Connect with us

POLITIKA

EKSKLUZIVNO

Pročitajte platformu manjinske Vlade koalicije „Crno na bijelo“: Cilj građanska država i reforme

Ovo je platforma koja će biti ponuđena političkim subjektima u Crnoj Gori

Foto: Boris Pejović

Koalicija „Crno na bijelo“ predložila je na današnjoj konferenciji za novinare model manjinske Vlade u kojoj, kako je kazao lider Građanskog pokreta URA i potpredsjednik Vlade Dritan Abazović, ne bi bilo mjesta za Demokratski front i Demokratsku partiju socijalista, ali bi sa druge strane, kako je saopšteno „voljeli da ih podrže ova dva politička subjekta“.

Koalicija „Crno na bijelo“ pripremila je i platformu manjinske Vlade koju je objavio portal Dana, uz napomenu da je moguće da dođe, u razgovorima sa partijama, do određenih promjena u samoj platformi.

Tekst platforme o manjinskoj Vladi prenosimo integralno:

Poštujući sve razlike koje postoje među subjektima poptisnicima ove platfrome, smatrajući da je krajnje vrijeme da zbog evropske perspektive i evropskog životnog standarda udružimo sve naše kadrovske i intelektualne potencijale mi potpisnici ove platforme definišemo sljedeće programske i političke prioritete:

1. Zakon o preispitavanju porijekla imovine;

2. Temeljni ugovor;

3. Izbor preostalih članova Tužilačkog savjeta (4 iz reda uglednih pravnika i 1 NVO);

4. Dogovor oko ibora VDT-a i SDT-a;

5. Izbor predsjednika Upravnog suda;

6. Izbor predsjednika Vrhovnog suda;

7. Izbor troje sudija Ustavnog suda;

8. Izbor 4 člana Sudskog savjeta;

9. Preispitivanje svih ugovora i akata koji ugrožavaju ustavno određenje Crne Gore kao ekološke države;

10. Reforma izbornog zakonodavstva uz cilj objedinjavanja svih lokalnih izbora u jednom danu;

11. Otvoreni BALKAN – perspektive i mogućnosti;

12. Prostorni plan razvoja Crne Gore 2022 – 2040;

13. Guverner i Savjet Centralne banke;

14. Predsjednik i članovi Državne izborne komisije;

15. Zakon o ANB -u – reforma službe, početak;

16. Reizbor članova savjeta i izvršnih direktora regulatornih AGENCIJA koje bira Skupština Crne Gore;

17. Reforma državne uprave uz preispitivanje imenovanja po dubini;

18. Unapređenje pregovaračkih struktura i dinamizacija pregovora sa EU;

19. Definisanje jasnih zdravstvenih mjera u borbi protiv COVID-a i atraktivna kampanja za proces vakcinacije;

20. Razgovori sa domaćim i stranim investitorima uz najavu čvrstih i stabilnih partnerskih odnosa u cilju dinamizacije ekonomskog razvoja zemlje;

21. Efikasniji rad parlamenta, uz reviziju i usvajanje zakona koji su trenutno na čekanju;

22. Odlaganje izbora u Beranama i Ulcinju za maj/jun 2022.

Polazeći od činjenice da se Crna Gora nalazi u političkoj, institucionalnoj i zdrastvenoj krizi, da je napredak društva paralisan zbog izraženih nacionalnih, etničkih, vjerskih, političkih i socio – ekonomskih podjela proevropske političke snage zaključuju EVROPSKU PLATFORMU kako bi objedinili znanje, iskustvo i energiju i dali ključni doprinos da Crna Gora postane naredna članica Evropske unije

1. NEZAVISNA I SUVERENA CRNA GORA

Posvećeni smo poštovanju Ustava Crne Gore kao demokratske, nezavisne i suverene države. Samo demokratska, pravedna i pravna država nezavisnih i jakih institucija može i mora biti vječna.

2. CRNA GORA – GRAĐANSKA DRŽAVA

Građanski koncept države je jedan od temelja na kojima ona počiva. Crna Gora mora biti država jednakih šansi za sve, bez diskriminacije po bilo kom osnovu.

3. EVROPSKA CRNA GORA – EVROPSKI KVALITET ŽIVOTA

Crna Gora mora biti država razvijene ekonomije i evropskog životnog standarda. Nezavistan, depolitizovan i moderan obrazovni sistem, kao i stabilan i razvijen zdrastveni standard su ključni stubovi svake razvijene evropske države. Najvažniji društveni i politički prioritet Crne Gore jeste članstvo u Evropskoj uniji.

4. CRNA GORA DIO EVROATLANSKE PORODICE

5. CRNA GORA – DRŽAVA VLADAVINE PRAVA

Posvećeni smo izgradnji jakih i nezavisnih institucija sa ciljem uspostavljanja pravne države. Beskompromisna borba protiv korupcije i organizovanog kriminala moraju biti u fokusu djelovanja kako bi se postigao jasan napredak u pregovaračkim poglavljima sa eu.

6. EKOLOŠKA CRNA GORA

Crna Gora je Ustavom definisana kao ekološka država i po tome smo jedinstveni u svijetu. Posvećeni smo razvoju našeg društva u skladu sa principima održivog razvoja i zelene ekonomije kako bi u praksi bili uspješan primjer istinski ekološki odgovorne države.

7. POMIRENA CRNA GORA

Crna Gora je decenijama unazad zemlja koju opterećuju različite nacionalne, vjerske, političke, etničke i brojne druge podjele. Crna Gora mora biti država gdje će svi građani imati jednaka prava, ali i država u kojoj se neće sprovoditi revanšizam po bilo kom osnovu.

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

POLITIKA

Vlada uvela prinudnu upravu u Andrijevici i Šavniku

„Stanje u ovim opštinama je neizdrživo“, poručio je ministar javne uprave Maraš Dukaj

Opština Andrijevica, Foto: RTCG

Ministar javne uprave Maraš Dukaj saopštio je da je uvedena prinudna uprava u opštinama Šavnik i Andrijevica.

On je to rekao na pres konferenciji nakon sjednice Vlade.

„Nije cilj Javne uprave a ni Vlade da uzima posao opštinama, ali one nijesu postupale u skladu sa Zakonom“, rekao je Dukaj.

Istakao je da su više puta upućivali apele opštinama Šavnik i Andrijevica.

„Mi smo više puta uputili apele, skrenuli pažnju i sigurno će se svi usaglasiti da stanje u ovim opštinama neizdrživo“, kazao je Dukaj.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Patrijarh: Pozivamo Albance na dijalog, na Kosovu ima mjesta za sve

Kako je naveo, poštovanje, zaštita ljudskih i posebno vjerskih prava predstavljaju univerzalnu civilizacijsku vrijednost

Foto: Screenshot/Instagram

Poglavar Srpske pravoslavne crkve patrijarh Porfirije pozvao je kosovske Albance na dijalog jer, kako je istakao, na Kosovu ima mjesta za sve.

Patrijarh je na naučnom skupu u Beogradu rekao da su na djelu potpuno fiktivne i imaginarne konstrukcije po pitanju srpskih svetinja, prenosi RTS.

„Opet i opet, vođeni Hristovom ljubavlju, pozivamo na dijalog Albance, jer kao što na Kosovu ima mjesta za sve, uvijek i još uvijek ima mjesta dijalogu o životu ljudi na Kosovu“, poručio je patrijarh.

Kako je naveo, poštovanje, zaštita ljudskih i posebno vjerskih prava predstavljaju univerzalnu civilizacijsku vrijednost.

„Ta prava pripadaju svima, a moraju biti garantovana i srpskoj crkvi i njenom vjernom narodu, odnosno univerzalna ljudska i vjerska prava i slobode ne mogu biti dio statusnih pregovora i političkih sporazuma“, zaključio je patrijarh.

Nastavite sa čitanjem

POLITIKA

Mandić organizovao sastanak lidera parlamentarne većine kako bi riješili krizu

Mandić je pokušao da miri zavađene strane. Na današnjem sastanku nije bilo napretka niti se došlo do rješenja kako bi se prevazišla kriza

Lideri parlamentarne većine započeli su danas dijalog kako bi prevazišli krizu nastalu nakon izbora v.d. direktora Uprave policije.

Sastanak je u Šipčaniku organizovao predsjednik Skupštine Andrija Mandić, a prisustvovali su predstavnici Demokratske Crne Gore Aleksa Bečić i Boris Bogdanović, čelnik Albanskog foruma Nik Đeljošaj, te premijer i lider Evrope sad Milojko Spajić, piše RTCG.

Mandić je, kako saznaje RTCG, pokušao da miri zavađene strane. Navode da na današnjem sastanku nije bilo napretka niti se došlo do rješenja kako bi se prevazišla kriza.

Dogovoreno je da se dijalog između lidera parlamentarne većine nastavi.

Premijer i Vlada su 13. marta odbili da na mjesto direktora policije izaberu policijskog službenika Lazara Šćepanovića koga je predložio ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović iz Demokrata. Kako ministar nije iznio drugi predlog, većina u Vladi je ovlastila premijera Spajića da on predloži novog kandidata. Premijer je predložio, a Vlada izabrala Aleksandra Radovića za v.d. šefa policije.

Šaranović je ocijenio da je „preuzimanjem ovlašćenja ministra unutrašnjih poslova grubo prekršen zakon“ i najavio prijavu nadležnima protiv Vlade zbog „izvršenog krivična djela“.

Premijer Spajić je odbacio optužbe Demokrata.

„Vlada nije obavezna da podrži predlog ministra. Ne slažem se da smo ušli u kršenje zakona,“ rekao je Spajić 14. marta.

Predsjedništvo Demokratske Crne Gore oročilo je potom podršku vlasti do sticanja Izvještaja o ispunjenosti privremenih mjerila (IBAR), nakon čega će sprovesti temeljnu analizu odnosa među potpisnicima koalicionog Sporazuma. Odlučeno je i da Predsjedništvo neće podržati bilo kakvu inicijativu za reviziju Sporazuma u smislu principa, konstituenata, podjele oblasti i resora unutar 44. Vlade

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije