Connect with us

DRUŠTVO

"CIJENA NEĆE BITI OBORENA"

Propao pokušaj prodaje autobuske u Beranama: Putnici i dalje čekaju na ulicama

Stečaj u najvećoj autoprevoznoj kompaniji na sjeveru države uveden je u aprilu prošle godine, nakon što su radnici prije toga godinu dana štrajkovali i tražili da im se isplate zarade i druga potraživanja za pune dvije godine

Autobuska stanica u Beranama

Nakon što je propao novi pokušaj prodaje autobuske stanice u Beranama, neisvjesno je koliko će vremena još stanovnici našeg grada sačekivati autobuse na improvizovanom stajalištu preko puta zaključane stanice.

Stečajni upravnik autoprevoznog preduzeća “Simon vojaž”, Lado Šekularac, kazao je da će vrlo brzo oglasiti novi poziv za prodaju.

“Ono što vam mogu reći je da cijena neće biti oborena”, kazao je Šekularac za RTCG.

On je ranije oglasio na prodaju dio imovine ove beranske kompanije u stečaju, po početnoj cijeni od 920 hiljada eura, neznatno manje od procijenjene vrijednosti od 930.379,80 eura.

Šekularac je na prodaju za sada oglasio samo autobusku stanicu, sa zemljištem, objektima i pokretnom imovinom, dok je za ostali dio kompanije, poslovni krug, odnosno zemljište na Rudešu, kao i fabriku peškira u selu Bor najavio naknadne licitacije.

U stečajnom procesu od aprila prošle godine na prodaju je oglašavana cjelokupna imovina, da bi poslije šest neuspjelih licitacija cijena pala na 700 hiljada eura.

Poslije dešavanja u Privrednom sudu, kada je uhapšen i stečajni upravnik ove kompanije Saša Zejak, proces prodaje je zastao, a novi stečajni upravnik je poništio sve radnje koje su u tom postupku sprovedene.

Stečaj u najvećoj autoprevoznoj kompaniji na sjeveru države uveden je u aprilu prošle godine, nakon što su radnici prije toga godinu dana štrajkovali i tražili da im se isplate zarade i druga potraživanja za pune dvije godine.

Privremeno stajalište, Foto: RTCG

Od tada traje autobuski kolaps na ulicama Berana, koji predstavlja najoprometnije autobusko raskršće u ovom dijelu države. Zbog blizine Srbije i Kosova, preko Berana vode svi putevi prema unutrašnjosti i primorju Crne Gore.

Do rješenja problema i ponovnog otvaranja autobuske stanice, lokalne vlastu u ovom gradu su označile treću traku za parkiranje autobusa i napravili stajalište, gdje se oni koji čekaju mogu skloniti od vremenskih nepogoda.

I pored toga što ni nova licitacija nije uspjela, bivši radnici su optimistični da će ovog puta uspjeti prodaja i da će naplatiti svoja potraživanja. Oni se nadaju i da bi mogli da se vrate poslu, jer, kako kažu, jedan broj autobusa je u ispravnom stanju, i mogao bi odmah da se stavi u promet, makar na linijama prema susjednim gradovima.

Prodaju željno iščekuju i prevoznici iz Crne Gore i Srbije, koji na osnovu prodatih karata na biletarnici, od “Simon vojaža” potražuju oko trista hiljada eura.

Beransko autoprevozno preduzeće “Ivangrad prevoz”, kasnije “Jugoprevoz”, jedno od najpoznatijih na prostorima eks Jugoslavije, privatizovano je 2004. godine, kada je poslije ekspresno sprovedenog prvog stečaja prodato firmi “Simon vojaž”.

Vlasnici te firme bili su Mehmed Adrović i državljanin Luksemburga, Simon Bernard. Oni su izvjesno vrijeme nastavili da održavaju najfrekvetnije linije unutar Crne Gore, kao i prema Beogradu i Sarajevu.

Broj linija vremenom je počeo da se smanjuje. Prekinut je i lokalni autobuski saobraćaj prema susjednim gradovima, na koji su do tada imali monopol. Uporedo je raslo i nezadovoljstvo u firmi, sve do početka štrajka.

Simon Bernard je tada podnio krivičnu prijavu protiv svog poslovnog partnera, koji je u međuvremenu postao funkcioner Demokratske partije socijalista. Taj predmet je preuzelo Specijalno državno tužilaštvo.

Zbog ove nesrećne privatizacije i propasti nekada najveće autoprevozne kompanije u Crnoj Gori, najviše trpe građani, ne samo Berana, već čitavog regiona, odnosno šest gradova u susjedstvu.

I građani i bivši radnici su više puta pozivali državne institucije da se uključe u rješavanje ovog problema, i gaje nadu da bi, kada je već uništen i pokraden ostatak velike kompanije, mogla makar opstati i ponovo biti stavljena u funkciju autobuska stanica.

(RTCG)

Advertisement
Ostavite komentar

Postavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

DRUŠTVO

SDT: Direktorica ASK-a pribavila sebi i drugima imovinsku korist od preko 60.000 eura

SDT se oglasio u cilju objektivnog informisanja javnosti, a povodom izjava branioca Perović i određenih ličnosti o stanju postupka protiv Jelene Perović

Radonjić

Uhapšenu direktoricu Agencije za sprječavanje korupcije (ASK) Jelenu Perović terete da je sebi i drugima pribavila imovinsku korist u ukupnom iznosu od preko 60.000 eura, a u drugom predmetu je li i zloupotrebljavala službeni automobil, rekao je „Vijestima“ portparol Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) i specijalni tužilac Vukas Radonjić.

Iz SDT su kazali da je u cilju potpunog i objektivnog informisanja javnosti, „a povodom izjava branioca Perović, (advokata Nikole Martinovića) i pojedinih javnih ličnosti i izvještavanja određenih medija o stanju postupka protiv zadržane osumnjičene upoznajemo da je izviđaj pokrenut zbog postojanja osnova sumnje da je osumnjičena učinila produženo krivično djelo zloupotreba službenog položaja“.

Radonjić je rekao da iz dokaza, podataka i obavještenja prikupljenih u izviđaju proizilaze osnovi sumnje da je Perović, kao službeno lice i javni funkcioner u periodu od avgusta 2020. do februara 2024. godine, prekoračila granice svog službenog ovlašćenja i tako sebi i drugima pribavila imovinsku korist.

„… Jer je, suprotno Zakonu o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, donosila odluke kojima je uvećavala svoju zaradu po osnovu prekovremenog rada, odnosno za varijabilni dio zarade i odluke kojima je sebi određivala naknadu za članstvo u određenim radnim grupama koje je sama obrazovala, iako je donošenje tih odluka isključivo u nadležnosti Savjeta Agencije kao tijela koje bira dirketora Agencije, odnosno jer je, u periodu od januara do jula prošle godine, donosila privremene odluke kojima je utvrđivala pravo na naknadu predsjedniku i članovima Savjeta, iako je donošenje takvih odluka u isključivoj nadležnosti Skupštine Crne Gore, koja bira članove Savjeta Agencije, pa je tako sebi i drugima pribavila imovinsku korist u ukupnom iznosu od preko 60.000 eura“, rekao je Radonjić.

Prema njegovim riječima, predmet pokrenutog postupka nije eventualna zloupotreba službenog vozila, o čemu je u SDT formiran poseban krivični predmet po prijavi Mreže za afirmaciju nevladinog sektora, u kojem je takođe u toku izviđaj, „već nepravilnosti konstatovane inspekcijskim nadzorom Budžetske inspekcije Ministarstva finansija, koja je službene isprave po završenom nadzoru dostavila Specijalnom državnom tužilaštvu“.

„Svakako, u posljednjem pokrenutom postupku izviđaja protiv osumnjičene biće cijenjena i službena dokumentacija Agencije, koju je policija privremeno oduzela prilikom pretresanja sjedišta Agencije, ali i koju je Agencija dostavila po zahtjevima SDT, u cilju utvrđivanja osnova sumnje da li u sastav produženog krivičnog djela ulaze i druge protivpravne radnje osumnjičene, osim onih zbog kojih je postupak pokrenut“, poručio je Radonjić.

Direktorica ASK uhapšena je juče na radnom mjestu. Njoj je danas određeno zadržavanje od 72 sata.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Đeljošaj: Albanci veoma poštuju Jelenu Perović, možda joj pomognu da vrati novac ako je oštetila budžet

„Ja mislim da bi možda Albanci bili spremni da sve ove stvari, ako je nešto oštetila, da joj pomognu da vrati ova sredstva iz onoga što su, osjećaji prema tom činu iz 2016. godine“

Ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj kazao je da je izvještavanje medija u vezi sa hapšenjem direktorice Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) Jelene Perović „zbog potrošnje goriva i kilometraže bilo cirkus“.

On je kazao i da Albanci imaju veliku zahvalnost prema Perović radi presude koju je donijela tokom 2016. godine, i da smatra da ako je oštetila budžet države, da je taj narod u Crnoj Gori možda spreman da joj pomogne da vrati novac.

„Cirkus sam rekao jer Albanci u Crnoj Gori imaju veliko poštovanje prema Jeleni Perović. To je jedina institucija kojom je ona rukovodila gdje je bila sudija, gdje je smogla snage da donese osuđujuću presudu za skandiranje i vrijeđanje Albanaca, što vidimo i u zadnjim dešavanjima na utakmicama – gdje ih nazivaju šiptarima. Albanci imaju veliku zahvalnost prema njoj za taj postupak, za ove druge stvari ako je neko nešto uradio, naravno da će odgovarati i u tom kontekstu možda sam povezao, koji je možda vezan i za ovaj slučaj. Ja mislim da bi možda Albanci bili spremni da sve ove stvari, ako je nešto oštetila, da joj pomognu da vrati ova sredstva iz onoga što su, osjećaji prema tom činu iz 2016. godine“, kazao je Đeljošaj na konferenciji za medije nakon sjednice Vlade.

Perović određeno zadržavanje do 72 sata
On je naglasio da to govori kao lider političke partije a ne kao predstavnik Vlade. Ponovio je da to govori kao lider Albanske nacionalne partije i Albanac, te da insitucije treba da rade svoj posao pri čemu im daje punu podršku. Dodao je da u cijelom procesu treba da bude šro manje politike i da je htjeo da pojasni zbog čega je kazao da je riječ o cirkusu. On je istakao da svi, uključujući njega, treba da odgovaraju pred institucijama ako nešto urade i novac vrate građanima.

Perović je juče uhapšena po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) i određeno joj je zadržavanje do 72 sata, potvrdio je „Vijestima“ njen pravni zastupnik, advokat Nikola Martinović. Ona je ranije danas privedena u SDT gdje je saslušana zbog sumnje da je zloupotrijebila službeni položaj u produženom trajanju.

Nastavite sa čitanjem

DRUŠTVO

Svetlana Pajković iz Berana najbolja kuvarica na međunarodnom takmičenju u Makedoniji za osobe sa oštećenim sluhom

Ona je kao predstavnica Crne Gore u velikoj konkurenciji osvojila prvu nagradu i uručen joj je pehar za najbolju kuvaricu

Foto: Berane online

U Ohridu, u Makedoniji, održano je međunarodno takmičenje u kulinarstvu pod nazivom „Vješta žena“ za osobe sa oštećenim sluhom.

Beranka Svetlana Pajković je kao predstavnica Crne Gore u velikoj konkurenciji osvojila prvu nagradu i uručen joj je pehar za najbolju kuvaricu.

Na takmičenju je učestvovalo 12 ekipa, a jela je ocenjivao stručni žiri iz Praga (Češka).

Foto: Berane online

Svetlana je inače majka dvoje djece. Završila je Resursni centar za sluh i govor „Dr Peruta Ivanović“ u Kotoru. Za Portal Berane online je otkrila koje je njeno jelo osvojilo nagradu „Vješta žena“.

„Za predjelo sam pripremila tradicionalno crnogorsko meze – njeguški pršut, njeguška kobasica, domaći sir. Glavno jelo je bila piletina sa rižom u kari sosu i špagete sa šparglom. Na kraju sam servirala dezert – kotorska krempita“, kazala nam je Svetlana.

Tremu, kako ističe, nije imala. Shvatila je da je kulinarstvo ono što voli i tu sam se pronašla.

„Na takmičenje nisam otišla sa očekivanjem da ću osvojiti neku nagradu, jer znam koliko su takva takmičenja zahtjevna i koliko je konkurencija ozbiljna. Bila sam koncentrisana na to da završim jelo onako kako sam ja htjela. Nije bilo vremena za tremu”, zaključuje vlasnica titule najbolje kuvarice.

Piše: Berane online

Nastavite sa čitanjem

Najčitanije