutkinju.

Katnić je u septembru prošle godine kazao da je “najugroženija ličnost u državi”.

 

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Registrovan prvi slučaj malih boginja u Crnoj Gori kod malog djeteta

„Nevakcinisano dijete oboljelo od malih boginja, značajan rizik za masovnije obolijevanje“

Foto: Screenshot/IJZCG

Laboratorija Centra za medicinsku mikrobiologiju Instituta za javno zdravlje Crne Gore registrovala je danas prvi slučaj obolijevanja od malih boginja kod djeteta uzrasta osam godina, koje nije vakcinisano, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje (IJZ).

Kako su kazali, ta pojava dolazi u kontekstu aktuelne epidemiološke situacije u zemljama u okruženju (Bosna i Hercegovina, Srbija, Rumunija i Albanija) u kojima su registrovane epidemije malih boginja sa preko 4.600 oboljelih i najmanje šest umrlih od kojih četvoro djece mlađe od jedne godine. Iz tog razloga, dodaju da je u posljednjem periodu posebno naglašavana potreba za preduzimanjem preventivnih mjera kako bi se spriječilo širenje ove zarazne bolesti.

„Odmah po potvrđivanju slučaja, preduzete su sve neophodne mjere kako bi se spriječilo dalje širenje bolesti, dok se epidemiološka situacija pažljivo prati od strane nadležnih zdravstvenih institucija. Morbili (male boginje) spadaju u grupu visoko kontagioznih virusnih osipnih groznica koje se manifestuju makulopapuloznom ospom po tijelu i najčešće se javljaju u formi manjih ili većih epidemija. Uzročnik je virus malih boginja iz familije Paramyxoviridae. Izvor infekcije je oboljela osoba, a zaraznost traje 4 dana prije i 4 dana poslije izbijanja ospe. Činjenica da je osoba zarazna i prije pojave ospe otežava epidemiološku kontrolu širenja uzročnika bolesti“, navode iz IJZ-a.

Objašnjavaju da se virus morbila prenosi direktnim kontaktom sa nazofaringealnim sekretom zarazne osobe kao i vazdušno-kapljičnim putem – inhalacijom aerosola infektivnih kapljica koje prilikom kijanja, kašljanja ili govora zarazne osobe izbacuju u svoju okolinu. Virus, upozoravaju, može ostati u vazduhu i na površinama još oko 2 sata pošto inficirana osoba napusti prostoriju, a indirektni prenos prilikom kontakta sa nazofaringealnim sekretima svježe kontaminiranim predmetima (u okviru dva sata) je moguć.

„Male boginje su jedna od najzaraznijih bolesti, sa stopom sekundarnog javljanja većom od 90% među izloženim i osjetljivim pojedincima (9 od 10 osjetljivih osoba oboli kada se nalazi u bliskom kontaktu sa oboljelim). Najdjelotvorniji i najbezbjedniji način individualne i kolektivne zaštite protiv malih boginja je vakcinacija koja se sprovodi u dvije doze, prva doza se daje djeci sa navršenih 12 mjeseci starosti, a druga doza prilikom polaska u osnovnu školu“, dodali su iz IJZ-a.

Trenutni obuhvat sa prvom dozom vakcine kod djece rođene 2018. godine iznosi 79,8 odsto, dok za rođene 2019. obuhvat iznosi 74,5 odsto.

„Za rođene 2020. obuhvat iznosi 65,9%, za rođene 2021.g. obuhvat iznosi 46,9%, a kod djece rođene 2022. godine obuhvat iznosi 20%. S obzirom da je neophodno da obuhvat za sprječavanje epidemije iznosi najmanje 95% ciljne populacije jasno je da postoji značajan rizik za masovnije obolijevanje. U skladu sa postojećim protokolima i Vodičem za istraživanje i postupanje u slučaju epidemijskog javljanja morbila, Institut za javno zdravlje Crne Gore preduzeo je sve potrebne korake kako bi se spriječilo masovnije širenje bolesti. To uključuje intenziviranje epidemiološkog nadzora, vakcinaciju nevakcinisanih i nepotpuno vakcinisanih lica, kao i sprovođenje mjera izolacije i liječenja oboljelih. U slučaju pojave obolijevanja u kolektivima (vrtići i škole) neophodno je isključivanje nevakcinisanih do maksimalnog isteka dva perioda inkubacije odnosno do gašenja epidemije ili do vakcinisanja istih u skladu sa uzrastom“, upozorili su iz Instituta.

Pozvali su sve građane, posebno roditelje, da preduzmu odgovorne korake kako bi zaštitili prije svega, svoju djecu od malih boginja.

„To uključuje vakcinaciju prema preporučenom rasporedu imunizacije, redovno praćenje zdravstvenog stanja i pridržavanje higijenskih mjera. Sva djeca koja kasne sa vakcinacijom, moraju što prije nadoknaditi propuštene doze. Imajući u vidu ozbiljnost ove bolesti i potrebu za kolektivnim djelovanjem, apelujemo na sve građane da podrže napore zdravstvenih institucija u suzbijanju malih boginja“, zaključili su iz IJZ-a.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Prašina iz Sahare stigla u Crnu Goru i „zamutila“ vazduh

„Kada imamo i prisustvo oblaka ili padavina, kiša ispira nakupljeni materijal i na taj način nastaje žuta, crvena, prljava, ili u Crnoj Gori u žargonu glibava kiša“, navodi se u meteo izvještaju

Foto: RTCG

U naše predjele stigla je prašina i sitni pijesak iz oblasti pustinje Sahare, koji se taloži u vazduhu. Zbog toga je tokom dana bili primjetno „bjelilo“ u vazduhu.

Većina stanovništva jutros je, po boji svojih automobila, primijetila da je padala takozvana prljava kiša, ali i „mutnilo“ i „bjelilo“ u vazduhu tokom dana. Iz Meteo centra TVCG kažu da je ta pojava upravo zbog prašine i sitnog pijesaka iz Sahare.

„Kada imamo jaka južna strujanja, kao što su ovih dana, u naše predjele stiže prašina i sitni pijesak iz oblasti pustinje Sahare, te se tako taloži u vazduhu. Kada imamo i prisustvo oblaka ili padavina, kiša ispira nakupljeni materijal i na taj način nastaje žuta, crvena, prljava, ili u Crnoj Gori u žargonu glibava kiša“, navodi se u meteo izvještaju.

Već tokom večeri pijeska nema u našoj atmosferi.

Meteorolozi napominju da će tokom noći pred nama biti pljuskova, grmljavine i na momente veoma jakog vjetra, pa oprez nije naodmet. Sjutra, zato, znatno manje kiše, a više sunca.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Srbija: Nestala dvogodišnja djevojčica u Boru, majka moli za pomoć: „Dok sam se okrenula nje nije bilo. Molim Boga da je pronađemo“

Mala Danka (2) zbog čijeg nestanka je po prvi put u Srbiji aktiviran sistem Amber alert, naziva „Pronađi me“, nestala je danas oko 13:45 časova

Djevojčica Danka Ilić, stara nepune dvije godine, nestala je danas dok se sa majkom i godinu dana starijim bratom igrala na Banjskom polju u Boru, a potraga za njom traje više sati.

Mala Danka (2) zbog čijeg nestanka je po prvi put u Srbiji aktiviran sistem Amber alert, naziva „Pronađi me“, nestala je oko 13:45 časova.

„Živimo u Boru. Dovela sam ih da se malo istrče i prošetaju. Moji su porijeklom odavde i kao dijete sam tu često boravila“, priča uplašena Dankina majka, Ivana Dragomirović, prenosi Blic.

Djevojčica na sebi ima maslinasto zelenu jaknicu i ljubičaste pantalone. Kosa joj je vezana u repić.

Foto: Društvene mreže

Kako javlja reporterka Nove, građani koji su uključeni u potragu za devojčicom, njih više stotina, zamoljeni su da se povuku i trenutno su na terenu samo specijalci MUP-a, koji sa termovizijskim kamerama vrše pretragu.

Ako se djevojčica ne pronađe do sjutra ujutru, poslaće se ponovo apel građanima da se priključe.

Foto: Ringer

„Dok sam se okrenula, nje nije bilo“

„Dok sam se okrenula, nije je bilo. Ona još nema dvije godine, u maju će ih napuniti. Odaziva se na ime, ali ona je još mala, ona još ne priča. Zvala sam je, dozivala, nije mi se odazvala. Tu u blizini ima jedna šumica. Molim Boga da je što prije nađemo“, kaže očajna majka djevojčice za Novosti.

Foto: Mup.rs

Komadant štaba za vanredne situacije Aleksandar Milikić rekao je medijima da je dijete nestalo ispred porodične kuće.

„Kompletno je sva operativa ukjučena – MUP, sektor za vanredne situacije, građani, jedinica dronova… Pretraženo je više od osam kilometara kvadratnih. Mi ćemo i večeras ostati na terenu kako bi tražili našu malu sugrađanku. Ali molim građane da večeras kada padne mrak da se smire, da puste profesionalce da rade svoj posao. Danas će doći još tri drona MUP-a i dva privatnih kompanija koja imaju termovizijske kamere. Ono što je najvažnije je da će doći i tri psa istrenirana za pretrage. Treba nam mir, treba nam tišina i da koordiniramo ovom situacijom“, rekao je on medijima.

Vremenski uslovi, tačnije kiša koja pada, dodatno otežava potragu, kao i nepristupačnost terena.

Kako javlja reporterka Nove, na terenu koji se pretražuje se nalazi velika šuma.

Roditelji apeluju na sve one koji imaju bilo kakvu informaciju ili vide negde Danku da obavijeste policiju.

Na fotografiji koju je objavila majka vidi se kako je dijete bilo obučeno u trenu kada je nestala.

Kako su za Novu rekli iz gorsko-spasilačke službe, otežavajuća je i okolnost što ona ima nepune dvije godine i ne može da se predvidi kako će se kretati.

Nepotvrđeno je da je više od 1.000 ljudi došlo na teren u želji da pomogne, ali su zamoljeni da posao prvenstveno prepuste profesionalcima.

Prekinut program RTS-a

Program RTS je prekinut i izdato je saopštenje.

„Pronađi me, hitno obaveštenje o nestanku malolnetnika“, navodi se u saopštenju kojim je prekinut program, a koje je ponovljeno dva puta u razmaku od 10 minuta na Radio televiziji Srbije.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije