Connect with us

DRUŠTVO

NEOPHODNA POLICIJSKA SARADNJA

Preko Luke Bar svake godine se prokrijumčari više od dvije milijarde cigareta

Kavčani i Škaljari su nekada bili jedinstvena struktura, takozvani „kotorski klan“. Ali posvađali su se zbog kokaina 2014. godine. Sličan razlaz se desio u susjednoj Albaniji deceniju ranije sa grupom u Draču, koja je upravljala švercom heroina kroz između 1994. i 2002. godine

foto: Boris Pejović

Borba protiv kriminalnih grupa koje su primarni ilegalni korisnici luka na Balkanu za šverc kokaina zahtijeva veću međunarodnu policijsku saradnju. Balkanske luke sve više privlače trgovce drogom.

Kako piše BalkanInsight, vlasti zemalja regiona su od 2018. godine zaplijenile najmanje sedam tona kokaina, šest tona amfetamina i tri tone heroina u balkanskim lukama. Samo kokain u ovom slučaju predstavlja potencijalnu dobit od 140 miliona eura. I to nije samo droga: preko crnogorske luke Bar svake godine se prokrijumčari više od dvije milijarde cigareta, otimajući državama 300 miliona eura neplaćenih poreza.

U slovenačkim i hrvatskim lukama rade male ćelije kriminalaca, ono što su Europol i mediji nazvali „balkanskim kartelom“. Najpoznatiji klanovi su, Kavački i Škaljarski koji su duboko povezani sa srpskim organizovanim kriminalom i koji su međusobno u ratu od 2015. godine, pri čemu je ubijeno više od 60 ljudi.

Balkanski kartel ima značajnu prednost – Bosancima, Hrvatima, Crnogorcima, Srbima i Slovencima nije potreban prevodilac da bi sarađivali.

Slovenija je, na primjer, mjesto gdje se kriju kriminalci sa Balkana, planiraju aktivnosti i vode nedozvoljene poslove. Slovenačka ćelija kavačkog klana uglavnom švercuje kanabis i kokain u Sloveniju iz Holandije i Španije, skladišteći pošiljke prije nego što ih pošalje u Austriju, Njemačku i Italiju. Grupa je takođe optužena za nabavku vatrenog oružja u Slovačkoj za prodaju kriminalcima u Holandiji, Srbiji i Sloveniji.

Kavčani i Škaljari su nekada bili jedinstvena struktura, takozvani „kotorski klan“. Ali posvađali su se zbog kokaina 2014. godine. Sličan razlaz se desio u susjednoj Albaniji deceniju ranije sa grupom u Draču, koja je upravljala švercom heroina kroz između 1994. i 2002. godine. Nastali rat za područje između 1999. i 2002. godine odnio je 20 života. Jedna od frakcija, klan Lul Beriša, i danas je aktivna u luci Drač.

Lokalne kriminalne grupe u rumunskim i bugarskim lukama Konstanca i Varna udružuju se sa korumpiranim carinicima, vozačima kamiona i vlasnicima preduzeća.

„Potrebna je međunarodna policijska saradnja kako bi se ometali kriminalci sa Balkana koji djeluju unutar i izvan regiona“, piše u tekstu čiji je autor Saša Đorđević iz Globalne inicijative za borbu protiv organizovanog kriminala.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

Slabiji zemljotres kod Nikšića

Epicentar je bio na šest kilometara istočno od Drenovštice

Foto: ZHMS

Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju registrovao je zemljotres manje jačine sa epicentrom na šest kilometara istočno od Drenovštice, kod Nikšića.

Jačina zemljotresa u žarištu iznosila je 2.8 jedinica Rihterove skale, što odgovara epicentralnom intenzitetu od IV-V stepeni Merkalijeve skale (MCS). Žarište zemljotresa locirano je na dubini od 10 kilometara.

„Na osnovu numeričkog modela promjene intenziteta sa rastojanjem u ovom regionu, magnitude zemljotresa i dubine hipocentra, ovaj zemljotres nije mogao izazvati materijalne štete u epicentralnom području“, navodi se u saopštenju.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Abazović ujedinio Srbiju: Na promociji njegove knjige u Beogradu patrijarh Porfirije, Vučićevi funkcioneri, opozicija, predsjednik KK Partizan…

Promocija knjige „Kritika globalne etike“ Dritana Abazovića u Maloj sali Kolarčeve zadužbine u Beogradu

Ja sam samo jedan od vas koji se trudi da svi u regionu žive u miru i stabilnosti, kad smo zajedno sve postaje lakše, saopštio je predsjednik Građanskog pokreta URA i bivši predsjednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović.

On je to poručio sinoć na promociji knjige „Kritika globalne etike“ u Maloj sali Kolarčeve zadužbine u Beogradu.

„Šta je cilj knjige? Ova knjiga nije lokalnog karaktera, ali ima refleksiju i na naše društvo. Svaka imperija u svijetu je propala zbog morala. Društva koja su održiva i progresivna su ona društva koja pronalaze minimum etičkih normi oko kojih se ljudi okupljaju. Ja ne nastupam kao protivnik globalizacije, ja samo mislim da je današnja globalizacija nepravedna i da je obaveza svakog čovjeka da da minimalni doprinos da se nešto unaprijedi, da globalizacija postane pravednija“, rekao je između ostalog Abazović, prenosi Nova.rs.

„Zamoliću mog prijatelja Ostoju da mi sljedeći put obezbijedi Arenu“, našalio se na početku izlaganja Abazović, koji u knjizi „Kritika globalne etike“ tretira problem politike i etike, te detaljno, kroz istorijski kontekst, analizira aktuelne kompleksne teme koje obuhvatauju razne naučne discipline poput istorije političkih ideja, političke filozofije, sociologije, etike, teologije itd, navodi Nova. rs.

Pričajući o Abazoviću i njegovoj knjizi, politikolog Vladimir Pavićević, rekao je da je Abazović heroj demokratskog procesa i preobražaja Crne Gore.

„Bio je prevaga u raščlanjivanju starih političkih aktera i razbijanju lažnog multikulturalizma“, kazao je Pavićević.

Filozof Dragan Prole smatra da knjiga Abazovića prati njegov duh smjelosti i odvažnosti, i drugačijeg načina mišljenja.

„Novi asketizam je jedna od osnovnih teza knjige, dijalog među religijama“, rekao je između ostalog Prole.

Nova.rs prenosi da su promociji knjige prisustvovali funkcioneri vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) Nikola Selaković i Tomislav Momirović, opozicionari Biljana Stojković, Nebojša Zelenović i Đorđe Miketić, predsjednik Košarkaškog kluba Partizan Ostoja Mijailović, te Dušan Savić, Igor Jurić, Milena Popović, Milomir Marić i patrijarh srpski Porfirije.

Abazović je na društvenoj mreži Iks napisao: „Spektakl u Beogradu: Kad knjiga ujedini Srbiju.“

„Prisustvovali predstavnici vlasti, opozicije, patrijarh Porfirije, liberali, zeleni, brojni profesori, doktori, intelektualna elita, predstavnici medija, kulturni stvaraoci, mnogobrojna dijaspora iz Crne Gore, predstavnici manjina, NVO sektor… Lijepo je kad smo okupljamo oko dobra“, poručio je Abazović.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

SDT: Direktorica ASK-a pribavila sebi i drugima imovinsku korist od preko 60.000 eura

SDT se oglasio u cilju objektivnog informisanja javnosti, a povodom izjava branioca Perović i određenih ličnosti o stanju postupka protiv Jelene Perović

Radonjić

Uhapšenu direktoricu Agencije za sprječavanje korupcije (ASK) Jelenu Perović terete da je sebi i drugima pribavila imovinsku korist u ukupnom iznosu od preko 60.000 eura, a u drugom predmetu je li i zloupotrebljavala službeni automobil, rekao je „Vijestima“ portparol Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) i specijalni tužilac Vukas Radonjić.

Iz SDT su kazali da je u cilju potpunog i objektivnog informisanja javnosti, „a povodom izjava branioca Perović, (advokata Nikole Martinovića) i pojedinih javnih ličnosti i izvještavanja određenih medija o stanju postupka protiv zadržane osumnjičene upoznajemo da je izviđaj pokrenut zbog postojanja osnova sumnje da je osumnjičena učinila produženo krivično djelo zloupotreba službenog položaja“.

Radonjić je rekao da iz dokaza, podataka i obavještenja prikupljenih u izviđaju proizilaze osnovi sumnje da je Perović, kao službeno lice i javni funkcioner u periodu od avgusta 2020. do februara 2024. godine, prekoračila granice svog službenog ovlašćenja i tako sebi i drugima pribavila imovinsku korist.

„… Jer je, suprotno Zakonu o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, donosila odluke kojima je uvećavala svoju zaradu po osnovu prekovremenog rada, odnosno za varijabilni dio zarade i odluke kojima je sebi određivala naknadu za članstvo u određenim radnim grupama koje je sama obrazovala, iako je donošenje tih odluka isključivo u nadležnosti Savjeta Agencije kao tijela koje bira dirketora Agencije, odnosno jer je, u periodu od januara do jula prošle godine, donosila privremene odluke kojima je utvrđivala pravo na naknadu predsjedniku i članovima Savjeta, iako je donošenje takvih odluka u isključivoj nadležnosti Skupštine Crne Gore, koja bira članove Savjeta Agencije, pa je tako sebi i drugima pribavila imovinsku korist u ukupnom iznosu od preko 60.000 eura“, rekao je Radonjić.

Prema njegovim riječima, predmet pokrenutog postupka nije eventualna zloupotreba službenog vozila, o čemu je u SDT formiran poseban krivični predmet po prijavi Mreže za afirmaciju nevladinog sektora, u kojem je takođe u toku izviđaj, „već nepravilnosti konstatovane inspekcijskim nadzorom Budžetske inspekcije Ministarstva finansija, koja je službene isprave po završenom nadzoru dostavila Specijalnom državnom tužilaštvu“.

„Svakako, u posljednjem pokrenutom postupku izviđaja protiv osumnjičene biće cijenjena i službena dokumentacija Agencije, koju je policija privremeno oduzela prilikom pretresanja sjedišta Agencije, ali i koju je Agencija dostavila po zahtjevima SDT, u cilju utvrđivanja osnova sumnje da li u sastav produženog krivičnog djela ulaze i druge protivpravne radnje osumnjičene, osim onih zbog kojih je postupak pokrenut“, poručio je Radonjić.

Direktorica ASK uhapšena je juče na radnom mjestu. Njoj je danas određeno zadržavanje od 72 sata.

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije