Connect with us

HRONIKA

OBJAVIO PORTAL "LIBERTAS"

Policajci otimali ljude, tukli ih, mučili… (UZNEMIRUJUĆE)

U tekstu Libertasa piše da su torturu činili pripadnici Odsjeka za posebnu operativnu podršku Uprave policije pod komandom Mirka Banovića

Policajci rasformiranog odsjeka, Foto: Libertas, Screenshot/Sky aplikacija

Pripadnici Odsjeka za posebnu operativnu podršku Uprave policije u kojoj su pod komandom Mirka Banovića bili Petar Lazović, Predrag Jestrović, Jugoslav Raičević, Slobodan Mićković, Ivan Đoković, Ivan Stamatović, Željko Radunović, Dražen Miranović, Sead Luboder, Vuk Šuković, Momo Mirković, Mirko Đukić, Milorad Mitrović i Neško Jaredić, sudeći prema nalazima Europola i transkriptima razgovara nekih od njih, činili su, prisustvovali ili su znali da se čine krivična djela torture nad uhapšenim ljudima, objavio je portal Libertas.

Upozoravamo da su fotografije uznemirujuće…

Sudeći prema komunikacijama koji su neki od njih imali preko kriptovanih telefona, oni su otimali ljude i držali ih u svojim, takozvanim, štek stanovima, tukli ih, stavljali pištolj u usta, mučili ih strujom, gušili ih, prijetili im i omalovažavali ih i prema njima nečovječno postupali.

foto: Libertas, Screenshot/Sky aplikacija

Petar Lazović i Jugoslav Jugo Raičević pričali su o tome sa šefovima i pripadnicima kriminalnih grupa i nerijetko im slali fotografije mučenja ljudi.

policija tortura, foto: Libertas

Lazović je prema do sada pregledanim materijalima Europola u koje Libertas ima uvid, o svojim „junačkim dostignućima“ i namjerama obavještavao kriminalce Radoja Zvicera, Darka Šarića, Nikolu Spasojevića, pripadnika Šarićeve kriminalne organizacije, srpskim kriminalcima Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću…

policija tortura, foto: Libertas

Jugoslav Jugo Raičević se hvalio kako je batinao uhapšene visokokotiranom članu Šarićevog kriminalnog klana Milanu Vučiniću, sa kim je bio u svakodnevnoj komunikaciji.

Libertas je o Raičeviću pisao krajem novembra prošle godine, ali do sada nije bilo informacija iz Specijalnog tužilaštva da su tog policajca pozivali da objasni šta je činio.

Petar Lazović je u pritvoru od jula prošle godine u pritvoru.

policija tortura, foto: Libertas

Ivan Stamatović, zvani Batica, koji je redovno prisustvovao ročištima o potvđivanju optužnice protiv Lazovića, Milovića i ekipe, nedavno je pobjegao jer je Specijalno tužilaštvo namjeravalo da ga uhapsi zbog sumnje da je pripadnik kriminalne organizacije. On je, prema podacima u koje je Libertas imao uvid, bio veoma aktivan u švercu cigareta i droge sa Milovićem i Lazovićem.

Ivan Stamatović, foto: Libertas/Savo Prelević

„Shodno odredbama Pravilnika o unutrašnoj organizaciji i sistematizaciji Uprave policije iz 2019. godine, koji je donijet na predlog direktora Uprave policije Veselina Veljovića, formiran je Sektor za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, u okviru koga je fomiran Odsjek za posebnu operativnu podršku, kojim je rukovodio policijski službenik M.B.( Mirko Banović op.a.). Nakon donošenja novog akta o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji u martu 2021. godine, od strane novog rukovodstva Uprave policije, ovaj Odsjek je ukinut, a umjesto Odsjeka formirana je Grupa za specijalnu operativnu podršku u Sektoru za borbu protiv kriminala u kojoj nijesu raspoređivani gorepomenuti. M.Đ. više nije u radnom odnosu. U odnosu na ostale nijesu donesena rješenja o raspoređivanju shodno važećem aktu o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji, a petorica trenutno privremeno obavljaju poslove u Sektoru policije posebne namjene“, odgovorili su iz Uprave policije Libertasu na pitanja koliko je pripadnika policije bilo angažovano u tom Odsjeku, kada je formiran i ko je donio odluku da se formira, da li je taj Odsjek i dalje aktivan i, ako nije, zašto nije.

Iz Uprave policije su odbili da odgovore na pitanje da li je policija protiv nekog od njih, kada i protiv koga, pokretala postupke i zbog čega su bili osumnjičeni.

„U dijelu pitanja koji se odnosi na pokrenute postupke, iz objektivnih razloga u ovom trenutku ne možemo dati podatke o vođenju izviđaja i istraga u odnosu na bilo kog službenika Uprave policije pojedinačno, osim što, u odnosu na Vaše konkretno pitanje, možemo saopštiti podatke koji ne mogu ugroziti eventualne izviđaje ili istrage, a to je, u odnosu na lica koja su svojevremeno obavljala poslove u okviru nekadašnjeg Odsjeka za posebnu operativnu podršku, protiv jednog službenika su podnijete dvije krivične prijave, a u jednom slučaju protiv službenika prvobitno formiranog Odsjeka za posebnu operativnu podršku, Zaštitniku ljudskih prijava je svojevremeno podnesena pritužba radi utvrđivanja povrede ljudskih prava i sloboda“, odgovorili su iz policije 9. marta ove godine.

policija tortura, foto: Libertas

Šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, u vrijeme dok je taj Odsjek bio aktivan, bio je Zoran Lazović koji je smijenjen u martu 2021. godine.

Na toj poziciji naslijedio ga je Dejan Knežević, koji je juče uhapšen po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva zbog sumnje da je pripadnik kriminalne organizacije.

(Izvor: Libertas) 

Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

HRONIKA

Bijelo Polje: Gorela kuća Alije Balijagića

Balijagić je uhapšen u četvrtak ujutro nedaleko od Priboja, u Srbiji. On je osumnjičen za dvostruko ubistvo Jovana i Milenke Madžgalj kod Bijelog Polja i za njim se tragalo od 25. oktobra

(Foto: Služba zaštite, Bijelo Polje)

Kuća osumnjičenog za dvostruko ubistvo, Alije Balijagića, gorela je sinoć u požaru u bjelopoljskom selu Banje.

Šef Službe zaštite u Bijelom Polju Edin Kolić kazao je da su vatrogasci stigli na lice mjesta 45 minuta nakon ponoći.

„Na licu mjesta odmah se uputila ekipa sa jednim tehničkim i jednim specijalnim vozilom. U gašenju požara je učestvovalo sedam vatrogasaca. Požar je bio u poodmakloj fazi, gorjele su sve prostorije, a krovna konstrukcija se urušavala“, rekao je Kolić za RTCG.

Gašenje vatre je trajalo do 4 sata ujutru.

(Foto: Služba zaštite, Bijelo Polje)

Policija je bila na licu mjesta, a uzrok požara nije poznat.

Podsjetimo, Balijagić je uhapšen u četvrtak ujutro nedaleko od Priboja, u Srbiji.On je osumnjičen za dvostruko ubistvo Jovana i Milenke Madžgalj kod Bijelog Polja i za njim se tragalo od 25. oktobra.

Nastavite sa čitanjem

HRONIKA

Dačić: Balijagiću određeno zadržavanje u Srbiji, apelujem da Crna Gora bude ažurna

„Njemu je određeno zadržavanje zbog ovoga što je zatečen u Srbiji i kako je prešao granicu i što ima nelegalno oružje. Ali sada je potrebno da pravosudni organi Crne Gore adekvatno reaguju prema našim organima…“, kazao je ministar unutrašnjih poslova Srbije

Ministar unutrašnjih poslova i potpredsjednik Vlade Srbije Ivica Dačić rekao je da je Aliji Balijagiću, za kojim se tragalo više od 25 dana, određeno zadržavanje i da će u Srbiji biti procesuiran zbog toga kako je prešao državnu granicu i što ima nelegalno oružje, ali da se očekuje reakcija crnogorskih organa i apeluje na njih da budu ažurni.

Kako je rekao, policijska faza je završena.

„Njemu je određeno zadržavanje zbog ovoga što je zatečen u Srbiji i kako je prešao granicu i što ima nelegalno oružje. Ali sada je potrebno da pravosudni organi Crne Gore adekvatno reaguju prema našim organima… On će ovdje odgovarati za djela koja je ovde počinio, ali sada treba sve da uđe u fazu da se procesuira za ubistva. Apelujem na to da crnogorski organi budu ažurni“, naveo je Dačić gostujući na TV Prva.

Podsjetimo, Balijagić je osumnjičen za ubistvo brata i sestre iz Sokolca kod Bijelog Polja, prenosi N1.

Govoreći o hapšenju, kaže da je Alija Balijagić pronađen 15 kilometara od mjesta gdje je posljednji put viđen.

„Bilo je dojava, korišćene su i termovizijske kamere, ali je teren nepristupačan, ima dosta napuštenih kuća, jednom je primijećen u Crnoj Gori, na granici, pa u jednom selu na našoj strani“, navodi.

U mjestu Goleša se, kako kaže, nalazi mali broj ljudi, ali je jedan mještanin primijetio jednog psa kog nije znao i gledajući kuda je on otišao, vidio je tragove nekog čovjeka – i zvao je policiju. Pošto je SAJ bio na 45 km odatle, bila je dileme da li odmah to veče da krene tamo, ali je odlučeno da se krene odmah, kroz snijeg, dodao je.

Dačić kaže da se radi o nepristupačnim predjelima, da je tu granica Crne Gore, BiH i Srbije i da nisu mogli da koriste sve te puteve, jer bi ušli na teritoriju druge države.

Zatečen je, kako kaže, na spavanju, samo je digao ruke, nije stigao da upotrijebi puške – imao je dvije, lovačku i prerađenu vojničku pušku papuku. Obje su imale metak, patron u cijevi, navodi Dačić.

Istakao je da je Balijagić jako dobro poznavao teren, ulazio u napuštene kuće gdje je pronalazio ponešto da može da preživi.Dačić je čestitao SAJ što su uspjeli da ga uhapse i čestitao im jučerašnju slavu.

Nastavite sa čitanjem

HRONIKA

Lovac Dragan Bojović je heroj regiona: Prijavio Balijagića policiji, vidio tragove u snijegu

Opasni bjegunac uhapšen poslije skoro mjesec dana bjekstva

Foto: MUP RS

Čovjek koji je prijavio policiji Aliju Balijagića, nakon čega je opasni bjegunac uhapšen poslije skoro mjesec dana bjekstva, je mještanin i lovac Dragan Bojović, koji je zaista postupio herojski u veoma opasnom trenutku.“

„Vraćao sam se kući sa suprugom, bilo je oko 10 sati uveče. Jedno kuče mi je odjednom izašlo pred auto i nije htjelo da se pomjeri. Snijeg je jako padao. Izašao sam da sklonim kuče ispred automobila, kad sam vidio da se neki čovjek sakrio u žbunje. Krenuo sam ka tom mjestu i vidio tragove. To su bili sitni tragovi koraka u snijegu. Odmah sam shvatio da je u pitanju starija osoba i rekao sam supruzi da je to Alija“, kaže za RINU Dragan.

On je odmah sjeo u auto i udaljio se s lica mjesta, ali je bez oklijevanja pozvao policiju i rekao da sumnja da je u njihovom selu Alija Balijagić.

„Tada su se svi uplašili za našu bezbjednost, jer su mislili da je Balijagić mogao da vidi kuda smo otišli i da dođe da nas ubije. Policija je rekla da se čeka nalog da SAJ krene na lice mjesta, a nama su rekli da se zaključamo i da ne izlazimo iz kuće. Tako smo i uradili“, dodaje Dragan.

Policija je potom stigla, a Balijagić je pronađen po tragovima u snijegu u kući koja se nalazi iznad mjesta gdje ga je Dragan uočio.

„Očigledno je bio premoren i, uprkos tome što je vidio da sam ga primijetio, nije otišao daleko već je ušao u tu kuću i tamo zaspao. Bilo nas je strah, nije svejedno kad znate da je opasni ubica u vašoj neposrednoj blizini. Sada me pitaju da li se plašim da bi mogao da pobjegne iz zatvora i da nam se osveti. Nadam se da do toga neće doći“, priča ovaj heroj nacije.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije