Connect with us

DRUŠTVO

LETJELE KAMENICE

Ponovo incident na Cetinju: „Što ste na nas digli hajku, četničku vam j…. majku“ (VIDEO)

Profesori i saradnici Fakulteta za crnogorski jezik i književnost (FCJK) pokušali da upadnu u zgradu Ministarstva kulture

Na Cetinju je održan protest profesora i saradnika Fakulteta za crnogorski jezik i književnost (FCJK), kao i dijela građana.

Oni su protestovali jer, kako navode, Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta nije uplatilo nijednu ratu za tu ustanovu od prošle godine.

Ispred Ministarstva kulture došlo je do incidenta kada se na vratima pojavio koordinator u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta Dragan Koprivica koji je okupljenima slao poljupce.

Dio okupljenih je nakon toga pokušao da uđe u zgradu Ministarstva, ali su veći incident spriječili organizatori.

Nakon toga su okupljeni pjevali „što ste na nas digli hajku, četničku vam j… majku“, a potom je Adnan Čirgić pozvao okupljene da se mirno raziđu.

Protestom su prekršene mjere u borbi protiv pandemije kojima je predviđeno okupljanje maksimalno 25 ljudi, ne duže od 60 minuta.

Koprivica: Protest je huliganska akcija, uličarsko ponašanje dekana Crnogorskog jezika 

Koordinator u crnogorskom Ministarsvu prosvete, nauke, kulture i sporta Dragan Koprivica optužio je dekana Fakulteta za crnogorski jezik Adnana Čirgića da je danas tokom protesta na Cetinju „zloupotrijebio studente“ i nazvao ga „uličarem“, a protest „rušilačkom, huliganskom akcijom“.

Koprivica je izjavio da se „spontani“ skup pretvorio u „rušilačku, huligansku akciju proboja u državne prostorije“ Ministarstva, o čemu „pravna država mora dati svoje tumačenje“.

„Ispred zgrade je organizovan neprijavljeni skup, tzv. spontano okupljanje, nezadovoljnih studenata i profesora Fakulteta… u režiji Adnana Čirgića koji se na protestu ponašao ne kao profesor univerziteta, nego je vrištao kao obični huligan i uličar“, rekao je Koprivica.

Koprivica je rekao da je izašao da bi pozdravio prisutne i pozove na razgovor nekoliko profesora i studenata, ali je „Čirgić doživeo delirijum tremens, što se prenelo na jedan broj prisutnih“, a kada je demonstrantima poslao poljubac da bi ih „smirio“, „počele su prijateljski da lete kamenice“.

Zatim je „jedan broj ostrašćenih pojedinaca nasilno prodro u zgradu i pored policijskog i dežurnog obezbedjenja, pa su i uskakali u kancelarije, vikali na službenice praveći nered po službenim prostorijama, valjda da im na prigodan način čestitaju Osmi mart“, rekao je Koprivica.

On je rekao da je skupu hteo da prenese stav Ministarstva da studenti nemaju razloga da brinu, da Vlada još nije usvojila budžet već primenjuje privremeno finansiranje.

Čirgić optužuje premijera: „Hoće da ugasi Fakultet za crnogorski jezik i književnost“

Dekan Fakulteta za crnogorski jezik i književnost Adnan Čirgić istakao je da su ponosni što su javna visokošolska ustanova koja funkcioniše izvan Univerziteta Crne Gore.

“Da nije tako ne bismo imali autonomiju, koju nam ova tuđinska vlada preko svoje ministarke želi ukinuti. Utopili bismo se u ćutnji Univerziteta Crne Gore čija je autonomija zgažena postavljanjem partijskog kadra na njegovo čelo. Nećemo dozvoliti da Vlada premijera Zdravka Krivokapića koji se javno šepuri da je na referendumu glasao protiv svoje države ugasi FCJK”, poručio je Čirgić.

Prema njegovim riječima danas više nego ikada su ponosni što su se izborili da sjedište Fakulteta za crnogorski jezik bude na Cetinju.

“Slobodarskoj instituciji je jedino mjesto u cetinjskom gnijezdu slobode. Nećemo dozvoliti gašenje Fakulteta”, uvjerava Čirgić.

“Ovih teških i subdonosnih dana za opstanak Crne Gore dok se sprovodi izdajnička i asimilatorska politika, Cetinje kao u najslavnijim danima svoje istorije pruža otpor okupatorskoj sili koja se sručila na našu zemlju. Promoteri anticrnogorske ideologije osokoljeni podrškom iz komšiluka i zamotani u tuđa u tuda državna znamenja, sada žele udaritl na rad Fakulteta za crnogorski jezik koji nije pristao na kolaboraciju s neprijateljima građanske Crne Gore”, kazao je je istoričar sa FCKJ Boban Batrićević.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Registrovan prvi slučaj malih boginja u Crnoj Gori kod malog djeteta

„Nevakcinisano dijete oboljelo od malih boginja, značajan rizik za masovnije obolijevanje“

Foto: Screenshot/IJZCG

Laboratorija Centra za medicinsku mikrobiologiju Instituta za javno zdravlje Crne Gore registrovala je danas prvi slučaj obolijevanja od malih boginja kod djeteta uzrasta osam godina, koje nije vakcinisano, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje (IJZ).

Kako su kazali, ta pojava dolazi u kontekstu aktuelne epidemiološke situacije u zemljama u okruženju (Bosna i Hercegovina, Srbija, Rumunija i Albanija) u kojima su registrovane epidemije malih boginja sa preko 4.600 oboljelih i najmanje šest umrlih od kojih četvoro djece mlađe od jedne godine. Iz tog razloga, dodaju da je u posljednjem periodu posebno naglašavana potreba za preduzimanjem preventivnih mjera kako bi se spriječilo širenje ove zarazne bolesti.

„Odmah po potvrđivanju slučaja, preduzete su sve neophodne mjere kako bi se spriječilo dalje širenje bolesti, dok se epidemiološka situacija pažljivo prati od strane nadležnih zdravstvenih institucija. Morbili (male boginje) spadaju u grupu visoko kontagioznih virusnih osipnih groznica koje se manifestuju makulopapuloznom ospom po tijelu i najčešće se javljaju u formi manjih ili većih epidemija. Uzročnik je virus malih boginja iz familije Paramyxoviridae. Izvor infekcije je oboljela osoba, a zaraznost traje 4 dana prije i 4 dana poslije izbijanja ospe. Činjenica da je osoba zarazna i prije pojave ospe otežava epidemiološku kontrolu širenja uzročnika bolesti“, navode iz IJZ-a.

Objašnjavaju da se virus morbila prenosi direktnim kontaktom sa nazofaringealnim sekretom zarazne osobe kao i vazdušno-kapljičnim putem – inhalacijom aerosola infektivnih kapljica koje prilikom kijanja, kašljanja ili govora zarazne osobe izbacuju u svoju okolinu. Virus, upozoravaju, može ostati u vazduhu i na površinama još oko 2 sata pošto inficirana osoba napusti prostoriju, a indirektni prenos prilikom kontakta sa nazofaringealnim sekretima svježe kontaminiranim predmetima (u okviru dva sata) je moguć.

„Male boginje su jedna od najzaraznijih bolesti, sa stopom sekundarnog javljanja većom od 90% među izloženim i osjetljivim pojedincima (9 od 10 osjetljivih osoba oboli kada se nalazi u bliskom kontaktu sa oboljelim). Najdjelotvorniji i najbezbjedniji način individualne i kolektivne zaštite protiv malih boginja je vakcinacija koja se sprovodi u dvije doze, prva doza se daje djeci sa navršenih 12 mjeseci starosti, a druga doza prilikom polaska u osnovnu školu“, dodali su iz IJZ-a.

Trenutni obuhvat sa prvom dozom vakcine kod djece rođene 2018. godine iznosi 79,8 odsto, dok za rođene 2019. obuhvat iznosi 74,5 odsto.

„Za rođene 2020. obuhvat iznosi 65,9%, za rođene 2021.g. obuhvat iznosi 46,9%, a kod djece rođene 2022. godine obuhvat iznosi 20%. S obzirom da je neophodno da obuhvat za sprječavanje epidemije iznosi najmanje 95% ciljne populacije jasno je da postoji značajan rizik za masovnije obolijevanje. U skladu sa postojećim protokolima i Vodičem za istraživanje i postupanje u slučaju epidemijskog javljanja morbila, Institut za javno zdravlje Crne Gore preduzeo je sve potrebne korake kako bi se spriječilo masovnije širenje bolesti. To uključuje intenziviranje epidemiološkog nadzora, vakcinaciju nevakcinisanih i nepotpuno vakcinisanih lica, kao i sprovođenje mjera izolacije i liječenja oboljelih. U slučaju pojave obolijevanja u kolektivima (vrtići i škole) neophodno je isključivanje nevakcinisanih do maksimalnog isteka dva perioda inkubacije odnosno do gašenja epidemije ili do vakcinisanja istih u skladu sa uzrastom“, upozorili su iz Instituta.

Pozvali su sve građane, posebno roditelje, da preduzmu odgovorne korake kako bi zaštitili prije svega, svoju djecu od malih boginja.

„To uključuje vakcinaciju prema preporučenom rasporedu imunizacije, redovno praćenje zdravstvenog stanja i pridržavanje higijenskih mjera. Sva djeca koja kasne sa vakcinacijom, moraju što prije nadoknaditi propuštene doze. Imajući u vidu ozbiljnost ove bolesti i potrebu za kolektivnim djelovanjem, apelujemo na sve građane da podrže napore zdravstvenih institucija u suzbijanju malih boginja“, zaključili su iz IJZ-a.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Prašina iz Sahare stigla u Crnu Goru i „zamutila“ vazduh

„Kada imamo i prisustvo oblaka ili padavina, kiša ispira nakupljeni materijal i na taj način nastaje žuta, crvena, prljava, ili u Crnoj Gori u žargonu glibava kiša“, navodi se u meteo izvještaju

Foto: RTCG

U naše predjele stigla je prašina i sitni pijesak iz oblasti pustinje Sahare, koji se taloži u vazduhu. Zbog toga je tokom dana bili primjetno „bjelilo“ u vazduhu.

Većina stanovništva jutros je, po boji svojih automobila, primijetila da je padala takozvana prljava kiša, ali i „mutnilo“ i „bjelilo“ u vazduhu tokom dana. Iz Meteo centra TVCG kažu da je ta pojava upravo zbog prašine i sitnog pijesaka iz Sahare.

„Kada imamo jaka južna strujanja, kao što su ovih dana, u naše predjele stiže prašina i sitni pijesak iz oblasti pustinje Sahare, te se tako taloži u vazduhu. Kada imamo i prisustvo oblaka ili padavina, kiša ispira nakupljeni materijal i na taj način nastaje žuta, crvena, prljava, ili u Crnoj Gori u žargonu glibava kiša“, navodi se u meteo izvještaju.

Već tokom večeri pijeska nema u našoj atmosferi.

Meteorolozi napominju da će tokom noći pred nama biti pljuskova, grmljavine i na momente veoma jakog vjetra, pa oprez nije naodmet. Sjutra, zato, znatno manje kiše, a više sunca.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Srbija: Nestala dvogodišnja djevojčica u Boru, majka moli za pomoć: „Dok sam se okrenula nje nije bilo. Molim Boga da je pronađemo“

Mala Danka (2) zbog čijeg nestanka je po prvi put u Srbiji aktiviran sistem Amber alert, naziva „Pronađi me“, nestala je danas oko 13:45 časova

Djevojčica Danka Ilić, stara nepune dvije godine, nestala je danas dok se sa majkom i godinu dana starijim bratom igrala na Banjskom polju u Boru, a potraga za njom traje više sati.

Mala Danka (2) zbog čijeg nestanka je po prvi put u Srbiji aktiviran sistem Amber alert, naziva „Pronađi me“, nestala je oko 13:45 časova.

„Živimo u Boru. Dovela sam ih da se malo istrče i prošetaju. Moji su porijeklom odavde i kao dijete sam tu često boravila“, priča uplašena Dankina majka, Ivana Dragomirović, prenosi Blic.

Djevojčica na sebi ima maslinasto zelenu jaknicu i ljubičaste pantalone. Kosa joj je vezana u repić.

Foto: Društvene mreže

Kako javlja reporterka Nove, građani koji su uključeni u potragu za devojčicom, njih više stotina, zamoljeni su da se povuku i trenutno su na terenu samo specijalci MUP-a, koji sa termovizijskim kamerama vrše pretragu.

Ako se djevojčica ne pronađe do sjutra ujutru, poslaće se ponovo apel građanima da se priključe.

Foto: Ringer

„Dok sam se okrenula, nje nije bilo“

„Dok sam se okrenula, nije je bilo. Ona još nema dvije godine, u maju će ih napuniti. Odaziva se na ime, ali ona je još mala, ona još ne priča. Zvala sam je, dozivala, nije mi se odazvala. Tu u blizini ima jedna šumica. Molim Boga da je što prije nađemo“, kaže očajna majka djevojčice za Novosti.

Foto: Mup.rs

Komadant štaba za vanredne situacije Aleksandar Milikić rekao je medijima da je dijete nestalo ispred porodične kuće.

„Kompletno je sva operativa ukjučena – MUP, sektor za vanredne situacije, građani, jedinica dronova… Pretraženo je više od osam kilometara kvadratnih. Mi ćemo i večeras ostati na terenu kako bi tražili našu malu sugrađanku. Ali molim građane da večeras kada padne mrak da se smire, da puste profesionalce da rade svoj posao. Danas će doći još tri drona MUP-a i dva privatnih kompanija koja imaju termovizijske kamere. Ono što je najvažnije je da će doći i tri psa istrenirana za pretrage. Treba nam mir, treba nam tišina i da koordiniramo ovom situacijom“, rekao je on medijima.

Vremenski uslovi, tačnije kiša koja pada, dodatno otežava potragu, kao i nepristupačnost terena.

Kako javlja reporterka Nove, na terenu koji se pretražuje se nalazi velika šuma.

Roditelji apeluju na sve one koji imaju bilo kakvu informaciju ili vide negde Danku da obavijeste policiju.

Na fotografiji koju je objavila majka vidi se kako je dijete bilo obučeno u trenu kada je nestala.

Kako su za Novu rekli iz gorsko-spasilačke službe, otežavajuća je i okolnost što ona ima nepune dvije godine i ne može da se predvidi kako će se kretati.

Nepotvrđeno je da je više od 1.000 ljudi došlo na teren u želji da pomogne, ali su zamoljeni da posao prvenstveno prepuste profesionalcima.

Prekinut program RTS-a

Program RTS je prekinut i izdato je saopštenje.

„Pronađi me, hitno obaveštenje o nestanku malolnetnika“, navodi se u saopštenju kojim je prekinut program, a koje je ponovljeno dva puta u razmaku od 10 minuta na Radio televiziji Srbije.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije