Connect with us

HRONIKA

SASLUŠAVAN U SDT-U NEKOLIKO SATI

Predsjednika Privrednog suda poslali u betonjerku: Sumnjiče ga za formiranje kriminalne grupe koja je oštetila državu za više desetina miliona

Specijalna tužiteljka odredila mu je zadržavanje zbog opasnosti od bjekstva, mogućeg uticaja na svjedoke i na druge osumnjičene koji još nisu uhapšeni, ali i činjenice da mu se na teret stavlja krivično djelo za koje se po zakonu može izreći kazna od deset godina zatvora ili teža

Foto: Libertas Press

Uhapšenom predsjedniku Privrednog suda Blažu Jovaniću određeno je zadržavanje do 72 sata, a u tom roku Specijalno državno tužilaštvo odlučiće da li će Višem sudu predložiti da ga pošalju u Istražni zatvor do 30 dana.

Jovanića su juče u prostorijama SDT-a saslušavali nekoliko sati.

Sumnjiče ga da je formirao kriminalnu organizaciju koja je zloupotrebama službenog položaja oštetila državu za više desetina miliona eura, pišu „Vijesti“.

Specijalna tužiteljka Lidija Mitrović nakon saslušanja odredila mu je zadržavanje zbog opasnosti od bjekstva, mogućeg uticaja na svjedoke i na druge osumnjičene koji još nisu uhapšeni, ali i činjenice da mu se na teret stavlja krivično djelo za koje se po zakonu može izreći kazna od deset godina zatvora ili teža.

Jovaniću se na teret stavlja i da je počinio krivično djelo zloupotreba službenog položaja u produženom trajanju, odnosno, da je zloupotrijebio službeni položaj u više od deset stečajnih postupaka.

Za svaki od njih, Jovanić se juče pred specijalnom tužiteljkom pojedinačno izjašnjavao.

Iz tog tužilaštva, međutim, nijesu se zvanično oglašavali povodom hapšenja Jovanića.

Tu akciju oćutala je i Uprava policije, čiji službenici su po nalogu SDT-a pretresli više od deset lokacija, odnosno stanova i kancelarija koje koriste Jovanić i ostali osumnjičeni.

Jovanićev branilac, advokat Predrag Đolević, pozivajući se na obavezu čuvanja službene tajne, nije za TV Vijesti želio da otkrije što se Jovaniću stavljaju na teret.

”Žao mi je, ne mogu vam ništa reći s obzirom na to da smo potpisali odluku o zabrani iznošenja podataka u ovom predmetu”, kazao je on.

Osim Jovaniću, zadržavanje je određeno i ostalim uhapšenima koje sumnjiče da su članovi kriminalne organizacije koju je predsjednik Privrednog suda formirao – stečajnim upravnicima Saši Zejaku, Sretenu Mrvaljeviću, Sanji Lješković, Ranku Radinoviću, advokatici Snežani Jović i vlasnicima firmi za privatno obezbjeđenje “Titan sekurity” i “Gardijan” – Paviću Globareviću i Darku Peroviću.

Policija je i juče tragala za Žarkom Ostojićem, a navodno na spisku za hapšenje je još više osoba.

Muškarac koji se predstavio kao Ostojić je jutros pozvao redakciju „Vijesti i rekao da ga niko ne traži i da je svojoj kući.

JUČE SA LISICAMA

Iako je na dan hapšenja bez lisica izveden iz zgrade Privrednog suda, što iz Uprave policije nezvanično objašnjavaju da nije bio uhapšen, već priveden, Jovanića su juče sa lisicama na rukama uveli u zgradu Specijalnog državnog tužilaštva.

Jovanić, koji je uhapšen zbog sumnje da je oštetio državu za više miliona eura, prije pet godina tvrdio je da u Crnoj Gori nema stečajne mafije, ali da ima neprofesionalnih i nedovoljno stručnih stečajnih upravnika.

Foto: Boris Pejović

Prema saznanjima “Vijesti” pripadnici Sektora za borbu protiv kriminala iz njegove kancelarije izuzelu su predmete u kojima je, kako se sumnja, počinio zloupotrebe.

Predmeti su izuzeti i od drugih sudija, a sa pisarnice su izuzeti dokazi o tome kako su se predmeti dijelili.

Obimna dokumentacija, tvrde sagovornici ovog medija, izuzeta je i sa blagajne Privrednog suda, kao i iz kancelarije sekretarice Jovanića.

Mediji, pojedine sudije Privrednog suda, NVO, ali i međunarodna zajednica su godinama ukazivali da se u Privrednom sudu dešavaju brojne zloupotrebe koje koštaju državu milione eura…

Zbog toga je prošle godine mijenjan Zakon o stečajnom postupku, koji je stupio na snagu 17. januara ove godine, nakon čega je Ministarstvo pravde u vrijeme dok je državni sekretar bio Andrej Milović, formiralo Komisiju za ispitivanje znanja stečajnih upravnika.

Milović je tada za “Vijesti” kazao da postoje “ozbiljne indicije na koje ukazuju i predstavnici međunarodne zajednice da u Crnoj Gori postoji takozvana stečajna mafija, koju čini mreža korumpiranih sudija i stečajnih upravnika”.

Milović je objasnio i kako je ta mafija funkcionisala:

”Blažo Jovanić dodijeli stečaj sebi bliskom stečajnom sudiji ili sebi, namještanjem kroz elektronski PRIS sistem dodjele predmeta (isključe sudije u sistemu preko bolovanja, odsustva i sistem vrti samo preostale – podobne). Stečajni sudija odredi njima bliskog stečajnog upravnika. Stečajni upravnik, kad popiše imovinu stečajnog dužnika, dodjeljuje posao zaštite i obezbjeđenja te imovine njima bliskoj sekjuriti firmi (kuma, prijatelja, obično iz Nikšića). Sekjuriti firma fakturiše iznos za pružanje usluge obezbjeđenja (obično cijena od 50 do 70.000 eura za tu uslugu), upravnik priznaje tu fakturu i na kraju isplaćuju. Dijele taj novac za nepostojeće obezbjeđenje imovine”, napisao je Milović.

Tvrdi da se to radilo u svakom stečajnom postupku gdje ima imovine za naplatu, a da je rezultat milionska imovina Jovanića na druga lica, stečajnih sudija, upravnika i vlasnika sekjuriti firmi, kao i da su “milione izvukli preko priznavanja nepostojećih potraživanja”.

”Budžet Crne Gore i radnici su oštećeni za stotine miliona eura posljednjih decenija zbog stečajne mafije. Strane diplomate i izvjestioci, Crnu Goru kvalifikuju kao ‘Mafia state’, ako do sada nekome nije bilo jasno zašto, sada je svakome jasno zašto”, zaključio je Milović.

Iz Višeg suda u Podgorici juče su objasnili da će od Sudskog savjeta tražiti ukidanje imuniteta Jovaniću ako Specijalno državno tužilaštvo dostavi predlog za određivanje pritvora“.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

HRONIKA

Umro Brano Mićunović

Imao je razgranati građevinski biznis u Crnoj Gori. Bio je u vlasničkoj strukturi firme Džek pot, koja se bavi organizacijom igara na sreću

Mićunović

Crnogorski biznismen Branislav Brano Mićunović preminuo je danas, saznaje Portal RTCG.

Mićunović je decenijama u fokusu javnosti u zemlji i regionu, njegovo ime povezivano je sa brojnim aferama, a jedno vrijeme mu se sudilo u Italiji zbog optužbi za međunarodni šverc cigareta. Pravosnažno je oslobođen.

Rođen je 1953. godine u Nikšiću.

Imao je razgranati građevinski biznis u Crnoj Gori. Bio je u vlasničkoj strukturi firme Džek pot, koja se bavi organizacijom igara na sreću.

Kancelarija za kontrolu imovine stranaca (OFAC) američkog Ministarstva finansija na listu sankcionisanih sa zapadnog Balkana, zbog korupcije i zlonamjernih aktivnosti, dodala je prošle godine deset osoba i kompanije iz Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine i Sjeverne Makedonije, a među njima je bio i Mićunović.

„Branislav ‘Brano’ Mićunović decenijama je vodeća figura u organizovanom kriminalu u Crnoj Gori, datirajući još od vremena bivše Jugoslavije. Najpoznatiji je po ilegalnom švercu cigareta koji je korumpirao i podrivao nezavisnost demokratskih institucija Crne Gore. Mićunović je označen zbog odgovornosti ili saučesništva, ili direktnog ili indirektnog uključivanja u korupciju vezanu za zapadni Balkan, uključujući korupciju od strane vlade na zapadnom Balkanu ili trenutnih ili bivših vladinih zvaničnika na bilo kojem nivou vlasti na zapadnom Balkanu, kao što je zloupotreba javne imovine, eksproprijacija privatne imovine radi lične dobiti ili političkih ciljeva, ili mito“, navodilo se u saopštenju Vlade SAD tada.

Kao rezultat te akcije, sva imovina i interesi u imovini označenih osoba, koja se nalazi u Sjedinjenim Američkim Državama ili je u posjedu ili pod kontrolom osoba iz SAD, blokirani su i moraju biti prijavljeni OFAC-u.

„Osim toga, sve kompanije koje su u vlasništvu, direktno ili indirektno, pojedinačno ili u ukupnom iznosu, 50 odsto ili više od jedne ili više blokiranih osoba takođe su blokirane. Sve transakcije od strane osoba iz SAD-a koje uključuju bilo koju imovinu ili interese u imovini označenih ili drugih blokiranih osoba su zabranjene, osim ako nisu odobrene opštim ili specifičnim dozvolama OFAC-a, ili izuzećem. Zabrane uključuju davanje bilo kakvih priloga ili pružanje sredstava, dobara ili usluga od, za ili u korist bilo koje blokirane osobe, ili primanje bilo kakvih priloga ili pružanje sredstava, dobara ili usluga od takvih osoba. Pored toga, finansijske institucije i druge osobe koje se angažuju u određenim transakcijama ili aktivnostima sa sankcionisanim pojedincima mogu biti izložene sankcijama ili biti predmet izvršnih mjera“, tvrdilo se u saopštenju.

Nastavite sa čitanjem

HRONIKA

Policija pretresa kuće na Žabljaku za koje se vjeruje da pripadaju Lazoviću

Očekuje se zvanično policijsko saopštenje povodom ove akcije

Lazović, Foto: Boris Pejović

Policija od jutros pretresa više objekata na Žabljaku, saznaje nezvanično Televizija Crne Gore.

Prema nezvaničnim saznanjima, vjeruje se da su pitanju su objekti Marka Lazovića, sina uhapšenog bivšeg policijskog funkcionera Zorana Lazovića.

Očekuje se zvanično policijsko saopštenje povodom ove akcije.

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) objavilo je prije dva dana video snimak samo dijela imovine za koju bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić i nekadašnji istaknuti funkcioner policije Zoran Lazović ne spore da je njihovo vlasništvo. Kako je saopštio portparol SDT-a Vukas Radonjić, SDT i Specijalno policijsko odjeljenje svakodnevno preduzimaju brojne radnje u cilju identifikacije imovine Lazovića i Katnića, i to kako one koja je upisana na njih i članove njihovih porodica, tako i one za koju postoji određeni stepen sumnje da je upisana na druga fizička i pravna lica, a čiji su stvarni vlasnici okrivljeni i članovi njihovih porodica.

“S tim u vezi, objavljujemo video snimak samo dijela imovine za koju okrivljeni ne spore da je njihovo vlasništvo i ukazujemo da će javnost u daljem toku postupka biti obaviještena i o drugoj imovini za koju postoji osnovana sumnja da je stvarno vlasništvo okrivljenih i sa njima povezanih lica”, saopštio je Radonjić.

Katnić i Lazović uhapšeni su u nedjelju 14. aprila po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva Crne Gore. Nakon saslušanja kod istražnog sudije Višeg suda u Podgorici, određen im je pritvor do 30 dana.

MANS je još u aprilu pretprošle godine godine objavio da je sin Zorana Lazovića, Marko Lazović, kupio prije četiri godine vrijednu nekretninu u prestižnom podgoričkom kvartu od kompanije “Bemaks”.

Po njihovim navodima, Marko Lazović je dobio nekretninu pod povoljnim uslovima, ispod tržišne cijene, a kako je Istraživačkom centru Mreže za afirmaciju nevladinog sektora potvrđeno iz “Bemaksa”, Lazovići su kumovi sa ranijim zvaničnim vlasnikom te kompanije Veselinom Kovačevićem.

Povodom nuđenog jemstva u Višem sudu za Petra Lazovića, Zoranovog sina, posebno se pominje imovina kompanije “Gufo”, koja je poslužila kao garancija da se predloži jemstvo za mlađeg Lazovića. Od jula 2022. godine, Petar Lazović je u pritvoru a SDT ga tereti za ozbiljna krivična djela.

Kompanija “Gufo” bila je jedan od investitora u izgradnji zgrade poznate kao “Južna kapija grada”, koja se nalazi na obodu Podgorice, a koju je gradio upravo “Bemaks”, prenio je MANS, a drugi investitor na tom projektu je “Master Inženjering”, vlasnik zgrade u kojoj je supruga Lazovića stekla stan i garažu pod povlašćenim uslovima.

Prema tvrdnjama iz MANS-a, “Master Inženjering” je i investitor izgradnje objekta “Hotel Kruser” u Budvi, koji takođe gradi “Bemaks”.

Dok je Marko kupovao nekretnine, piše MANS, njegov brat Petar je značajne sume novca izdvajao za kupovinu novih automobila.

Nastavite sa čitanjem

HRONIKA

Katnić štrajkuje glađu u zatvoru: Treći dan odbija hranu

„On je čvrstog stava. Ne odustaje od odluke kada je u pitanju odbijanje hrane i odbijanje advokata“, navodi izvor i pojašnjava da time Katnić izražava stav o postupku na osnovu kojeg je uhapšen

Foto: Boris Pejović

Milivoje Katnić, bivši glavni specijalni tužilac, i dalje odbija da uzima hranu, piše Dan, pozivajući se na više izvora.

Prema riječima sagovornika ovog medija, Katnić je čvrstog stava i kada je u pitanju odbijanje da angažuje advokata.

„On je čvrstog stava. Ne odustaje od odluke kada je u pitanju odbijanje hrane i odbijanje advokata“, navodi izvor i pojašnjava da time Katnić izražava stav o postupku na osnovu kojeg je uhapšen.

Podsjećaju da je Katnić to odlučio od prvog dana kada je lišen slobode. Bivši glavni specijalni tužilac je uhapšen 14. aprila u akciji SDT-a zajedno sa bivšim funkcionerom Uprave policije Zoranom Lazovićem. Lazović je negirao navode tužilaštva i nije odgovarao na pitanja tužioca. Njemu se na teret stavlja krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije i zloupotreba službenog položaja. Katnić je odbio da angažuje branioca, pa je formalno obavezu ispunio advokat po službenoj dužnosti. Njegovo saslušanje i kod tužioca i kod sudije za istragu trajalo je više sati.

Tada je detaljno negirao i demantovao navode SDT-a.

Kako je Dan pisao, SDT u sklopu ove istrage navodi i kao sporno odluku o ukidanju zabrane ulaska Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, saradnicima kavačkog klana. I Katniću i Lazoviću je sudija za istragu podgoričkog Višeg suda juče odredio istražni pritvor od 30 dana Pritvor je obojici određen zbog opasnosti od bjekstva i uticaja na svjedoke.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije