Connect with us

POLITIKA

"NAZIRE SE BIJELI DIM IZ KARAĐORĐEVE ULICE U PODGORICI"

Poslanica Nedović napustila Alternativu

Nedović je, inače, bila 11 na listi poslanika PES-a, i računalo se da neće dati podršku mandataru Milojku Spajiću za sastav 44. Vlade

Nedović, Foto: Screenshot/Youtube/RTCG

Poslanica na listi Pokreta Evropa sad Jelena Nedović, napustila je NVO Alterativa Crna Gora, piše „Dan“ pozivajući se na pouzdane izvore.

Nedović je, inače, bila 11 na listi poslanika PES-a, i računalo se da neće dati podršku mandataru Milojku Spajiću za sastav 44. Vlade. Dan navodi da ovu informaciju nisu mogli da provjere jer je Nedović juče bila nedostupna, odnosno, njeni brojevi telefona poznati njihovoj redakciji nisu bili uključeni.

Podsjetimo, nakon što su iz Ujedinjene Crne Gore, Alternative, koje imaju po jednog predstavnika u parlamentu i dvije poslanice Pokreta Evropa sad Radinka Ćinćur i Jevrosima Pejović, najavili da neće glasati vladu koja nema podršku od 49 poslanika, mandatar je došao u situaciju da ima podršku od svega 40 poslanika. Da li će napuštanje Nedović NVO Alternativa Crna Gora imati uticaj na ovu igru brojeva i da li je time Spajić obezbijedio podršku 41 poslanika, uskoro će biti poznato. Znajući političke odnose u Crnoj Gori, ipak se može reći da se nazire „bijeli dim“ iz Karađorđeve ulice u Podgorici, gdje je sjedište crnogorske vlade.

Koordinator Alterantive Crna Gora Vesko Pejak izjavio je prije dva dana da vlada formirana sa Bošnjačkom strankom nema kapcitet da bude reformska na način koji se očekivao nakon rezultata posljednjih parlamentarnih izbora.

On kaže da Pokret Evropa sad nema njihovu podršku nakon poslednjih dešavanja, a to su i saopštili na svojoj Fejsbuk stranici.

Pejak smatra da nova vlada može trajati najduže do narednog ljeta jer neće moći da sprovede neophodne reforme, te da će glavni kočničari na putu reformi biti upravo partije koje su 30 godina bile glavni oslonac politike Mila Đukanovića, bivšeg premijera i predsjednika Crne Gore.

Inače, Milojko Spajić je nakon sjedice Glavnog odbora svoje partije saopštio da je ovo partijsko tijelo ustanovilo da ima podršku 44 poslanika. Slično razmišlja i profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka Zoran Stojiljković koji očekuje da će novu crnogorsku vladu podržati 42 ili 43 poslanika, ali da će poslije izvjesnog vremena doći do rekonstrukcije i pokušaja njenog proširenja. Za Portal RTCG ocjenjuje da je proces usaglašavanja o sastavu vlade pitanje interesa za određene pozicije, te da može potrajati.

Stojiljković ukazuje da je formiranje vlade komplikovan proces, sa različitim alternativama i igračima.

„Na tok tog procesa utiču parlamentarne stranke i takozvani veto igrači – predstavnici susjednih država, religijskih zajednica, stranih ambasada, i onda je to nešto što se ukalkuliše u određenu vrstu politike“, kaže profesor za Portal Javnog servisa.

Očigledno, dodaje, da tu postoje različiti interesi i to otežava prostor pravljenja vlade.

„Ja sam i prognozirao u noći izbora da će se pokušati napraviti vlada u kojoj dominantna stranka Evropa sad ima natpolovičnu podršku i da je najvjerovatnija ta formula koja ide od 43, 44 ili 45 glasova u parlamentu, te da praktično nije moguća velika široka koalicija jer se mandatar obavezao da neće sa DPS-om, ali da ni u otvorenu parlamentarnu kombinatoriku sa partijama bivšeg Demokratskog fronta“, ističe Stojiljković.

Smatra da nije za očekivati da Crna Gora dobije vladu za pun mandat.

„Možete dati pozicije u vlasti nekome ko ne ulazi u vladu. S druge strane, nije takva situacija da se može očekivati da će DPS direktno participirati u vlasti. Te slabe manjinske vlade mogu dugo plutati na tome što se opozicija nikada ne može ni oko tehničkih zahtjeva objediniti da je obori“, kaže profesor.

Radunović: Iznevjerena očekivanja

„Ono što smo mislili 30. avgusta uveče, dok smo se veselili, definitivno nije ostvareno. Umiješala se neka ruka koja se uvijek umiješa, koja nam je onemogućila potpuno slavlje, na način što je očigledno imala potrebu da na neki način zaštiti Đukanovića i njegove najbliže saradnike od kazne koju su zaslužili“, rekao je poslanik NSD Slaven Radunović za TV Adria.

Ta ruka se, dodaje, potrudila da ljudi koji su bili najodlučniji u borbi za rušenje Đukanovićeve vlasti ne učestvuju u izvršnoj vlasti i ne dođu u poziciju da mogu da se bave efikasnijim promjenama.

„Ima pomaka. Osjeća se sloboda, jer DPS više nije u poziciji da odlučuje. Sve ostalo je razlog za ne zadovoljstvo“, zaključio je Radunović.

Nisu svi Srbi na platnom spisku Beograda

V.d. predsjednika DPS Danijel Živković poručio je da u Crnoj Gori nisu Srbi samo oni čiji su lideri na platnom spisku Beograda.

„Izjava predsjednice Vlade Srbije, Ane Brnabić, da Srbi u Crnoj Gori ne mogu da budu dio vlasti, sramna je i skandalozna. Brnabić zlonamjerno zaboravlja da Srbi u Crnoj Gori nijesu samo oni koji su, poput lidera koalicije Za budućnost, na platnom spisku Beograda i koji, uprkos silnom novcu, medijsko-propagandnoj mašineriji i SNS partijskim specijalcima, jedva uspiju da dobace do 40.000 glasova na izborima“, naveo je on.

Živković je podsjetio Brnabić da, prema posljednjem popisu iz 2011. godine u Crnoj Gori živi više od 140.000 punoljetnih Srba.

POLITIKA

Amerika posebno cijeni hrabrost i rezultate koje postižu Bečić, policija, SDT…

Potpredsjednik Vlade boravi u zvaničnoj posjeti Americi. Na sastanku sa kongresmenima poručio je: „Crna Gora više nije zona komfora za organizovani kriminal“

Bečić i Pingri, Foto: Kabinet potpredsjednika Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku

Crna Gora više nije zona komfora za organizovani kriminal i ostaje saveznik koji ne traži privilegije, već isporučuje rezultate, kazao je potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić.

On se sastao se u Vašingtonu, u Kongresu Sjedinjenih Američkih Država, sastao sa kongresmenima Čeli Pingri i Robertom Aderholtom. Pingri je ujedno kopredsjedavajuća Kokusu za Crnu Goru, a Bečić i ona razgovarali su o ključnim temama od zajedničkog interesa u oblasti bezbjednosti, demokratije i stabilnosti regiona Zapadnog Balkana, saopštio je kabinet potpredsjednika Vlade.

Zahvalivši kongresmenki na „dugogodišnjoj posvećenosti i impresivnom iskustvu u javnoj službi“, Bečić je istakao da Crna Gora, iako mala po broju stanovnika, ostaje pouzdana NATO saveznica, država jasnog strateškog kursa ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji, i danas najnapredniji kandidat na evropskom putu, sa svim otvorenim pregovaračkim poglavljima i šest već zatvorenih, uz „snažnu političku volju da uskoro zatvori i ostala“.

Bečić je ukazao na „odlučne i vidljive rezultate“ u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, rekavši da je u prethodnom periodu, zahvaljujući saradnji Uprave policije, Specijalnog državnog tužilaštva i međunarodnih partnera: procesuirano više od 2.000 članova organizovanih kriminalnih grupa i operativno interesantnih lica, da je intenzivirana borba protiv ekonomskog kriminala i to „čak 12 puta u odnosu na ranije periode“. Kazao je i da je rasvijetljeno 95 odsto teških krivičnih djela protiv života i tijela, vraćeno 20 odsto više komada oružja i 70 odsto više municije „u ovih četiri mjeseca, nego prethodnih deset godina zajedno“, kao i da je u pripremii „mnogo stroži zakon o oružju nego što je to važeći“.

Bečić i Aderholt, foto: Kabinet potpredsjednika Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku

„Crna Gora više nije zona komfora za organizovani kriminal. Danas se država ne povlači, danas država i njena vlast odgovara građanima. Obezbjeđujemo ono što je decenijama bilo obesmišljeno, pravdu, povjerenje u institucije i zakon jednak za sve“, poručio je Bečić.

Kongresmenka Pingri je, kako je saopšteno, izrazila snažnu podršku Crnoj Gori, uz ocjenu da „posebno cijeni hrabrost i rezultate“ koje postižu Bečić, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Uprava policije, SDT i druge institucije sistema u borbi protiv kriminala. Takođe je naglasila važnost ekonomskog osnaživanja građana, kao ključa za prevazilaženje društvenih podjela i dodatno jačanje demokratije, piše u saopštenju.

„Kada ulažete u bezbjednost, ulažete u slobodu. Kada jačate institucije, jačate državu. Crna Gora to danas pokazuje djelima, a ne riječima. I zbog toga, ostajemo saveznik koji ne traži privilegije nego isporučuje rezultate“, rekao je Bečić.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Ministarstvo odbrane Srbije prodaje „suvišne i rashodovane službene pse“: Cijene od 400 do 3.000 dinara

Građani negoduju i traže udomljavanje

Ministarstvo odbrane Srbije objavilo je oglas o prodaji „suvišnih i rashodovanih“ službenih pasa iz kasarne „Knjaz Mihailo“ u Nišu i građani od juče mogu da odu u kasarnu i da ih pogledaju.

U oglasu su navedena imena dvadesetak pasa, uz godine starosti, rasu i cijenu.Kako se navodi u oglasu, prodaju se „suvišni i rashodovani službeni psi“ iz kasarne „Knjaz Mihailo“ u Nišu. U pitanju je 25 pasa.

Mahom su u pitanju nemački i belgijski ovčari, različite starosti, a cijene se kreću od 400 do 3.000 dinara.

Na prodaju su:

Njemački ovčar AB (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;

Belgijski ovčar AGA (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;

Belgijski ovčar ER (godina oštenuća 2015.) – cijena 500 dinara;

Belgijski ovčar BRID (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;

Njemački ovčar ILON (godina oštenuća 2015.) – cijena 500 dinara;

Njemački ovčar ALDO (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;

Njemački ovčar IRNA (godina oštenuća 2015.) – cijena 500 dinara;

Labrador DINA (godina oštenuća 2017.) – cijena 2.000 dinara;

Labrador EDI KINGDOM (godina oštenuća 2019.) – cijena 2.500 dinara;

Njemački ovčar FIS (godina oštenuća 2016.) – cijena 1.000 dinara;

Njemački ovčar ILA (godina oštenuća 2015.) – cijena 800 dinara;

Šarplaninski ovčar DIV (godina oštenuća 2019.) – cijena 3.000 dinara;

Belgijski ovčar NIKA (godina oštenuća 2018.) – cijena 1.500 dinara;

Šarplaninski ovčar MIRUŠA (godina oštenuća 2018.) – cena 2.500 dinara;

Njemački ovčar DŽAR (godina oštenuća 2021.) – cijena 2.000 dinara;

Belgijski ovčar ČABA (godina oštenuća 2017.) – cijena 1.500 dinara;Belgijski ovčar BAK (godina oštenuća 2014.) – cijena 500 dinara;

Belgijski ovčar AKVA (godina oštenuća 2018.) – cijena 1.000 dinara;

Labrador ASTON (godina oštenuća 2017.) – cijena 2.000 dinara;

Njemački ovčar FAMA (godina oštenuća 2017.) – cijena 1.000 dinara;

Njemački ovčar NOA (godina oštenuća 2020.) – cijena 500 dinara;

Belgijski ovčar BANDžI (godina oštenuća 2021.) – cena 2.000 dinara;

Belgijski ovčar TIL (godina oštenuća 2016.) – cijena 600 dinara;

Belgijski ovčar DAVA (godina oštenuća 2015.) – cijena 400 dinara;

Belgijski ovčar COP (godina oštenuća 2013.) – cijena 500 dinara.

U oglasu se dodaje da je „razgledanje suvišnih i rashodovanih pasa“ moguće od 20. maja radnim danima od 9 do 14 časova, isključivo uz prethodnu najavu na broj telefona 064/414-8538.

Oglas je izazvao brojne negativne komentare građana na društvenim mrežama, a oglasila su se i udruženja za zaštitu životinja i zatražila da se prodaja zamijeni udomljavanjem koje bi obuhvatilo provjeru uslova, obaveznu sterilizaciju i ugovore o odgovornom vlasništvu. Praksa prodaje pasa, kazali su, iako možda pravno dozvoljena, duboko je problematična s aspekta etike, morala i dobrobiti životinja.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Bečić u Americi: Crna Gora da bude zemlja zakona, a ne zemlja straha

„Više od 3.000 policijskih službenika prolazi bezbjednosnu i imovinsku provjeru, oko 100 njih su suspendovani u kratkom vremenskom periodu, stotine provjera i postupaka su u toku, dok je fokus na integritet, životni stil i kontakte“, kazao je potpredsjednik Vlade u američkom Kongresu

Crna Gora želi da bude zemlja zakona, a ne zemlja straha, kazao je potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić.

On je zatvorio Jugoistočni evropski transatlantski forum, održan u Kongresu Sjedinjenih Američkih Država u Vašingtonu, obraćanjem na temu:

„Crna Gora na vratima Evropske unije“.Forum je okupio istaknute učesnike iz oblasti transatlantskih odnosa, energetike, inovacija i bezbjednosti, saopštio je kabinet potpredsjednika Vlade.

Bečić je istakao istorijsko savezništvo Crne Gore i SAD, ukorijenjeno još u 1905. godini, kada je Crnu Goru prvi priznao američki predsjednik Teodor Ruzvelt, a današnje odnose nazvao „partnerstvom koje ima i smisao i budućnost“.

Bečić je pred učesnicima Foruma istakao da je Crna Gora danas, na 19. godišnjicu obnove nezavisnosti, na istorijskoj prekretnici:

„Naš strateški cilj je jasan: Crna Gora će do 2028. postati 28. članica Evropske unije. Mi smo jedini kandidat koji je otvorio sva poglavlja, zatvorio šest, i u potpunosti uskladio svoju spoljnu i bezbjednosnu politiku sa EU.

“Temelj tog puta, kako je poručio, nije tehnička harmonizacija propisa, već beskompromisna borba protiv organizovanog kriminala i korupcije.

U tom smislu, posebno je istakao da je „po prvi put u istoriji Crne Gore sproveden sveobuhvatan veting“ u Upravi policije: više od 3.000 policijskih službenika prolazi bezbjednosnu i imovinsku provjeru, oko 100 njih su suspendovani u kratkom vremenskom periodu, stotine provjera i postupaka su u toku, dok je fokus na integritet, životni stil i kontakte.

„Nikada više zakon neće biti slabiji od kriminala. Prvi put, zakoni važe i za one koji su ih do juče tumačili po sopstvenom nahođenju“, rekao je Bečić.

On je podsjetio i na „doprinos Crne Gore NATO savezu, izdvajanjima za odbranu“, učešću u misijama, kao i investiciji za dva patrolna broda u Francuskoj, koji će „postati temelj nove crnogorske mornarice i čuvari stabilnost Jadrana“.

„Crna Gora želi da bude zemlja zakona, a ne zemlja straha. Pouzdan partner, a ne nevidljiva tačka na mapi. I s tim ciljem nastavljamo. Jer borba protiv kriminala ne poznaje kompromise. A put ka Evropskoj uniji ne poznaje blokade“, rekao je potpredsjednik Vlade.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije